Kas İçi Gerilim Ve Gerilim Altındaki Süre

Kasın kuvvet kazanımını ve hipertrofiyi etkileyen iki önemli unsur vardır.

Birincisi “kas içi gerilim”. Kas içi gerilim kasın belli bir kuvveti ortaya çıkarmak için ürettiği kuvveti ifade eder. Ağırlık ve kaldırma hızı yükseldikçe kas içi gerilim artar. Yani kas içi gerilimi arttırmak için ister ağırlığı, ister kaldırma hızınızı arttırabilirsiniz.

Kas içi gerilim ne kadar yüksekse kuvvet kazanımı ve kas büyümesi o kadar fazla olacaktır.  Yalnız eksantrik kasılma sırasında ağırlığı ne kadar yavaş indirirseniz kas gerilimi o kadar artar.

İkinci faktörse “gerilim altındaki süre”.  Yani kasların yük altında geçirdiği süreyi ifade ediyor.  Daha yüksek hacimli bir çalışma daha fazla kas büyümesine neden olacaktır. Çünkü daha fazla fiziksel iş daha büyük protein degradasyonuna neden olur (kas içi gerilim degradasyonun hızını belirler).

secrets-to-build-prize-winning-arms_b

Toplam “gerilim altındaki süre” yaptığınız toplam setleri kapsar. Bu yüzden yüksek ağırlık, düşük tekrarlı çalışırken daha fazla ve düşük ağırlık, yüksek tekrarlı çalışırken daha az set yapmalısınız.

Bütün bu yazdıklarımdan aşağıdaki sonuçları çıkarabilirsiniz:

* Egzersiz sırasında gerilim azsa, hacim fazla bile olsa, fazla bir kas/kuvvet kazanımı olmaz.

* Egzersiz sırasında hacim azsa, gerilim fazla bile olsa, yine aynı şekilde fazla bir kas/kuvvet kazanımı olmaz.

* Kas içi gerilimi daha ağır veya daha hızlı kaldırarak (indirirken de daha yavaş indirerek) arttırabilirsiniz.

* 1-5 tekrarlı bir set yapıyorsanız, büyüme uyarısı için daha fazla set yapmalısınız.

Bu sayfayı paylaşın:

Benzer Yazılar

None found

Özgür Doğan

kasvekuvvet.net sitesinin kurucusu olan Özgür Doğan spora Namık Ekin’in yanında başladı. Üniversiteyi bitirmesinin ardından fitness alanına yöneldi. NCSA ve Precision Nutrition gibi önemli akademilerin sertifikalarına sahip olan Özgür Doğan modern bilimin ışığında okuyucuları sitesinde aydınlatmaya devam ediyor.

Yorum yapın