Vücut Geliştirmenin Faydaları

warmupVücut geliştirmenin faydaları ve ve zararları sürekli tartışma konusu oluyor ve bu noktada çok fazla yanlış bilgi dolaşıyor. Vücut geliştirmenin nasıl zararlı olduğunu iddia eden asılsız iddialar ortalıkta dolaşıyor. Oysa ağırlık çalışmak size inanılmaz derecede faydalı olabilir. Hatta vücut geliştirmenin en önemli anti-aging silahı olduğunu söyleyebiliriz. İşte vücut geliştirmenin yararları:

1) Vücut geliştirme insulin hassasiyetini artırır ve sizi şeker hastalığından korur

Ağırlık çalışırken enerji olarak büyük oranda glikozu kullanırsınız. Ağırlık çalıştıkça kas hücrelerinin insuline olan hassasiyeti artar. İnsulin hassasiyetinin artmasının size pek çok faydası var.

İnsulin hassasiyetinin yüksek olması kilo almanızı zorlaştırır çünkü kandaki glikozun yağ olarak depolanmak yerine kaslar tarafından kullanılması daha kolaylaşır. İnsulin hassasiyeti çok düşerse yani hücreler insuline karşı duyarsızlaşırsa insulin direnci başlar. Ve insulin direnci şişmanlığın en önemli nedenlerinden biri sayılabilir.

İnsulin direnci şeker hastalığının başlangıç aşamasıdır. İnsulin hassasiyetinizi artırarak kalp krizi riskinizi %42 azaltabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre haftada 150 dakika ağırlık çalışmak şeker hastalığı riskini %34 azaltıyor!

2) Vücut geliştirme kemik yoğunluğunu artırır

vücutOsteoporosis yani kemik erimesi bugün milyonlarca insanı tehdit eden bir sağlık sorunu. İnsanlar  40 yaşından sonra her yıl çeşitli nedenlerle kemik kütlesinin %1’ini kaybediyor. Bu özellikle kadınlar için daha tehlikeli bir durum. Aynen ağırlık karşısında kaslarınızın büyümesi gibi, kemikleriniz de sürekli yük altında kaldığı zaman daha büyüyor ve kuvvetleniyor.  Böylece kemik erimesi de azalmış oluyor.

Vücut geliştirme kemik gelişimi için ergenlere yardımcı oluyor. Vücut geliştirme çalışmak ergenlerde de kemik yoğunluğunu artırmak ve sağlıklı bir iskelet sistemi için önemli.

3) Vücut geliştirme yaşlandıkça kas kaybını azaltır

Aynen kemik kaybı gibi, yaşlandıkça kas miktarı da azalır. Bu nedenle vücut yapısı değişir. Kaslar azaldığı için metabolizma yavaşlar ve kişi yavaş yavaş kilo almaya başlar.

Vücut geliştirme çalışmak yaş ilerledikçe kas erimesini durdurur. Böylece ilerleyen yaşınıza rağmen kat kütlenizi ve vücut yapınızı koruyabilirsiniz.

4) Vücut geliştirme kanser riskini azaltır

doctor-pointing-his-fingerİsveç Karolinska Enstitüsünde yapılan ve 8677 kişinin 20 yıl boyunca takip edildiği araştırmaya göre vücut geliştirme çalışan kişilerin kanser olma ihtimali tam %40 daha az. Bu araştırma gözlemsel bir araştırma yani kesin bir şey ispatlamıyor ama en azından bir fikir veriyor.

Uzmanlara göre ağırlık çalışmak vücudun serbest radikallere karşı direncini artırıyor. Ve bu da kanser riskini azaltıyor.

5) Vücut geliştirme uykunuzu kolaylaştırır

Uykunun sağlık için önemleri çok fazla. Yapılan araştırmalar vücut geliştirmenin uykuya çok önemli faydaları olduğunu gösteriyor. Ağırlık çalışan kişiler daha çabuk uykuya dalar, daha derin uyur, geceleri daha az uyanır ve genel olarak daha kaliteli bir uykuya sahip olur.

Eğer uykusuzluk çekiyorsanız, vücut geliştirme çalışmak size bir ilacın verebileceği uykuyu hiçbir yan etki olmadan verir.

Uykusuzluğun şişmanlık, depresyon, şeker ve kalp hastalıklayla bağlantısı var.

6) Vücut geliştirme metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenizi kolaylaştırır

termik etkiVücut geliştirme çalışırsanız daha çok kas yaparsınız. Kas aktif bir dokudur yani oturduğunuz yerde belli bir kalori harcar. Vücudunuza eklediğiniz 1 kilogram kas sayesinde günde 20 kalori daha fazla yakarsınız. 10 kg kas yaklaşık 200 kaloriye denk gelir. Bu az gibi gelebilir ama günde fazladan 200 kalori yılda yaklaşık 9 kiloya denk gelir.

Bununla beraber ağır bir vücut geliştirme çalışmasından sonra metabolizmanız hızlanır. Bu fenomene EPOC adı verilir. Yaptığınız spor ne kadar ağırsa, spordan sonra metabolizmanız o kadar daha çok hızlanır.

7) Vücut geliştirme sakatlanma riskinizi azaltır

kas yapmaVücut geliştirme çalışmak kaslarınızı, kemiklerinizi, eklemlerinizi  ve tendonlarınızı kuvvetlendirir. Ve bu saydıklarımın kuvvetli olması sakatlanma ihtimalini düşürür. Mesela daha kuvvetli bir kemik daha fazla yüke dayanabilir. Aynı şekilde daha kuvvetli bir tendon da daha fazla strese maruz kalabilir.

Amerikan futbolcuları arasında yapılan bir araştırmada, üst vücut sakatlıklarının %87’si ve alt vücut sakatlıklarının da %64’ü ağırlık çalışmayan sporcular tarafından yaşandığı ortaya çıktı.

Bazen sakatlıklar çok uzun sürebilir. Hatta spor hayatı sakatlıklar yüzünden biten çok insan var. Bu nedenle sakatlıklardan korunmak için ağırlık çalışmanızda fayda var.

8) Vücut geliştirme kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir

ABD’de yapılan bir araştırmada 45 dakikalık ağırlık çalışmanın kalp üzerindeki etkileri araştırıldı. Araştırmaya göre çalışmadan sonra kan basıncının tam %20 azaldığı görüldü.

Özellikle yüksek şiddette ağırlık çalışırken kalbiniz daha çok kan pompalar ve böylece kapasitesi artar ve kalp kasları güçlenir.

Amerikan Kalp Vakfı da dahil pek çok sağlık örgütü kalp sağlığı için ağırlık çalışmayı öneriyor. Vücut geliştirme çalışmak kolesterol oranını da azaltıyor.

9) Vücut geliştirme zayıflama diyeti sırasına kas kaybını engeller

düşük karbonhidrat diyetiNormalde zayıflamak için düşük kalorili bir diyet yaptığınız sırada yağ kaybının yanında bir miktar kas kaybı da yaşanır. Bu da oldukça kötü bir durum çünkü kas kaybedince vücudunuzun yapısı bozulur ve günlük yaktığınız kalori de azaldığı için zayıflamanız gittikçe zorlaşır.

Peki kas kaybı nasıl önlenir? Yapılan araştırmalar günde 800 kalorilik çok düşük kalorili diyetler yaparken bile ağırlık çalışmak kas kaybını tamamen engelliyor.

O yüzden, kas kaybını önlemek için her zayıflama programına mutlaka ağırlık çalışması eklenmeli.

10) Vücut geliştirme vücut yapınızı korur ve daha iyi görünmenizi sağlar

Bütün yukarıda yazdıklarımı göz önünde bulundurursanız, vücut geliştirme kas yapmanızı, yağlarınızdan kurtulmanızı sağlıyor ve kilo almanızı engelliyor.

Böylece yağsız, kaslı ve güzel bir vücuda sahip oluyorsunuz.

11) Vücut geliştirme her alanda atletik performansınızı artırır

koşu hızıVücut geliştirme çalıştığınız zaman en çok hızlı kasılan kas fiberleriniz büyür. Kaslarınızın büyümesinin yanı sıra, sinir sisteminiz de kaslarınızı daha etkili kullanmaya başlar. Hem kaslarınızın büyümesi, hem de sinir sisteminizin kaslarınızı daha etkili kullanmaya başlaması sizi daha kuvvetli yapar.

Daha kuvvetli olursanız daha hızlı koşarsanız, daha çabuk hızlanırsınız, daha hızlı ve sert yumruk atabilirsiniz, daha yükseğe zıplarsınız ve genel olarak daha çevik olursunuz. Bu da her sporda size avantaj sağlar.

12) Vücut geliştirme sizi daha mutlu yapar, depresyonu engeller ve özgüveninizi artırır

healthy-drinkKendinize bir hedef koymak, kendinize meydan okumak ve çalışıp o hedefe ulaşmak ve vücudunuzla yaptığınız düelloyu kazanmak zihinsel gücünüzü keşfetmenizi sağlayacak, şüpheniz olmasın. Daha önce kaldıramadığınız bir ağırlığı deneyerek kaldırdığınız zamanki gibi sizi mutlu edecek çok az şey vardır.

Daha kuvvetli olmak ve daha iyi bir vücuda sahip olmak her alanda kendinize olan özgüveni artıracaktır.

Vücut geliştirme çalıştığınız sırada endorfin (mutluluk) hormonu salgılarsınız ve kendinizi daha iyi hissedersiniz. Yapılan araştırmalara göre vücut geliştirme çalışmak depresyonun belirtilerini azaltıyor

13) Vücut geliştirme bel ağrısını azaltır, duruşunuzu düzeltir ve daha dengeli olmanızı sağlar

imagesVücut geliştirme çalışırken stabilize edici kaslarınızı da güçlendirirsiniz. Bu kaslar vücudunuzu stabilize eden yani dengede tutan kaslardır. Saatlerce koltukta oturduğunuz zaman beliniz ağrır çünkü stabilize edici kaslarınız yorulur. Bu kaslar ne kadar kuvvetli olursa ağrıya karşı o kadar dayanıklı olursunuz. Vücut çalışmanın faydaları arasında en önemlilerinden biri de bu.

Aynı stabilize edici kaslar dengede durabilmenizi ve duruşunuzu düzeltip daha dik durmanızı sağlar.

Sonuç Olarak

Ağırlık çalışmak size her alanda fayda sağlayacaktır. Vücut geliştirmenin sağlığa faydaları gördüğünüz gibi çok fazla ve sağlığına dikkat eden herkes ağırlık çalışmalı.

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar

wpDiscuz