Atletik Performansınızı Değerlendirmek İçin 6 Kriter

1) 2,5 kilometreyi 10 dakikada koşun

2,5 kilometreyi 10 dakikada koşabilmek için sadece güçlü ve dayanıklı kaslara değil çok sağlam bir kalp ve akciğere de ihtiyacınız var. Yani vücudunuzun çalışan kaslarınıza enerji dağıtma kapasitesine.

Test:  2,5 kilometreyi olabildiğince hızlı koşun

Sonuç:
12 dakika veya fazlası: Yavaş
10-12 dakikara arası: Orta
10 veya altı: Çok iyi

2) Basket Potasına Dokunun

3.05’lik standart basket potasına dokunabilmek için çok iyi zıplamanız gerekiyor ve iyi zıplamak için kuvvetli arka bacak, ön bacak, baldır ve kalça kaslarınıza ihtiyacınız var. Ama sadece kuvvet yetmiyor. Zıplamak önemli oranda patlama gücü gerektiriyor. Yani sahip olduğunuz kuvveti çok kısa sürede ortaya çıkarabilme yeteneği.

Test: Koşarak potaya zıplayıp dokunmaya çalışın

Sonuç:
Potaya Dokunamadınız: Kötü
Potaya Dokundunuz: İyi
Potayı Geçtiniz: Çok iyi

3) Vücut Ağırlığının 1,5 Katı Bench Press

Üst vücut kuvveti atletik performansı belirlemede çok önemli bir kriter. Kendi vücut ağırlığınızın 1,5 katı Bench Press yapabiliyorsanız gerçekten bu noktada kuvvetlisiniz demektir.

Test: Bench Press

Sonuç:
1X’den aşağı: Zayıf
1-1,5X: Orta
1,5X üstü: Kuvvetli

4) Vücut Ağırlığının 1,75 Katı Squat

Squat yaparken ağırlığı bacak ve kalçalarınızla kaldırırsınız ama Squat sadece alt vücudunuzun kuvvetini ifade etmez. O ağırlığı sırtınıza alıp orada tutmak için çok kuvvetli karın, omuz, bel ve kol kaslarına da ihtiyacınız var. Yani Squat tüm vücudunuzun kuvvetini gösteren bir hareket.

Test: Back Squat

Sonuç:

1X’den aşağı: Zayıf
1-1,75X: Orta
1,5X üstü: Kuvvetli

5) Vücut Ağırlığının 2 Katı Deadlift

Deadlift bacak kaslarından kol kaslarına kadar tüm vücudu aktif olarak çalıştırır ve tüm vücudun kuvvetini ifade eder. Squat’a göre daha fazla kas grubunu aktif olarak çalıştırdığı için daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz. Yüksek ağırlıkta Deadlift yapabilen bir sporcu gerçekten kuvvetli bir sporcudur.

Test: Deadlift

Sonuç:

1,25X’den aşağı: Zayıf
1,25-2X: Orta
2X üstü: Kuvvetli

6) 250 metreyi 1 dakikada Koş

Bazen çok acil bir durum ortaya çıkar ve aniden koşmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir neden olabilir. Adını siz koyun. Böylesine kısa bir sürede bu kadar mesafeyi kat edebilmek için kuvvetli ve dayanıklı hızlı kasılan kaslara, güçlü bir alt vücuda ve sağlam aerobik sisteme (kalp-akciğer) ihtiyacınız var.

Test: 250 metreyi koş

Sonuç:
70 saniyeden fazla: Yavaş
60-70 saniye: Orta
60 saniye altı: Hızlı 

Yazıyı Paylaş
guest
3 Comments
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments