Dünyanın En Güçlü 12 Atleti

Spora olan ilginin artmasıyla beraber kendi alanlarında kapışan sporcuları sıralamak da trend haline geldi. Ama sorun şu ki farklı spor dallarında yarışan sporcuları birbirleriyle kıyaslamak çok zor. Bir futbolcunun sergilediği hız, bir boksörün hangi özelliğine denk olabilir? Veya Giancarlo Stanton’un topa vurmasıyla Lu Xiaojun’ın silkmesi kıyaslanabilir mi?

Belki de sezgilerimiz ve gözlerimiz bize bu sporcuları sıralamada yardımcı olabilir. Kim en fazla atletizm, kuvvet ve hızı üretiyor? Kim kendi sporunda çıtayı sürekli yükseltiyor?

Bu liste inanılmaz şekilde fit olan en iyi sporcuları kapsıyor. Listenin en üstündeki, en güçlü atletleri…

#12 Antonio Valencia

‪Antonio Valencia insane sprint speed vs Liverpool‬‏

FIFA’nın ölçümüne göre Valencia’nın Liverpool maçında attığı depar sırasındaki hızı 35 km/saatle dünyada kaydedilmiş en yüksek hızdı.

Bir sporcu, maç yaparken son hızına ulaşamaz. Valencia’nın aynı anda karar verirken, topu kovalarken, topu sürerken, savunmacılardan kaçarken ve bir sonraki hamlesini tasarlarken, yani hızını azaltan bu kadar faktör varken bu hıza ulaşabilmesi inanılmaz. Acaba düz bir sahada hangi hızla koşardı?

#11 Giancarlo Stanton

Stanton

Bu adam beyzbol toplarını paramparça edebilir. Tartışılmaz şekilde dünyanın topa en güçlü vurabilen sporcusu..

1.97 boyunda ve 108 kilo ağırlığındaki sporcu diğer beyzbolculara kıyasla çok büyük veya iri yarı değil. Kaslı ve yağsız bir vücuda sahip. Sopasıyla vurduğu an topa yaklaşık 200 km/saat hız kazandırabiliyor! Evet tam 200 km!

#10 Rich Froning

Froning

Froning, her geçen sene artan rekabete rağmen 4 yıldır Crossfit oyunlarını kazanıyor. 2014 yılında 13 etkinlikten 5’ini kazandı.

Ve çok etkileyici olan, sakatlanma riski çok yüksek olan bir sporda, ünvanını hiçbir sakatlık veya performans düşüşü yaşamadan koruyor. Onun tüm sporcular arasında dünyanın en sağlam fiziklerinden ve en güçlü motoruna sahip olduğunu söylemek zor değil. Herkesten çok daha fazla “son devre” gücü var.

#9 Gennady Golovkin

golovkin

Eğer Golovkin’in adını duymadıysanız mutlaka bir araştırın. Ortasiklet Kazak boksör %90 knock-out oranıyla boks tarihinin en sert vuran sporcularından biri. Çıktığı 30 maçın hepsini kazanıp hiçbirinde yenilmeyen, hiçbirinde yere bile düşmeyen Golovkin hem WBA hem de IBO’nun ortak şampiyonu.

30 maçta 27 knock-out! Açıkçası rakipleri onun yumruğundan ne pahasına olursa olsun kaçsa iyi olur yoksa iyi geceler.

#8 Andrey Malanichev

Malanichev 2469 lbs / 1120 kgs Raw, 1014 lb Squat - All-Time World Records

Malanichev powerlifting rekorunu 260kg Bench, 460 kg Squat ve 400 kilo Deadlift olmak üzere toplamda 1120 kiloyla kırdı. Daha da etkileyici olan bu rekoru sadece diz sarıcılarla yani ekstra ekipman kullanmadan kırması.

Dev gibi bir adamın çok patlayıcı olabileceğini düşünmeyebilirsiniz ama Malanichev hızın ve patlama gücünün ta kendisi. O dev gibi ağırlıkların bu hızla yükseldiğini görmek korkutucu. 460 kg ağırlık sanki köpükten yapılmış gibi yukarı çıkıyor.

#7 Kohei Uchimura

Kohei

Erkek jimnastikçiler belki de tüm sporcular arasında en yüksek kuvveti sergileyenler. Bütün vücut güçlerini yerçekimine karşı koymak ve vücutlarını inanılmaz hızlarda yavaşlatmak veya hızlandırmak için kullanıyorlar. Pek çok uzman Kohei’yi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi jimnastikçisi olarak görüyor. Kohei 2012 Olimpiyatlarında altın madalya kazandı ve son turnuvalarda da 6 altın madalya kazandı.

#6 Kevin Durant

Kevin-Durant

Eğer Kevin Durant’ı izlemediyseniz, mutlaka izleyin. Onu izleyene kadar böylesine mükemmel olduğunu bilemezsiniz. Durant diğer bütün oyuncuların başını döndürebilir. Hepsinden daha hızlı, atletik, çevik ve zarif. Yüksek-hızlı, patlayıcı hareketler akıcı hale gelip saat gibi birbirini tamamladığı an büyük bir şölenin içinde olduğunuzu fark ediyorsunuz.

Bu adamı izlemediyseniz gerçekten yazık edersiniz.

#5 Jadeveon Clowney

clowney

40 yard dashı (36 metre) 4.5 saniyede ve üstelik 120 kiloluk cüssesiyle koşan Clowney büyük ihtimal dünyanın en lokomotif insanı. Kendisi X-Men’deki Juggernaut’un insan versiyonu.

Amerikan futbolu izlediyseniz 40 yard dashın gerçekten çok hızlı olduğunu bilirsiniz. Bırakın 120 kiloyu, 80 kiloluk bir adam için bile çok hızlıdır. Bir de Clowney’nin 95 santimlik dik zıplamasını düşünürseniz bu adamın nasıl güçlü olduğunu anlayabilirsiniz.

#4 Ashton Eaton

Ashton

26 yaşındaki Eaton, hem heptatlon hem de dekatlonda dünya rekorunu elinde tutuyor. Dekatlonun 10 yarışması hız, yetenek ve gücün show alanı gibi. Eaton 2012’de altın madalyayı, 100 metreyi 10.35 saniyede koşarak ve 8.03 metre yatay zıplayarak kırmıştı.. Eaton kısaca hepsi bir arada.

#3 Lu Xiaojun

Lu Xiaojun World Record 176kg Snatch

Xiaojun, 2012 olimpiyatlarında toplamda 379 kilo kaldırarak 77 kg sınıfında dünya rekoru kırdı. Kıyaslamak gerekirse, gümüş madalya alan toplamda sadece 360 kilo kaldırabildi.

Kısaca karşısına çıkan herkesi büyük bir farkla geçti. 85 kiloda yarışan şampiyon toplamda ondan sadece 6 kg daha fazla kaldırdı. Vücudu birinin sahip olabileceği en yağsız, kaslı ve güçlü vücut.

#2 Calvin Johnson

Calvin-Johnson

Takım arkadaşları tarafından “Megatron” adı verilen 1.94 ve 106 kiloluk Johnson, bir atletin sahip olabileceği tüm yetenekleri üstünde taşıyor. 40 yard dashı 4.35 saniye koşuyor, 107 santim dik ve 3,5 metre yatay zıplayabiliyor. Johnson, sahada her rakibi geçerek, hepsinden fazla zıplayarak NFL’nin en sağlam oyuncularından biri oldu.

#1 Usain Bolt

usain-bolt

Usain Bolt: The Fastest Man Alive belgeselini mutlaka izlemenizi ve adı hızla eş anlamlı olan bu adamın çalışma etiğini öğrenmenizi tavsiye ederim.

1968’de 100 metre dünya rekoru 9.95 saniyeydi. 2007’de Asafa Powell rekoru 9.74’e indirdi. Yani 40 senede 0.21 saniyelik bir düşüş oldu. 2009’da Usain Bolt rekoru 9.58’e indirdi. Yani iki senede 0.16 saniye. Bolt rekor kırmanın doğal hızını bile nefes kesici bir farkla geçti. O Flash’ın gerçek hayat versiyonu

 

Çeviridir.

Yazar: Dan Blewett

Benzer Yazılar

None found

Fikrinizi Bizimle Paylaşın