Karın Kası Geliştirme

absKarın kası yapmak bugünlerde hemen hemen herkesin derdi haline geldi. Çünkü bildiğimiz gibi artık devir 6 pack devri. Ama karın kaslarının önemi bundan çok daha fazla. Karın kasları gövdemizi dik tutuyor, belimizi ve iç organlarımızı koruyor.

Karın kası çalışması sırasında insanlar bir sürü hata yapıyor. Bunların en önemlisi de salona gidip karın kası hareketleri arasında kaybolmak. Yani üst üste bir sürü set crunch, karna diz çekmek, hanging leg raise gibi hareketleri yapmak ve karın kası belirginleştirme için bunların yeterli olacağını sanmak.

Karın kaslarının belirginleşmesi için belli oranda kas kütlesi olması ı ve aynı zamanda kaslarınızın üzerindeki yağ tabakasının az olması gerekiyor. Eğer yağ oranınız fazlaysa karbonhidrat diyeti gibi bir karın kası diyeti yapmalısınız..

Ama bu yazının amacı karın kası geliştirme. Karın kaslarınızı geliştirmek için direk olarak çalıştırmanıza gerek yok. Karın kasları için en iyi hareketler tüm-vücut hareketleri. Yani squat, overhead press, barfix, deadlift ve özellikle de front squat.

Sırtınıza 150 kg ağırlık aldığınız zaman gövdenizi dik tutan karın kaslarınız ve bu sürede inanılmaz bir yüke maruz kalıp, çalışıyorlar. Doğal olarak squat ağırlığınızı arttırdıkça karın kaslarınızın desteklemek zorunda olduğu ağırlık da artıyor ve karın kaslarınız güçleniyor. Aslında hızlı karın kası yapma sırrı da bu.

Peki evde karın kası nasıl yapılır? Evde barfix çekebilirsiniz veya plank adlı hareketi deneyebilirsiniz.

Mekik veya crunch yapmanıza gerek yok. Bir kere mekik karın kaslarını çalıştırmıyor. Kalçalarınızı büken kasları çalıştırıyor. Crunch karın kaslarınızı çalıştırıyor ama etkili olması için 8-12 tekrar yapmalısınız yani sürekli göğsünüze bir ağırlık alıp, o ağırlığı arttırmalısınız. Yoksa salona gidip 30 tekrar crunch yapmak karın kaslarınızı geliştirmez.

Programızda squat, overhead press veya barfix varken karın kası programı yapmanıza hiçbir şekilde gerek yok. Bu saydığım hareketler zaten karın kaslarınızı fazlasıyla çalıştıracaktır.

Benzer Yazılar

None found

Fikrinizi Bizimle Paylaşın