Çalışma Sonrası Toparlanmayı Hızlandırmak İçin Karpuz Yiyin

Çalışma sonrası vücudunuzun toparlanması için ve aynı zamanda ağır çalışmadan birkaç saat sonra ortaya çıkan ve DOMS diye adlandırılan kas ağrısını azaltmak için karpuz yiyin.

Çünkü karpuz sitrulin adı verilen amino asitten çok fazla miktarda içeriyor. Sitrulin metabolizma tarafından arjinine çevriliyor ve arjininin vücuttaki nitrojen dengesi üzerinde etkisi var ve bu da kaslara giden kan akışını ve oksjieni arttırıyor. Böylece çalışmadan sonra kaslara daha fazla besin gidiyor ve çalışma sırasında oluşan atık maddeler ve ölü dokular temizleniyor. Arjininin ayrıca yaraları iyileştirici ve hücre bölünmesini hızlandırıcı özelliği var.

karpuz

Bu sayfayı paylaşın:

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

Özgür Doğan

kasvekuvvet.net sitesinin kurucusu olan Özgür Doğan spora Namık Ekin’in yanında başladı. Üniversiteyi bitirmesinin ardından fitness alanına yöneldi. NCSA ve Precision Nutrition gibi önemli akademilerin sertifikalarına sahip olan Özgür Doğan modern bilimin ışığında okuyucuları sitesinde aydınlatmaya devam ediyor.

Yorum yapın