Kas Yapımı için Anabolik Kahvaltı

Kahvaltının en önemli öğün olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur ama gerçekçi olmak gerekirse hiçbir öğün diğerinden daha özel değil. Önemli olan gün boyunca neler yediğiniz. Ama kahvaltı yapıyorsanız veya yapmayı seviyorsanız bazı yeni araştırmalar kahvaltıda yediğiniz karbonhidratların oranını tekrar düşünmeniz gerektiğini gösteriyor. Kahvaltınız performansınıza ve hedeflerinize göre olmalı.

Aynı zamanda tadını sevdiğiniz ve sürekli yiyebileceğiniz şeyleri seçmeniz gerekiyor. Benim size tavsiyem yüksek proteinli ve biraz da MCT (orta zincirli yağlar) yağlarını içeren az yağlı bir kahvaltı. Sebebi ise bu kahvaltının oldukça anabolik (kas yapıcı) olması.

yüksek protein

Almanya’da yapılan bir araştırmada farklı kahvaltıların ne kadar anabolik olduğunu araştırdı. Araştırmaya katılanlara sadece protein, protein ve karbonhidrat içeren kahvaltı yaptırıldı ve son gruba ise kahvaltı yaptırılmadı.

Sadece protein içeren ve kahvaltı yapmayan grupların büyüme hormonu önemli oranda artarken, protein+karbonhidrat grubunda herhangi bir artış olmadı. Büyüme hormonu (HGH) kas yapmanız ve aynı zamanda yağ yakmanız için önemli bir hormon. Amacınız yağ yakmaksa yine böyle bir kahvaltı yapmalısınız.

Araştırmanın bir başka sonucu da proteinli kahvaltının stres hormonu kortizol seviyesini azaltması. Kortizol hormonu da kas yıkıcı ve yağ yapıcı etkiye sahip. Peki ya MCT’ler? MCT yağları çok hızlı bir şekilde emilir ve hızlı bir şekilde enerji olarak kullanılır. MCT üzerine yapılan araştırmalar MCT’nin büyüme hormonunu arttırdığı, yağın enerji olarak kullanımını teşvik ettiğini ve metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor. MCT zayıflamak isteyenler tarafından da kullanılıyor. Kahvaltıda MCT tüketmek vücudun gün boyunca enerji olarak yağları kullanmasını da teşvik edecektir.

Anabolik Kahvaltı Seçenekleri

Hindistan cevizi yağı: MCT açısından yüksek ve her açıdan oldukça sağlıklı

Yumurta: Yüksek protein oranına sahip ve çok sağlıklı

MCT supplementi: Supplement olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Yemeğe veya protein tozuna katabilirsiniz.

Kırmızı/Beyaz Et: Hindistan cevizi yağıyla pişirilirse tadı mükemmel oluyor, yüksek protein ve besin değerine sahip.

Herhangi bir yüksek kalite protein tozu: Suyla ve MCT yağıyla karıştırabilirsiniz. Protein tozunu sadece proteini gıdalardan yeterince alamıyorsanız kullanın.

Bunların dışında yağ ve karbonhidrat oranı düşük ve protein oranı yüksek gıdaları da tercih edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın