Çalışma Sonrası Cortisol Oranını Düşürmek İçin C Vitamini Alın

Çalışma sonrası C Vitaminini supplementi alarak çalışmadan sonra ortaya çıkan kas yıkıcı Cortisol hormonunun vücuttan atılmasını ve toparlanmanızı hızlandırın. C vitamini genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır ama araştırmalar gösteriyor ki bu vitamin antrenman sonrası Cortisol hormonunu temizleyip, katabolik ( kas yıkıcı) ortamın azalmasında önemli rol oynuyor. Bildiğiniz gibi Cortisol hormonu kasların yıkımına (yani azalmasına) ve yağlanmaya neden oluyor.

Mesela geçtiğimiz yıllarda,  European Journal of Applied Physiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada 6 hafta boyunca her gün yüksek yoğunluklu koşu çalışması yaptırılan fiziksel olarak aktif erkeklere günde 800 mg C vitamini vermenin etkileri test edildi. Sonuçlar gösterdi ki C vitamini alan grup çalışma sonrası placebo grubundan daha az Cortisol oranlarına sahipti ve ortaya çıkan Cortisol’u da daha hızlı temizleyip 1 saat sonra önemli oranda daha az Cortisol oranına ulaşmıştı.

C vitaminin buna benzer anti-katabolik etkilerini gösteren başka araştırmalar da var:

* 2008 yılında yapılan bir araştırmada antrenmansız bir grup kişiye çalışmadan önce 1000 mg C vitamini verildi ve 30 dakika boyunca orta yoğunlukta antrenman yaptırıldu. C vitamini alan grupta Cortisol oranı çok daha hızlı azaldı ve etkisi çalışmadan sonra 2.30 saat daha sürdü.

* Bir başka 2008 araştırmasında antrenmansız bir grup kişiye 1500 mg C vitamini 8 gün boyunca verildi ve 120 dakika orta hızda bisiklete bindirildi. Çalışma sonrası Cortisol oranı C vitamini alan grupta %57 daha azdı.

* 2006 yılında yapılan bir araştırmada sporculara 2 hafta boyunca günde 1000 mg C vitamini verildi ve maksimum hızın %60’ında 2,5 saat koşturuldular. Tahmin edebileceğiniz gibi, C vitamini alan grupta Cortisol oranı önemli oranda düşüktü.

Dikkat edilmesi gereken birkaç şey, bu araştırmaların hepsinde C vitamini sporculara farklı zamanlarda verildi, yani çalışmadan sonra değil. Birincisi C vitaminini uzun süre boyunca her gün alın ve çalışmadan sonra da almanızda fayda var çünkü Cortisol, kafein ve diğer uyarıcıların kanınızdan temizlenmesinde yardımcı oluyor. En iyi sonuçlar günde 2 gramlık dozlardan gelecektir.

Uzun bir süre boyunca her gün düzenli olarak C vitamini almanın bir başka faydası da testosterone’un artması. İki yeni araştırmaya göre 30 gün boyunca C vitamini alan diyabetik farelerde testosterone oranı yükseliyor. Testosterone oranı diyabetiklerde çok az oluyor ve bir araştırmada C vitamini testosterone oranını tamamen normale getirirken, diğerinde kısmen yükseltti.

Sonuçlar çok etkileyici ve gün boyunca düzenli aralıklarla alınan daha da büyük dozlar tercih edilebilir. Mesela gün boyunca 5-10 gram C vitamini alabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

guest
4 Comments
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments