L Carnitine (Karnitin)

Özellikle zayıflamak isteyenlerin gözde supplementi l carnitine (karnitin) aslında zayıflama ve yağ yakmanın ötesinde pek çok işe yarıyor. Karnitinin vücut içinde onlarca fonksiyonu var ama tabi ki temel fonskiyonu yağ asitlerini kullanılmaları üzere enerji üreten hücre mitokondriyasına taşımak. L Carnitine yağ yakıcı olarak genellikle zayıflamak isteyenler tarafından kullanılsa da aslında vücut geliştirme çalışan herkese pek çok fayda sunuyor.

L-Carnitine Nedir?

L Carnitine vücuttaki tüm hücrelerde bulunan ve lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenen bir maddedir. L Carnitine vücutta karaciğer ve böbreklerde üretilir ve kaslarda, beyinde ve kalpte saklanır. Ama dışarıdan supplement yani takviye olarak alınması pek çok sağlık avantajını beraberinde getirir. Karnitinin birkaç çeşidi var:

 • L-Carnitine L-Tartrate
 • Acetly-L-Carnitine
 • Glycine Propionyl L-Carnitine
 • L-Carnitine

Özellikle yaşlandıkça vücutta üretilen l carnitine miktarı azalır. Bazı insanlarsa yeterli miktarda l carnitine üretemez. Bu kişiler dışarıdan takviye olarak l carnitine almalıdır. Ama l carnitine supplementlerinin herkes için çok önemli faydaları var.

L Carnitine Ne İşe Yarar?

KarnitinL Carnitine yağ asitlerini enerji olarak kullanılacakları mitokondriyaya taşır. Her hücrede mitokondriya bulunur ve görevi hücre için enerji üretmektir. Yağ asitlerinin mitokondriyanın zarından geçmesini sağlayan karnitindir. Böylece l carnitine daha çok yağın enerji olarak kullanılmasına olanak sağlar. Zayıflama supplementi olarak kullanılmasının nedeni de budur.

L Carnitine aynı zamanda mitokondriyadaki metabolik artıkları da temizler. Karnitinin bu fonksiyonu mitokondriyanın bütün potansiyeliyle enerji üretebilmesine olanak tanır. Eğer atık maddeler mitokondriyada birikirse bu enerji üretimini yavaşlatır.

Karnitinin vücut içinde daha pek çok fonskiyonu var ama hepsini yazmak bu yazıya sığmaz. O yüzden sadece sporcuları ilgilendiren kısımlarını yazıyorum.

L Carnitine Ürünleri

Aşağıdaki ürünleri satın alıp güvenle kullanabilirsiniz:

Multipower L-Carnitine Liquid Forte
Weider L-Carnitine Liquid
Power System L-Carnitine

Bu ürünleri güvenle kullanabilirsiniz ama l carnitine sıvı olanlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

L Carnitine Faydaları

Sporcular ve sıradan insanlar için karnitinin aşağıdaki faydaları bulunur:

1) Yağ yakımına yardımcı olur. Karnitin yağ asitlerini mitokondriyaya taşır ve böylece yağ yakımını hızlandırır. Özellikle de Omega 3 yağ asitleriyle alındığı zaman yağ yakıcı etkisi artar. 1997’de yapılan bir araştırmada, 3 ay boyunca diyet yapan iki genç gruptan günde 2 gr. karnitin kullananlar ortalama 5 kilo, kullanmayanlarsa 1 kilo vermişti!

2) İç organlardaki yağların yakımına yardımcı olur. İç organların çevresindeki yağlar yakılması en zor yağlardır.

3) Performansı arttırır. Yağ ve enerji metabolizmasını hızlandırdığı için spor performansını arttırır.

4) Çalışma kapasitesini arttırır. Karnitin sayesinde daha ağır kaldırabilir, daha çok tekrar yapabilir ve daha uzun ve daha hızlı koşabilirsiniz. Karnitin egzersiz sırasında hidrojen iyonlarının birikimini yavaşlatıp “yanma” hissini azaltır. Yapılan araştırmada %80 yoğunluklu egzersizde karnitin alan grupta hidrojen iyonu birikimi %44 daha azdı.

5) Vücudun toparlanmasını hızlandırır. Karnitin mitokondriyadaki atık maddeleri çıkartır ve aynı zamanda hidrojen iyonlarının birikimini azaltır. Aynı zamanda vücudun daha hızlı toparlanmasını sağlayan testosteron alıcılarını düzenler.

6) Kemik yoğunluğunun azalmasını yavaşlatır.

7) Şeker hastalığını engeller ve insulin sağlığını korur.

Bunların yanı sıra:

1) Erkeğin üreme gücünü arttırır. Bir araştırmada, üreme gücü daha fazla olan yani daha sağlıklı olan erkeklerin karnitin oranının daha yüksek olduğu bulunmuştur.

2) Kardiyovasküler sistemi güçlendirir. Karnitin anjin gibi kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bazı araştırmalara göre kalp krizinden sonra karnitin almak ikinci krizin gerçekleşme ihtimalini azaltır.

3) Acetyl-L-Carnitine zihinsel performansı ve motivasyonu arttırır. Yine zihinsel güce çok etkili olduğu bilinen balık yağıyla beraber alınması etkisini arttırır. Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılır. Depresyon yaşayan veya spora motive olamayan kişilerde çok işe yarayabilir.

L Carnitine Kullanımı

Spordan yaklaşık 45-60 dakika önce 500-2000 mg alın. Kapsül veya sıvı formda alabilirsiniz. Çalışmadığınız günlerde de bu dozlarda almanız iyi olur.

Karnitini gün içinde eşit dozlar halinde de alabilirsiniz.

L Carnitine Yan Etkileri

Karnitin çok yüksek dozlarda alındığında bile güvenlidir. Bazı kişilerde ilk kullanımda hafif mide bulantısı veya ishal görülebilir. Genel olarak L Carnitine zararlı olmayan bir besin desteği.

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

 1. Özgür Hocam Merhaba,
  L-carnitine spordan önce, izole whey spordan sonra olmak üzere kullanıyorum. açıkcası bir çok yerde araştırdım ancak iki ürünün beraber kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Zararlı olabileceğini söyleyen makalelerde gördüm. O yüzden size danışmak istedim.
  Saygılar,

  Cevapla
 2. Ozgur hocam yine cok faydali bir yazi paylasmissiniz tesekkurler ancak bu urunun kullanimi kardiyo yaparak mi yoksa fittness yaparak mi daha net gorulur?kardiyo ile kas ve zaman kaybetmemek icin agirlik antrenmanlarindan once kullanabilir miyiz?

  Cevapla
 3. Bu ürünler sadece cardio veya fitness için kullanılmalıdır hiçbir spor yapmadan kullanıldığında herhangi bir etkisi olmaz. Sağlık açısından da herhangi bir risk teşkil etmez spor yapmıyorsanız almanız sadece cebinize zarardır.

  Cevapla
  • Sabah kahvaltısından 2 saat sonra 1 ölçek öğle yemeğinden 2 saat sonra 1 ölçek alarak günde toplam 2 ölçek almanızda fayda var. Zaten en iyisi böyledir. Spor yapıyorsanız 30 dk öncesinde 2 ölçek alarakta günlük 2 ölçeğe tamamlayabilirsiniz

Fikrinizi Bizimle Paylaşın