Nasıl Daha Yükseğe Zıplanır?

Nasıl Daha Yükseğe Zıplanır?

Lebron James ve Derrick Rose gibi basketbol oyuncularının neredeyse uçarak yaptığı akrobatik smaçları izlerken bazılarınız saygı ve çaresizlik hissetmiş olabilir. Saygı, çünkü inanılmaz yüksekliklere zıplayabildikleri için; çaresizlik, çünkü zıplama yeteneğinin doğuştan olduğunu düşünmeniz.
Ama gerçek şudur ki zıplama kabiliyeti geliştirilebilir. Sadece zıplama yüksekliğinizi geliştirecek teknikleri bilmeniz gerekmektedir. Bunları bildikten sonra bugünden itibaren zıplama yüksekliğinize birkaç santim ekleyebilirsiniz.

Bacaklarınızı güçlendirmek

Bilmeniz gerekenlerden biri, iyi sporcular güçlü bacaklara sahip oldukları için o kadar yükseğe zıplayabilmektedirler. Bu zıplama yüksekliğinizi arttırmak için bacaklarınızı güçlendirecek egzersizler yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir.
lebron-james-smac
En basit ve en etkili egzersizlerden biri squat’tır. Hem vücut ağırlığınızla hem de barbell ve dambıllarla squat yapabilirsiniz. Eğer squat yapmakta yeniyseniz vücut ağırlığınızla yapmanız tavsiye edilir. Aşağıda vücut ağırlığıyla yapılan squat için doğru duruş tekniği verilmektedir.

Bodyweight Squats - Ultimate Bodyweight Exercise For Legs

Düzenli olarak squat yapmak bacaklarınız için de iyidir. Her zıpladığınızda ilk önce bacaklarınızın squat pozisyonu aldığını fark edersiniz. Düzenli olarak squat pozisyonu almanız -her gün yapmanız önerilir- bacaklarınızı squat pozisyonuna alıştırır.
Burada şiddetle izlemenizi tavsiye ettiğim bir video bulunmaktadır. Eğer izlerseniz ağırlıklı squat için daha bilinçli ve hazır olacaksınız.
How To Squat: StrongLifts Shows Proper Squat Form

Kaslarınızı esnetmek

Bacak kaslarınızı güçlendirmek önemli olduğu kadar, kaslarınızı gevşek ve esnek tuttuğunuzdan emin olmak da bir o kadar önemlidir. Ağırlık antrenmanı kaslarınızı sıkılaştırır ve kısaltır. Bu yüzden daha kuvvetli yapar. Kaslarınızı esnetmek için yapmanız gereken esnetme egzersizlerdir. Yoga yapmak kaslarınızı esnetmek için iyi bir yoldur.
Eğer yoga sadece kadınlar için diye düşünüyorsanız demek ki birçok erkek sporcunun ağırlık ve kardiyo antrenmanını desteklemek için düzenli olarak yoga yaptığını bilmiyorsunuz.
Eğer gerçekten esnekliğinizi arttırmak, bu sayede gücünüzü ve zıplama yüksekliğinizi arttırmak istiyorsanız kesinlikle aşağıdaki Matt Ogus’un esneklikle ilgili videosunu izlemelisiniz. Biraz zaman kaybı gibi görünebilir ama sizi temin ederim ki bunu yapmak için harcadığınız her dakikaya değecek.

COMPLETE Lower Body Warmup and Mobility

Hayal etmenin gücü

Lebron James’e her maç sahada bu kadar sayı atmanın sırrı ne diye sorduklarında, her maçı ve attığı her sayının daha top eline gelmeden başarılı olduğunu, sayı olduğunu zihninde canlandırdığını söylemiştir. Zıpladığınız her sefer havada süzüldüğünüzü hayal edin. Aklınız uçma fikrine alıştığında vücudunuz da buna ayak uyduracaktır.
Ve bundan sonra fark edeceksiniz ki eskisinden daha yükseğe zıplamaktasınız. Zihin göz ardı edilmemesi gereken şaşırtıcı bir güçtür.

İyi bir program yaratmak

Zıplama yüksekliğinizi arttırmak için birçok kaynak olduğunu biliyor musunuz? Eğer gerçekten zıplama yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız iyi bir programınızın olması şart. İlk iş bunu halledin.
Bu programlar size tek başına gücün zıplama yeteneğinizi arttırmak için yeterli olmayacağını gösterecektir. Zamanlama, zıplama tekniği, ayakları koyuş şekli, birçok yararlı tavsiye ve ipucu sayesinde büyük bir fark göreceksiniz.

Son olarak birazcık ekstra motivasyon

Burada motivasyonunuzu artıracak, gözünüzde canlandırmanıza yardımcı olarak şeyler bulunmaktadır:

Better Dunk: DeAndre Jordan or Harrison Barnes?
Benzer Yazılar

None found

 1. Sa ben ışık 17 yaşındayım boyum 1.60 56 kiloyum basketbol oynuyorum ama smaç basamıyorum sizce Bi umut var mı yapabilirmiyim

  Cevapla
 2. Yaşım 15 boyum 181 kilom 62 sırf smac basmak icin kilo almıyorum fakat zıplama ve gevşetmeye yeni basladim 3 4 gün filan oldu ama gözle görülür bir gelişme hala yok zıplamam çok kötü 177 boyunda çocuklar çemberi tutuyor fakat ben daha panya ya değemiyorum.

  Cevapla
 3. Merhsba ben ege basketbol oynuyorum 14 yasindsyim agirlik kaldirmamiz yasak sadece squad cesitleriyle ziplamami guclendirebilirmiyim

  Cevapla
  • Ağırlık kaldırmanız neden yasak? Bence kendine daha iyi hocalar bul. Ayrıca squat bacaklarını kuvvetlendirir ve zıplamanı geliştirir.

 4. Beyler 16 yaşımdayım 196.5 boyum var 122 kiloyum, potaya parmaklarımla tutabiliyorum ama asılamıyorum galiba biraz kilo vermem lazım bu teknikleri deniycem inş olur.

  Cevapla
 5. yaşım 17 boyum 174 cm voleybol oynuyorum ve smaçörüm bu boyuma rağmen iyi sıçrıyorum basket cemberine degmeme 3 5 cm falan kalıyor sıçradığımda ama sıçramamı iyice geliştirmek istiyorum bu yaz fitnessa yazılmayı düşünüyorum 2 aylık bi vaktim olacak bu vakiti sıçramamı gelstirmek için en verimli şekilde nasıl kullanabilirim

  Cevapla
 6. sa ben 13 yaşındayım ve 1.83 cm boyum var ama 80 kiloyum yükseğe zıplayamıyorum her türlü gereken her şeyi yapıyorum ama zıplayamıyorum birşeyler söyler misiniz?

  Cevapla
  • yaşına göre boyun oldukça yüksek oldugu için zıplayamıyosun erken yaşta uzun boylu olan insanlar genelde çok yükseğe zıplayamaz

  • önce kilolarını biraz ver hatta biraz değil yarısını at sonra programına uy sonra Ronaldo’dan daha fazla zıplayabilirsin

Fikrinizi Bizimle Paylaşın