Ağırlık Çalışması Ne Kadar Sürmeli?

Kas yapmak ve kuvvet kazanmak için salonda ağır çalışmalı, vücudunuzu uyarmalısınız ve sonra da çalışmayı bitirip çıkmalısınız. Bu da ısınmayı saymazsak en fazla 60 dakika sürmeli.

Çalışmaya ilk başladığınız sırada vücudunuz doğal olarak testosterone (erkeklik hormonu) seviyesini arttırır. Bu oran yaklaşık yarım saat sonra en üst seviyeye çıkar.

bodybuilding-300x198Doğu Bloğu ükeleri, sporculardan kan örneği alarak 45. dakikadan sonra testosterone seviyesinin tekrar eski seviyeye indiğini tespit etti.

Ve 60. dakikadan sonra vücudunuz daha az testosterone ve daha fazla kortizol üretmeye başlayacak. Kortizol yani stres hormonu kas yıkıcı ve yağ depolayıcı özelliğe sahip.

Kortizol, çalışma bittikten yaklaşık 1 saat sonra tekrar eski seviyesine iner. O yüzden bazı profesyonel sporcular günde 2 kez çalışırlar ve her çalışmada arada 1 saat veya daha fazla mola verirler.

Kortizol hormonunu azaltmak için çalışmadan sonra 1000 mg C vitamini supplementi alabilirsiniz.

Eğer beslenmeniz iyiyse, özellikle de çalışma sırasında, kortizolun etkisini biraz azaltabilirsiniz. Ama yine de vücudunuzun limitlerini fazla zorlamamak daha iyi olur.

Çalışmanız 1 saati geçerse, bir çalışmadan diğerine toparlanmanız daha zor olur. Eğer doğru çalışır ve kaytarmazsanız 45-60 dakikalık süre boyunca pek çok şey yapabilirsiniz.

Salona çalışmak için gidiyorsunuz. Sohbet etmek, birilerini kesmek veya TV izlemek için değil.

Kısa çalışmanın bir avantajı da daha sık çalışmanıza imkan tanımasıdır ve bu da hızlı kas/kuvvet kazanmanıza olanak tanır.

Tabi olayın bir de psikolojik boyutu var. 60 dakikadan sonra zihinsel odaklanmanız zayıflayacak ve çalışma veriminiz düşecektir.

60 dakikadan sonra hem zihinsel hem de fiziksel olarak güç kaybetmeye başlarsınız ve çalışmanızın verimi düşer. Bu yüzden en iyisi çalışmayı ideal sürede bitirip, bir sonrakine daha sağlam gelmek.

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar

wpDiscuz