Evinize Spor Salonu Kurarken Alınabilecek Spor Aletleri

Evinize Spor Salonu Kurarken Alınabilecek Spor Aletleri

Evet, sonunda evinizde spor salonu kurmak için uygun genişlikte bir mekân yarattınız, bütçenizi ayarladınız. Şimdi sırada mekânın zemin döşemesinden tutun da hangi aletleri seçmelisiniz, bu seçimi neye göre yapmalısınız gibi cevap bekleyen yeni sorular var. Belki içinizden salonunuzu gösterişli spor aletleriyle donatmak geçiyor ama bunlar sizi hedeflerinize ne kadar taşıyacak ya da siz onları aldıktan sonra kullanmaya ne kadar hevesli olacaksınız?

Mekân

Genellikle ev spor salonu için düşünülen mekân evimizin bir odası, bodrum ya da varsa garajdır. Tabi bu mekânların genişliği de ekipman seçimlerimizi önemli ölçüde etkileyecektir. Fakat spor yaptığınız ortam ne kadar ışıklı, havadar olursa ve gözünüze ne kadar hoş görünürse orada vakit geçirmekten o kadar hoşlanırsınız.

Zemin

Spor salonunuzun zemini ses iletimini engelleyecek şekilde kaplanmış olmalıdır. Özellikle bu evinizin bir odasını salon haline getirdiyseniz çok daha önem taşır. Kalın, sert ve kaymayan bir halıyı tercih edebilirsiniz. Ya da –özellikle halterle yapacağınız egzersizler sırasında kullanmak için– iki metrekarelik hazır kauçuk kaplamalardan alabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda zeminin aşınmasını da engelleyecektir. Zemininiz kolay temizlenecek, toz tutmayacak özellikte olmalıdır.

Duvarlar

Duvarlara, egzersizler sırasında kendi pozisyonunuzu görebileceğiniz, hareketi doğru yapıp yapmadığınızı test edebileceğiniz büyük aynalar yerleştirebilirsiniz. Bunlar motivasyonunuzu da artıracaktır. Aynı zamanda çalışırken müzik dinleyebileceğiniz bir sistem ya da yoga, pilates gibi spor dalları için görüntüyü seyredebileceğiniz düzenekler de çok uygun olacaktır.

Alet Seçimi

Bundan sonra yapılacak şey aletlerin seçimidir, belki de bu işin en zor kısmıdır. Burada egzersiz konusunda ulaşmak istediğiniz hedef, mekânınızın genişliği, egzersiz tercihiniz ve bütçeniz seçiminizde rol oynayacaktır. Geniş bir bütçe ya da daha dar bir bütçeyle sizi istediğiniz hedeflere ulaştıracak aletlere ulaşabilirsiniz. Merak etmeyin, kaslarınız “beni neden çok fonksiyonlu spor salonu makinesiyle değil de halterle çalıştırıyorsun” demez.

Şimdi de evinize alabileceğiniz spor ekipmanlarını gruplar hâlinde inceleyelim.

DİKKAT! Zinde Türkiye dergisi olarak her zaman için daha sağlıklı ve doğal ortamlarda, açık havada spor yapılmasını, bu imkânı bulamayanlara da tam donanımlı yerlerde uzmanlar eşliğinde spor yapmasını öneririz. Her iki imkânı da olmayanlar ya da evde spor yapmak isteyenler için de nitelikli içeriklerimizle yol gösteririz. Bu yazıda yer alan ifadeler, evdeki spor aletleri düşünülerek yazılmıştır. Örneğin yürüyüş ve koşu için koşu bandına “mükemmel” denmesinin sebebi de budur (yoksa uygun toprak zeminde ve benzeri zeminlerde koşmak daha iyidir). Doğal ortamı olmayıp evde koşacaklar düşünülerek yazılmıştır.

 

Eve Alınabilecek Başlıca Spor Aletleri

Kardiovasküler (Aerobik) Çalışmalar İçin

Egzersiz Bisikleti

Fitness’a yeni başlayanlar için çok uygundur, kullanımı kolaydır, çok fazla yer kaplamaz. Farklı zorluk düzeylerinde de kullanılabilir.

Koşu Bandı

Yumuşak bir yürüyüş ya da ciddi bir koşu için mükemmeldir. Ayarlanabilir eğimi sayesinde egzersizin zorluk düzeyi artırılabilir. Bazı modellerinde yakılan ortalama kalori, nabız sayısı, hız ve zamanı monitörden takip edebilirsiniz. Bazı koşu bantları katlanabilir özelliktedir. [Bakınız: Koşu Bandı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler]

Kürek Makineleri

Düşük etkili bir egzersiz türü olan kürek; kolları ve omuzları güçlendirir, büyük kas grupları için iyi bir kardiovasküler egzersiz sağlar.

Kros Trainer / Eliptik Bisiklet

Diğer adıyla eliptik bisiklet. Günümüzde çok popülerdir. Kayak, tırmanma ve koşunun özelliklerinin bir araya getirildiği bir spor aletidir. Üst düzey egzersiz olanağı ve aynı zamanda tüm vücudun formda kalmasını sağlar. Kros trainer; koşu ve yürüyüşün tersine, eklemlere az yük bindirecek şekilde tasarlanmıştır. Zorluk düzeylerini tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.

Esneklik ve Kas Gücünü Artırmak İçin

Elastikiyet ve esneklik, yoga ve pilates gibi düşük etkili aneaerobik egzersizler (kardio olmayan) yapılarak geliştirilebilir. Bu egzersizler dolaşımı hızlandırıp yaralanma riskini azaltırlar. Bu egzersizler gövdenin alt ve üst bölümleri, kol, bacak ve karın kaslarında hareketliliği ve dayanıklılığı artıran düşük etkili egzersizlerdir. Ayrıca duruşu, nefesi, kas tonüsünü ve koordinasyonu geliştirirler. Birçok profosyonel koşucu ve bisikletçi, çok çalıştıklarında eklemleri zarar görmesin diye pilates ya da yoga yaparlar. Pilatesin vücudu geliştirmek için tasarlanmış 500’e yakın hareketi vardır.

Bu egzersizler için kullanabileceğiniz şeyler; egzersiz topları, pilates bantları, pilates çemberleri, pilates minderleri ve yoga matları gibi son derece hesaplı malzemelerdir.

Kas Tonüsünü Artırmak İçin

Ancak ağırlık kaldırma ve direnç egzersizleriyle ancak tonüsü artırılabilir. Daha fazla kasa sahip olmanız, metabolizmanızın daha iyi çalışmasını sağlar ve kalori yakmanız daha kolay olur. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok ekipman arasında en basiti dambıllardır ki bunlar istediğiniz kiloyu kaldırmanızı sağlar. Multi gym (çok istasyonlu fitness makinelerinin genel adıdır) ve ağırlık kaldırma tezgâhları, kollar ve bacaklar için çeşitli egzersiz olanakları sunar.

Titreşim yaratan aletler de kaslara ağır yük bindirmeden risksiz, hafif bir egzersiz formu sağlarlar (kastettiğim; çalışırken doğal titreşimler yaratan kablolu ekipmanlar ve benzerlerinin hafif kilolarla kullanılmasıdır, televizyonlarda çıkan titreşim kemerleri ve benzerleri değil). Bu egzersiz formu da kasları güçlendirir, dolaşımı artırarak metabolizmayı hızlandırır. Yararı vardır fakat kilo vermek ve kalori yakmak konusunda bir mucize yaratmayacaktır, diğer egzersizlerle desteklemeye ihtiyaç duyacaksınızdır.

Sağlık topları da çeşitli nitelikteki egzersizler sayesinde kas tonüsünü artırmak için bir ekipman olarak kullanılabilir.

Denge Sağlama Amacıyla

Düşük ve yüksek etkili egzersizlerle asıl amaç denge elde etmektir. Yüksek etkili egzersizler, kalori yakma konusunda en etkili faaliyetlerdir; ayrıca kasları ve kemikleri güçlendirir fakat eklemlere de yük bindirir. Serbest ağırlıklarla çalışmak gücü artırmanın ve formda kalmanın en etkili yoludur. Ağırlık kaldırma; kalori yakma, kas tonüsünü artırma, güç, dayanıklılık ve kemik yoğunluğunu artırmada etkilidir. Ayrıca odada da çok yer kaplamaz ve birçok fitness ekipmanına göre oldukça ucuzdur. Eğer ayarlanabilir ağırlık setlerinden alabiliyorsanız bu çok daha avantajlıdır, bu sayede istediğiniz gibi ağırlığı artırıp azaltabilirsiniz. Tabii ki bu ağırlıklarla çalışmak için bir de ayarlanabilir sehpa almanız gerekecektir.

Çok Fonksiyonlu Spor Salonu Makinesi Almak

Eğer fitness aletlerinin hangisinin sizin için doğru olduğuna karar veremiyorsanız o zaman çok fonksiyonlu spor salonu makinesini (multi gym) düşünebilirsiniz, bu size bir dizi egzersiz seçeneği sunacaktır. Bu makine, hem gücü artırarak hem de standart özellikleri kullanarak vücudumuzdaki kasları geliştirecektir (chest press, leg extension, lateral pull down, vb) .

Çok fonksiyonlu spor makinelerini almadan önce direncin sizin için doğru olup olmadığını kontrol edin. Ağırlık makinelerinde bloktan veya disklerden oluşan ağırlıklar bir makara sistemine takılıdır. Kaldırdığınız ağırlık miktarını değiştirmek kolaydır. Sadece ağırlık yığınındaki pimin yerini değiştirirsiniz ya da plakalı modellerde bir plaka eklersiniz. Serbest ağırlık kaldırmaya göre daha güvenlidirler, çünkü ağırlığın düşme gibi bir riski yoktur.

Bu makineyi almadan önce dikkat edeceğiniz diğer konu, çoklu spor salonu makinesinin istediğiniz egzersiz seçeneklerini içerip içermediğinden emin olmanızdır. İyi bir multi gym, en az 12 farklı egzersiz seçeneği sunmalıdır. Tabii ki evinizde bu aleti koymak için uygun bir yer de olmalıdır.

Bu aletlerden başka; ağırlık çalışmaları sırasında kaymayan, sert yapıda ve esnemeyen bir ağırlık ayakkabısı da almalısınız.

Spor aletlerinizi kendi egzersiz tercihlerinize ve zevkinize göre çeşitlendirebilirsiniz, spor salonunuzu çeşitli aksesuarlarla cazip hâle getirebilirsiniz. Hepinizin hayallerinizde yatan ev spor salonuna kavuşmanızı dilerim.

Yazıyı Paylaş
guest
4 Comments
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments