D Vitamini Kas Protein Sentezini Arttırıyor

D vitamini teknik olarak bir vitamin değil aslında bir pro-hormon ve deri altında kimyasal olarak üretiliyor. Ve diğer vitaminlerin aksine, D vitamininin kendi hormon alıcıları (VDR) var. Ve bu VDR’ler en az 36 farklı organda bulunuyor.

Kas dokusundaki VDR’lere gelirsek, olup olmadıkları kesin ispatlı değil, ama olduklarına inanmak için önemli nedenler var. Mesela, aktif olmayan D2 vitaminini aktif D3 vitaminine çevirmek için gerekli olan enzim kas dokusunda bulunuyor.  Ve pek çok araştırma kas dokusunda VDR, DNA’sı bulabildi. Bu gerçeği daha çok doğrulamak ve D3 vitamininin anabolik etkisi olduğunu ispatlamak için bilim adamları insulin, lösin ve D vitaminini içeren bir araştırma yaptılar.

Bu araştırmanın hedefinde mTOR sinyali vardı. Mtor sinyali kas protein sentezini başlatan yani kas yapımını başlatan yol olarak biliniyor. İyi biliniyor ki insulin, özellikle de yüksek insulin seviyesi, mTOR yolunun aktif hale gelmesini kolaylaştırıyor. Ve lösin ise direk olarak mTOR’u başlatıp kas protein sentezini harekete geçiriyor. Bilim adamları kas hücrelerini lösin+insulin veya lösin+insulin+D vitaminine maruz bıraktılar.

Sonuçlar gösterdi ki lösin+insuline D vitamini eklemek mTOR aktivitesini ve protein sentezini önemli ölçüde arttırıyor. Buna bakarak bilim adamları D vitamininin kas hücrelerindeki protein sentezini direk olarak etkileme potansiyeline sahip olduğunu anladı. Eskiden yapılmış çalışmalarsa yaşlılarda kandaki D vitamini oranı ve kas kuvveti arasında bağlantı bulmuştu.

Eskiden günde 15 dakika güneşe maruz kalmanın D vitamini ihtiyacını karşıladığı sanılıyordu. Ama Avrupa ve ABD’de pek çok insan yeterli D vitamini alamıyor. Son araştırmalara göre D vitamini sayısız faydasının yanı sıra anabolik etkiye de sahip ve diyetinize D vitamini eklemek çok önemli. Günlük yaklaşık 2000-5000 IU D vitamini almaya çalışın ve supplementinizi en yağlı yemekten sonra alın.

Benzer Yazılar

Yazıyı Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

guest
1 Comment
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments