Karın Çalışırken Yapılan 4 Hata

Karın kasları çok önemli çünkü vücudumuz asıl gücünü onlardan alıyor. Karın kasları gövdeyi destekliyor. Güçlü karın kasları bel ağrısını engelliyor; her sporda her hareket karın kaslarıyla başlıyor. Aynı zamanda bildiğiniz gibi güzel karın kasları çok estetik bir görüntü oluşturuyor. Aslında 4 hatadan çok daha fazla hata yapılıyor ama bu yazıda bu 4 hatadan bahsedeğiz.

adonis

Bitmek Bilmez Tekrarlar

Crunch, mekik, diz kaldırma ya da ne olursa olsun nedense insanlar çok tekrar yaparsam daha iyi olur sanıyor. Oysa karın kaslarını geliştirmek için yüksek ağırlıkla, az tekrar yapmanız lazım. Çünkü karın kasları genel olarak hızlı kasılan kas liflerinden oluşuyor. O yüzden en doğrusu 8-12 tekrar yapmak. Tabi bunun için de crunch yaparken veya diz kaldırırken ağırlık kullanmanız gerekiyor. Ayrıca Cable Crunch da yapabilirsiniz.

Unutmayın ki 20-30 veya 40 tekrar yapmak karın kaslarınızı fazla geliştirmez çünkü kasların gelişmesi için belli bir dirençle karşılaşması gerekir.

Sürekli tekrarlar yaparak karın kaslarınızı ortaya çıkaramazsınız. Karın kaslarının gözükmesi için, kasların üstündeki yağ tabakasını eritmeniz gerekir.

Bölgesel Zayıflama Yanılgısı

Hala bir sürü insan bu saçmalığa inanıyor. Belli bir bölgedeki kasları çalıştırarak o bölgedeki yağları eritebileceğini sanıyor. Oysa bu tamamen saçmalık. Mesela alt karnınızdaki yağları eritmek için diz çekme egzersizi yapmak veya karnınızdaki yağları eritmek için mekik ya da crunch yapmak hiçbir işe yaramaz. O bölgedeki kasları güçlendirir ama yağları eritmez.

Yağları eritmek için günlük harcadığınız kaloriden daha az kalori almanız ve düşük karbonhidratlı beslenmeniz gerekir ve bu da bir zayıflama diyetiyle mümkün. Zayıflama diyeti sırasında vücudunuz genetik programına göre hangi bölgeden alması gerekiyorsa o bölgedeki yağları alıp eritecektir.

Sadece Karın Kaslarını Hedef Alan Hareketler Karın Kaslarını Geliştirir Sanmak

Bu da başka büyük hata. Bazı kişisel antrenörler müşterilerine belli karın egzersizleriyle çalışmanın nasıl önemli olduğunu sürekli anlatıp duruyor. Beni yanlış anlamayın, karın kaslarını direk çalıştıran hareketler tabi ki önemli çünkü sonuçta vücudu güçlendiriyor ve bel ağrısından koruyor. Ama karın kaslarını başka hareketlerle de çalıştırabilirsiniz.

Squat, barfix, deadlift ve bunlar gibi çoklu-vücut hareketleri de karın kaslarını önemli olarak çalıştırır. Karın kaslarının görevi gövdeyi dik tutmaktır. Siz omuzunuza 100 kg ağırlık alıp squat yaptığınız zaman, karın kaslarınız gövdenizi dik tutma görevini yaptığı için önemli oranda çalışır. Söylemek istediğim ne kadar çoklu-vücut hareketi yaparsanız, karın kaslarını direk hedef alan hareketleri o kadar az yapmanız gerekir.

Mekik Çekmek

Karın kaslarının, gövdeyi dik tutmanın yanı sıra bir diğer görevi de göğüs kafesini bükmektir. Yani sırt üstü yattığınız zaman gövdenizi bükerek, boynunuzu belinize yaklaştırmak. Crunch hareketi bu görevi yerine getirir. Ama mekik tamamen farklıdır. Mekik çektiğiniz zaman gövdenizi yukarı doğru çeken karın kasları değil, kalça gerici kaslardır. Karın kasları sadece statik olarak çalışır. Üstelik mekik beliniz için de zararlıdır. O yüzden karın kaslarınızı geliştirmek için mekik yerine crunch yapın.

Kısaca karın kaslarınızı ortaya çıkarmak için yapmanız gerekenler:

  • Daha ağır çalışmak
  • Daha fazla çoklu-vücut egzersizi yapmak
  • Ve doğru beslenmek
Benzer Yazılar

None found

Fikrinizi Bizimle Paylaşın