CLA Nedir ve Ne İşe Yarar

Şişmanlık günümüzde hızla yayılıyor ve artık küresel bir sağlık sorunu haline geldi. Bu sağlık sorununa çözüm üretmek için sürekli piyasaya ürünler sunuluyor ve piyasada zayıflamaya yardımcı olduğunu iddia eden bir sürü ürün var. Bunların %95’i işe yaramıyor tabi ki ama bu yazımızda çok etkili bir ürünü ele alacağız. Omega-6 yağ asitlerine yakın bir yapıda olan CLA yağ asitleri yağ yakımını hızlandırıyor, kas gelişimini arttırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Supplement olarak kullanmanız gereken CLA’yla ilgili bilmeniz gereken her şey bu yazıda…

CLA Nedir

CLACLA (Conjugated Linoleic Acid) Omega-6 yağ asidi olan linoleic asitin değişik izomerlerinden oluşan ve genellikle otla beslenen hayvanların süt ürünlerinde ve etinde bulunan bir yağ çeşididir.

Hayvanların yetiştiriliş biçimi itibariyle gıdalardan aldığımız CLA sürekli azalıyor çünkü artık çok az hayvan otla besleniyor. Otla beslenen hayvanların etinde ve sütünde 4 kat daha fazla CLA bulunuyor.

CLA’nın aşağıda sayacağım gibi yağ yakımını hızlandırması dahil pek çok sağlık faydası var ama bu faydayı görebilmeniz için günde en az 3,4 gr. almanız gerekiyor ve bu kadar CLA’yı da gıdalardan almanız çok zor çünkü aksi halde çok fazla kalori almış olursunuz ve böylece kilo alırsınız. Üstelik çok da pahalıya gelir ve zaten o kadar yemek de yiyemezsiniz. Bu nedenle CLA’nın dışarıdan supplement olarak alınması gerekiyor.

CLA güçlü bir anti-oksidan, anti-katabolik (kas yıkımını engelleyici) ve kanser karşıtıdır.

CLA Ne İşe Yarar

CLA, alındığı zaman hücre zarından geçerek hücre içindeki trigliseritlere ulaşır ve onları ufak parçalara böler. Trigliseritler hücrelerde bulunan yağ hücreleridir. Vücudunuz ihtiyacı olmayan kalorileri trigliseritlere çevirir. Daha ufak parçalara bölünen trigliseritler yağ hücrelerinden daha kolay çıkıp kas ve karaciğer hücrelerine daha kolay etki edebilir. Ve böylece kaslarınızın enerjisi artar ve metabolizmanız hızlanır yani daha çok kalori yakarsınız. Bu CLA’nın lipoziz yani yağ yakıcı ve metabolizma hızlandırıcı özelliğidir. Vücut daha çok enerji bulduğu için iştah da azalır.

CLA, aynı zamanda lipoprotein lipase enzimini bloke eder. Lipoprotein lipase enzimi azalınca, kandaki yağ asitlerinin, yağ hücrelerinde depolanma oranı azalır. CLA, var olan yağ hücrelerinin de oranını azaltır. CLA, insulin metabolizmasına da etki eder. Insulin hassasiyetini arttırarak glikoz ve yağın kas hücrelerine gitmesini sağlayıp kasın enerjisini ve çalışma kapasitesini arttırır.

53 yetişkin arasında yapılan bir araştırmada, günde 4,2 gr. CLA alanların, almayanlara göre %3,8 daha çok yağ yaktığı ve bir başka araştırmada ise 1 sene boyunca günde 3,4 gr. CLA alanlarda %9 kay kaybı ve %2 kas artması görülmüştür.

CLA’nın yağ yakımını hızlandırıcı özelliğinin yanı sıra vücutta burada anlatamayacağımız kadar çok fonksiyonu var.

Unutmamak gerekir ki CLA, karnitinle beraber kullanıldığı zaman çok daha etkili olur. CLA’nın serbest bıraktığı yağ asitleri, karnitinin etkisi sayesinde çok daha kolay yakılır.

CLA Ürünleri

Tavsiye edebileceğim CLA ürünleri:

Hardline CLA One 1000 mg
Nature’s Supreme CLA 1250 mg
Big Joy ClaBig 1000 mg

CLA Faydaları

 • Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır ve iştahı azaltır. Özellikle de karın bölgesindeki yağları azaltır.
 • Kas gelişimini arttırır. Kasların da enerji harcar ve daha da hızlı zayıflarsınız.
 • Kolesterol ve trigliserit oranını azaltır. Böylece kalp sağlığını korur.
 • Insulin direncini azaltır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Mide, göğüs, kolon, akciğer ve cilt kanserlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

CLA Nasıl Kullanılır

Araştırmalara göre etkili doz günlük en az 3,4 gram. Ve bunu yemeklerle beraber almanız daha iyi olur. CLA supplementini en çok protein aldığınız yemeklerde kullanın.

CLA Yan Etkileri

Çok yüksek dozlarda ishal veya mide bulantısına neden olabilir. Önemle belirtmem lazım ki insulin hassasiyetini arttırdığı için DİYABETLİ hastalar CLA kullanmamalıdır.

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

 1. İyi günler. Sabah aç karnına burner kullanıyorum. Antremandan 30dk önce l karnitin kullanıyorum. Bunların arasına CLA eklesem bi zararı olurmu. Zararı olmassa nasıl eklemeliyim.

  Cevapla
  • Cla l larnitinle daha etkili ama burnerla l karnitin arasinda saat farki olmali mesela sabah oglen burner aksam l karnitin yemeklerlede cla

Fikrinizi Bizimle Paylaşın