Omuzlarınızı Korumak İçin Smith Makinesinde Bench Press Yapmayın!

Hepimiz sanırım serbest ağırlıklarla Bench Press yapmanın, Smith Makinesinde Bench Press yapmaya göre çok daha etkili olduğunu, daha fazla kas ve kuvvet artışına neden olduğunu biliyoruz. Serbest ağırlıklarla çalışırken barı dengede tutmak için pek çok kas çalışır ama Smith Makinesinde böyle bir olay yok. Ama Smith Makinesinden uzak durmak için başka nedenler de var.

Smith Makinesinde Bench Press yaparken ağırlığı makine stabilize eder. Böylece omuz stabilizasyonu sağlayan kaslar mesela manşet kasları hareketi yaparken ağır çalışmak zorunda kalmaz. Bu da, kaslar arasında dengesizliğe yol açar ve sakatlığa neden olabilir.

Ünlü terapist Paul Check bu duruma “Aşırı Yük Sendromu” diyor ve seminerlerde Smith Makinesinde Bench Press yapmanın omuz sakatlıklarının yaygın nedenlerinden biri olduğunu anlatıyor.

 

Check’ göre “Smith Makinesini sürekli kullananlar Aşırı Yük Sendromuna yakalanıyor. Bir obje ne kadar sabitse bu sendroma yakalanma riskiniz o kadar fazla. Çünkü sürekli aynı sabit hizada çalışmak sürekli aynı kaslara, tendonlara, ligamentlere ve eklemlere baskı yapıp önce mikro-travmaya sonra da zamanla sakatlığa neden oluyor.

Son olarak, omuzlarımızın mekanik yapısı gereği, serbest ağırlıkla Bench Press yaptığımız zaman vücut barın hizasını daha etkili bir hareket için bir nebze değiştirir. Fakat Smith Makinesini eklemin bu şekilde etkili hareketine izin vermez ve omuzlara gereksiz yere zararlı yük bindirir. Kısaca Smith Makinesinden uzak durun. Az ağırlıkla ama serbest ağırlıkla çalışıp zamanla arttırın.

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar

wpDiscuz