Termojenik Yağ Yakıcılar

Termojenik yağ yakıcılar günümüzde çok yaygın bir sorun olan şişmanlık ve aşırı kilolara bir çözüm olma amacıyla üretiliyor. Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlarsa definasyon döneminde yağ yakıcıları kullanıyor. Tabi ki kilo vermenin en önemli koşulu doğru beslenmek ve sonra spor yapmak ama yağ yakıcılar da bu işleme bir nevi destek olma amacı taşıyorlar. Bir sürü insan diyet ve spor yapmalarına rağmen kilo veremiyor veya istedikleri hızla kilo veremiyor ve yağ yakıcı supplementlere yöneliyor.

Termojenik Yağ Yakıcı Nedir?

Termojenik yağ yakıcılar çeşitli yollarla yağ yakımını hızlandıran supplementlerdir. İçerdikleri doğal besinlerle metabolizmayı hızlandırırlar ve vücut oturduğu yerde daha çok enerji harcamaya başlar. Böylece vücut daha çok ısı üretir ve vücut ısısı artar. Bu da yağ yakımını hızlandırır.

Bunların dışında, yağ yakıcılar pek çok farklı yolla yağ yakımını ve zayıflamayı teşvik eder.

Termojenik Yağ Yakıcılar Ne İşe Yarar?

grenadeTermojenik yağ yakıcılar birkaç farklı yolla yağ yakımını hızlandırır. İçerdikleri pek çok farklı besin, bu yollardan sorumludur. Bu besinler:

– Metabolizmanızı hızlandırır. Yani oturduğunuz yerde vücudunuz daha çok kalori tüketir ve ısı üretir. Böylece gün boyunca daha çok kalori yaktığınız için daha çok yağ yakarsınız.

– Yağ hücreleri içinde bulunan yağ asitlerinin lipolotik etkiyle serbest kalmasını sağlar.

– Yağ asitlerinin mitokondriyaya ulaşıp yakılmalarını kolaylaştırır

– Yağ oksitlenmesini yani yağ yakımını hızlandırırlar.

– Tiroid hormonunun aktivitesini hızlandırır.

– İştahı azaltır

Bir yağ yakıcı yukarıda saydığm her yolu harekete geçirecek içeriğe sahip olabilir veya olmayabilir.

Termojenik Yağ Yakıcı Ürünler

Aşağıdaki ürünler piyasadaki en kaliteli yağ yakıcılar, bağlantılara tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Grenade Thermo Detonator
Universal Animal Cuts
Muscletech Hydroxycut Hardcore Elite

Termojenik Yağ Yakıcı Faydaları

– Yağ yakıcılar kilo vermeyi ve yağ yakımını hızlandırır.

– İçerdikleri doğal maddelerin anti-kanser, anti-enflamasyon vs gibi sağlığa pek çok faydası bulunur.

Termojenik Yağ Yakıcı İçerikleri

Yağ yakıcılar pek çok farklı içerikle geliyor ve hepsini burada yazabilmem mümkün değil. Ama en sık görülenleri yazdım. Eğer burada yazmadığım ve merak ettiğiniz bir içerik olursa google’dan araştırabilirsiniz.

Kafein

Kafein, yağ yakıcı ve enerji verici supplementlerde kullanılan en temel madde. Kafein çok güçlü bir uyarıcıdır: Yorgunluğu ve uykusuzluğu azaltır; dikkati, konsantrasyonu, zihinsel ve fiziksel gücü arttırır. Kafein alındığı zaman glukagon hormonu salgılanır ve kan şekeri yükselir. Yağ hücrelerinde bulunan yağ asitleri yakılmak üzere serbest kalır. Yani kafein lipolitiktir. Yağ oksitlenmesini arttırır. Kafein metabolizmayı da hızlandırır ve oturduğunuz yerde daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Fiziksel enerjinizi de arttırdığı için egzersiz sırasında daha fazla performans gösterip daha çok kalori yakabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak kafeinin iştah kesici özelliği bulunur.

Yan Etkileri: Doğru kullanıldığı zaman güvenlidir. Ama bazı kişilerde kronik uykusuzluk, anksiyete, sinirlilik, huzursuzluk gibi sorunlara neden olabilir. Anksiyete bozukluğu, bipolar bozukluk gibi hastaların durumunu kötüleştirebilir. Terleme ve titremeye neden olabiir. Kalp ritmini bozabilir ve kan basıncını yükseltebilir. 14-15 gram alınırsa öldürme ihtimali olabilir. Ama bu dozu bir kişinin günlük olarak alması imkansız.

Diğer İsimler: Anhidroz Kafein (Doğada kafein suyla iç içedir. Kafeinde bulunan su oranı çok düşük seviyelere indirilir ve böylece etkisi artar. Su oranı çok düşük olan kafeine Anhidroz kafein denir ve yağ yakıcılarda genelde anhidroz kafein kullanılır)

Yeşil Çay Ekstresi

Yeşil çay, Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Yeşil çay ekstresinin vücuda, kanseri engelleme de dahil, pek çok faydası var. Yeşil çay metabolizma hızını ve yağ oksidasyonunu (yağların enerji olarak kullanımını) arttırıyor.

Yan Etkileri: Kafein içerdiği için kafeine bağlı yan etkileri olabilir. Kafeinin yan etkileri kısmına bakın.

Diğer İsimler: Green Tea Extract

Arnavut Biberi Ekstresi

Soğuk algınlığına, mantara, migrene, enflamasyona, sindirime ve kalp sağlığına iyi gelip, anti-kanser özellikleri olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandırıyor ve yapılan araştırmalara göre iştahı kesiyor.

Yan Etkileri: Bilinen bir yan etkisi yok

Diğer İsimler: Cayenne Pepper

Guarana Ekstresi

Amazonlardaki Guarani kabilesinden adını alan Guarana ekstresi yağ oksitlenmesini arttırarak ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda içerdiği yüksek kafeinle atletik performansını arttırıp, zihinsel uyarıcı olarak etki ediyor. Bunun yanı sıra pek çok alanda sağlığa faydası var.

Yan Etkileri: Kafeinin yan etkileri kısmına bakın.

Diğer İsimler: Paullinia cupana (aka Guarana, Guaraná, Brazilian cocoa)

Yerba Mate

Yerba mate anti-enflamasyon ve anti-oksidan özelliklere sahip. Kafein içerdiği için zihinsel uyarıcı özelliklere sahip. Aynı zamanda yağ oksitlenmesini ve metabolizmayı hızlandırıyor. LDL yani kötü kolesterolü azaltıyor

Yan Etkileri: Kafeinin yan etkileri kısmına bakın.

Diğer İsimler: Ilex paraguariensis, Mate plant, St. Hilaire, Aquifoliaceae

Raspberry Ketones

Raspberry ketones gıdalara tat vermek için eklenir. Aynı zamanda yağ hücreleri içindeki yağın daha kolay parçalanıp yakılmasını sağlar.

Yan Etkileri: Bilinen yan etkisi yok

Diğer İsimler: Ahududu ketonları

Kavrulmamış Kahve Çekirdeği

Kavrulmamış kahve çekirdeği kafein ve klorojenik asit içerir. Kafein metabolizmayı hızlandırıp, yağ oksitlenmesini arttırırken, kolojenik asit ise kan şekerini dengeler ve kilo vermeyi sağlar.

Yan Etkileri: Kafeinin yan etkileri kısmına bakın.

Diğer İsimler: Green Coffee Bean Extract

L-Tyrosine

L-Tyrosine (Tirozin) bir amino asit. Alındığı zaman pek çok hastalığın ve sağlık sorunun tedavisinin yanı sıra stresi azaltıcı ve iştah kesici etkiye sahip. Aynı zaman tiroid bezlerinin daha düzenli çalışmasını sağlayıp kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yan Etkileri: Bilinen yan etkisi yok

Diğer İsimler:  …

Turunç Özü

Turunç özü metabolizmayı hızlandırır ve daha çok kalori yakmasını ve yağ asitlerinde bulunan yağların serbest kalmasını sağlar.

Yan Etkileri: Bilinen yan etkisi yok

Diğer İsimler:  Bitter Orange, Portakal Ektresi, Citrus Aurantium, synephrine

Krom

Krom dışarıdan alınması gerekli bir mineral ve kan şekerini düzenleyip insulin hassasiyetini arttırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Kas yapımını kolaylaştırıp, yağ yakımını hızlandırır.

Yan Etkileri: Bazı insanlar cilt tahrişi, baş ağrısı, baş dönmesi veya ishal gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Çok aşırı yüksek dozlarda böbrek, karaciğer sorunlarına neden olabilir. Kan şekerini çok fazla düşürebilir. Depresyon ve anskiyeteye neden olabilir. Ama bütün bunların olması için gerekli dozu almak pratikte imkansız.

Diğer İsimler:  Chromium

Karnitin

Karnitin yağ asitlerinin hücre mitokondriyasına girişini kolaylaştırır. Yağ asitleri burada yakılıp enerji elde edilir.

Yan Etkileri:. Çok yüksek dozlarda mide bulantısı veya ishal görülebilir.

Diğer İsimler:  L-Carnitine

Termojenik Yağ Yakıcı Kullanımı

Her ürünün içeriği farklı olduğu için genel bir öneri vermek doğru olmaz. En doğrusu ürünün kutusunda yazıldığı şekilde kullanmaktır.

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

  1. haftada 5 gün düzenli olarak fitnes yapıyorum yoğunluktan dolayı çok fazla kardiyo yapamıyorum haftada 1 kere kardiyo yapıyorum sadece boyum 178 cm kilom 82 biraz daha kilo vermeyi istiyorum bunun için CLA ile birlikte termojenik yağ yakıcı mı kullanmalıyım yoksa l karnitin mi kullanmalıyım internetteki yorumlara göre kardiyo yapmayanlara termojenik ürünler öneriyolar kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim

    Cevapla
    • merhaba kardiyo yapmıyor isen sadece diyetine dikkat ederek yağ yakıcı kullanmanda fayda var diğer L carnitin olanlar ağır antremanlar öncesi alınıyor.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın