Düşük Karbonhidrat Diyeti Ve Diyet Listesi

Düşük karbonhidrat diyeti zayıflamak için yapabileceğiniz en hızlı, sağlıklı ve etkili diyetlerden biri. Ve bu bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçek.

Bilmeniz gereken en önemli şey bu diyetin kimler için olmadığı. Profesyonel sporcular veya amatör olup her gün antrenman yapan sporcular ve bedensel meslek yapanlar.

Onun dışında bu diyet günlük hayatında hareketsiz bir yaşam tarzı süren veya günde 1-2 saat spor yapan kişiler için oldukça uygun. Özellikle de vücut geliştirme ve kuvvet çalışanlar için uygun çünkü kas kaybetmeden yağ kaybedileceksiniz veya fazla yağ kazanmadan, kas yapabileceksiniz.

Bu diyet sayesinde uyuyan yağ yakma mekanizmalarınızı harekete geçirecek ve şeker-yakıcı yerine yağ-yakıcı olacaksınız. Bu diyetin size kazandıracakları aynen şöyle:

– Yağ-yakıcı olarak, yağları kullanabileceğiniz yerde glikozu kullanıp glikojen kaynaklarını hemen bitirmeyeceksiniz ve bu size daha yoğun aktiviteler için gerekli olan yakıtı sağlayacak.

– Yağ-yakıcı olarak sürekli karnınız acıkmayacak. Glikojen depoları hemen tükendiği için şeker-yakıcılarda vücut hemen açlık sinyali gönderir ve tekrar karbonhidrat ister. Oysa yağ-yakıcı olarak sizin enerjiniz zaten vücudunuzda depolu olacak.

– Yağ-yakıcı olarak gün boyu devamlı enerjiniz olacak. Şeker-yakıcıların aksine dışarıdan alınması gereken bir enerji kaynağı yerine vücudunuzda depo olan yakıtı kullandığınız için gün içinde belli saatlerde yorgunluk hissetmeyeceksiniz.

– Yağ-yakıcı olarak depolanmış ve yediğiniz yağları enerji olarak çok daha etkili ve kolay bir şekilde yakabileceksiniz.

– Yağ-yakıcı olarak kilo almayacaksınız ve daha önce aldığınız kiloları kolaylıkla verebileceksiniz. Glikojen yerine yağ yaktığınız ve yağ depolarına daha kolay eriştiğiniz için yağları öncelik olarak depo etmek yerine yakacaksınız. Vücudunuzdaki insülin salgılanımı çok düşeceği için yağ yakmanız kolay, yağ depolamanız zor olacak.

– Yağ-yakıcı olarak karbonhidratlı gıdaların tadını unutacaksınız ve canınız bu yüksek kalorili gıdaları çekmeyecek.

– Yağ-yakıcı olarak proteinli ve yağlı gıdaları daha çok yiyeceksiniz ve bu gıdalar çok doyurucu olduğu için zaten iştahınız azalacak. Karbonhidratları da azalttığınız için kalori tüketiminiz daha da düşecek.

– Six pack yani karın kaslarınızi, adonisleriniz kolaylıkla ve kısa bir sürede ortaya çıkacak.

Bütün bu vaatlerden sonra diyete başlamadan önce özet olarak birkaç kısa bilgi vereceğim. Bunları öğrenmeniz şart. Öncelikle besinlerden başlayalım. Makro besinler protein, karbonhidrat ve yağ olmak üzere üçe ayrılır.

Proteinler vücudun yapı taşlarıdır. Gelişme ve büyüme için, dokuları onarmak için ve vücuttaki hormonlar için gereklidir. Et ürünleri, süt ürünleri ve baklagillerde bulunur. Fazladan alınan proteinin %58’si glikoza çevrilir.

Yağlar vücudun enerji kaynağıdır. Ayrıca organları korur ve büyüme ve gelişmeyi de sağlar. Omega 3 ve 6 yağ asitleri vücut için gereklidir ve dışarıdan alınmaları zorunludur. Yağ depoları vücuda enerji sağlar.

Karbonhidratlar da vücudun enerji kaynağıdır. Karbonhidrat yediğimiz zaman glikoza (şeker) çevrilir ve kan şekeri yükselir. Insulin adlı hormon salgılanır ve glikoz karaciğerdeki ve kaslardaki depolarda glikojen olarak depolanır. Daha da fazlası yağ olarak depolanır.

Vücudumuz kasları kasmak için gerekli enerjiyi üç metotla sağlar.

Fosfajen sistemi çok yüksek yoğunluklu aktivitelerde kullanılır. Bu sistem kaslardaki kreatin fosfatı yakıt olarak kullanır. 10-20 saniye arası çok kısa ama çok büyük kuvvet gerektiren kasılmalar için kullanılır.

Anerobik glikoliz sistemi 20 saniyeden 1,5 dakikaya kadar süren orta-yüksek yoğunluklu aktivitelerde kullanılır. Bu sırada hidrojen iyonları ortaya çıkar ve bu da kaslarda yanmaya neden olur.  Bu sistemin tek yakıtı “glikozdur”

Aerobik sistem 1,5 dakikadan uzun ve düşük yoğunluklu aktiviteler için kullanılır. Mesela hafif tempo koşu, yürüyüş vs gibi. Yakıtı glikoz veya yağlardır. Aktivitenin yoğunluğu ne kadar yüksekse o kadar çok glikoz kullanılır.

Günlük aktivitelerimizin hemen hemen hepsinde aerobik sistemden enerjimizi alırız. Glikoliz veya fosfajen sistem çok ender kullanılır (Sporcu değilseniz). Ama vücudumuzun aerobik sistemle enerji elde ederken ne kadar glikoz ve ne kadar yağ yakacağı büyük oranda beslenme düzeninize bağlıdır.

Siz günümüzde sürekli karbonhidratlı gıdalarla besleniyorsunuz ve vücudunuz yağları enerji olarak kullanmayı 2. Plana attı. Vücuda sürekli karbonhidrat girdiği için yağları yakma ihtiyacı duymuyor. Nasıl olsa karbonhidratlar devamlı elinin altında. Ama biz bu sistemi değiştireceğiz ve vücudunuz artık glikoz yerine günlük enerjisini yağlardan alacak. Böylece vücudunuz yağ yakma fabrikasına dönüşecek.

Karbonhidratlı bir şeyler yediğiniz zaman kan şekeriniz yükselir. Şeker toksik olduğu için insülin devreye girer. Insulin, hücrelerin şekeri absorbe etmesini ve yağ hücrelerine enerji için yağ kullanmamasını söyler. Eğer yediğiniz gıdanın Glisemik Indeksi çok yüksekse, insülin de o kadar çok salgılanır ve böylece kan şekeriniz bir anda düşer ve yeniden acıkırsınız.

Karbonhidratlı gıdaları yedikçe yiyesimiz gelir. Ekmek, nutella, bal, reçel, kurabiye, çikolata vs gibi gıdaları yedikçe yiyesimiz geliyor, sürekli aklımızdalar. Oysa yağlı ve proteinli gıdalarda böyle bir sorun yok.

Düşük Karbonhidrat Diyeti:

Diyet iki aşamadan meydana geliyor. İlk 3 hafta karbonhidrat tüketiminizi 50 gramın altında tutacaksınız ve böylece ketojenik moda gireceksiniz. Böylece vücudunuz hayatta kalmak için glikoz yerine yağlardan elde edilen ketonları kullanmaya başlayacak. Ayrıca yağ-yakıcı hormonlarınız ve enzimleriniz tekrar uyanıp, günlük aktivitelerinizde karbonhidratı 2. Plana atıp, daha çok yağ kullanakcasınız.

Bu diyeti doğru düzgün yapmak için gıdaların içinde ne kadar karbonhidrat olduğunu iyi bilmeniz gerekiyor. Ayrıca gıdayı ne kadar tükettiğinizi bilmek için bir mutfak tartısına ihtiyacınız var. Genel olarak yiyebileceğiniz ve yememeniz gereken gıdaların kısa bir listesini aşağıda bulacaksınız.

Yiyebileceğiniz gıdalar: Her türlü et ürünü, Süt ürünleri, kuru yemişler, yumurta, her türlü sebze

Ama unutmayın ki bazı et ürünlerinin içinde karbonhidrat olabilir. Mesela köftenin içinde galeta unu veya ekmek bulunur. Süt ürünleri belli miktarda karbonhidrat içerir. Kuru yemişler de öyle. Özellikle de kaju. Sebzelerden havuç , mısır ve patates yüksek miktarda karbonhidrat içerir. Havucu günde bir tane yiyebilirsiniz. Asıl mesele gıdaların karbonhidrat miktarını öğrenip, ne kadar yediğinizi bilmek ve böylece her gün kaç gr. karbonhidrat aldığınızdan emin olmak.

Yememeniz gereken gıdalar: İçinde şeker olan her şey, her türlü ekmek, nişastalı her şey, baklagiller, her türlü tahıl ürünü, meyve suyu, pilav, patates, mısır, spor içecekleri, dondurma, baklagiller, bisküvi vs.

Bu gıdalar hem yoğun miktarda karbonhidrat içerir hem de bazılarının glisemik indeksi çok yüksektir. Diyetin 1. Evresinde bu gıdaların hiçbirine dokunmayın. Ama 2. Evrede yani karbonhidrat sınırınızın arttırdığınız zaman düşük glisemik indeksli meyve, baklagiller gibi yiyecekleri makul miktarda tükebilirsiniz.

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Enerjinizin büyük bir kısmını yağlardan almayı tercih edin. Proteinleri aşırı derecede tüketmeyin. Et yiyeceğiniz zaman yağlı etleri tercih edin.

Diyetin ilk evresinde yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Ama vücudunuz zamanla yağ yakma mekanizmasını geliştirince bu sorun ortadan kalkacak. Bu dönemde vücudunuzda su kaybı olacağı için bol su için ve bol tuz tüketin (yüksek tansiyonunuz yoksa).  Bu aşamada spor yapmayın. Hafif tempo yürüyüş olabilir. Ama daha ağırını yapmayın. Ağırlık çalışıyorsanız bir süre ara verin.

Çok önemli bir nokta da lif tüketimi. Her gün bol miktarda salata ve150 gr. kuru yemiş (özellikle badem ve fındık ama kaju hariç) tüketin. Ama salata ve kuru yemişlerin toplam karbohidratının 50 gramı geçmemesine dikkat edin.

Kaloriye gelirsek, düşük karbonhidrat diyeti yapanlar kaloriye dikkat etmezlerse kilo veremezler. Kişiden kişiye değişmekle beraber erkeklerde 2200 kcal ve kadınlarda 1800 kcal’ı geçirmeyin. Tabi ki bunlar zayıflamak isteyenler için. Eğer zayıflama derdiniz yoksa günlük ihtiyacınız kadar kalori tüketebilirsiniz. Ayrıca her gün vücut kilogramınız başına 1 gr protein alın. Çünkü fazla protein glikoza çevriliyor ve bu da ketojenik moda girişini yavaşlatabilir.

Örnek olarak:

Sabah: İki yumurta, 30 gr. kaşar, salata

Öğle: 150 gr. köfte, salata

İkindi: 150 gr. tavuk, salata

Akşam: 200 gr. karnı yarık ve yanında salata

Gün boyunca: 150 gr. kuru yemiş

Böyle bir program 1. aşama için uygun.

Diyetin 1. aşamasından sonra günlük ne kadar karbonhidrat alacağınızı belirlemek yaşam tarzınıza bağlı. Eğer çok hareketliyseniz en fazla 150 grama kadar karbonhidrat tüketebilirsiniz. Ama masa başı işi yapıyorsanız ve günlük hayatınız genel olarak oturarak geçiyorsa 50 gramı geçmenin anlamı yok. Ama diyelim ki arkadaşlarınızla bir halı saha maçı yaptınız ki bu mutlaka enerji olarak glikoz kullanacaktır. O zaman maçtan sonra 50 gram karbonhidrat yiyebilirsiniz.

Düşük karbonhidrat diyeti yaparken iyi bir yağ yakıcı satın alıp kullanabilirsiniz. Çünkü bu yağ yakıcılar metabolizmayı hızlandırıp, yağ asitlerinin serbest kalmasını ve daha kolay erimesini sağlıyor. Grenade Thermo ve Universal Animal Cuts çok ideal ürünler. Bu ürünler, satın alırsanız kilo vermeniz hızlanacaktır. Bunun yanı sıra bir karnitin ve CLA ürünleri de kullanabilirsiniz. Her ikisi de yağ yakımını hızlandırıyor ve bunu destekleyen pek çok araştırma var.

Amatör olarak vücut geliştirme veya ağırlık çalışıyorsanız  çalışma yaptığınız günler antrenmandan önce ve sonra toplam 150 gram karbonhidrat tüketin ama diğer günler 50’de kalın. Ortalama bir vücut geliştirme çalışmasında en fazla 400 kalori harcanır. 150 gram karbonhidrat da 600 kaloriye eşit. Zaten proteinlerden glikoz elde ediliyor ve glikojen depolarınız doluyor.

Kalori ise yine kilo vermek isteyip istememenize bağlı. Amacınıza göre yukarıda bahsettiğim değerleri kullanabilirsiniz.

2 haftada bir istediğiniz kadar karbonhidrat yüklemesi yapabilirsiniz. Yani oturup istediğiniz kadar karbonhidrat yiyebilirsiniz ama çok abartırsanız o gün aldığınız kiloyu vermeniz zor olabilir. Eğer belli bir süre çok miktarda karbonhidrat tüketirseniz vücudunuz tekrar yağ yerine glikoz yakmayı tercih edecektir.

Düşük Karbonhidrat Diyet Listesi

Düşük karbonhidratlı ve gerçek gıdalara dayanan bu diyet listesi doğal, işlenmemiş ve karbonhidrat oranı düşük gıdalar temel alınarak oluşturuldu.

Kilo vermek, hastalık riskini azaltmak ve sağlığını en iyi hale getirmek isteyenler için bu diyetin en ideal diyet olduğunu ispatlayan pek çok bilimsel delil bulunuyor.

Aslında burada 1 aylık bir diyet listesi oluşturup şunları, şunları yiyin diyebilirdim fakat amacım sizlere balık vermek değil. Balık tutmayı öğretmek. Neleri yiyip, neleri yememeniz gerektiğini öğrenirseniz kendi diyet listenizi kendiniz hazırlayabilir ve yemeklerinizi de buna uygun yapabilirsiniz. O yüzden bu yazıda sadece 1 haftalık örnek bir diyet listesi bulacaksınız.

Hangi gıdaları yemeniz gerektiği sağlık durumunuza, ne kadar kilo vermek istediğinize ve ne kadar spor yaptığınıza göre değişir.

O yüzden burada yazdıklarımı genel bir rehber olarak ele alın.

Temel Hatlar

Ye: Et, balık, yumurta, sebze, kuru yemiş, tohumlar, yağlı süt ürünleri, sağlıklı yağlar ve belki patates ve glutensiz tahıllar.

Yeme: Şeker, buğday, bitkisel yağlar, trans yağ asitleri, diyet ve az yağlı gıdalar, çok işlenmiş gıdalar.

Uzak Durmanız Gereken Gıdalar

Önem sırasına göre bu 7 gıda çeşidinden uzak durmalısınız:

 • Şeker: Şekerli gazozlar, meyve suları, çikolata, pasta, dondurma ve şeker içeren her şey
 • Glutenli Tahıllar: Buğday, arpa, çavdar. Ekmek ve makarna dahil
 • Trans Yağlar: Hidrojenize veya kısmen hidrojenize yağlar
 • Bitkisel Yağlar: Yüksek Omega-6 yağ asidi içeren her şey: ayçiçek yağı, mısır özü yağı, kanola yağı, soya yağı vs
 • Diyet ve Az Yağlı Gıdalar: Diyet kahvaltılık veya çeşitli az yağlı süt ürünleri
 • İşlenmiş Gıdalar: Eğer fabrikada üretildiyse yemeyin.

Yediğiniz her şeyin içeriğini okuyun. Sağlıklı olduğunu düşüneseniz bile.

Yemeniz Gereken Gıdalar

Beslenmeniz aşağıdaki gerçek, işlenmemiş ve düşük karbonhidratlı gıdalara dayanmalı.

 • Et: Kırmızı et, beyaz et ve diğerleri.  Otla beslenen hayvanların eti en iyisi
 • Balık: Somon, alabalık, hamsi ve diğerleri
 • Yumurta: Omega 3’le zenginleştirilmiş veya köy yumurtası en iyisi
 • Sebze: Ispanak, brokoli, karnabahar, havuç, domates ve diğerleri
 • Kuru Yemişler: Badem, ceviz, ayçekirdeği ve diğerleri
 • Meyve: Elma, portakal, böğürtlen, armut ve diğerleri (Günde 1 veya en fazla 2 tane)
 • Yağlı Süt Ürünleri: Peynir, tereyağı, kaymak, yoğurt
 • Yağlar: Hindistan cevizi yağı, tereyağı, zeytin yağı, balık yağı

Eğer kilo vermek istiyorsanız kuru yemiş ve peynire dikkat edin çünkü bunları bir anda çok fazla tüketmek mümkün. Ayrıca günde tercihen sadece 1 tane meyve yiyin.

Yiyebileceğiniz Gıdalar

Eğer sağlıklı ve hareketliyseniz, ayrıca kilo vermeniz gerekmiyorsa biraz karbonhidrat alabilirsiniz.

 • Patates: Özellikle de tatlı patates
 • Glutensiz Tahıllar: Pirinç, yulaf, kinoa ve diğerleri
 • Baklagiller: Mercimek, siyah fasülye, kuru fasülye vs

Aşağıdaki gıdaları da az miktarda tüketebilirsiniz:

 • Bitter çikolata: Kakao oranı %70 ve üstü olmalı.
 • Şarap: Şekersiz

Bitter çikolata anti-oksidanlarla dolu ve çok sağlıklı bir gıda. Eğer az yerseni size faydası olabilir ama bitter çikolata veya alkolü fazla kaçırırsanız kilo veremezsiniz ve/veya sağlığınız olumsuz etkilenir.

İçecekler

 • Kahve
 • Çay
 • Yeşil Çay
 • Su
 • Şekersiz gazoz

Kahve ve çayı şekerle içmeyin. Yapay tatlandırıcı kullanabilirsiniz:

1 Haftalık Diyet Listesi

Aşağıda 1 haftalık örnek bir diyet listesi bulacaksınız. Bu liste günde 50 gramdan daha az karbonhidrat içeriyor ama eğer spor yapıyorsanız veya sağlıklıysanız 150 grama kadar çıkabilirsiniz.

Pazartesi

 • Kahvaltı: Hindistan cevizi yağı veya tereyağı ile yapılmış omlet ve çeşitli sebzeler
 • Öğle: Yoğurt, böğürtlen ve bir avuç badem
 • Akşam: Biftek (yanında sebzelerle)

Salı

 • Kahvaltı: Haşlanmış yumurta ve yanında sebze
 • Öğle: Geçen akşamdan kalan biftek
 • Akşam: Tereyağlı ve sebzeli somon balığı

Çarşamba

 • Kahvaltı: Hindistan cevizi yağı veya tereyağıyla kızartılmış yumurta ve sebzeler
 • Öğle: Zeytinyağlı karidesli salata
 • Akşam: Sebze ve ızgara tavuk

Perşembe

 • Kahvaltı: Hindistan cevizi yağı veya tereyağı ile yapılmış omlet ve çeşitli sebzeler
 • Öğle: Bir avuç badem, ızgara tavuk ve sebzeler
 • Akşam: Biftek ve sebzeler

Cuma

 • Kahvaltı: Hindistan cevizi yağı veya tereyağıyla kızartılmış yumurta ve sebzeler
 • Öğle: Zeytinyağlı ve tavuklu salata
 • Akşam: Izgara somon ve sebzeler

Cumartesi

 • Kahvaltı: Hindistan cevizi yağı veya tereyağıyla kızartılmış yumurta ve sebzeler
 • Öğle: Zeytinyağlı ve tavuklu salata
 • Akşam: Izgara somon ve sebzeler

Pazar

 • Kahvaltı: Hindistan cevizi yağı veya tereyağıyla kızartılmış yumurta ve sebzeler
 • Öğle: Yoğurt ve ızgara tavuk
 • Akşam: Izgara somon ve sebzeler

Diyetinizde her çeşit sebzeye yer verin. Eğer karbonhidratı 50 gramın altında tutmak istiyorsanız bol miktarda sebze ve bir meyve yiyebilirsiniz.

Eğer ağır spor yapıyorsanız (mesela vücut çalışmak, hızlı tempo bisiklet, koşu, futbol, basket vs) karbonhidrat tüketiminizi 150 grama kadar çıkarabilirsiniz. Fakat günün büyük bir bölümü hareketsizseniz ve sadece 1 saat yürüyüş yapıyorsanız 50 gram yeterli olacaktır.

Yediğiniz gıdaların besin değerlerini Kalori Cetveli’nden öğrenebilirsiniz. Düşük karbonhidratlı beslenirseniz otomatik olarak alacağınız kaloriler azalacaktır. Ama yine de kilo vermek için kaç kalori almanız gerektiğini öğrenin ve onu geçmeyin.

Sağlıklı, Düşük Karbonhidratlı Atıştırmalıklar

Günde 3 öğünden daha fazla yemeniz için hiçbir neden yok. Ama eğer öğünler arasında acıkırsanız aşağıdaki hazırlaması kolay ve sağlıklı atıştırmalıkları deneyebilirsiniz:

 • Bir parça meyve
 • Yoğurt
 • Bir veya iki haşlanmış yumurta
 • Havuç
 • Önceki akşamdan kalan yemek
 • Bir avuç kuru yemiş
 • Biraz peynir ve et

Restoranlarda Yemek

Gideceğiniz restoranların çoğunda düşük karbonhidratlı bir öğün yiyebilirsiniz.

 • Et veya balığa dayanan bir ana öğün söyleyin
 • Yemeğinizi tereyağında yapılmasını söyleyin
 • Ekmek, patates veya pirinç yerine daha çok sebze isteyin.

Kebapçıya gittiğiniz zaman haftada 1 kez, 2 adet lahmacun yiyebilirsiniz.

Alışveriş Listesi

Markete girdiğiniz zaman doğal yiyeceklerin bulunduğu raflara yönelin. Paketlenmiş veya fabrikada üretilmiş gıdaları 2. planda tutun.

Eğer bulabiliyorsanız otla beslenen hayvanların etini ve köy tavuğunu/yumurtasını tercih edin. Bunları bulamasanız bile beslenmeniz standart bir Türk beslenmesinden çok daha sağlıklı olacaktır.

Alabileceğiniz en az işlenmiş gıdaları alın.

 • Et (dana, kuzu, tavuk, hindi)
 • Balık (somon, alabalık, levrek, hamsi vs)
 • Yumurta (Omega-3’le zenginleştirilmiş)
 • Tereyağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağı
 • Peynir
 • Kaymak
 • Yoğurt
 • Böğürtlen
 • Yaban mersini
 • Kuru yemişler
 • Taze sebze (yeşillik, soğan, domates vs)
 • Dondurulmuş sebze (ıspanak, brokoli, havuç vs)
 • Baharatlar (tarçın, tuz, kırmızı biber vs)

Tavsiyem evinizdeki tüm sağlıksız gıdaları temizlemeniz ve bir daha onları evde bulundurmamanız: patates cipsleri, dondurma, gazoz, meyve suyu, Nutella, pasta, börek, kek ve bu tarz sağlıksız gıdalar.

Daha Fazla Bilgi

Düşük karbonhidrat diyeti hakkında daha fazla bilgi için buraya ve zayıflama hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Benzer Yazılar

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

 1. Merhaba vücut geliştirme ile uğraşıyorum bu yüzden 2-3 hafta ara vermem çok zor. Bir başkasına da hafif çalıl veya az set yap demişsiniz. Normal antrenmanımızı yaparsak ne gibi kötü sonuçlar ile karşılaşabiliriz. Bide bu süreçte kardiyo yapılmalı mıdır?

  Cevapla
 2. boyum 1.86 kilom 99 aldığım karbonhidrat .88,9g yağ ;57,5g protein 82,4g kilo vermem hala çok yavaş spor yapmıyorum masa başı işte çalışıyorum salata et ve yumurtadan başka bir şey yemiyorum bazen dondurma yiyorum nasıl daha hızlı verebilirim

  Cevapla
 3. Merhaba ben bu diyete başlamak istiyorum ama zaten şu an bir diyetteyim ve günlük 1350 kalori alıyorum yaşım 19 boyum 1.57 kilom 55 kalorimi illa 1800’e çıkarmam gerekli mi ? Birde örnek diyet listesi bana çok az geldi onu isteğimize göre aynı besin bazında arttırabilir miyiz ? Teşekkürler.

  Cevapla
  • 1800 senin için fazla olur. Sitede “Kilo Vermek için Kaç Kalori Almalıyım” başlıklı bir yazı var. Onu okuyup, ona göre belirle ve yiyecekleri de bu kaloriye göre ayarla.

 4. 34 yaşında 176 boy 95 kilo yazınız okudum tüm uygulamaları yapmaya çalışcam.bu kilo ve duruma göre farklı bir uygulama veya öneriniz olurmu.

  Cevapla
 5. Merhabalar,
  Ben Lakto vejetaryenim. Yani sut ve sut urunleri disinda (ki bunlar da “yumurta” disinda sinirlidir) tuketmiyorum. Dusuk karbonhidrat diyeti yapmak istiyorum ancak seker barindirdigindan baklagiller de diyetin ilk asamasinda yasakmis. Et ve turevlerini tuketemedigimden nasil bir diyet yapabilirim acaba, yardimci olabilir misiniz?
  Tesekkurler,

  Cevapla
  • Hocam merhaba ‘
   Yaş 32 177 boy kilo 105 Doğum sonrası kilolarımı veremedim diyet yaptım fakat hep geri aldım bi şekilde bıraktım vs derken değişen bir sonuç olmadı hep moral bozukluğuyla son buldu.diyetlerimde hiç spor yoktu.şimdi kendime eliptik bisiklet aldım evde spor yapmak için.Bu arada sol dizimde ön çapraz bağ yırtık menüsküs arka lateral boynuz yırtığım var voleybol oynarken lisede sakatlanmıştım.
   Öncelikle eliptik bisikletle nasıl çalışmalıyım ? Kaç dk cihazın kendine ait 12 hazır proğramı var daha önce hiç eliptik kullanmadım Öner’iniz nedir ?
   Eliptik le birlikte pilates yada başka ne yapmalıyım ? Göbek ve bacaklarda incelme için ilk etapta kaç kg dambıl la çalışmaya başlamalıyım ? Ne kadar sürede kg artırmalıyım genel vücüt ölçüm
   göğüs 110 bel 108 basen 123 ve hangi diyetle başlamalıyım ideal kiloma ulaşmak için ne kadar süre aynı şekilde beslenmeli yada beslenmede değişiklik yapmalıyım
   Lütfen yardım edin önerileriniz benim için çok değerli
   Güzel ve sağlıklı bir yaşam için eski bene dönebilmek için başlangıç ve süreci nasıl devam ettirmeliyim
   Saygılarımla
   Alev

 6. hocam 1 buçuk yıldır vucut geliştirme yapıyorum kollarım 32 cm den 39.5 a omuzlarım 110 cm den 128 e goguslerim 94.5 dan 110 cm e ilerledi fakat 72 kg dan 85 e çıktım haliyle yaglanmalarda oldu definasyon yapmak istiyorum ama her kafadan bi ses çıkıyo lütfen yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 7. mrblar ben sadece zayıflamak istiyorum ama kaslardan gitmesini de istemiyorum 35 dakıka tempolu kosu 30 dakıka arttırmalı hız bisiklet ve 15 dakıka eliptik bisiklet yapıyorum..bunlar bittiğinde her gün 2 bölgeyi calıstırıyorum sizce dogru mu yapıyorum

  Cevapla
 8. Merhaba ben 17 yaşındayım boyum 170 kilom 53 biraz göbeği m ve yanlarım var ve bacaklarimda fazla yağ var gibi hissediyorum fizik yapımın düzelmesi için ne yapmalıyım

  Cevapla
 9. Merhaba yazini beni sasirtti bildiklerimin tamamen disi.haftanin 4 gunu fitness yapiyirum hem kilo verme hemde kas yapmak icin granada termove granada bcaa aldim.6 ogun diyet listem. Sizin diyetinizi daha cok begendim uygulasam zayiflayiphacim arttirabilir miyim? Tuz seker yag unlu gidalar tuketmiyorum.

  Cevapla
 10. Selamlar sporu brakali cok oldu farkli dalda spora gitmeyi dusunuyorum boy1.73 kilo ramazandan sonra 70 e cikti 10 kilo aldim sinirden sitresten durmadan birseyler yemek istiyorum cikolata yada abur cuburla aram yok sekeride sevmem yani cayda kullanmam tatlilarlada aram yok (arada reçel yapip yiyorum çok az)ama yedigimi hissettiren ekmek birde eti severim. Geceleri migdem kaziniyor gece 3 de kalkip kuymak yapiyorum yada baska birsey yani gece yiyorum birde meyve cok severim kilo yapiyor deniliyor. Arada yatmadan yada sabah uyaninca limonlu su iciyorum. Ne kadar dogru bilmiyorum. Ilac isimlerini okudum simdiye kadar hic kullanmadim yan etkisi yada bir zarari varmidir?.. Yoksa düşük karbonhidrat diyetine mi baslamaliyim?
  Simdiden ilg8niz icin teskklr..

  Cevapla
 11. bu spor bu ülkede yapılmaz sanırım. örnek yemek programına bakar mısın? onları evde 3 öğün yapmayacağımıza göre(işi gücü olan insanlarız) dışarıda yemek zorundayız. yaklaşık 60 tlyi geçecektir.

  Cevapla
 12. Selam ben rejime yeni başladım. 76 kiloyum 1. 60 boyum var neler yemeliyim şu an sadece az kahvaltı, ve haşlanmış sebze üzerine limon sıkıp yiyorum. Arada karpuz yiyorum veya çok acıkırsam az yoğurtla bir parça ekmek, ekmeği sadece sabah kahvaltısında bir dilim kızarmış yiyorum ne yapmalıyım? spora başlamadım henüz.

  Cevapla
 13. Merhaba. Diyet örneğinde süt ürünleri peynir harici yok ve ben hepsini tüketmeyi çok seviyorum. Ne kadar kullanmam uygun olur? Derslerim yoğun, düşük kh diyetinin negatif etkisi olur mu? Ve son olarak şekersiz çay, kahve vs tüketiminin kötü etkisi olur mu? Teşekkürler 🙂

  Cevapla
 14. Merhaba hocam, ben 15 yaşındayım boyum 1.68 kilom 69. Ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorum. Örnek olarak verdiğiniz programı uygulamak istiyorum. Uygun mudur? Uygunsa her gün aynı yemeklerimi yemeliyim. Ne önerirsiniz?

  Cevapla
 15. Merhaba Özgür bey, ben yaklaşık bir yıldır unlu mamulleri ve şekeri hayatımdan çıkardım. Zaman zaman düzenim de değişiklikler oldu da. Ama ekmek veya şeker yesem de kırk yılda bir. İgünde 2 öğün yiyprum. Arada yemek yok. Su da tüketiyorum. Artık bu benim için yaşam tarzı oldu Buna rağmen ciddi bir kilo kaybım olmadı. Ödem sorunum var. Düşük karbonhidarat diyeti yapayım diyorum en azından 2 ay yapmak istiyorum. Sizce etkisi olur mu ? Zaten karbonhidratı çok az tüketiyorum. Bir yerlerde yanlış yapıyorum gibi geliyor.

  Cevapla
 16. meraba verdiginiz bilgiler gercekten cok ayrıntılı ve guzel fakat bayanlarda 1800 kaloriyi gecmeyecek sekilde olmali demissiniz ama her boy ve kilo icin farkli kalori almak gerekmiyor mu bunu merak ettim. ben 1.55 boyunda 110 kiloyum aşırı derece de kilo vermem gerek yaklasik bi 55 kilo kadar . yardimci olursaniz cok sevinirim.lutfen 🙁

  Cevapla
 17. Selam, günlük kilo başına 1 gr protein ve 50 gramı geçmeyecek şekilde karbonhidrattan bahsetmişsiniz. Günlük 1 gram protein (antrenman) yapan bir insanın fizyolojisine yeterli değil. Ayrıda bu kriterlere göre ortalama 2200 kcal’e nasıl ulaşılır? Alınması gereken ve alınan kalori miktarı arasındaki fark fazla olunca kas yıkımı da beraberinde geliyor. 2200 kcal’e kilo başı 1 gram protein ve max 50 gram karbonhidrat ile nasıl ulaşabilirim?

  Cevapla
 18. kolay gelsin hocam yaş 20 175 80 kiloyum onceden body cok ugraştım agır antemanlar yaptım tekrardan başladım 3 ay oldu bu diyeti uygulayıp antremana devam etsem ne olur bunu sormamın nedeni kas hafızasından yararlanarak kısa surede iyi yol kat ettim

  Cevapla
 19. Merhaba ben bu diyeti uygulamak istiyorum ancak sabahtan akşama kadar okuldayım 50 gr az değil mi? Ayrıca okulda az karb içeren nasıl bir beslenme uygulayabilirim?

  Teşekkürler.

  Cevapla
 20. Sayin ozgur dogan bey. Ben 42 yasinda. 168 boy. 105 kg idim 6 ay oncesine kadar. 6 ay once fitnese gittim ilk 3 ay 15 kg verip. 105 den 92 ye kadar indim. Ama sonra 4 aydir kg veremiyorum hep ayni yerde sayiyor kgm.. hep 93 94 arasi 4 aydir boyle.. sporu birakmadim ama bu durum spordan sogutyor bazen.. ne yapmam lazim bilmiyorum ki.. spor salonunda 7 nci ayimi doldurdum ve duzenli aksatmadan gidiyorum.. .. umarim mesajimu gorursunuz…. turkiyede olsam diyetisyene gidecem.ama yurt disindayim…. ayrica bende urik asit yukseliyor bazen… tsknederim iyi gunler efendim

  Cevapla
  • HIIT antremanlarına başlayın. Yüksek yoğunluklu aralıklı antreman. Her gün koşu yapın. Koşu yaparken ilk 5 dk ısınma, daha sonra 1 dakika çok hızlı tempo koşu, 2 dakika hafif tempo koşu yapıp toplamda 3 dakika süren bu seti 3-4 kez ard arda uygulayın.Sonra 5 dk soğuma koşusu yapın.24 Saat boyunca vucut yağ yakacaktır.
   Ürik asit fazla olmasının sebebi aşırı protein tüketimi ve az su içimi. Protein tüketimi Kg başına 2 gr aşmasın, Örn: 75 kg ise 150 gram proteinden fazla almayın.
   Kg başına 0.33 litre su tüketin.

  • Yorumunuz ketojenik diyet dışında ise evet HIIT antremanı önerilebilir. Fakat ketojenik diyet nabızı 110-120 den fazla çıkartmak kas kaybı yaşanmasına sebebiyet verebilir.

  • ketojenik diyet yapmiş biri olarak ve 2 ayda yağ oranını %30 lardan %22 lere indirebilmiş bir olarak herhangi bir sağlık probleminiz yoksa bu diyeti uygulamanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu konuda sağlamcı iseniz eczanelerde ketosis seviyesini idrardan ölçebilen çubuklar var.

 21. Özgür bey merhaba, yaklasik 5 aydir sporla ugrasiyorum ve 5 ayda iyi denebilecek seviyede kilo aldim suan boyum 186 ve 90 kiloyum. Biliyorsunuz yaz yaklasiyor artik yavaş yavaş definasyona baslamak istiyorum sizin programinizi okudum gercekten cok mantikli yalniz anlamadigim bi nokta var diyetin ilk 2, 3 haftasi agirlik antremanlari yapmayin demissiniz , ben antremanlari birakmak istemiyorum ve haftada 4 yada 5 gun antreman yapiyorum( suplement kullaniyorum) bana ne onerirsiniz antremanlari birakmadan hem yag yakip hemde nasil kas hacmini arttirabilirim lutfen bana yardimci olun benim icin cok onemli.

  Cevapla
  • Hem yağ yakıp, hem kas hacmini artırmaya çalışmak yanlış bir çalışma şekli olur. Bu 2-3 hafta boyunca yüksek ağırlık düşük tekrarlı çalışmayı deneyin.

 22. merhaba, yazınız için teşekkürler. 29 yaşında 163 boyunda ve 80 kiloyum. Spor vs yapmıyorum son zamanlarda yürüyüşe başladım. bu diyet benim için uygun mudur? sadece sporculara yönelik değil sanırım di mi? özellikle karın bölgesinde yağlanma var, önce yürüyüşle bu diyeti mi uygulamalıyım yoksa eş zamanlı daha ağır kardiyo hareketleri de yapmak gerekir mi?

  Cevapla
  • Merhaba. Cevap alamamışsınız ama uyguladınız mı bu diyeti, sonuç alabildiniz mi merak ettim. Aynı değerlerdeyiz de ?

 23. Merhaba,

  öncelikle yazınız kendi adıma için teşekkür ederim. 184 boy 103 kiloda başladım diyete 1 hafta oldu 100 kiloya düştüm.Ek olarak haftanın 4 günü kardio yapıyorum. Benim merak ettiğim tatlı konusunda zorlanıyorum bu diyete meyve ekleyebilirmiyiz? ekleyebilirsek hangi meyve yenebilir?

  tekrar teşekkürler.

  Cevapla
 24. Özgür abi, 1.aşamaya uygun beslenme programını vermişsin bunu 3 hafta uyguladıktan sonra bu beslenme programına 150 gram karbonhidrat mı ekleyeceğiz?

  Cevapla
 25. Merhaba,
  Örnek bir diyet listesi yazmışsınız. Acaba alyernatiflerini de ekler misiniz? Zira sürekli her gün aynı şeyleri yemek pek zor…
  Yazınız in teşekkürler…

  Cevapla
 26. Beslenme konusunda okuduğum en sağlam yazılardan biru diyebilirim. Ancak karbonhidrat, protein ve yağ temel amacı insana enerji vermektir. Metabolizmamızın temel amacı enerjisinin devamlılığını garanti altında tutmatır. Demem o ki bizim organlarımızın çalışabilmesi, günlük fiziksel aktivitelerimizi yapabilmemiz için kısacası yaşamımızı aürdürrbilmek, hayatta kalabilmek için enerjiye ihtiyacımız var. Metabolizmamız bu enerjiyi vucudumuzdaki karbonhidrat(şeker), yağ ve proteinleri çeşitli metabolik süreçlerden geçirerek atp ye enerjiye çeviriyor ve biz hayatta kalıyoruz. Bunların yanında yağlar ve proteinleri karbonhidratlardan ayıran bir durum var. Bunların yapıcı-onarıcı görevleri var enerji vermelerinin yanında. Hormonlar, hücreler, tırnak, saç v.b bir çok organ ve dokuların gördüğü hasar-yenileme v.b faliyetlerde yapıcı -onarıcı görevleri var. Edansiyrldirler , vücudumuz uretemez dışardan zorunlu olarak bulmamız lazım. Bundandır ki milyonlarca yıllık insanlık tarihinde avcı toplayıcı atalarımız et peşinde koştu ve bu günki genetik yapımız şekillendi. Bu yüzden protein ve yağlara beslenmede biraz daha dikkat etmeliyiz ihmal etmemeliyiz. Öncelikle yemek yerken bunlara enerji gözüyle bakmamız lazım. Halen daha “ekmek kilo uapar”, “yağ kilo yapar” diye bakan insanlar var. Kimisi bu yuzden ekmek yemiyor 1,2 hafta bekliyor sinra dayanamayıp 1 porsyon yiyeceği yerde 5 6 porsyon baklava, borek, pasta v.b gömüyor. Arkadaşlar öncelikle miktara dikkat etmeliyiz . kimisi enerjiyi yağdan karşılar kimisi karbonhidrattan karşılar kimisi proteinden v.s ama öncelikle enerji gözüyle bakmalıuız. Kimse karbonhidrat yediği için yağlanmaz yada kimse yağ yediği için yağlanmaz. Hiç karbonhidrat yemem diye yada hiç yağ yemem diye bir şey yok gereksiz sıkintı yapıyor bazı insanlar bi yüzden . oncelikli ihtiyacınız olan enerji miktarını karşılayın. Yağlar daha yavaş sindirildiği için daha uzun tokluk sağlar ve esansiyel olduğu için horminlarımız ve hucrelerimizin yapim onarim islerinde kullanildigi icin proteinlerle birlikte biraz daha avantajlı durumdadır karbonhidratlara göre. Karbonhidratlarda yavas aindirilen karbonhidratlar daha avantajlidir basit karbonhidratlara gore. Gunumuzde buyuk olcude karbonhidrat tuketildigi icin metabolizmamiz karbonhidratlardan birim zamanda yaglara hore daha cabuk enerji uretebiliyor bu yuzden yuksek yogunluklu antrenman yapanlari enerjisini karbonhidratlardan karsilamalari daha avantajlidir deniliyor. Ama bidemek degil ki yag tuketmiyeyim. Dinlenme gunlerin de de karbonhidratlar yerine yaglari daha yuksek alirlar fazla yogun aktivite de bulunmadiklarindan birim zamanda yaglarin uretecegi enerji gunluk islerde yeterlidir diye dusunulur hemde yaglar esansiyeldir. Durum boyle.

  Cevapla
 27. Merhaba ben 15 yaşında 153 boyunda ve 47 kiloyum diyeti uyguladım kilo verdim şimdide korumak istiyorum okul gidip gelmek ve akşamları 5-10 dakikalık dambl çalışması dışında aktivitem yok günde en fazla kaç gram karbonhidrat almam gerekir

  Cevapla
 28. Merhaba, ben 37 yaşındayım boyum 1.82, kilom 87. Kilomu 80’e düşürmek istiyorum. Göbeksiz ve kaslı bir vücut için spor salonuna şimdi mi yazılmalıyım yoksa 80’e düştükten sonra mı? Bu diyeti uygulamam da bir sakınca var mı ayrıca?
  Teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
 29. anladıysam arap olayım.. bir paragrafta ye dediğine başka paragrafta yeme diyor (örn patates).. şimdi hatırlamıyorum ama birkaç çelişki daha vardı

  Cevapla
 30. hocam merhabalar, çok teşekkürler yazınız için çok bilgilendirici oldu. ben zayıflamak için keto diyetine başlamak istiyorum. eşim ise tam tersi vucüt yağ oranı %9 civarı yani kas yapabilmek için uygun olduğunu düşünüyorum. yağ yakma sorunu olmayan kişiler nasıl uygulamalı peki bu diyete gerek var mı yoksa başka bir diyet mi daha uygun olur. cevap alabilirsem çok sevinirim. teşekkürler

  Cevapla
 31. Merhaba 13 yasindayim boyum 1.53 ve 75 kiloyum. Her ay yaklasik 3 kilo birden aliyorum. Okula sabah 7 de gidiyorum ve kahvaltiya vaktim var okuldan saat 1 de cikiyorum. Spora vaktim yok. Bir diyet listesi hazirlarmisiniz.

  Cevapla
  • 13 yaşındaysan abur cubura hamur işine fazla bulaşmadan normal yemek yemen yeterli. Diyeti falan düşünme şimdiden.

 32. Ben 5 gündür definayon programı uyguluyorum ve şimdi hastanelik oldum . durum şöyle oldu ilk başta size beslenme şeklimi anlatayım . kahvalta = 6 yumurta beyaz 1 sarısı , 6 – 7 adet zeytin – 150 gram yulaf …… öğle = 340 gram tavuk , hindi , yağsız kırmızı et veya balık. bunlar değişebiliyor , 6 – 7 kaşık lapa bulgur , bol yeşillik ve bir kase yoğurt . akşam menüsüde bu şekilde . dediğim gibi oynama olabilir önemli olan gramajlar . Neyse bunların yanın spordan önce bcaa , glutamin . spordan sonrada aynı . 5 -6 gün defniasyon antreman programı uyguluyorum . hakkını vererek tabi . neyse 5. gün hastanelik oldum . karaciğer enzimlerinde yükselme olmuş . ateşlendim , metebolizmam bozuldu . aslına bakarsanız diyet ve antreman olarak çok sağlıklı gözüküyor . ama mesele suplementler . protein tozu karaciğeri zorluyormuş . 2 ayda bir ara vermek lazımmış . o yüzden dikkat edin arkadaşlar . ben bundan sonra doğal besleniip suplement kullanmıcam hiçbirşekilde . gerçekten özellikle karaciğer ve sonra böbrek üstü bezlerini yoruyo . siz farketmiyosunuz ama ileride acısını çekiyosunuz . ben 2 3 yıldan beri body yapıyorum . bu bana ders oldu

  Cevapla
 33. Merhabalar, öncelikle paylaşımlarınızın çoğunu inceledim, emeğiniz için teşekkür ederim.Yukarıda bahsetmiş olduğunuz diyeti tam anlamıyla uygulamaktayım. Sizin de belirttiğiniz gibi, diyete katkısı olması açısından Universal Animal Cuts yağ yakıcı, Power System L-carnitin ve Hard Line CLA temin ettim. Bunları ne şekilde kullanmamı önerirsiniz?

  Cevapla
 34. Özgür hocam merhaba. Haftada üçgün kardiokickbox yapıyorum. Ve sizin evde kol kası geliştirme programını uygulamak istiyorum. Bu diyeti uygulasam ve kickbox günlerinde ağırlık çalışsam ve o günlerde 150 gr karb alsam nasıl olur ve protein ise 1.5 gr alsam

  Cevapla
 35. Hocam merhaba;
  Ben 20 yaşında 182 boyundayım.
  Bundan 2 ay önce 89 kilo olarak bi içececek firmasında işe girdim.
  Sırf kilo vermek için(daha önce çalıştığım için biliyorum)
  2 ayda 73 kiloya düştüm.Karbonhidrat neredeyse hiç almıyorum.hiç derken belki 20 gram.
  Günde 5000 kaloriyi her türlü yakıyorum.çalıştığım yer yoğun tempoda 12 saat eyakın bir ağır iş.
  Kilo kaybı yaşadım ama göbeğim ve gögüslerim erimiyor bir türlü.
  kollarım ve bacaklarım çok inceldi göbeğim de %30luk bir incelme var.
  Yaptığım ağır diyete devam edersem zararını görürmüyüm.günde aldığım max kalori 1000 ya var ya yok.haftada 1 öğün istediğim her şeyi yiyorum .
  bana diyet önerirmisiniz.L- Carnitin kullandım ama çarpıntı yapıyor devam etmelimiyim?

  Cevapla
  • ölürsün kardeş yakında 1000 kalori yiyip 5000 yakıyorsan, istediğini ye sen artık, son yemeklerin sayılır.

 36. özgür bey mrb
  definasyon diyeti ve programı yazınızda kilogram başına 3 gram protein alınmalı diyor
  burdaki yazınızda 1 gram diyor

  Cevapla
 37. Merhaba,
  Haftada ortalama 5-6 gün spor yapıyorum (20 dk ip atlama, 20 dk vücut ağırlığımla çeşitli mekik, şınav ve barfiks kombinasyonları) ve 2 gün 90 dakika basketbol antremanı (yoğun geçtiğini söyleyebilirim), basketbol oynamadığım günlerde de bir saatlik yürüyüş. bunun yanında müzisyenim, davul çalıyorum, o da ortalama günde 2 saat civarında.
  hesapladığımda egzersizle birlikte harcadığım kalori miktarı 1000 civarı oluyor genelde. böyle günlerde 150 gr karbonhidrat yeterli olur mu ya da fazla mı gelir? spor yaptığım günlerde genelde bu civarda tutuyorum çünkü. (bu arada, spor yaptığım günler 150 gr protein alıyorum minimum)

  bir de bu diyete başlayalı 10 gün kadar oldu, normalde 7 saat uyku yeterken şimdi 9 saat uyuyorum genelde. bu ne demek olur?

  33 yaşındayım, 186 boy, 78 kilo. daha fazla kilo vermek istemiyorum ama saçma bir şekilde göbeğim var, dert oldu içime 🙂
  Teşekkürler

  Cevapla
 38. 14 yaşındayım bunu yapmam gelişmemi engeller mi yağ oranım %20-22, %13-14 e çekmek istiyorum ama bunu yaparsam dediğim gibi yaşımdan ötürü gelişimimi engeller mi?

  Cevapla
 39. Merhaba
  20 yaşındayim 1.74 boy 95 kiloya sahibim ne yazik ki.
  Bu diyeti uygulamak istiyorum hic bir saglik sorunumda yok allaha sukur ama egzersiz yapmiyorum hic.sizce sakincasi var mi ve duzenli egzersiz ile uygularsam 1 ayda beni kac kiloya kadar dusurtebilir.

  Cevapla
 40. Özgür hocam merhaba. Define doneminde kendi hazirladigim beslenme programini uyguluyorum. Boy 1.80 kilo 86.
  Sabah
  2 yumurta 50 gr yulaf 30 gr lor 1 adet salata ve domates 1 dilin hindi füme
  Oglen
  200 gr tavuk yogurt ayran
  Ant once
  200 gr tavuk 100 gr bulgur ayran
  Ant sonra
  200 gr hindi 100 gr pirinc salata

  Bunlara extra ara ogun olarak kendi yaptigim yulafli kurabiye yiyorum .

  Cevapla
 41. Merhaba ben 1.88 boyundayım kilom 102 sürekli çalışan birkişiyim sürekli sıcakta calışıyorum kilo vericeğim yerde daha cok kilo almaya basladım işe başlamadan önce 94 kiloydum Nasıl bişey tavsiye edebilirsiniz yardımız icin teşekkür ederim

  Cevapla
 42. Yağ yakıcıları kullanmadan çok mu yavaş sonuç alırım? Birde ben ağırlık çalışmıyorum onun yerine ne tavsiye edersiniz?

  Cevapla
 43. Merhaba hocam.. 29 yaşındayım 1,79 boy ve 75-80 değişen kilom var. Yaklaşık 7-8 yıldır bira içiyorum haliyle göbek ve çevresi kötü görünüyor. Kendi imkanlarımla evde ya da dışarıda ne çeşit spor yapmalıyım? Bu diyet bana uygun olur mu? Önerebileceğiniz başka bir yöntem belirtirseniz çok sevinirim. Masa başı çalışıyorum o yüzden çalışırken enerji tüketemiyorum.

  Cevapla
 44. Ozgur abi fitness a yeni basladim yas 16 boy 175cm kilo 65 hoca dedi gobekte yag oranin var once diyetmi yapmaliyim yoksa bceps kol calismalimiyim

  Cevapla
 45. Hocam ben 180 boyundayim 69 kiloyum aslında kilo almam lazım ama göbek ve yan kısımlarda yaglanma oldu kötü görünüyor hem kilo alirken hemde yağları nasıl yapabilirim teşekkür ederim

  Cevapla
 46. Özgür bey bazı kaynaklara göre bu diyet kas kaybına yol açıyormuş vücut karbonhidrat dan enerji almadığı için kasları yakıyormuş bu bilgiler doğrumu bu diyeti uygulamak istiyorum kas kaybedermiyim.

  Cevapla
 47. Merhaba ben 17 yasındayım.Düşük karbonhidrat diyetini uygulamak istiyorum fakat okulda olduğum icin kantinde karbonhidrat oranı düşük besinler yok okulda ne gibi şeyler yiyebilirim?

  Cevapla
 48. Ozgur bey 150 gr tavuk veya et gidalarinin yaninda bulgur pilavi tuketilmeli mi .ben bu diyeti yaparken yani sira body de calisiyorum temel hareketleri yapiyorum.spordan sonra birsey yemeyelimiyim sizce.

  Cevapla
 49. Özgür bey merhaba
  Boy 1.87 kilo 97 vücudum kalipli olduğundan kiloyu gösteriyo definasyon olarak hangi programi uygulamam gerekiyor

  Cevapla
 50. Merhaba özgür bey
  Öncelikle ketosis durumunda olsa dahi beynin az da olsa glikoz ihtiyacı oldugu söyleniliyor. Acıkcası 30-50gr arası karb aldıgımda kollarda bi güçsüzlük hissediyorum. Beyin-keton-glikoz denklemiyle ilgili sağlam bilginiz var mı acaba?

  Cevapla
  • Vücudumuz zaten proteinden glikoz elde edebiliyor. Yani dışarıdan hiç karbonhidrat almasanız bile aldığınız proteinlerin bir kısmı ihtiyaç duyulursa glikoza çevriliyor.

    

   Bu yorgunluk ilk birkaç gün normal. Vücudunuz yağ yakımı moduna geçene kadar yorgunluk hissedebilirsiniz. Ama en geç 2 hafta içinde eskisinden daha zinde olacaksın…

 51. Yas 32 boy 170 kilo 68 gecmis yedi yilda her sene bes ay sporu yapmis briyim.omuzlar belirgin.. Bacaklar basda olmqk üzere vucut gucsuz…isimi oturarark yapan biriyim…tektat basladm ve bu diyeti gordum..salondakilerde pek ilgili adamalr degil….memelerim belimde yag brikmesi var…kollarimda yok….gobek cikmis ama igrenc degil..apora ve vücuda yatkinlik varmis..yani her n sekle grwn bi vucudum varmış ki zaten omuzumdan belli…smdi ben ne yapmaliyim.once beli karnımı gogusu indrmek icin buhafta bismillah dyip hangi beslenme ve hareket set vs basliyim.sadece isi bildiğini duaunduklerimi fkrini alcam.bana gore dyenler yazmasn:) sevgiler

  Cevapla
 52. Ben 176 boyundayim kilo 78 dediginizi uygulicam 1. Adimi gectikten sonra atreman gunleri en fazla 150 gr karbonhidrat tuketmemiz gerektigini soylemissiniz peki antreman gunleri kilo basina karbonhidrat ve protein orani nasil olmali tam olarak?

  Cevapla
 53. Ben ağırlık sporu yapıyorum ve buna iki üç hafta gibi bir süre ara vermem mümkün değil kopamam bu spordan.Bu durumda karb tüketimim nasıl olmalı.?

  Cevapla

Fikrinizi Bizimle Paylaşın