Overhead Press

Overhead Press, ya da sadece Press, aktif olarak omuzları (deltoids), Tricepsleri ve Trapezius’ları, pasif olarak Biceps, karın ve bacakları çalıştıran bir çoklu egzersizdir.  Bugün üst gövde kuvveti için ölçüt genelde Bench Press olsa da eskiden Overhead Press çok daha popüler bir egzersizdi. 1972 yılına kadar halter müsabakalarında Overhead Press de vardı ama bazı esnek sporcular vücutlarını çok fazla büküp göğüslerinden destek alabildikleri için bunun haksızlık olduğuna karar verildi ve Press de listeden çıkarıldı.

Overhead Press vücudunuz için yapabileceğiniz  – omuzlarınızı, karnınızı, belinizi, kollarınızı, bacaklarınızı çalıştıran – en iyi egzersizlerden biri. Omuzlarınız üst vücudunuzun en önemli kuvvet birliği ve kuvvet gerektiren hemen hemen bütün sporlarda çok önemli rol oynuyorlar. Overhead Press’i kendi vücut ağırlığının 1,5 veya 2 katıyla yapabilen birini tanıyorsanız bilin ki o adam çok çok güçlü bir adamdır.

Başlangıç

– Barı göğüs hizasında racke yerleştirin.

– Daha sonra barı ellerinizle kavrayın ama bar tam ön kol kemiklerinizin üstünde durmalı, parmaklarınıza yakın kavranmamalı.

overhead press 1
Solda, doğru tutuş biçimi

– Göğsünüzü yukarı kaldırın. Kollarınız, iki ön kolunuz yere düz uzanacak şekilde aralık olacak kadar barı tutmalı. Dirsekleriniz ileri doğru bakmalı ve yandan bakıldığında barın ilerisinde olmalı. Fakat ön kollarınız yere paralel olmamalı.

– Hareket boyunca kalçalarınızı ve karın kaslarınızı kasın. Bu hem belinizi koruyacak hem de vücudunuza stabilite katacak. Bacaklarınız omuz genişliğinde açık olsun.

– Beliniz düz ama çapraz bir şekilde geriye doğru eğik durmalı…

– Barı tam olarak ön deltoidlerin yani ön omuzlarınızın üzerine yerleştirin.

– Boynunuzu kaldırmayın veya eğmeyin. Doğal hizasında dursun.

Kaldırış

– Barı düz bir şekilde yukarı doğru kaldırmaya başlayın. İşin sırrı barı yamuk veya eğrik bir rotada değil, dümdüz bir şekilde kaldırmak. Böylece barın kat edeceği mesafe azalır.

– Barı kaldırırken doğal olarak başınız buna engel olacak. O yüzden bar tam başınıza yaklaştığı an kafanızı hafifçe geriye doğru çekin.

– Bar alnınızı geçtiği an gövdenizi ileri doğru itin. Bu ileri doğru itme hareketini belinizle değil, kalçalarınızı geriye doğru iterek yapın. Bu esnada belinizin düzlüğü bozulmamalı.

overhead press 2
En solda başlangıç pozisyonu. Bar alın hizasını geçince gövde ileri doğru hareket etmeli.

– Bar sonuna kadar yukarı kalktığı an bütün vücudunuzu – dirseklerinizi, bacaklarınızı, omuzlarınızı – kitleyin. Trapezius kaslarınızı yukarı doğru kaldırın. Aynen küçük çocukların “bana ne, bana ne” derken omuzlarını kaldırması gibi.

– Bu noktada bar hemen ensenizin üstünde olmalı. Çünkü bu şekilde bar, omuzlarınız ve ayağını tamamen aynı hizada olacak ve belinize inen yük en aza inecek.

overhead press 3

İndiriş

– Yukarıda kitlendikten sonra barı yavaşça düz bir hizada aşağı indirin ve aynen kaldırdığınızın tersine indirirken bu sefer gövdenizi geriye doğru itin.

Sıklıkla Yapılan Press Hataları

Overhead Press’i düzgün bir şekilde yapmak istiyorsanız aşağıdaki hatalardan uzak durun ve yapıyorsanız düzeltin.

Barı Yanlış Hizada Kaldırmak
Barı yukarı doğru dümdüz ve olabildiğince vücudunuza yakın bir şekilde kaldırmalısınız. Eğer barı eğri büğrü kaldırırsanız, barın kat etmesi gereken mesafe artar ve hareket zorlaşır. Eğer barı vücudunuzdan uzaklaştırırsanız, bu sefer belinize ve hassas omuz eklemlerinize fazla yük biner. Harekete başlamadan önce vücudunuzu yeterince geriye doğru bükmeli ve bar alnınızı geçince vücudunuzu ileri itmelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız hem belinize fazla yük biner ve göğüs kaslarınızdan kuvvet alacağınız için, hareketin verimi azalır.

overhead press 4

Eğer barı vücudunuzdan uzaklaştırırsanız (B) belinize ve omuz eklemlerinize binen yük artar.

Dizlerden veya göğüsten kuvvet almak
Overhead Press’i dizlerinizden kuvvet alarak kaldırarak Push Press’e çevirmeyin.  Eğer ağırlık fazlaysa sadece ağırlığı azaltın. Aynı şekilde bar alın hizanızı geçince gövdenizi ileri itmelisiniz yani düzleştirmelisiniz. Bunu yapmayıp geriye doğru daha da eğilirseniz göğüs kaslarınızdan kuvvet alırsınız. Ama bu, belinize fazla yük bindirir ve hareketin verimini azaltır.

Son olarak aşağıdaki video size Press hakkında daha iyi bir fikir verecektir.

Standing Military Press
Yazıyı Paylaş
guest
4 Comments
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments