Vücut Yapınızı Geliştirmek İçin Magnezyum Alın

Vücut yapınızı geliştirmek için magnezyum alın ve eksikliğin yağ yakıp, kas yakmanıza engel olmasına izin vermeyin. Magnezyum, antrenman sırasında kas kasılması için, yeni dokular üretmek için protein sentezlenmesi için ve doku zedelenmesine karşı savaşmak için gerekli. Eğer yeterli magnezyumu almazsanız, çalıştığınız antrenmandan hak ettiğiniz kazancı elde edemezsiniz.

“Nutrition Reviews” dergisinde yapılan bir araştırmaya göre Amerikalıların %48-60 kadarı günlük tavsiye edilen dozajı bile almaktan uzak. Anketlere göre batı dünyasında magnezyum alımı 1900’den beri 500 mg/gün seviyesinden 175 mg/gün seviyesine indi. Aynı zamanda kalsiyum alımı ise 3-4 kat arttı.

Bu sağlık için önemli bir problem çünkü magnezyum ve kalsiyum alımında optimal metabolizma ve sağlık için oranın 2’ye 1 olması gerekiyor. Düşük magnezyum oranı doku zedelenmesini teşvik ediyor çünkü fazla kalsiyum aynen vücudun bir yaranın çevresini saldırması gibi vücutta doku zedelenmesini arttıran bir “şelale” yaratıyor. Araştırmacılar bu orantısızlığın tip 2 Diyabetin önemli nedenlerinden biri olduğunu düşünüyor.

Magnezyum eksikliği aynı zamanda vücudun kas yapamayacağı ve dokuları onaramayacağı anlamına geliyor çünkü magnezyum vücuttaki enzim fonksiyonlarını devreye sokuyor. Ve kasların kasılması için magnezyumun gerekli olduğunu düşünürsek, eksiklik çalışma kapasitenizi ve son kuvvetinizi azaltacaktır. Daha fazla magnezyum alarak daha fazla kuvvet kazanabilirsiniz. Mesela bir araştırma kg başına 8 mg magnezyum alan ve haftada 3 gün ağırlık çalışan sporcuların, magnezyum almayan sporculara göre daha fazla kas ve kuvvet kazandığını tespit etti…

images

Magnezyum hakkında bilmeniz gereken birkaç nokta daha:

• Düşük magnezyum aynı zamanda kalp hastalığı, ani kalp durması, kemik kaybı ve osteoporosis’le bağlantılı. Magnezyum D vitaminin fonksiyonlarını çalıştırıyor, yani magnezyum eksikliği direk D vitamini seviyenizi etkiliyor.

• Magnezyumun merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi var ve bu, göbeğinizde yağlanmaya neden olan stres hormonu cortisolu azaltıyor.

• Yeterli magnezyum almak yüksek tansiyonunuzu doğal olarak azaltmanızın bir yolu. Yapılan araştırmaya göre günde 486 mg Magnezyum almak yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu önemli oranda azaltıyor ve ilaçlardan daha etkili.

• Supplement olarak magnezyum alacaksınız “magnesium oxide” formunda olanları almayın. Bunlar düşük kaliteli ve iyi absorbe edilmiyorlar.  Glycinate, orotate, taurate, threonate veya fumarate formunda olanları alın. Ama en iyisi magnezyumu besinlerden almaya çalışın.

Magnezyum içeren besinler (100 gram/mg):

Badem 279 Ceviz 158 Maydonoz 50
Kaju 260 Fındık 173 Ispanak 79
Yer Fıstığı 176 Kabak Çek. 550 Tam Buğday Ekm 75
Antep Fıstığı 109 Esmer Pirinç 143 Kaşar Peyniri 38
Bulgur 132 Kepekli Makarna 143 Salça 42
Keten Tohumu 392 Mısır 127 Tam Buğ. Pita Ek. 69
Kuru Fasulye 128 Mercimek 122 Beyaz Peynir 29
Yumurta 12 Tam Yağlı Süt 34 Tavuk Göğüs Eti 28

Besinlerden yeterli magnezyum alarak kalsiyum/magnezyum oranınızı dengeleyin. Yeterli magnezyumu almak yağ yakımı ve kas gelişimi önündeki doku zedelenmesi, insulin direnci ve zayıf metabolizma gibi engelleri kaldıracaktır. Magnezyum alımınızı yavaş yavaş günde 500-800 mg seviyesine çıkararak çok iyi sonuçlar alabilirsiniz…

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın