Testosteronu Artıran 5 Yiyecek

Testosterone vücut içinde pek çok hayati rol oynayan en temel erkek cinsiyet hormonu. Testosteron cinsel istek, saldırganlık, kuvvet, atletik performans, metabolizma ve kas kütlesinden sorumlu. Genel olarak, vücudunda daha fazla testosteron olan kişiler daha az olanlara göre daha atletik, kuvvetli ve daha kaslı olma eğiliminde.

Ama sorun şu ki 20’li yaşlarımızın sonuna doğru geldiğimiz zaman testosteron seviyesi azalmaya başlıyor ve zamanla güçten düşüyoruz ve yağlanmaya müsait bir hale gelip, kas yapmakta zorlanıyoruz. Testosteron oranını artırmak için üretilen bazı besin takviyeleri bulunuyor ama bazı kişiler bunların işe yaradığından şüphe duyuyor.

Ama iyi haber, yaşlandıkça ve testosteron oranınız düşmeye başladıkça T seviyenizi doğal yollarla, doğru gıdaları tüketerek artırabilirsiniz. Böylece kas yapmanız daha kolaylaşır. Daha atletik ve kuvvetli olabilirsiniz.

Bu yazıda birkaç hafta içinde T seviyesini önemli oranda artıran 5 gıdayı ele alacağım.

Karides

karidesKarides vücuttaki doğal hormon seviyesini, özellikle de T seviyesini artırmak için muhteşem bir gıda. Bunun temel nedenlerinden biri karidesin D vitaminiyle yüklü olması ve D vitamini de T’nin yenilenmesine yardımcı oluyor. D vitamini, vücudun kalsiyumu absorbe etmesi için de gerekli.

Yıllardan beri yapılan bir dizi araştırma, D vitamini eksikliğinin düşük T seviyesiyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Araştırmalar aynı zamanda D vitamini açısından zengin gıdalar tüketenlerin T seviyesinin birkaç hafta içinde yükseldiğini saptadı.

Karides bunun için çok ideal bir gıda çünkü D vitamini açısından zengin ve üstüne protein ve T üretimiyle bağlantısı saptanan amino asitler açısından da zengin.

İstiridye

istiridyeİstiridye doğral bir afrodizyak kabul edilir ve bunun temel nedeni de cinsel istek ve cinsel sağlık fonksiyonunda rol oynayan testosteron seviyesini artırması.

İstiridye hepsi doğal hormon üretiminde önemli rol oynayan selenyum, magnezyum ve çinko gibi bir dizi mineral açısından çok zengin. Ve yine, kas kütlesini artıran protein ve amino asitler açısından da çok zengin.

Muz

Muz da testosteron üretimi açısından ideal bir gıda. Çünkü muz bromelain enzimi, potasyum ve B vitaminlerini içeriyor. Bu besinlerin hepsi vücuttaki doğal T üretiminde yardımcı oluyor ve muz da hepsini çok miktarda içerdiği için ideal bir gıda.

Yumurta

chicken-and-egg-236x300Yumurta hakkında uydurulan her türlü yalan bilginin aksine, yumurta kolesterol seviyenizi yükseltmiyor. Tam aksine yumurta kötü kolesterolü (LDL) zararsız hale getiriyor.

Yeryüzünün en muhteşem gıdalarından biri olan yumurta T seviyesini artırmak için çok faydalı çünkü protein açısından çok zengin ve tam bir amino asit profili içeriyor. Öyle ki diğer tüm gıdalardan daha fazla amino asit içeriyor. Protein ve amino asitler T seviyesinin artmasına yardımcı oluyor.

Yumurta aynı zamanda T üretimine yardımcı olan vitamin ve mineralleri de barındırıyor.

Yağsız Kırmızı Et

etYağsız kırmızı et de T seviyesini artırmak için en etkili gıdalardan biri çünkü hem protein ve amino asitler açısından çok zengin hem de bildiğiniz gibi T seviyesini artırmak için çok önemli olan demir ve çinkodan önemli oranda içeriyor. Bununla beraber, kırmızı et de bulunan çinko, vücut tarafından en kolay absorbe edilen formda ve böylece vücuda çok daha hızlı etki ediyor.

Doğal yollarla testosteron artırma konusunda daha fazla bilgi için tıklayın: Testosteron nedir ve doğal yollarla testosteron nasıl artar?

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

  1. kırmızı eti alamadığımız için diğer yiyecekleri dendim.olmjuyor.gitim sustanıon çaktrıdım doktor reçetesi ile şimdide malafatı tutamıyorum 😀 gidip her gün çaktırmayın 3 haftada 1 normal kullanımı.

    Cevapla

Fikrinizi Bizimle Paylaşın