Amino Asit

Kompleks amino asit supplementleri tek veya birkaç amino asit içeren supplementlerin aksine hemen hemen tüm amino asitleri barındıran besin destekleridir. Amino asitler vücutçular veya sporcular tarafından sıklıkla kullanılıyorlar.

Bu yazıda glutamin veya BCAA gibi ürünleri değil tamamen kompleks amino asitleri ele alacağım. Böylece kendinize daha uygun bir ürün seçebilir ve amino asitlerin ne olduğunu ve gerçekten ihtiyaç duyup duymadığınızı öğrenebilirsiniz.

Amino asit nedir?

weider-aminoAmino asitler yaşamın yapı taşı olan proteinin yapı taşlarıdır. Proteinli bir gıda yediğiniz zaman vücudunuz proteini sindirir ve amino asitlere ayrıştırır. Ve daha sonra bu amino asitleri yeniden binlerce çeşit proteini üretmek için kullanır.

Bu yeni üretilen proteinler dokularınızı, organlarınızı, kaslarınızı, enzimleri ve hormonlarınızı oluşturur.

Doğada 300’den fazla amino asit bulunsa da toplam 20 farklı amino asit standarttır ve bunlar “esansiyel amino asitler” ve “esansiyel olmayan amino asitler” olmak üzere ikiye ayrılır.

Esansiyel amino asitler vücut tarafından üretilemez ve mutlaka dışarıdan alınmaları gerekir. Esansiyel olmayan amino asitlerse vücut tarafından sentezlenebilirler.

Esansiyel amino asitler: Histidin, İzolösin, lösin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan, ve valin.

Esansiyel olmayan amino asitler: Alanin, arjinin, asparajin, aspartik asit, sistein, glütamik asit, glütamin, glisin, prolin, serin, tirozin

Amino asit supplementleri, amino asitleri izole bir şekilde içeren besin destekleridir.

Amino asit ne işe yarar

Amino asit havuzu, vücutta bulunan ve kullanılabilir tüm amino asitleri ifade eder. Bu havuzdaki tüm amino asitlerin toplamı 120-130 gram kadardır. Eğer yemekte protein yersek, protein sindirim sistemi tarafından amino asitlere ayrıştırılır ve sonra ihtiyaca göre tekrar protein haline getirilir. Bu işleme “biyosentez” denir.

Bütün amino asit havuzu günde yaklaşık 4 kez yenilir. Yani amino asit havuzunu dengede tutmak için vücuda sürekli dışarıdan –proteinli yiyecekler yoluyla – amino asit almak gerekir.

Her amino asidin vücut içinde farklı bir görevi var ve bunların hepsini teker teker başka bir yazıda anlatacağım. Ama genel olarak amino asitler vücudun hemen her fonksiyonunda rol oynar.

Hücrelerimizin, kaslarımızın, hormonlarımızın, enzimlerin ve dokularımızın büyük bir kısmı amino asitlerden meydana gelir. Besinlerin depolanması ve ulaşımında rol oynarlar. Organların, bezlerin, tendonların ve damarların fonksiyonunda etkileri bulunur. Ayrıca yaraları iyileştirmede, özellikle de kas, kemik, cilt ve saçta hasar gören dokuları onarmada ve metabolizmada biriken her türlü atık maddenin yok edilmesinde çok etkili olurlar.

Amino Asit Ürünleri

Güvenle kullanabileceğiniz bazı kaliteli amino asit ürünleri:

Weider Whey Amino
Multipower Whey Amino 3400
Universal Amino 3001

Amino asit faydaları

Vücut geliştirme çalışanlar için amino asitlerin aşağıdaki faydaları bulunur:

– Amino asit supplementlerindeki amino asitler serbest formda oldukları için sindirilmeden çok hızlı bir şekilde kana karışırlar. Böylece çalışma sonrası ihtiyaç duyulan amino asitler daha hızlı bir şekilde elde edilier.

– Amino asit supplemetleri sayesinde daha az kalori alarak daha fazla amino asit alabilirsiniz.

– Bütün amino asitleri yeterli oranda içermeyen özellikle de bitkisel proteinlerin yanında amino asit supplementleri alarak amino asit havuzunu tamamlayabilirsiniz.

Amino asit kullanımı

Günlük yeterli proteininizi alıyorsanız çalışma sonrası anında amino asit alıp almamanız çok önemli değil. Fakat eğer çalışmadan önce bir şeyler yemediyseniz durum farklı.

Eğer gün boyunca çok az yediyseniz ve çalışmadan önce de hiçbir şey yemediyseniz amino asitleri alabileceğiniz en iyi zaman spordan hemen öncesi veya spor sırasında.

Çünkü spordan önce alıp kaslarınız için anabolik bir ortam yaratabilirsiniz. Spordan önce 15-20 gram ve spor sırasında ise 5-10 gram amino asit alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra eğer bir öğünde bitkisel bir protein kaynağı aldıysanız (veya vejeteryansanız ) beraberinde 5-10 gram amino asit alabilirsiniz.

Amino asit zararları

Amino asit supplementleri güvenlidir. Ama tirozin gibi bazı amino asitler yüksek dozlarda alındığı zaman mide bulantısı, anksiyete veya baş ağrısına neden olabilir.

Amino asit fiyatları

Kompleks amino asit ürünlerinin fiyatları yaklaşık 70-350 TL arasında değişmektedir.

Amino asit mi protein tozu mu

Protein tozu ve amino asitler arasındaki farkı merak edebilirsiniz. Sonuçta protein tozu aldığınız zaman da o protein amino asitlere ayrışıyor. Aradaki fark, kompleks amino asit supplementlerindeki amino asitlerin serbest formada olması ve sindirilmeye ihtiyaç duyulmadan çok hızlı kana karışması.

Ama ne olursa olsun eğer bir protein tozu kullanıyorsanız amino asit kullanmanıza hiçbir şekilde gerek yok ve seçme şansınız varsa protein tozu kullanmak amino asit kullanmaya göre daha mantıklı.

Amino asit mi BCAA mı

BCAA’lar çift zincirli amino asitlerdir ve aslında kompleks amino asit supplementleri BCAA da içerir. Ama BCAA supplementleri daha fazla içerir. Kaslarımızın %33’ü BCAA’lardan oluşur ve BCAA’lar enerji olarak da kullanılır. BCAA’lardan lösin kas protein sentezini başlatan amino asittir.

Açıkçası kas yapımı için en önemli amino asitler BCAA’lardır ve günlük yeterli proteini alıyorsanız, amino asit kullanmak yerine BCAA kullanmanız kas yapımı için çok daha iyi bir seçenek olacaktır.

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın