Piyasadaki En İyi Protein Tozları

Protein tozları tartışmasız en çok kullanılan vücut geliştirme supplementleri ama ortalıkta o kadar seçenek var ki bir sürü insan hangi tozu alacağını şaşırıyor ve en iyi protein tozu hangisi diye merak ediyor. O yüzden sizin için piyasadaki en iyi 6 protein tozunu sıraladık. Bu tozların hepsi farklı kişiler ve farklı amaçlar için kullanıma açık ama hepsinin ortak özelliği kaliteleri ve işe yaramaları. Bu liste, “illa bunları alacaksınız” anlamına gelmemeli ama almadan önce bu ürünleri öne çıkarmanız iyi olur. En kaliteli protein tozu hangisi sorusuna cevap aramak yerine bu ürünlerin hepsi çok kaliteli olduğu için fiyat/performans oranını da dikkate aldık. Buradaki protein tozu önerileri size uygun ürünü seçmenizi kolaylaştıracaktır. İşte piyasadaki en iyi protein tozları:

1) Supplementler.com Whey Protein

Açıkçası Supplementler.com Whey Protein’i birinci sıraya koymam pek çok insana taraflı gelebilir ama tabi ki benim de sebeplerim var. Supplementler.com firması bundan 2 yıl önce Nature’s Supreme isimli yerli vitamin/mineral markasını piyasaya sürdüğü zaman ürünlerini araştırdım. Özellikle de hammaddelerin kalitesi dikkatimi çekti.

Vitamin ve minerallerde kullanılan hammaddeler dünyanın en kaliteli ve en iyi firmaları tarafından üretiliyordu. Üstelik bu ürünlerin Türkiye’de çok yüksek fiyata satılan rakiplerine oranla hem kalitesi daha yüksek hem de fiyatı çok daha uygundu.

Supplementler.com Whey Protein ürününü çıkarınca öncelikle hammadde üreticisini araştırdım. Bu üründeki whey proteinini Avrupa’nın en büyük süt ürünleri üreticilerinden biri olan İngiliz Volac firması üretiyor. Kalite açısından hiçbir problem yok. Volac Avrupa’da çok iyi tanınan ve çok saygın bir marka. Ürünün içeriği de bunu doğruluyor.

Supplementler.com Whey Protein ultra-filtrelenmiş konsantre proteinlerden ve biraz da izole proteinlerden oluşuyor.

Bir serviste bulunan besin değerleri:

 • 118 kalori
 • 23 gr. protein
 • 2,2 gr. yağ
 • 1,6 gr. karbonhidrat
 • 5,2 gr. BCAA
 • 4,1 gr. glutamin

BCAA oranı gerçekten çok iyi: bir serviste 5,2 gram. Fiyatına bakarsak gerçekten çok etkileyici rakamlar. Ayrıca ürünün bir başka ilginç özelliği ise “#NothingToHide (Saklanacak Bir Şey Yok)” sloganıyla şeffaf bir kutuda gelmesi.

Ürünün tadı gerçekten çok güzel. Özellikle soğuk suyla inanılmaz lezzetli. Karışım ise bazen topaklanma yapabiliyor ama sorun teşkil edecek kadar değil.

Supplementler.com Whey Protein fiyat/performans alanında tartışmasız bir numara. En yakın rakibi Scitec’den %10 daha ucuz ve üstelik ondan daha kaliteli ve daha fazla besin içeriyor. Listenin en üstünde bulunmasının birinci nedeni bu. İkinci nedeni ise yerli bir marka olması. Eğer yerli markalara bir şans tanımazsak ülke olarak nasıl gelişebiliriz?

2) Optimum Nutrition Gold Standard %100 Whey

Optimum GoldOptimum Nutrition, Isopure ve BSN gibi çok iyi bilinen firmaların da dahil olduğu dünyanın en büyük sporcu beslenmesi firması olan İrlandalı Glanbia’ya bağlı bir marka. 1986 yılında ABD’de kurulan Optimum Nutrition bugün dünyanın 70 ülkesine ithalat yapıyor. Optimum Gold Whey ise firmanın en ünlü ürünü.

Optimum Gold, bodybuilding.com ve amazon.com’un en çok satan protein tozu olmasının yanı sıra dünyanın da en çok satan protein tozu ve aslında pek çok nedenle bunu hak ediyor. Optimum Gold 2005, 2006 ve 2007 yıllarında 3 kez üst üste en iyi protein supplementi seçildi.  İçindeki whey peptitleri hidrolize edilmiş ve aynı zamanda iyon değişimiyle filtre edilmiş whey protein izoleleri, mikro-filtre edilmiş whey izoleleri ve whey konsantresi içeriyor.

Üründeki wheyin büyük bir kısmını izole whey oluşturuyor, geriye kalan ise konsantre whey ve çok hızlı sindirilen whey peptitleri. Bütün bu 3 çeşidin farklı özellikleri ve faydaları var ve 3’ünü karıştırmak akıllıca bir taktik. Üründe bulunan aminogen sindirimi kolaylaştırıyor ve laktaz ise laktozun sindirimini kolaylaştırıyor. Bu sayede Optimum gold laktoz intoleransı olanlar için ideal.

Bir serviste bulunan besin değerleri:

 • 113 kalori
 • 24 gr. protein
 • 1 gr. yağ
 • 3 gr. karbonhidrat
 • 100 mg. kalsiyum
 • 4 gr. glutamin
 • 5 gr. BCAA

Karbonhidrat miktarı diğer protein tozlarına göre biraz yüksek ama inanın kafaya takılacak bir şey değil. Optimum Gold 100 grama yakın kalsiyum ve 4 gram kadar da glutamin içeriyor. Her serviste 5 gram da BCAA var.

Bütün bunlar sonucunda çok yüksek kaliteli bir ürün ortaya çıkıyor. Her türlü sıvının içinde kolaylıkla çözülüyor ve böylece istediğiniz sıvıyla beraber kullanabiliyorsunuz. Sadece tadı biraz eksik. Özellikle suyla karıştırıldığı zaman pek bir tat alamıyorsunuz.

Fiyat/Performans açısından Scitec %100 Whey ürünüyle hemen hemen aynı noktada kalıyor ama ben Optimum Gold’u tercih ederim.

3) Isopure Zero Carb Whey Protein

Isopure da aynen Optimum Nutrition ve BSN gibi İrlandalı Glanbia’ya bağlı bir marka. Ama 1984 yılında New York’da Hal Katz ve Ernie Geraci tarafından kurulmuş.

Isopure Zero Carb hakkında internette okuduğum yorumlar çok net: Muhteşem bir protein tozu. Isopure Zero Carb’ın en önemli özelliği tabi ki içinde hiç karbonhidrat olmaması. Ama bu laktoz intoleransınız yoksa bence çok da önemli değil. Ürün %100 izole wheyden oluşuyor ve bunun bir kısmı ion-exchange ve bir kısmı da mikro-filtreleme yoluyla elde edilmiş.

Bir serviste bulunan besin değerleri:

 • 110 kalori
 • 25 gr. protein
 • 0,5 gr. yağ
 • 2,3 gr. glutamin
 • 6,2 gr. BCAA
 • 250 mg kalsiyum

Isopure Zero Carb’ı asıl etkileyici yapan mikro-besin profili. Zero Carb’a neredeyse bütün ve mineraller çok önemli oranda eklenmiş: A vitamini (%40), C vitamini (%15), E vitamini (%35), K vitamini (%15), B1 vitamini (%25), B2 vitamini (%30), niyasin (%30), B5 (%50), B6 (%30), Folat (%40), B12 (%140), biyotin (%250), fosfor (%20), magnezyum (%25), çinko (%40), selenyum (%30), bakır (%70), manganez (%20), krom (%90), molibdenyum (%40). Vitamin veya mineralin yanındaki yüzde günlük karşılama oranını ifade ediyor.

Ürün çok kolay karışıyor ve hiçbir şekilde topaklanma yapmıyor. Tadı ise gayet güzel. Ama tabi ki bu kişiden kişiye değişebilir. %100 izole ve böylelikle çok hızlı sindirilmesi nedeniyle sabah kalktığınızda veya spordan hemen sonra kullanabilirsiniz. Eğer piyasadaki en iyi protein tozunu almak istiyorsanız seçiminiz Isopure Zero Carb olmalı. Bu ürünün 3. sırada olmasının tek nedeni fiyatının yüksek ve fiyat/performans oranının düşük olması.

4) Scitec %100 Whey Professional

1996 yılında Macaristan’da kurulan Scitec firması bugün Avrupa’nın en büyük sporcu gıdaları üretimi yapan tesislerinden birine sahip ve 90 ülkeye ihracat yapıyor. %100 Whey Professional ise Avrupa’nın en çok satan protein tozlarından biri.

Bir serviste bulunan besin değerleri:

 • 112 kalori
 • 22 gr. protein
 • 2 gr. yağ
 • 1,4 gr. karbonhidrat
 • 5,1 gr. BCAA

Ek olarak 100 mg lösin, 210 mg glutamin ve 990 mg taurin içeren amino asit matriksi var. Ne yazık ki 210 mg glutamin veya 100 mg lösin çok düşük oranlar. Toplam BCAA ise 5,1 gram.

Ürün izole ve konsantre whey proteininden oluşuyor ama izole protein miktarı önemsenmeyecek kadar az. %100 whey protein sindirimini kolaylaştırmak için papain ve bromelain adı verilen iki enzim de içeriyor ama etkileri tartışmaya açık.

%100 Whey Professional kolaylıkla karışıyor. Hiçbir kırıntı kalmıyor. Tadı ise bence güzel. Internette gördüğüm kadarıyla yorum yapanlar Scitec %100 Whey Professional için “tadı en güzel protein tozu” diyorlar.

Fiyat/performans açısından bakacak olursak bence Supplementler.com whey proteininden sonra en uygun ürün.

5) Muscletech Iso Zero %100 Whey Isolate

Muscletech Iso ZeroMuscletech 1995 yılında Kanada’da kuruldu ve Iovate Health Science firmasına ait bir marka. Phil Heath ve Brench Warren gibi ünlü sporcuların tercihi olan Muscletech bugün Kuzey Amerika’nın en çok satan sporcu gıdası üreticilerinden biri.

Musletech Iso Zero ürününün adı sıfır şeker ve yağ içeriğinden geliyor. Yani bu üründe hiç şeker ve yağ yok. Çok gelişmiş bir ultra-filtrasyon yöntemiyle üretilen Iso Zero tamamen izole proteinden oluşuyor.

Bir serviste bulunan besin değerleri:

 • 109 kalori
 • 25 gr. protein
 • 1,4 gr. karbonhidrat
 • 120 mg. kalsiyum
 • 4,6 gr. BCAA

BCAA oranı bu listedeki diğer tozlara göre biraz düşük.

Iso Zero’nun tadı gerçekten çok güzel. Ben 2 yıl kullandım ve supplementler.com whey proteininden sonra tadı en iyi protein tozu diyebilirim. Karışma sorunu da hiçbir şekilde yok.

Iso Zero aslında çok kaliteli ve gelişmiş bir ürün ama ne yazık ki çok pahalı ve bu da fiyat/performans oranını düşürüyor. Iso Zero bu listedeki en pahalı protein tozu. Bu nedenle listemizde 5. sırada yer bulabildi. Ama bütçeniz yetiyorsa sizi asla pişman etmeyecek bir ürün.

6) Weider Premium Whey

Weider, markasının ismini, kurucusu ve vücut geliştirme sporunun önde gelen ismi Joe Weider’dan alıyor. Firmanın genel merkezi ABD’nin Arizona eyaletinde ve tam 70 yıldır bu işin içinde. Weider bugün 120 ülkede hizmet veriyor ve çok çeşitli spor ürünleri satıyor.

Weider Premimum Whey firmanın amiral gemisi. Ultra-filtrelenme yoluyla elde ediliyor ve oldukça kaliteli. Ürün %20 izole ve %60 konsantre proteinlerden oluşuyor. Aynı zamanda ürüne BCAA ve glutamin de ekli.

Bir serviste bulunan besin değerleri:

 • 117 kalori
 • 23 gr. protein
 • 1,6 gr. yağ
 • 2,4 gr. karbonhidrat
 • 2 gr. glutamin
 • 5,8 gr. BCAA
 • 160 mg. kalsiyum

160 mg kalsiyum günlük ihtiyacınızın kabaca 8’de 1’i.

Premium wheyin tadı fena değil. Açıkçası tadı en iyi protein tozu diyemem; suyla karıştırılınca güzel bir tadı var ama daha iyi olabilirdi.

Hızlı sindirilen bir ürün ve bu yüzden çalışma sonrası veya sabah kalktığınızda kullanabilirsiniz.

Premium whey suyla kolay karışıyor. Ama biraz shakerın veya bardağın yüzeyine yapışabiliyor. Premium wheyin tek kötü yanı fiyatının çok yüksek olması. Burada karar size kalıyor.

Optimum Gold Standart Whey Protein tozu incelemesi

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

 1. Supplementler.com vitamini denedim, çilekli nin tadı çok kötü, mağazaya da söyledim, tad üzerinde çalışmaları gerekiyor. Benim favorim pahalı ama multipower’dır listeye niye almamışsınız şaşırdım..

  Cevapla
 2. Hocam ben luvvetlenmek kaslanmak ve zayiflamak istiyorum haftada 3 sefer spo salonuna gidiyorum lütfen spordan önce vede sonra hangi ürünleri almam lazim birertane örnek yazarsaniz cok sevinirim yasim 58 ,20 senedir araliklarla spor yapmayi calisiyorum ama cok bir gelisim yok lütfen cok rica ediyorum en iyi günler sizin olsun….

  Cevapla
 3. merhaba hocam 18 yaşındayım 3 aydır spora gidiyom protein kullanmiyom ama iyi geliştim ama bi türlü belirli karın kası çıkmadı hafif üst 4 baklava belirgin he bide 81 kiloydum 1 haftada 76 oldum sizce karın kası için hangi protein iyi gelir en acil hacam…

  Cevapla
 4. Hocam bilgilendirme icin sonsuz tesekkurler.2 yildir agir sakatliklardan dolayi spora ara verdim.Kucuklugumden beri body yapmadim ama spor hep hayatimda vardi.Ozellikle barfiks i cok severdim ve bu yuzden gayet guzel bir vucudum vardi.Sakatlanmadan once serce tutusu ile 25 nizami barfiks yaparken 2 seneden sonra sadece 2 yapabildim 🙂 simdi 8 e cikardim ama artik salona gidip adam gibi calismak istiyorum ve sizin coklu vucut hareketlerini onerdiginiz programla baslayacagim.Asagida verecegim urunleri alma imkanim var bana yardimci olmanizi istiyorum.Kiloyla sorunum yok denecek kadar az.Vucudum agirlik calismalarina (sanirim kas hafizasi diye birsey var) cok iyi tepki veriyor.Yas 36 ve agir idman yapmaktan kacmam.Gun icinde ofiste vaktim geciyor yani salon haricinde beni yoracak birsey yok.
  Dogru bicimde gelismem icin hangi urunu yada urunleri almaliyim sizce?
  1- Optimum Nutrion %100 Whey Gold Standart
  2- Optimum Nutrion %100 Casein Protein
  3- BSN Synta-6 Ultra Premium Protein Matrix
  4- Scitec Nutrion Amino 5600 Tablet
  5- Sizin onereceginiz baska bir supplement

  Simdiden tesekkurler…

  Cevapla

Fikrinizi Bizimle Paylaşın