Fıstık Ezmesi Faydaları

Fıstık Ezmesi Yararlı Mıdır?

Son yıllarda fıstık ezmesi, sağlıksız bir besin olarak ün kazandı. Bunun nedeni fıstık ezmesinin yüksek yağ oranı ve yoğun kalori miktarı içermesidir. Açıkçası bir besinin yüksek yağ ve kalori miktarı içermesi o besinin illa da sağlıksız olacak anlamına gelmez. Aslına bakarsanız fıstık ezmesi sizin için son derece yararlıdır. İşte fıstık ezmesinin faydalarıı:

1- Fıstık ezmesi son derece besleyicidir

Fıstık ezmesi, çok güçlü bir antioksidan olan hücre yapısının bozulmasını engelleyen, cildi güzelleştiren E vitamini içerir. Birkaç yemek kaşığı fıstık ezmesinde 3 miligram E vitamini bulunmaktadır. Hatta bazı araştırmalar E vitamininin kalp rahatsızlığı ve Alzheimer gibi hastalık risklerini azalttığını göstermiştir.

Fıstık Ezmesi Faydaları

Ayni zamanda 49 miligram civarında magnezyum, 210 miligram civarında potasyum ve birçok çeşit vitamin içermektedir. Tüm bunlar sağlıklı bir vücut bakımı için hayati rol oynar. Harvard Nurses Health adlı araştırma grubuna göre haftada 5 ya da daha fazla yemek kaşığı fıstık ezmesi tüketmek diyabet hastalığını %21 oranında azaltmaktadır.

2- Fıstık ezmesi kilo vermenize yardımcı olabilir

Daha öncede bahsettiğim gibi içerdiği yağ ve kalori miktarı yüzünden kötü bir ün kazanmıştır. İki yemek kaşığında yaklaşık 188 kalori bulunmaktadır. Kilo verdirmesi biraz olağandışı görünebilir ama aslında kilo vermeye yardımcı olabilmektedir.

Yoğun miktarda kalori içermesine rağmen fıstık ezmesinde yüksek miktarda lif ve protein bulunur. Servis başına yaklaşık 8 gram protein ve 2 gram lif bulunmaktadır. Gün içinde ortalama 18 ile 23 gram arasında lif tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Lif, sindirim sistemini düzenlediğinden dolayı beslenme düzeninde önemli rol oynamaktadır. Günlük tavsiye edilen lif miktarına ulaşmak sizi kalp rahatsızlıkları, kanser, diyabet gibi hastalıklara karşı korur. Lif aynı zamanda tokluk hissi yarattığından ve atıştırma hissini frenlediğinden dolayı diyetlerde önemli rol oynar.

3- Fıstık ezmesi kilo almanıza yardımcı olabilir

Bu yazdığımın önceki dediklerimin tersi gibi göründüğü biliyorum ama kilo almak derken kastettiğim yağ olarak değil kas olarak kilo almak.

Protein oranı yüksek olduğu için fıstık ezmesi vücut geliştirme yapanlar ve kilo almak isteyenler için harika bir besindir.

Çoğumuzun bildiği gibi protein kas gelişimi ve onarımı için en önemli kaynaktır. Tahmin ediyorum ki kas geliştirmek isteyen her birey yüksek proteinli bir diyet uygulamaktadır.

Tabi ki fıstık ezmesinde tavuk göğsü veya hindideki kadar protein oranı yoktur ama birkaç dilim buğday ekmeği ve bir bardak sütle kombine ederseniz eğer, yaklaşık 30 gram protein ve bir miktarda karbonhidrat elde etmiş olursunuz.

Fıstık ezmesi aynı zamanda protein barları ve protein shaker’larına kıyasla oldukça ucuzdur.

4- Fıstık ezmesi sağlıklı yağlar içermektedir

Tamamen yağdan korkan bir ülkede yaşıyoruz. Süpermarketlere gittiğiniz zaman yiyeceklerin çoğunun üzerinde az yağlı veya yağsız etiketlerini görmeniz olasıdır. Ama sizi aydınlatmama izin verin yağın illa sağlıksız olması gerekmemektedir. (Yazar burada kendi ülkesi olan ABD’den bahsetmektedir, çok şükür bizde yağın öcü gibi görülmesinin önüne erken geçilerek kararında sağlıklı yağ tüketmenin önemi Prof. Dr. Ahmet Aydın gibi değerli biliminsanları tarafından halka etkili biçimde anlatıldı.)

Yağ üç öncelikli makrobesinden biridir (yağ, protein, karbonhidrat). Sağlıklı kalabilmemiz için çok önemlidir. Asıl problem çoğu fast food’un, atıştırmalıkların sağlıksız tip yağlardan oluşmasıdır. En kötüsü olarak bilinen düşük kaliteli sanayi ve trans yağlardan bahsetmekteyim.

Fıstık ezmesi farklıdır. Kalp için sağlıklı olarak kabul edilen doymamış yağlar içermektedir.

Tavsiye: Yağsız fıstık ezmesi almak için uğraşmayın. Normal fıstık ezmesiyle neredeyse aynı kalori miktarını içermektedir. Tek fark, yağlar karbonhidratlarla yer değiştirmiştir. Bu karbonhidratlar aynı zamanda şeker olarak adlandırılmaktadır. Böylece kalp için sağlıklı olan yağları sağlıksız şekerlerle takas etmiş olmaktasınız.

Sonuç

Kuşkusuz fıstık ezmesi son derece sağlıklıdır. Kalp için sağlıklı olan doymamış yağlar içermektedir. Bu yağlar sadece sağlıklı olmakla kalmamakta aynı zamanda fiziksel gelişiminizi de desteklemektedir. Fıstık ezmesi iyi bir vitamin ve mineral kaynağı olduğundan dolayı aynı zamanda kansere, diyabete, kalp rahatsızlıklarına karşı korunmaya da yardımcı olmaktadır. Kasların gelişimi ve onarımı için proteinle doludur ve içerdiği lifler sayesinde uzun sure tokluk hissi yaratır.

Son olarak kimsenin sizi fıstık ezmesinin zararlı olduğu konusunda kandırmasına izin vermeyin. Evet, yüksek miktarda kalori ve yağ içermektedir ama bunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Ölçülü bir şekilde tüketimde sağlığınız için sadece olumlu etkileri olmaktadır. Tabi ki fıstığa alerjiniz olmamak kaydıyla.

Çevirim burada sona eriyor ancak ben okurlarımız için ev yapımı katkısız ve de markette satılan şekerli fıstık ezmesinin besin değerlerini de eklemeyi faydalı buldum.

Enerji ve Besin Ögeleri Katkısız (şekersiz) Fıstık Ezmesi (100 gr için) Polmak GOLD Kremfıstık (örnek ürün) (100 gr için)
Kalori: 579 kcal 580 kcal
Toplam Yağ: 46 gr 42.8 gr
Doymuş yağ asitleri: 8.2 gr 9.4 gr
Toplam Karbonhidrat: 11.6 gr 30.6 gr
Şekerden: 5.9 gr 20.5 gr
Diyet lifi: 8.5 gr 4.3 gr
Protein: 29.6 gr 22 gr
Sodyum: 80 mg 0.28 mg
Benzer Yazılar

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

  1. Ben fıstık ezmesi yerine direkt olarak fıstığın kendisini tüketiyorum kavrulmamış olarak. Çünkü zar şeklindeki ince kabuğun resveratrol bakımından zengin olduğunu ve kalp sağlığına çok büyük katkıları olduğunu okumuştum. Sormak istediğim şey ise şu; fıstık ezmesi kavrulmuş fistiktan yapılıyor ve bildiğim kadarıyla kuruyemişler ne kadar kavrulursa besin değerini o ölçüde yitiriyor. Bu konuda bizi aydınlatabilir misiniz? Bu arada siteye bir süredir ugramıyordum ve yeni dizaynı bugün gördüm. Gayet güzel olmuş. Bu kadar faydalı -ve bilimsel- bilgiler veren bir platform neden daha fazla tık almaz anlayamıyorum. Daha geniş kitlelere ulaşmanız dileklerimle, selamlar…

    Cevapla
    • Dizayn için teşekkürler.. Dizaynı tamamen kendim yaptım. Spor hocası olarak başladım, web tasarımcı olarak devam ediyorum 🙂

      Araştırmalara göre doğru sıcaklıkta ve doğru sürede kavrulan kuru yemişlerde herhangi bir sorun görülmüyor. Diğer yandan ham kuru yemişlerde eğer kalitesizse çeşitli bakteriler olabilir. Kısacası bence kafaya fazla takılacak bir durum değil. Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın