Vücut Geliştirme Çalışmanın 5 Faydası

Toplumda vücut geliştirmenin sağlığa zararlı olduğunu iddia eden saçma sapan söylentiler var. Ama bunlar tamamen saçmalık. Tam da aksine vücut geliştirme çalışmak pek çok açıdan sağlıklı bir yaşamın anahtarı. Vücut geliştirme sizi sakatlıktan korur, kas kütlenizi kaybetmenizi engeller, daha güçlü yapar ve genç gösterir. İşte vücut geliştirme çalışmanın 5 önemli faydası:

Egzersiz olarak ağırlık çalışmak yerine “yürüyüş” yapanlar her 10 yılda yaklaşık 3-4 kg kas kaybediyor.

Bu da yaşlandıkça yağlanmanızın temel nedeni. Çünkü kaslarınızı koruduğunuz zaman metabolizmanız daha hızlı çalışıyor ve daha çok kalori yakıyorsunuz.

Ağırlık çalışmak kalp sağlığını arttırır.

Doğru bir ağırlık çalışma programı yaparsanız ekstradan “kardiyo” yapmanıza gerek yok. Çünkü ağırlık çalışmak kan basıncını azaltır ve kardiyovasküler enflamasyonu azaltır.

Hiç kimse ağırlık çalıştıktan sonra kendini daha kötü hissetmez

Enerjinizi arttrmak ve ruh halinizi düzeltmek için sadece gidip biraz ağır çalışın. İlk başta zor gibi gözükebilir ama çalışmadan sonra kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.

Ağırlık çalışmak sizi daha kuvvetli yapar

Ağırlık çalışarak daha kuvvetli olursunuz ve böylece günlük hayatınızda işleriniz daha kolaylaşır. Mesela ağır bir yükü daha kolay kaldırabilirsiniz veya valizinizi daha kolay taşırsınız. Veya kendinizi savunmak zorunda kalırsanız işiniz daha kolay olur.

Vücudunuzla yarışmak size zihinsel kuvvet kazanmanın çok iyi bir yoludur

Zorlandıkça ve zihinsel gücünüzü fark ettikçe başarısızlığın üstesinden gelmeyi öğrenirsiniz. Herkes salonda zorlanır ama farkı yaratan da budur.

vücut geliştirme

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar

wpDiscuz