Beta-Alanin

Beta-alanin yeni sayılabilecek bir vücut geliştirme supplementi olsa da kısa sürede çok popüler hale geldi. Çünkü beta-alanin gerçekten çok etkili ve birçok araştırma da bunu onaylıyor. Özellikle de kreatinle beraber kullanırsanız çalışmalarınızda enerjinizin ve dayanıklılığınızın büyük oranda arttığını göreceksiniz. Bu yazıda beta-alanin ( beta-alanine ) hakkında gerekli her şeyi öğrenebilirsiniz.

Beta-Alanin Nedir

beta-alaninBeta-Alanin esansiyel olmayan (yani dışarıdan alınması gerekmeyen) ve doğal bir beta amino asit. Beta-Alanin karnozin, anzerin ve B5 vitaminin bir bileşini, bu saydığım maddeleri oluşturan maddelerden biri.

Esansiyel değil yani vücut içinde üretilebiliyor. Vücudunuz 3 farklı yoldan Beta-Alanin üretebilir. Dışarıdan alındığı zaman kandan kas dokusuna gidiyor ve burada histidin amino asidiyle birleşip karnozine çevriliyor.

Normalde gıda yoluyla çok az Beta-Alanin alabilirsiniz. Gıdalardan aldığınız Beta-Alanin büyük oranda karnozin veya anzerin şeklinde geliyor ve sindirim sisteminde Beta-Alanin haline getiriliyor. Özellikle dana ve domuz etleri karnozin; ton balığı ve av hayvanları da anzerin açısından zengin.

Beta-Alanin pek çok pre-workout supplementinde de bulunuyor. Ama Beta-Alanin içeren üründe CarnoSyn® isminin yazmasına dikkat edin.

Beta-Alanin Ne İşe Yarar

Yüksek yoğunluklu bir aktivite yaptığımız ve enerji olarak okjisensiz karbonhidratları kullandığımız zaman yan ürün olarak hidrojen iyonları ortaya çıkar. Bu da kasın PH değerini düşürür ve daha asidik bir ortam oluşur. Böylece kaslarınızda bir yanma hissedersiniz. Spor yaparken kaslarınızdaki o yanma hissinin nedeni budur. Asidite artınca kaslarınız hızla yorulur ve kasılma gücü azalır.

Karnozin, güçlü bir anti-oksidan olmasının yanı sıra hidrojen iyonlarının birikimine karşı en önemli savunma sistemidir. Kas dokusunda yüksek miktarda karnozin bulunması yüksek yoğunluklu aktivitelerde yorgunluğu azaltır ve dayanıklılığı arttırır. Yani kaslarınızda daha fazla karnozin varsa aynı ağırlıkla daha fazla tekrar yapabilir veya sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. Ama ne var ki karnozin direk olarak dışarıdan alınamaz çünkü sindirim sisteminde parçalanır.

Söylediğim gibi karnozin, Beta-Alanin ve histidinden oluşur. Histidin vücutta bol miktarda bulunsa da Beta-Alanin kısıtlı olduğu için yokluğu karnozin üretimini sınırlandırır. Dışarıdan karnozin almak bu sınırı yok eder ve karnozin üretimini arttırır.

Bir araştırmada günde birkaç kez 800 mg Beta-Alanin verilen sporcuların kas dokusundaki karnozin miktarının 4 hafta sonra %65 arttığı; bir başka araştırmada ise günde 6 kez 800 mg (toplam 4.8 gr) Beta-Alanin verilen sporcuların kas dokusundaki karnozin miktarının 4 hafta sonra %47 arttığı görülmüştür.

Beta alanin maksimum kuvvetinizi arttırmaz ama ağırlık çalışması gibi yüksek yoğunluklu aktivitelerde kuvveti yorulmadan daha uzun süre devam ettirebilmenizi sağlar.

Beta-Alanin İçeren Ürünler

Sitemizde güvenle satın alabileceğiniz Beta-Alanin ürünleri:

Olimp Alanine Mega Tabs
Bsn No-Xplode Edge
Big Joy Beta-Alanine

Beta-Alanin Faydaları

  • Kaslarda bulunan karnozin miktarını arttırarak yüksek yoğunluklu aktivitelerde yorgunluğu azaltır ve performansı arttırır. Bunu gösteren pek çok araştırma da var. Mesela 12 hafta boyunca günde 3.2 gr. Beta-Alanin alan futbolcularda performansın %34 arttığı görüldü. Beta-Alanin kullanmayan grupta ise %7,6’lık performans düşüşü görüldü. İngiltere’de yapılan bir araştırmada günde 4 kez 1,5 gr (toplam 6 gr.) Beta-Alanin alan amatör boksörlerin yumruk kuvveti 20 kat ve yumruk atabilme sıklığı 4 kat arttı.
  • Karaciğeri koruyucu etkisi bulunur.

Beta-Alanin Kullanımı

Beta-Alanin, aynen kreatin gibi belli bir süre sonra etkisini gösterir. Yani etkisini göstermeden önce birkaç hafta kullanılması gerekir. Normalde günde 6.4 gram civarı alındığında karnizon seviyesinde en yüksek artışa neden olur ama günde 3.2 gram alındığında da karnizon oranını yükseltir.

Dikkat edilmesi gereken nokta Beta-Alanin bir seferde 800 mg’dan fazla alınmamalı çünkü karıncalama hissi yaratabiliyor. Bunun yerine günde birkaç kez 800 mg'lık 4 veya 8 parça halinde alın.

Satına aldığınız pre-workout ürününde yeterli miktarda Beta-Alanin yoksa ayrı bir Beta-Alanin supplementi almayı düşünebilirsiniz.

Beta-Alanin Yan Etkileri

Beta-Alanin eğer ki bir seferde 1000 mg’dan fazla alınırsa bazı kişilerde karıncalanma hissi yaratabilir. Onun dışında bilinen bir yan etkisi yok.

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın