Ağırlık Çalışmak Uykuya İyi Geliyor

sleepUyuyamıyor musunuz? Ağırlık kaldırın. İstediğiniz zaman!

Yapılan araştırmaya göre ağırlık çalışmak günün hangi saatinde çalışırsanız çalışın uyku kalitesini artırıyor.

Kısa uyku ve düşük uyku kalitesi kalp hastalığı, şişmanlık ve şeker hastalığı da dahil bir dizi sağlık sorunuyla bağlantılı.

Geçmişte yapılan araştırmalar düzenli aerobik sporun uyku kalitesini artırdığını gösteriyordu ama ağırlık çalışmanın uykuyu nasıl etkilediği hakkında pek bir şey bilinmiyordu.

Ağırlık çalışmanın ve ağırlık çalışması zamanlamasının uyku düzeni üzerindeki etkilerini incelemek için yeni bir araştırma yapıldı. Araştırmaya üniversite çağındaki kişiler katıldı ve merkezi 5 kez ziyaret ettiler.

1. ve 2. ziyaretlerde denekler ağırlık çalışmadı. 3, 4 ve 5. ziyaretlerde ise denekler 3 ayrı gruba ayrıldı ve saat 7.00’da (7A), 13.00’da (1P) ve 19.00’da (7P)  30 dakika ağırlık çalıştı. Her ziyaretten sonra uyku aşamasına geçildi ve uyku sırasında uyku izleme ve kan basıncı ölçme cihazları kullanıldı.

Uykuya dalma süresi 7A ve 1P arasında ve 7A ve 7P arasında önemli oranda farklıydı. Denekler, ağırlık çalıştıkları her gün (özellikle de 7P) , çalışmadıkları günlere göre uyku sırasında daha az uyandı.

Her ne kadar ağırlık çalışmanın farklı zamanlarda yapılması arasında uyku aşaması ve kan basıncı açısından önemli bir fark görülmese de, bu verilere bize günün herhangi bir saatinde ağırlık çalışmanın uyku kalitesini artırdığını gösteriyor.

Ağırlık çalışmak anksiyete, depresyon veya kemik erimesi gibi sorunları olan kişilerin uykusuna faydalı olması açısından da önemli.

Alley, JR, Mazzochi, JW, Smith, CJ, Morris, DM, and Collier, SR. Effects of resistance exercise timing on sleep architecture and nocturnal blood pressure. J Strength Cond Res 29(5): 1378–1385, 2015

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar

wpDiscuz