Sağlam Bir Sırt için Seated Cable Row

Vücudunuzdaki en önemli bölgelerden biri sırtınız. Sağlam sırt kasları sadece güzel görünmez, aynı zamanda hem ağır çalışabilmek hem de günlük işleriniz için gereklidir. Vücut geliştirme yaparken sırtınız için 3 şeyi hedef alırsınız:

Birincisi üst sırtınızın (trapezius) kalınlığı. İkincisi sırtınızın genişliği (latissimus dorsi kasları). Ve son olarak da oldukça parçalı bir orta ve alt sırt.

Bu yazıda trapezius, latissimus ve orta sırtı çalıştıran bir hareketten bahsedeceğim. Bu hareket pek çok vücutçuya değerini ispat ettirmiş ve çalışmanızda olması gereken bir hareket.

Adı Seated Cable Rows.

https://www.youtube.com/watch?v=mfl7HqURRZ8

Seated Cable Row sırt için çok popüler bir hareket. Yerde, sehpa üstünde, düz barla veya v-barla yapılabilir.

Ama hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli nokta ipi çekerken kollarınızı değil sırtınızı kullanmanız. Sırt kaslarının görevi üst kolu geriye doğru çekmek. Yani ipi veya barı üst kolunuzla çekin ve ön kolunuzu sadece bir halat gibi düşünün. Direk üst kolunuzu kendinize doğru çekerek hareketi yapın.

Bir diğer önemli nokta da barı/ipi tam karnınıza değdirdiğiniz an 2 saniye boyunca kaslarınızı tüm gücünüzle kasılı tutun.

Formunuz çok önemli, kesinlikle belinizi bükmeyin ve bar karnınıza değdiği sırada asla belinizi geriye doğru fazla germeyin yoksa ciddi bir sakatlığa neden olabilirsiniz.

Seated cable rowsBiraz daha ileri seviyede barı iki elle kendinize doğru çekip, tek elle kontrollü bir şekilde bırakarak bir çeşit negatif çalışma yapabilirsiniz. Aynı zamanda bazen v-bar ve bazen de düz barla çalışıp hareketi ara sıra değiştirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

None found

Fikrinizi Bizimle Paylaşın