Omuz Kası Geliştirmek İçin Overhead Press Yapın

Eğer vücut geliştirme programınızı yaparken, overhead press eklemiyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. 1972’ye kadar olimpiyatlarda yapılan overhead press, bu seneden sonra olimpiyatlardan çıkarılmasıyla zamanla gözden düştü ve onun yerine bench press üst vücut kuvvetini ölçmek için kullanılmaya başlandı. Ve bugün ne yazık ki vücut çalışanlar overhead pressi umursamıyor ve yapmıyor. Bu da omuzun düzensiz gelişmesine veya daha etkisiz hareketlere yönelmeye neden oluyor.

Serge Redding - 502lb. (228kg.) Clean & Press

1971 yılında çekilmiş bu videoyu izleyin. Büyük Belçikalı halterci Serge Reding tam 227 kiloyu kaldırıyor. Bugün dünyada bu kadar ağırlığı kaldırabilecek bir insan yoktur. Bu adam gerçekten kuvvetliydi ve 227 kiloyu geçin, kendi vücut ağırlığını kaldıran bir adam bile oldukça kuvvetli sayılabilir. Spor salonunda en iri yarı abinizden kendi vücut ağırlığı kadar overhead press yapmasını isteyin ve büyük ihtimal başaramayacaktır.

Eğer çalışma programınızda overhead press yapmıyorsanız, bu yanlış kararınızı gözden geçirmeniz için 4 neden:

1) Overhead press, üst vücut kuvveti için yapabileceğiniz en iyi hareketlerden biridir

Overhead press bütün vücudunuzu kuvvetlendirir. Ama özellikle üst vücut kuvveti için, yani kollarınız, omuzlarınız ve üst sırtınız için overhead press en iyi hareketlerden biri. Overhead press üst vücudunuzdaki tüm eksiklikleri giderir. Aslında overhead pressiniz yükseldiği zaman bench press ve barfiksiniz de yükselir.

2) Overhead press tüm vücudunuzu kuvvetlendirir

Barı yukarı kaldırmak için çok büyük bir triceps ve omuz kuvveti gerekir. Aynı şekilde barı yukarıda tutmak ve sabitlemek için de korkunç bir trap gücüne ihtiyaç vardır.

Barı havada tutarken gövdeniz de büyük bir yük altında kalır ve barı sabit tutabilmek için tüm gövdeniz, karnınız, sırtınız, kalçalarınız ve bacaklarınız çalışır.

Ama overhead pressin bu faydalarını elde etmek için ayakta yapmalısınız. Sırtınızı bir yere yaslarsanız kaslarınızdaki dengesizlikler saklanabilir.

klokov_overheadpress

3) Overhead press omuzunuzu sakatlıktan korur

Eğer sadece bench press yapıyorsanız zamanla omuzdaki kaslarınız arasında denge sorunu başlar. Ve bu da çok ciddi omuz sakatlıklarına neden olabilir.

Çünkü overhead press ön ve arka omuz kasları arasındaki kuvvet dengesini sağlarken, bench press sağlamaz. Eğer uzun yıllar boyunca sadece bench press yapar ve overhead pressi ihmal ederseniz bu sakatlığa neden olabilir.

4) Overhead press, bench pressinizi arttırır

Overhead press, omuzlarınızı ve tricepslerinizi güçlendirir. Bench press ise bu kasları yardımcı olarak kullanır. Yani overhead press, bench press için gerekli olan tüm kasları güçlendirir. Bunların yanı sıra, eğer bench presste platoya takılırsanız overhead press platoyu aşmanızda yardımcı olabilir.

Overhead pressin nasıl yapıldığını öğrenmek isytiyorsanız detaylı açıklamamızı okuyun: Overhead Press Nasıl Yapılır?

Yazıyı Paylaş
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments