Güçlü Omuzlar İçin Overhead Press’in 6 Faydası

Overhead Press’in faydaları, ağırlık çalışan herkesi bu eşsiz hareketi programına eklemeyi teşvik etmeli. Çünkü Overhead Press büyük ihtimal en iyi omuz hareketi. Bu yazıda Overhead Press’in faydalarını okuyacaksınız.

Overhead Press Tüm Vücudunuzu Çalıştırır

Bu olimpik-stil hareket gerçek bir tüm-vücut hareketidir. Salona giden sıradan birine göre sadece üst vücudu çalıştırıyormuş gibi gözükebilir. Ama Overhead Press çok daha fazlasıdır. Evet, omuzlar, triceps, üst göğüs ve üst sırt kasları hareketin çalıştırdığı temel kaslardır. Ama gövde kaslarınız ve altı vücut kaslarınız da hareket boyunca kasılır ve sizi dengede tutar. Bir gün sonra karın kaslarınız ağrıyorsa, şaşırmayın.

Üst Vücut Kuvvetinizi Artırır ve Kaslarınızı Büyütür

Overhead Press (OP) tabi ki tüm vücudu çalıştırır ama en çok üst vücudunuzu çalıştırır. OP omuzlarınızı, üst sırt ve göğsünüzü en doğal şekliyle çalıştırır. Özellikle de omuzlarınızın dengeli bir şekilde güçlenmesine olanak tanır.

bb-overhead-press

Dirseklerinizin Kitlenme Gücünü Artırır

Kitlenme gücünü dirseklerinizi her tekrarda tamamen gererek çalıştırırsınız. Bu, hareketin sonuna doğru ağır yükleri daha kolay kaldırmanızı ve böylece hareketin sonunda zorlanmamanızı sağlar. Dirseğin kitlenme gücü, kollarınızla yaptığınız tüm itme hareketlerinde işinize yarar.

Bench Press’de Sizi Daha Güçlü Yapar

OP’de elde ettiğiniz kuvvet olduğu gibi Bench Press’e yansır. Çünkü OP, Bench Press yaparken çalıştırdığınız kasların çoğunu farklı şekilde odaklanarak çalıştırır. Bench Press için yardımcı kaslar olan triceps ve omuzlara odaklanır. Ayrıca kitlenme gücü de Bench Press sırasında işinize yarar. Üstelik omuzlarınızın güçlenmesi, Bench Press sırasında sakatlanma riskinizi düşürür.

OP yapmadan Bench Press yapmak, sakatlanma riskinizi artırabilir.

Omuzlarınızı Korur

Bu hareket doğru yapıldığı zaman omuz sağlığınıza iyi gelir ve omuzlarınızı sakatlıklara karşı korur. Birincisi, OP omuz kaslarınızı güçlendirir. İkincisi ve daha önemlisi ön, arka ve yan deltoid (omuz) kaslarını eşit olarak çalıştırır ve bu da, 3 kas grubu arasında dengenin korunmasını sağlar. Her ne kadar böyle olsa da, arka omuz kasları için ek bir hareket yapabilirsiniz.

Gövdenizi Güçlendirir ve Gövde Stabilitenizi Artırır

Ağırlığı kafanızın üstüne doğru kaldırdığınız zaman bütün kaslarınız vücuduzu stabil ve dengede tutmak için kasılır. Böylece kaslarınız daha iyi organize olmayı öğrenir. Böylece gövde kuvvetiniz artar.

Yazıyı Paylaş
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments