BCAA

BCAA supplementleri whey proteini kadar çok kullanılmasa da aslında en az whey proteini kadar önemli ve faydalı. Her sporcu daha iyi olmak için uğraşıyor ve daha iyi olmak için de dışarıdan besin destekleri gerekiyor. Kasların büyümesi için proteine ihtiyaçları var; proteinler amino asitlerden meydana geliyor ve söz konusu “kas dokusuysa” en önemli amino asitler de BCAA’lar.

BCAA Nedir?

bcaaBCAA’lar 9 esansiyel amino asitten 3’ünü kapsar. Bu amino asitler lösin, izolösin ve valin’dir. Esansiyel amino asitler vücutta sentezlenmezler ve dışarıdan alınmaları gerekir.  BCAA’lara (Türkçesi dal zincirli amino asitler) ismini veren ve onları diğer amino asitlerden ayıran moleküler yapılarıdır. Bu 3 amino asit kas büyümesi ve toparlanmasında anahtar konumundadır.

BCAA’lar 20 amino asidin 3 tanesi olmasına rağmen kaslarımızdaki amino asitlerin 3’de 1’i BCAA’dır. BCAA’lar protein içeren gıdalar ve özellikle de tavuk, biftek, somon, yumurta ve whey proteininde bulunur.

BCAA ne işe yarar?

Amino asitlerin büyük bölümü karaciğerde metabolize edilirken BCAA’lar büyük oranda kas dokusunda metabolize edilir. Yani kaslarımız bu amino asitleri kullanarak enerji yani ATP üretebilir. BCAA’lardan lösin kas protein sentezini başlatmak için en önemli amino asittir.

BCAA Ürünleri

Tavsiye edebileceğim bazı BCAA'lar:

Weider Premium BCAA Powder 500 Gr
Supplementler.com 2:1:1 BCAA 480 Gr
Olimp BCAA Xplode 500 Gr

BCAA Faydaları

– BCAA’lar (daha doğrusu lösin) kas protein sentezini başlatır. Kas protein sentezi yeni kas dokusu yapımı için yani kasların büyümesi için gereklidir. Kısacası vücut geliştirme sporunun belki de en önemli şartıdır.

– BCAA’lar çalışma yapılmadığı zaman dahi kas protein sentezini tetikler. Mesela sakatlık dönemlerinde kas kaybını azaltır.

– BCAA’lar yağ yakımını hızlandırır ve destekler. Araştırmalara göre diyetinde daha fazla BCAA olan kişilerin vücutları daha az yağlı. Bilim adamlarına göre lösin enerji harcamasını yükseltirken izolösin ise glikoz toleransını arttırıyor. Böylece enerji için daha fazla yağ yakılıyor.

– BCAA’lar zayıflama diyetleri sırasında kas kaybını azaltır. Yağ kaybını da hızlandırdığını düşünürsek, zayıflama diyeti yapan kişilerin BCAA supplementleri kullanması çok akıllıca bir seçenek olacaktır.

– BCAA’lar çalışma öncesi alındığında testosterone seviyesini yükseltip, kas yıkıcı bir hormon olan cortisol seviyesini düşürür. Normalde çalışmadan sonra testosterone seviyesi hızla düşerken, spordan önce BCAA alanlarda bu seviye birkaç saat boyunca düşmeden aynı kalıyor.

– BCAA’lar insulin hassasiyetini arttırır. Böylece insulinin vücuttaki etkisi korunur. Bu da daha kolay yağ kaybı ve kas yapımıyla sonuçlanır.

– BCAA’lar uzun süreli aktivite ve sporlarda dayanıklılığı arttırır. BCAA’lar kaslar tarafından enerji olarak kullanılır. Böylece kaslar daha fazla enerji deposuna sahip olur. Ayrıca BCAA’ların bu özelliği sayesinde kaslarda bulunan glikojen daha ağır aktiviteler için saklanır. Bu şekilde hem daha çok yağ yakarsınız hem de glikojen depolarınızı korumuş olursunuz.

– BCAA’lar çalışmadan bir süre sonra ortaya çıkan ve “Gecikmeli Kas Ağrısı” adı verilen kas ağrısını azaltır veya engeller. Yapılan araştırmalara göre vücut ağırlığı başına 100 mg BCAA alan kişilerde DOMS (Gecikmeli Kas Ağrısı) semptomları daha hafif geçiyor.

– BCAA’lar uzun süreli egzersizlerde kas kaybını engeller. Mesela maraton gibi çok uzun süren aktivitelerde kas yıkımı başlar ve kas kaybı oluşur. BCAA’lar bu kas kaybını engeller.

– BCAA’lar çalışma sırasında yorgunluğu azaltır. Ağırlık çalışırken veya spor yaparken triptofan isimli amino asit beyine ulaşır ve serotonin hormonu salgılanmasına ve bu da yorgunluğa neden olur. BCAA’lar, özellikle de valin, triptofanı engelleyerek serotonin salgılanmasına engel olur ve böylece daha az yorulursunuz.

– BCAA’lar doktorlar tarafından karaciğer hastalıklarını tedavi etmede, yaşlanmaya bağlı kas kaybını azaltmada ve kanser hastalarında ölüm oranını azaltmada kullanılır. BCAA’lar yeni mitokondriya oluşturdukları için anti-aging (yaşlanmayı geciktirici) etkiye sahiptir.

Whey mi BCAA Mı?

BCAA’ların faydalarına rağmen bazı insanlar whey proteininin BCAA’lar açısından çok zengin olduğunu ve ayrıca BCAA almaya gerek olmadığını, bunun çok pahalıya mal olacağını iddia ediyor.

Ama bu yanlış bir düşünce. Çünkü whey proteini içindeki BCAA’lar diğer amino asitlere peptit bağlarıyla bağlı. Ve o yüzden öncelikle sindirilmeleri gerekiyor. Whey proteini çok hızlı sindirilen bir protein olsa da amino asitlerin kana karışması zaman alıyor.

BCAA suplementleri ise serbest formda. Yani sindirilmeden direk olarak kana karışıyorlar ve BCAA seviyesini yükseltiyorlar. Bu çalışma öncesi ve çalışma sırasında kas yıkımını azaltmak ve kas protein sentezini başlatmak için hayati öneme sahip.

Ayrıca BCAA ve whey proteinini beraber almak kas büyümesini ve kuvvet artışını hızlandırıyor. Bir araştırmada 16 sporcu iki gruba ayrıldı. Bir gruba 40 gr whey, diğer gruba ise 40 gr. whey + BCAA verildi. Ve 10 hafta sonra whey+bcaa alan sporcularda kas ve kuvvet artışının önemli oranda daha fazla olduğu görüldü.

O yüzden whey ve BCAA’ları beraber almanı performans artışı açısından daha iyi olur.

BCAA Kullanımı

Satın alacağınız BCAA supplementinin lösin oranının 2:1:1 veya 4:1:1 olmasına dikkat edin. BCAA supplementini aşağıdaki dozajda kullanabilirsiniz:

70 kilo ve üzeri: 10 gr. (çalışma öncesi ve sonrası)

70 kilo altı: 5 gr. (çalışma öncesi ve sonrası)

Protein Rehberi isimli yazıyı okuduysanız kas protein sentezinin yemekten 2 saat sonra eski seviyesine indiğini ve BCAA supplementi almanın KPS’yi tekrar yükselttiğini biliyorsunuzdur. O yüzden yemeklerden 2 saat sonra 5 gr. BCAA alıp KPS’yi maksimum seviyede tutabilirsiniz.

BCAA Yan Etkileri

BCAA supplementlerinin bilinen bir yan etkisi yoktur.

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

 1. Hocam 10 gram idman oncesi 10 gramda idman sonrası bcaa aliyorum ve yeterli protein alamadigimdan whey protein almak istiyorum bcaa ile proteini nasil kullanmaliyim cunki proteinin bir olceginde 5 gram bcaa var benim gunluk almam gereken en fazla 20 gram bcaa. Proteinle birlikte kullansam 30 gram olcak yani nasil kullanmami onerirsiniz proteini ise bir olcek idman oncesi ve 10 gram bcaa ile alicam idman sonrasi hemen gene ayni sekil alicam bcaa grami fazla gelirmi ??

  Cevapla
 2. Hocam BCAA kullanmaya başladım 7 aydır haftada 5 gün ama sağlam çalıştım. İlk BCAA kullanımımdan sonra kas ağrılarım çoğaldı. Kas geliştiği için bu normal geliyor bana. Ama bu ne kadar devam eder ağrıları azaltmak için bir öneriniz var mı?

  Cevapla
 3. Ben 70 kilo altıyım. Çalışma öncesi 5 gr ve çalışma sonrası 5 gr, toplam 10 gr mı alıyorum yoksa ikisi toplam mı 5 olmalı?

  Cevapla
 4. Hocam şuan ben diyetteyim yağ vermek istiyorum fazla kalori açığı oluşturamıyorum ama sizce bcaa kullanmam uygun mudur ?

  Cevapla
 5. Merhaba hocam , ben şuan yağ yakımı dönemindeim . İlk olrak vücudumdaki yağları azaltmaya çalışıyorum . şu dönem de BCAA kullanmamda bir sıkıntı olur mu .

  Cevapla

Fikrinizi Bizimle Paylaşın