Kaizen Prensibi

M.Ö 6. Yüzyılda yaşamış Krotonlu Milo'yu belki bilirsiniz. Yeni doğan bir buzağıyı her sabah kaldırmaya başlamış ve zamanla öylesine güçlenmiş ki buzağı büyüyüp inek olduğu zaman bile kolaylıkla hayvanı her sabah kaldırmaya devam edebiliyormuş. Böylece Yunanistan’ın en güçlü adamı olup birçok olimpiyatta güreşte altın madalya kazanmış.

imagesKaslarınızı geliştirmek ve kuvvetinizi arttırmak istiyorsanız çalıştıkça ağırlığı arttırmalısınız ve fizyolojik ve psikolojik olarak ağırlığı yavaş yavaş arttırmak bunun en iyi yoludur. Buna Kaizen Prensibi deniyor. “Kaizen” Japonca “sürekli ve hiç bitmeyen ilerleme” demek.

Ama ne yazık ki spor salonlarımızdaki en hafif ağırlık, olimpik barlar için, 2.5 kilo. Yani her iki tarafa da plaka koyacağınız için toplam 5 kilo ediyor ki bu çok fazla. Her çalışmada bünyenizin vereceği cevaba göre ağırlığı yaklaşık %1-2 arttırmalısınız.

Bunun için nasıl bir yöntem bulacağınız size kalmış. Bayanların kullandığı pembe dumbelları barın ucuna asabilirsiniz; her iki tarafa 500 ml pet şişe bağlayabilirsiniz veya 250 gr herhangi bir ağırlığı barın her iki tarafına bağlayabilirsiniz. Duruma göre en uygun çözümü bulun. 

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar

wpDiscuz