Vücut Yağ Oranı Hesaplama

Vücut Yağ Oranınızı Hesaplayın


Bilgileriniz

Vücut Yağ Oranınız

Vücut Yağ Oranı Nedir?

Vücut yağ oranı, vücudunuzdaki yağ dokusunun vücut ağırlığının kaçta kaçını ne oluşturduğunu ifade eden bir orandır. Genellikle, genel sağlık ve kondisyonun bir göstergesi olarak kullanılır. Bu ölçüm, temel yağ (normal fizyolojik fonksiyonlar için gerekli yağ) ve depolama yağı (cilt altında ve organlar etrafında biriken ekstra yağ) dahil eder.

İdeal Vücut Yağ Oranı Ne Kadar Olmalı?

Vücut yağı genel sağlık için önemli bir faktördür ve fazlası sorun yaratabilir. Aslında yüksek miktarda vücut yağ oranına sahip olmak yani obezite, erken ve önlenebilir, ölümle bağlantılı yaygın kronik sağlık koşullarının çoğunu geliştirme riskinizi artırır.

Ancak vücut yağ oranının gerekenden düşük olması da sağlık için kötüdür çünkü vücut yağı, glikoz, kolesterol, enerji depolanması ve salınımı ile üreme hormonu metabolizmasının düzenlenmesi için gereklidir. Yeterli vücut yağı olmadan bu işlevler tehlikeye girebilir.

Öncelikle, sağlıklı vücut yağ seviyelerinin erkekler ve kadınlar için farklı olduğunu bilmek önemlidir. İdeal yağ oranınız yaş ve cinsiyetinize göre değişir.

Kadınlarda Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Kadın vücudu, iyi bir hormonal dengenin yanı sıra sağlıklı ve düzenli adet döngülerini sürdürmek için daha fazla yağa ihtiyaç duyar. Kadınlar erkeklerden %6-11 oranında daha fazla vücut yağına sahip olma eğilimindedir.

Kadın Yağ Oranı

Erkeklerde Yağ Oranı Kaç Olmalı?

20 ila 39 yaş arası erkekler için vücut yağ oranının %25’in üzerinde olması obez olarak kabul edilir. Bu, vücut yağ ağırlığınızın toplam vücut ağırlığınızın %25’ini aşmaması gerektiği anlamına gelir.

Erkek Yağ Oranı
Erkek Yağ Oranı

Vücut Yağ Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vücut yağ oranını hesaplamak için birden fazla yöntem kullanılabilir. Bunların kimisi diğerlerine göre daha isabetlidir ama çok daha pahalı ve uygulanması zordur.

Burada paylaştığımız hesaplayıcı, Amerikan Donanması’nın asker alırken kullandığı formüle dayanır 1.

Bunun dışında başka yöntemler de var. Kısaca maddelersek:

  • DEXA Taraması kişinin vücut yağ yüzdesini belirlemek için X-ışını fotonlarının emilimini ölçerek tüm vücudun görüntülerini yakalar. DEXA taramaları isabetli ve diğer testlere göre daha ulaşılabilirdir.
  • Hidrostatik Ölçüm, su altındayken yer değiştiren su miktarına göre vücut yağ oranınızı ölçer. Bu test çok doğru sonuçlar verir ama makinenin pahalı olması ve çok fazla alan gerektirmesi nedeniyle bulmak ve yaptırmak kolay değildir.
  • Bod Pod yöntemi kişinin vücut kompozisyonunu ölçmek için tüm vücut dansitometrisini kullanır. Kişi, yumurta biçimde, kapalı bir odanın içinde çıplak oturur ve yağ oranınız vücut ağırlığı ve hacmi üzerinden ölçülür. İsabetli sonuçlar verse de çok pahalı bir yöntemdir.
  • Biyoelektrik Empedans, satın alabileceğiniz bu tartılar, vücudunuza bir elektrik sinyali yollar ve sinyalin hızına göre yağ oranını belirler. Fakat çok doğru oldukları söylenemez. Günlük yediğiniz sodyum ve içtiğiniz su, oranı değiştirebilir.
  • Kaliperler cımbıza benzer aletlerdir ve derinin kalınlığını ölçmek için kullanılır. Uzman kişi vücudun 3-10 noktasında deri kalınlığını ölçer ve buna göre vücut yağ oranını belirler. Yapan kişi uzman olduğu sürece doğru sonuçlar verebilir.

Yağ Oranı Hesaplama Formülü

US Navy metodunun erkeklerde yağ oranını belirlemek için kullandığı formül aşağıdaki gibidir:

VY = [(86.010 x log10 (bel – boyun)) – (70.041 x log10(boy))] + 36.76

Kadınlarda ise kalça çevresi de formüle eklenir:

VY= [(163.205 x log10 (bel + kalça – boyun)) – (97.684 x log10 (boy))] – 78.387

Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, bel, boyun, kalça ve boy değerlerini inch olarak girmektir. Bir inch, 2.54 santimdir yani 180 cm yaklaşık 71 inche denk gelir.

REFERANSLAR
  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6650177[]