Power Balance Bileklik İşe Yarıyor mu?

Power Balance Denge, Güç ve Esneklik Bilezikleri Kolpa mı?

Türkiye’de şu aralar sokak başlarında satıldığına tanık oluyoruz…

Spor mağazalarında, internet sitelerinde sipariş üzerine sipariş alıyor… İnsanlar aralarında konuşuyor ve gerçekten işe yarayıp yaramadığını tartışıyorlar…

Bu bileziklerle ilk tanışmayı, üzerinizde gerçekleştirilen sözde testler izliyor. Yukarıda, ürünün resmî tanıtım videolarından birini ve gerçekleştirilen sözde üç testi görebilirsiniz. Bu videoda Power Balance markalı bileklik ile güç, denge ve esnekliğinizde artış olabileceğini, bunu da çeşitli testlerle fark etmenin çok kolay olduğu gösteriliyor. Burada gösterilen üç test de Türkiye’de bileklik satan yerlerde uygulanıyor.

Bu test bana ilk yapıldığında, testteki sonucun gerçekten yalnızca bileklikten kaynaklandığından emin olabilmek için kendimce kurduğum testlerle bile işin içinde aldatmaca ve/veya plasebo etki olduğunu fark edebildim. Aşağıda gördüğünüz körleme testi ile sokak ortasında satış yapan bu insanları rezil etmek istedim fakat yer ve zaman buna uymadı.

Körleme Yöntemi Plasebo Etkisini Kanıtlıyor

Körleme Testi TÜRKÇE Altyazılı

Yukarıdaki bu videoda, önceki videoda bahsedilen denge testinin geçerliliği sorgulanıyor. Eğer bileklik denge testinde başarı sağlıyorsa, bir grup insanın hangilerinin bileğinde sahte hangilerinin bileğinde gerçek bilezik olduğunu bulmanın da mümkün olması gerekirdi. Oysa kimin gerçek bileziği taktığını önceden bilmeyince (körleme yöntemi) denge testi ile gerçek bilezikleri takanlar bulunamıyor. Güç ve esneklik testleri için de aynı sonuçlar alınıyor.

İnternette biraz araştırma yaptığımda, zaten ürünün işe yaradığını göstermek için kullanılan testlerin geçerlilikleri olmadığını, ünlülerin bu bileklikleri para karşılığı reklam için taktığına dair iddiaları ve ürünü satan sitelerin ciddiyetle bağdaşmayan tavırlarını gördüm.

Power Balance Testlerinin Hileleri TÜRKÇE Altyazılı

Aşağıdaki videoda ise üç testin de hileli yapılabileceğini gösteriyor. Bu testlerin basit aldatmacalar olduğu gösteriliyor. Dengeyi bozan baskılar, vücudun ağırlık merkezinin dışına doğru yapılırken, dengenin bozulmadığı baskılar ise içe doğru, yani vücudun ağırlık merkezine doğru yapılıyor. Deneklere denge bilekliği yerine verilen şey ise minik bir oyuncak köpek.

Güç Bilekleri Hakkındaki Bilimsel Araştırmalar

Yine de internette bir bilgi kirliliği vardı. Pek çok insan da kendince bu bilekliklerin işe yaradığına emindi. O zaman bilimsel literatüre bakmayı uygun gördüm. Scholar.google.com adresine girip anahtar sözcükleri yazarsanız –ki ben power balance bracelet yazdım– merak ettiğiniz konulardaki bilimsel literatüre kolayca ulaşabilirsiniz.

Bileziklerin etkilerinin araştırıldığı iki farklı araştırma göze çarpıyor. 2011 Mart’ında yayımlanan bilimsel bir makalede; Power Balance® marka bileklik kullanımının, 42 kişi üzerinde esneklik, denge, güç ve dikey zıplama yüksekliklerinde yarattığı fark incelenmiş. Yine bu yılın Mart ortasında poster olarak yayımlanan başka bir çalışmada ise 15 erkek üzerinde çeşitli testlerle güç bilekliklerinin esneklik, denge ve güç üzerindeki etkisini araştıran bir dizi test yapılmış. İki çalışmada da, hiçbir kategoride bilekliklerin insanlar üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiş.

Bahsettiğim bu çalışmaların İngilizce orijinalleri görsel olarak yukarıdadır. Çalışmaların çevrimiçi adresleri ise şunlardır:
http://jssm.org/vol10/n1/31/v10n1-31text.php
https://digitalcommons.hope.edu/curcp_10/184/

EFX, Power Balance veya başka bir marka güç veya denge bilekliği; güya insan vücudunun elektrik alanını düzenliyormuş, negatif iyon veriyormuş… Herhangi ölçülebilir, tekrarlanabilir bir etkisi olsaydı, bir sene içinde çıkacak onlarca bilimsel makaleyle gösterilirdi inanın. Yalnızca iki bilimsel araştırmada bile ürünün işe yaramadığı kesin olarak ispatlanmıştır.

Avustralya Üretici Firmaya Ceza Verdi, Türkiye İse Ürünün Satışını Yasaklamalıdır

Bizce devletin bu ürünün Türkiye’de satışını yasaklaması gerekiyor, çünkü bu ürünü satanlar kasıtlı olarak yanlış bilgilendirme yapıyorlar. Örneğin Avusturalya’da yetkililer olaya el koymuş. Power balance’ın üreticileri, Avustralya internet sayfasında ürünlerinin iddia etmiş olduğu etkilerinin hiçbir sağlam dayanağı olmadığını kabul etmiş ve bu ayın (Haziran 2011) 30’una kadar yapılacak olan başvurular sonucunda ürünün parasının iade edileceğini duyurmuştur.

Firmanın ilgili duyurusu şu adresten yapılmıştır: http://www.powerbalance.com/australia/ca ancak firma birkaç gün sonra bu açıklamayı sitesinden silmiş, olayı örtbas etmeye çalışmıştır. Biz bu duyurularının yayınlandığı sayfanın ekran görüntüsünü almıştık, yukarıdaki görseli tıklayarak görebilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak, İngiltere’nin dünyaca ünlü gazetesi The Telegraph ise olayı şu haberiyle bütün dünyaya duyurmuştur: https://www.telegraph.co.uk/sport/8238255/Power-Balance-come-clean-and-offer-refunds-after-admitting-wristbands-do-not-enhance-performance.html Bu haber elbette ki hâlen yayındadır ancak biz yine de ekran görüntüsü aldık, onu da yukarıda görebilirsiniz.

Türkiye’deki Bazı Oluşumların Yalanları

Avustralya’da durum böyleyken, bu ürünü Türkiye’de satanlar iyice zıvanadan çıkmış görünmektedirler. Mesela http://powerbalanceturkiye.org/ sitesinde frekansı iyi ayarlanmamış sahte bilekliklerin insan sağlığına ne kadar zararlı olduğu detaylı olarak anlatılmaktadır, yalanın bini bir para olmuş… Bu yalanların ekran görüntülerini de aldık (erişim tarihi: 23 Haziran 2011).

Benzer Yazılar

Yazıyı Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments