Nitrik Oksit (NOX)

Nitrik Oksit supplementleri vücut geliştirme dünyasında 1996 yılından beri kullanılıyor ve kullanımı sporcular arasında oldukça yaygın. NOX supplementleri çalışmadan önce performans arttırıcı olarak kullanılır. NOX supplementleri arjinin amino asidi sayesinde vücutta bulunan “nitrik oksit” gazını arttırarak çalışır. Eskiden NOX supplementleri sadece arjininden oluşurdu ama artık günümzde performans arttırıcı pek çok içeriğe sahipler. Aşağıdaki yazıda NOX hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Nitrik Oksit nedir?

BSN NoxNitrik oksit (NOX) vücutta doğal olarak üretilen bir gazdır ve hücreler arası irtibatı sağlar. NOX ilk kez damarların genişlemesini sağlayan maddenin araştırılması sırasında keşfedildi.  Nitrik oksit temel olarak kan damarlarının genişlemesini sağlar ve böylece kan akışı artar. NOX ayrıca bağışıklık sistemi, hücre ölümü, hücre motilitesi ve nöronlar arası iletişimde rol oynar. Vücudumuz NOX’u direk olarak üretemez. Bunun yerine arjinin isimli amino asitten nitrik oksit üretilir.

Ama ne var ki bu dönüşümde nitrik oksit sentaz isimli enzim sınırlayıcı faktördür. Bu enzimin aktivitesini hızlandırmak dönüşüm oranını da hızlandırır. Nitrik oksit sentazının aktivitesini hızlandırmak için NOX supplementlerine Amerikan Ginseng’i, Jiaogulan (Gynostemma Pentaphyllum), histidin, ornitin veya Pycnogenol gibi içerikler eklenir.

Bunun yanı sıra Citrulline (Sitrulin) amino asidi de kandaki arjinin oranını arttırarak NOX üretimine yardımcı olur. Hatta yapılan araştırmalara göre Sitrulin, arjininden daha çok NOX üretiyor. O yüzden NOX supplementlerine Sitrulin de eklenir. Ayrıca Cnidium Monnieri ve kakao da NOX üretimini arttırır. C vitamini ise kanı incelterek NOX supplementlerinin etkisini arttırır.

Nitrik Oksit (NOX) Ne İşe Yarar?

NOX’un temel görevi hücreler arasındaki mesajlaşmayı sağlamak. Aynı zamanda kan akışının kontrolünde, beyin aktivitelerinin, akciğerlerin, karaciğerin, böbreklerin, midenin ve diğer organların aktivitelerini düzenlemede anahtar rol oynar.

NOX, kan damarlarının genişlemesini sağlar ve kan akışını arttırır. Böylece kaslara giden besin, oksijen ve glikoz miktarı artar ve kasın güç üretimi yükselir.

Bu sayede hem çalışma sırasında daha iyi çalışırsınız ve daha yüksek bir pump hissi oluşur, hem de çalışmadan sonra ölü kas hücrelerinin atımı ve yeni kas hücrelerini oluşturmak için gerekli besin akışı hızlanır.

NOX Ürünleri

Kullanabileceğiniz NOX ürünleri:

Hardline Nox 2
Hardline Noxx 5
BSN NO-Xplode

Nitrik Oksit (NOX) Faydaları

NOX vücuda aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Çalışma sırasında daha iyi pump hissi sağlar.
 • Çalışma sonrası toparlanmayı hızlandırır.
 • Çalışma sırasında ve sonrasında yorgunluğu azaltır (özellikle de yüksek tekrarlı çalışmalarda).
 • Dayanıklılığı arttırır.
 • Kaslara giden glikoz miktarını arttırarak daha enerjik olunmasını sağlar.
 • Kan basıncını düşürür.

Bunların yanı sıra:

 • Hafıza ve zihinsel yeteneği güçlendirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Uyku kalitesini arttırır.
 • Kardiyovasküler sağlığı arttırır.
 • Enflamasyonu azaltır.

Nitrik Oksit (NOX) Nasıl Kullanılır?

Çalışmadan 30 dakika önce bir ölçek alınır. Sadece arjinin içeren ürünlerde ise yaklaşık 3-6 gr. alınması uygundur. NOX Supplementleri içinde genellikle arjinin yanında kafein, BCAA gibi diğer performans arttırıcı veya kas yapıcı içerikler de bulunur.

Nitrik Oksit (NOX) Yan Etkileri

Arjinin, besin takviyesi olarak verildiği zaman çok yüksek dozlarda bile tamamen güvenlidir. Bazı kişilerde hafif bir mide bulantısına veya ishale neden olabilir.

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın