Barbell Curl Hareketi İçin Doğru Teknik

Eğer ileri seviyede vücut geliştirme çalışıyorsanız veya kollarınız zayıfsa, Barbell Curl, bicepslerinize hacim ve kuvvet kazandırmak için yapmanız gereken en önemli ve en temel egzersiz. Ama hareketin bazı önemli detaylarına dikkat etmeniz gerekiyor.

barbell curl barbell curl 1

Soldaki resimde doğru başlangıç poziyonu görülüyor. Dirsekler tam vücudun yanında, gövde düz ve kollar tamamen gergin. Sağda ise yanlış başlangıç. Kollar bükülmüş, dirsekler vücudun gerisinde. Bu Bicepslerin tamamen uzamasını engelliyor, hareket menzilini azaltıyor ve Bicepslerin tam çalışmasına engel oluyor.

barbell curl 2 barbell curl 3

Barı yaklaşık kalça genişliğinde tutun. Doğru bir şekilde tutulduğunda bilekler, dirsekler ve omuz aynı hizada olur. Bicepslerin farklı bölgelerini çalıştırmak için barı daha geniş veya daha dar tutmaya kalkışmayın! Çünkü bu dirsek eklemlerinize zarar verir. Tehlikeli çalışma dogmalarından uzak durun!

barbell curl 4 barbell curl 5

Hareketi yaparken soldaki gibi dirseklerinizi kaldırırsanız, Bicepsleri izole edip çalıştırmak yerine işin içine ön Deltoid yani omuz kaslarını da katarsınız. Böylece hareketten aldığınız verim azalır. Aynı şekilde sağdaki gibi bitiş noktasında dirsekleriniz çok yukarıda olursa ağırlığın büyük bir kısmını Bicepler yerine ön kol kemiğiniz taşımak zorunda kalır.

barbell curl 6 barbell curl 7

Solda doğru bitiş pozisyonunu görüyorsunuz. Vücut düz, dirsekler yanlarda sabit. Bu form bütün işi Bicepslerin yapmasını sağlayacaktır. Ağırlığı tam kaldırdığınız an Bicepslerinizi kasılı tutmaya devam edin. Çünkü en üst noktada Bicepslerin yükü biraz azalır. Ve Bicepslerinizi kasarak yorulmaya devam etmelerini sağlarsınız. Ağırlığı yere kontrollü bir şekilde indirin, yani indirirken de yerçekimine karşı mücadele edin.

Son olarak, sağdaki gibi vücudunuzu bükerek harekete başlamayın. Eğer böyle başlayıp harekete devam ederken vücudunuzu düzleştirirseniz ağırlığın yükü kısmen alt sırtınıza biner. Böylece Bicepslerin yükü ve hareketten aldıkları verim azalır. Hareket düz bir vücutla başlayın. Çok hafif bir vücut oynaması normal olabilir ama daha fazlasına izin vermeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir