Doğru Egzersizleri Seçerek Kuvvet Kazanımınızı Arttırın

Yeterli ağırlıkla çalıştığınız zaman hangi egzersiz olursa olsun kas yaparsınız. Ama bazı hareketler diğerlerinden daha etkilidir. Çünkü her egzersiz aynı sayıda motor üniteyi ve kas lifini çalıştırmaz. Mesela dirsek milli egzersiz aletleriyle yapılan hareketlerde, kabloyla yapılanlara göre ve kabloyla yapılan egzersizlerde ise serbest ağırlıkla yapılan egzersizlere göre daha fazla kas çalışır.

Milyonlarca yıllık evrim sürecinde oluşan, tasarlandığımız hareketlere (taşları kaldırmak, avlanan hayvanları taşımak – yani yerçekime karşı savaşmak)  benzer hareketler yaparak daha fazla fayda görürsünüz. Kısaca spor salonunda makineler yerine serbest ağırlıkları kullanın. Makineyle çalışırken sadece hareketin temel aldığı kas grubunu, serbest ağırlıkla çalışırken barı veya dumbellı dengede tutmak için aynı zamanda başka kaslarınızı da kullanırsınız. Makineler hareketi doğal olmayan hizada yaptırıp sakatlanma riskinizi arttırır.

images (1)

Bu sayfayı paylaşın:

Benzer Yazılar

None found

Özgür Doğan

kasvekuvvet.net sitesinin kurucusu olan Özgür Doğan spora Namık Ekin’in yanında başladı. Üniversiteyi bitirmesinin ardından fitness alanına yöneldi. NCSA ve Precision Nutrition gibi önemli akademilerin sertifikalarına sahip olan Özgür Doğan modern bilimin ışığında okuyucuları sitesinde aydınlatmaya devam ediyor.

Yorum yapın