Çalışmadan Önce Veya Sonra Meyve Yemeyin!

Karbonhidratlar kaslarımız için hızlı enerji kaynağı ve tahıl ürüleri, şekerli gıdalar ve meyvelerde bulunuyorlar. Tahıl ürünlerinde kompleks karbonhidrat, şekerli gıdalarda bildiğimiz masa şekeri (sukroz), meyvede ise fruktoz (meyve şekeri) bulunuyor.

Kompleks karbonhidratlı bir gıda yediğimiz zaman vücudumuz karbonhidratları glikoza çevirir. Glikoz yani kan şekeri enerji kaynağıdır ama aynı zamanda dokular için toksiktir. Eğer o an enerjiye ihtiyaç varsa glikoz kullanılır. Ama eğer ihtiyaç yoksa Insulin, fazla glikozu karaciğerde veya kaslarda glikojen olarak depo eder. Karaciğerde yaklaşık 100 gram ve kaslarda ise yaklaşık 400 gram glikojen depolanabilir. Kaslarda depolanan glikojen daha sonra çalışırken bize gerekli olan enerjiyi sağlar. Eğer hem kas, hem de karaciğerdeki depolar doluysa, o zaman glikoz yağa çevrilir. Şekerli bir şeyler veya tahıl ürünlerini yediğimiz zaman işlem böyle gerçekleşir.

images

Ama meyve yediğimiz zaman yani fruktoz aldığımız zaman işlem böyle gerçekleşmiyor. Fruktoz karaciğerde depolanabiliyor ama kaslarda depolanmıyor. Karaciğer deposu doluysa direk yağa çevriliyor. Siz çalışmadan önce kaslarınızdaki enerji depolarınızı doldurduğunuzu sanıyorsunuz ama aslında yediğiniz enerji yağa dönüyor. Yapılan bir araştırmada 90 dakika yüzdükten veya 24 saat aç kaldıktan sonra glikoz veya fruktoz yiyen hayvanların kaslarındaki ve karaciğerlerindeki karbonhidrat oranları incelendi. 2 saat sonra früktöz yiyen hayvanların kaslarında hiçbir glikojen artışı yoktu, oysa glikoz yiyen hayvanların kasları önemli oranda glikojenle dolmuştu. Karaciğerdeki glikojen depoları ise birbirine benzer orandaydı.

Spordan sonra büyüme hormonu etkisini azaltmamak için zaten karbonhidratlı gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Ama spor öncesi de meyve yerine tahıl veya şeker ürünlerini tercih edin. Ayrıca zayıflamak istiyorsanız da meyveyi günde bir tane ve tercihen açken tüketin.

Comments

  1. tarkan kaya says

    meyvelerden gelen vitaminleri nerden alacaz? yazılarınızın genelini okudum. vucut geliştirirken aynı zamanda sağlığımızı kaybetmemek için ne şekilde besleneceğiz? karbonhidrat almayın diye diye bi olmuşsunuz:) bu kadar protein alırsak böbrek ne olacak? iyi bir vucuda sahip olmak için nerdeyse her yolu mübah yapmışsınız. gerçekten bu konuda farklı bir tarzınız ve uzmanlığınız olduğu kesin. profesyonel olarak yapmayanlara da tavsiyeleri biraz artırmanızı isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir