Spinat Extract

Spinat Extract kendiniz için kullanabileceğiniz en etkili supplementlerden biri. Etken maddesi “Beta-Ecdysterone”. Beta-Ecdysterone, bitkiler için bulunan bir madde ve insanlarda kullanıldığında önemli oranda anobolik (kas yapıcı) ortam sağlıyor.

Beta-Ecdysterone batılı bilim adamları tarafından pek bilinmiyor ve dikkate alınmıyordu. Oysa Ruslar ve Doğu Bloğu ülkeleri onun etkilerini çok önceden tespit etmişti. Sovyet sporcularına BCAA supplementleriyle beraber Beta-Ecdysterone de veriliyordu ve dağıldıkları senelere katıldıkları her olimpiyatta kuvvet sporlarında en çok altın madalyayı onlar kazandı. Birçok uzman Sovyetlerin ve Doğu Bloğunun olimpiyatlarda Batılı ülkeleri ezip geçmesinin altında yatan iki önemli faktör olarak BCAA ve Beta-Ecdysterone’ü saymanın abartı olmayacağını düşünüyor.

O yüzdendir ki bu maddeyle ilgili bütün araştırmalar Sovyet literatüründen geliyor. Rus bilim adamları yaptıkları araştırmalarla Beta-Ecdysterone’un kas protein sentezlenmesini uyardığını gördü ve biliyorsun ki kaslarınızın büyümesi kas protein sentezlenmesi sayesinde mümkün oluyor.

spinat-extract

Bir araştırmada Rus bilim adamları Beta-Ecdysterone ve çok güçlü bir steroid olan Dianabol’u kıyasladı ve her ikisinin de sporcuların kas ve kuvvetini arttırdığını tespit etti. Bir başka araştırmada sporcular 3 gruba ayrıldı. İlk grup normal beslenmelerine devam etti, ikinci grup yüksek proteinli bir beslenme programına başladı ve üçüncü grupsa yüksek proteinli bir beslenme programının yanı sıra Beta-Ecdysterone aldı. Sonuç olarak normal beslenen sporcular kas kütlesi kaybı yaşarken, yüksek proteinli beslenenler kas kütlesi hafif bir artış gösterdi. Oysa hem Beta-Ecdysterone alıp hem yüksek proteinli beslenenlerin kas kütlesi %7 artarken yağ oranları da %10 azaldı.

Beta-Ecdysterone protein sentezini arttırıp anabolik bir ortam yarattığı için en çok yüksek proteinli bir diyetle beraber işe yarıyor. Bunun yanı sıra pek çok uzman Beta-Ecdysterone ve Tribulus Terrestris’le beraber alındığında her iki supplementin de birbirlerinin etkisini arttırdığını söylüyor. Özellikle Doğu Avrupalı sporcular bu iki ürünü sürekli beraber kullanırdı.

Beta-Ecdysterone’un etkili olması için vücut ağırlığı başına 5 mg alınması gerekiyor ve hatta daha da iyisi günlük en az 500 mg almak daha mantıklı. Yani günde 2 tablet ideal. Bazı ürünlerde 30 mg, 50 mg Beta-Ecdysterone var ama bu sadece göstermelik. Bu dozlarda pek bir etki görülmüyor. Beta-Ecdysterone oldukça güvenli bir supplement ve günde 4000 mg alındığı zaman bile herhangi bir toksik etki yaratmıyor.

Beta-Ecdysterone %100 doğal ve steroidlerle boy ölçüşebilecek etkide ve hiçbir yan etkisi olmayan bir performans arttırıcı. Beta-Ecdysterone’un size sunacağı faydalar:

* Yağsız vücut ağırlığında artış

* Dayanıklılık artışı

* Metabolizma hızlanması

* Daha sağlıklı sinir fonksiyonu

* Kırmızı kan hücrelerinin daha iyi gelişmesi

* Sağlıklı kan şekeri oranının korunması

* Yağ oranın azalması

* Beyin ve karaciğer dahil tüm vücut fonskiyonlarında gelişme

* Kas kütlesinin kaybının engellenmesi

* Hiçbir yan etkisi yok

Kısacası karar sizin, alıp kullanma kararı size ait. Ama inanın ki bu supplementi kullanırsanız pişman olmayacaksınız.

Aynı zamanda etkisini arttırmak için yanında Tribulus Terrestris de tavsiye ederim.

Yazıyı Paylaş

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

guest
2 Comments
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments