Baklavalar Ne Kadar Sürede Çıkar?

Karın KaslarıHerhangi bir vücut geliştirme forumuna veya sitesine giderseniz konuşulan konuların ve sorulan soruları büyük bir kısmının karın kaslarıyla ilgili olduğunu görürsünüz. Aslına bakarsanız “baklava devrinde” yaşıyoruz. Her yerde herkes baklava yapma peşinde koşuyor ve yapanlar da anında Facebook’a resimlerini koyuyor.

Ve baklava yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru da “kaç ayda baklava yapabilirim, karın kaslarım ne kadar sürede belirginleşir?”

Eğer karın kaslarınız gözümüyorsa bunun tek nedeni karın kaslarınızın üzerindeki yağ tabakası. Yani karın kaslarınızın görünür olması için yağlarınızı eritmeniz lazım. Ve bunu da mekik, crunch veya dizlerinizi karnınıza çekerek yapamazsınız. Belli bir bölgedeki kasları çalıştırarak, o bölgedeki yağları eritemezsiniz. Bölgesel yağ eritme diye bir şey yok. Bu hareketlerle belki kaslarınızı geliştirebilirsiniz ama yağları eritmezseniz baklavalarınız gözükmez.

Yağlarınızı eritmenin yolu diyet yapmak. Diyet yaparak yağlarınızı eritirseniz, en sonunda, yaklaşık %10 yağ oranına ulaştığınız zaman karın kaslarınız gözükür.  Vücut yağ oranınız ne kadar yüksekse %10’a ulaşmanız da o kadar uzun sürer. Mesela %35 yağ oranınız varsa, bu süre 6 ayı bulabilir. Diğer yandan yağ oranınız %15’se 2 ayda karın kaslarınız gözükür.

bodyfat

Çok hızlı kilo vermek sağlıklı değil. Üstelik hızlı verirseniz, yağ kaybetmenin yanı sıra, önemli oranda da kas kaybedebilirsiniz. O yüzden en uygunu haftada 500-1000 gram kaybetmek. Ufak bir kalori açığı kas kaybetmeden, yağ yakmanızı sağlayacaktır. Sağlıklı bir şekilde yağ kaybetmek için:

 • Günlük harcadığınız kaloriden yaklaşık %10-20 kadar kesin.
 • Yüksek proteinli beslenin
 • Besin değeri yüksek gıdaları tercih edin.
 • Şeker, beyaz ekmek vb gibi rafine ve besin değeri düşük gıdalardan uzak durun.
 • Sebze, kırmızı et, beyaz et, yumurta vs uygun gıdalar
 • Diyetin yanı sıra günde 30 dakika kardiyo yapabilirsiniz ve mutlaka haftada en az 2 kez ağırlık da çalışın.

Karın kaslarınızın görünür olması için mucize rutinlere veya mucize ürünlere ihtiyacınız filan yok ve zaten bunların hiçbiri de işe yaramıyor. Tek yapmanız gereken az yemek ve biraz da spor yapmak. Çok ince yapılıysanız ve çok zayıfsanız biraz kas yapmayı düşünebilirsiniz. Ama kas yaptığınız süre içinde biraz yağlanabilirsiniz. Kas yaptıktan sonra da o yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Günlük harcadığınız kaloriden daha az alırsanız, yağlarınız erir. Ve bu şekilde karın kaslarınız ortaya çıkar. Ama bunun ne kadar süreceği sizin iradenize, vücut yapınıza ve o anki yağ oranınıza bağlı.

Benzer Yazılar

None found

 1. arkadaşlar ben başlarken göbeğim vardı diyodum nasıl gitcek aq bu göbek şuan 8 ay bitti 6 7 de görünür olmaya başlamıştı zaten şuan 4 tane baklava m six pack için 2 tane daha kaldı onlarda çıktıgı zman yazarım

  Yanıtla
 2. %35 falan yag oranim var.170 boy 86 kiloyum.6-7 ay sonra gorusmek uzere.Nasi yaparim bilmiyorum ama yapcam ?

  Yanıtla
 3. teşekürler çok yardımcı oldu %15 yag oranına sahibim 6 ay boyunca çalışıcam bakalım sonuç ne olucak 😉

  Yanıtla

Fikrinizi Bizimle Paylaşın