Yağ Yakmak İçin Çalışmadan 30-60 Dakika Sonrasına Kadar Yemek Yemeyin

Eğer amacınız hacim kazanmaktan çok “yağ yakmak” veya “yağ yakarak kas yapmaksa” bu uyarıyı dikkate almanızda fayda var.

Ağırlık çalışmasından sonra kaslarınız bir süre için “insüline” karşı duyarsız hale geliyor. Çünkü ağırlık çalışmak dokularda mikro travma yaratıyor ve bu da glikozu hücrelerinize taşıyan mekanizmayı bozuyor. Çalışmada hemen sonra yüksek glisemik indeksli bir karbonhidrat yemek yağların enerji olarak kullanılmasına engel oluyor. Bu tür karbonhidratlar: Şekerli her şey, ekmek, pirinç, kuru meyve, rafine un vs. Bilmelisiniz ki protein sentezini arttırmak için çalışmadan sonra karbonhidrat yemenize gerek yok.

Egzersiz sonrası dönem sadece kas yapmak için değil yağ yakmak için de bir fırsat zamanı. Çalışma sırasında glikojen depolarını kullandığınız için vücudunuz yağ asitlerini (yedek enerji) serbest bırakıyor. Ama bu tabi yağların yakıldığı anlamına gelmiyor. Eğer bu yağ asitleri karaciğer veya kaslarda boşalan glikojen depolarını doldurmak için kullanılmazsa tekrar yağa çevriliyorlar. Ve tüm çalışmanız boşa gitmiş oluyor.

Bu yağ yakım sürecini doğru bir şekilde sona erdirmek için yapmanız gereken çalışmadan sonra 30-60 dakika beklemek ve yemek yememek. Unutmayın ki glikojen vücut tarafından ani ve hızlı enerji üretimi için kullanılır. Mesela karşınıza bir aslan, köpek çıkarsa kaçmak, yani hayatınızın tehlikede olduğu durumlarda kullanılması için. O yüzden boşalan glikojen depolarının doldurulması vücut için çok önemlidir. Eğer çalışmadan 60 dakika sonra bir şey yemezseniz bu süre içinde metabolizma serbest yağ asitlerini gluconeogenesis yoluyla glikoza çevirip glikojen depolarını dolduracaktır.

Bunun için bir ipucu da çalışmadan önce karbonhidrat tüketmeyin. Bu yazdıklarıma uyarsanız serbest yağ asitlerinin tekrar yağa çevrilmeden glikojene dönmesini sağlamakla beraber, eğer karbonhidrat veya yağ yemezseniz büyüme hormonunun salgılanmasını da engellememiş olursunuz.

Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar

wpDiscuz