Daha Hızlı Refleksler İçin Ispanak ve Yumurta

Kalecisiniz ve aniden karşıdan bir şutun geldiğiniz gördünüz. Veya boksörsünüz ve rakibin savunmasında bir açık gördünüz ve olabildiğince hızla saldırıya geçmeniz lazım. Eğer yeterli miktarda tirozin amino asiti alırsanız böyle bir durumda reflekleriniz çok daha hızlı çalışabilir.

Leiden Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tirozinin refleksler üzerindeki etkisini araştırdı ve çok ilginç sonuçlara ulaştı (1).

Leiden Üniversitesi kognitif psikoloğu Lorenzo Colzato bir deney yaptı ve katılımcıların reflekslerini ölçebileceği bir ortam yarattı. Katılımcılar bilgisayar ekranına bakıyordu ve yeşil bir ok ortaya çıkar çıkmaz iki düğmeden birine tıklıyordu. Tıkladıkları düğme, ortaya çıkan okla aynı yönde olmak zorundaydı. Eğer kırmızı bir ok ortaya çıkarsa hiçbir düğmaya basmamaları gerekiyordu.

Ispanaklı Yumurta

Katılımcılardan bir gruba tirozin amino asiti içeren portakal suyu, diğer gruba sadece portakal suyu verildi. Ve tirozinli portakal suyu içen grubun reflekslerinin çok daha hızlı çalıştığı ortaya çıktı.Colzato, “tirozin supplementleri veya tirozin bakımından zengin gıdaların entellektüel kapasitemizi ve reflekslerimizi arttıracağını” ifade ediyor.

Tirozin ıspanak, yumurta, süzme peynir ve soyada bolca bulunuyor. Tirozinin az alınması dopamin oranlarını azaltıyor ve bu da depresyona neden olabiliyor.

1) Lorenza S. Colzato, Bryant J. Jongkees, Roberta Sellaro, Wery P.M. van den Wildenberg, Bernhard Hommel. Eating to stop: Tyrosine supplementation enhances inhibitory control but not response execution. Neuropsychologia, 2014; DOI: 10.1016/j.neuropsychologia.2013.12.027

Bu sayfayı paylaşın:

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

Özgür Doğan

kasvekuvvet.net sitesinin kurucusu olan Özgür Doğan spora Namık Ekin’in yanında başladı. Üniversiteyi bitirmesinin ardından fitness alanına yöneldi. NCSA ve Precision Nutrition gibi önemli akademilerin sertifikalarına sahip olan Özgür Doğan modern bilimin ışığında okuyucuları sitesinde aydınlatmaya devam ediyor.

Yorum yapın