Çok Önemli Bir Supplement: D Vitamini

Yağ kaybetmek ve metabolizmayı düzenleyen hormonların seviyesini arttırmak için D vitamini alın. Yeterli oranda D vitamini almak hem erkekler, hem de kadınlar için önemli ama farklı nedenlerden.

Erkeklerde, D vitamini yağsız bir vücut ve ideal sağlık için testosteron seviyesini düzenliyor. Örneğin, yeni bir çalışmada 2069 yaşlı erkek 3 yıl boyunca takip edildi ve daha fazla D vitamini alanların kanında daha fazla testosteron bulundu. D vitamini ve testosteron seviyesi düşük olanlarda çalışma boyunca ölüm oranı %111 daha fazlaydı.

Bilim adamları D vitamininin testosteron seviyesini düzenlemesinin ardında en az iki neden yattığını düşünüyor. Birincisi D vitamini testosteronun estrojene dönüşme işlemini kısıtlıyor. Ve ikincisi testosteron salgılayan bezlerdeki reseptörlerin hassasiyetini arttırıyor.

 D vitamini takviyesi almak testosteron seviyesini arttırmak isteyen erkekler için işe yarıyor. Bir başka araştırmada düşük testosteron seviyesine sahip erkeklere bir yıl boyunca günde 3332 IU D vitamini verilince testosteronun %20 arttığı görülmüş. Araştırmalar gösteriyor ki kanında 30 ng/ml’den daha fazla D vitamini olan erkeklerin testosteron seviyesi ve kas miktarı daha fazla, yağ oranı daha az oluyor.

images

Kadınlar için, yeterli D vitamini almak vücut yapısı için en ideal hormon seviyesini sağlıyor. D vitamini doku hasarını tamiri edici rol oynuyor, tiroid fonksiyonlarını ve kas ve kemik sağlığını destekliyor.

Kanında D vitamini oranı yüksek olan kadınlar daha az vücut yağına sahip ve dahası yeterli D vitaminine sahip annelerin çocukları da daha yağsız çünkü D vitamini fetusdaki metabolizmayı düzenleyen genetik sinyalleri etkiliyor. 

Bildiğiniz gibi vücudumuz D vitaminini güneşten üretiyor ama ne yazık ki büyük bir çoğunluğumuz güneşten yeterli D vitamin alamıyoruz ve gıdalarda da fazla D vitamini yok. O yüzden günlük 4000-5000 IU D vitamini almak size birçok fayda sağlayacaktır. 

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar

wpDiscuz