Boy Uzatma

Ergenlik çağındaki pek çok gencin en önemli sorunlarından biri “boy kısalığı”. Bazıları boş yere bu takıntıya sahip olsa da pek çoğu aslında gerçekten ortalamaya göre daha kısa veya bazı faktörlerden yüzünden uzayamıyor. Bu tür çocukları forumlarda umutsuzca “Boyum neden kısa? Boyum nasıl uzar? Boyum neden uzamıyor?” gibi başlıklar açarken görebilirsiniz. Ve bu insanlar kandırılmaya çok müsait. Ne yazık kim mucize formüllerle veya tedavilerle insanları uzatacağını iddia eden çok sahtekar var çünkü sonuçta umutsuz insanları kandırıp para kazanmak çok kolay. Ayrıca her konuda olduğu gibi bu konuda da ortada pek çok efsane dolaşıyor. Kulaktan dolma bilgiler çok yaygın.

Şunu çok iyi bilmelisiniz ki boyunuzun uzunluğunu GENLERİNİZ belirler. Yani siz doğmadan önce boyunuzun uzunluğu zaten bellidir. Ama siz çeşitli hatalarla genlerinizde yazılı olan potansiyele erişemeyebilirsiniz. Boyun uzamasından büyük oranda HGH (Büyüme Hormonu) ve IGF-1 hormonu sorumludur. Başlıca hedefiniz doğal yollarla bu hormonların salgılanmasını üst düzeye çıkarmak olmalı. Eğer aşağıda yazdığım önerilere uyarsanız bu potansiyele büyük oranda yetişirsiniz ve "boyumuzun uzaması için ne yapmalıyız?" sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Boy uzatma egzersizleri

Lütfen bunu iyi bilin hiçbir egzersiz veya spor boyunuzu uzatmaz.. Spor yaparak veya basket oynayarak, zıplayarak, yüzerek, bir yerlere asılarak boyunuzu uzatamazsınız. Boy uzatma programı diye bir şey yoktur. Size böyle şeyler satmak isteyenler genelde sizden para kazanmak isteyenler.

Dışarıdan yapılan hiçbir fiziksel müdahale boyu uzatmaz. Şu güne kadar herhangi bir egzersiz ya da sporun boyu uzattığına dair yapılmış hiçbir araştırma veya sonuç yok. Boyumu uzatacağım diye spor yaparak zaman kaybetmeyin. Sadece sağlıklı olmak için spor yapın. Bunun aksini iddia edenler olabilir ama ortalık yanlış bilgilerle insanları kandıranlarla dolu. Bunu söyleyen bir profesör de olabilir ama önemli değil.

Ortalık insanlarla dinozorların aynı çağda yaşadığını iddia eden profesörlerle dolu, ortalık Taş Devri’nin yaşanmadığını iddia eden profesörlerle dolu, ortalık akupunktur veya bitkisel saçmalıklarla kanser hastalarını tedavi ettiğini iddia eden profesörle dolu, ortalık eşcinselliğin hastalık olduğunu ve eşcinselleri tedavi edebileceğini iddia eden profesörle dolu, ortalık birkaç bin yıl önce insanların 5 metre boyunda olduğunu iddia eden profesörlerle dolu. Kimseye profesör diye inanmayın. Size araştırma göstermesini isteyin.

Vücut geliştirme boy uzamasına engel olmaz! Hatta…

Halk arasındaki yaygın mitlerden biri vücut geliştirme veya ağırlık çalışmanın boy uzamasına engel olduğu ama bu doğru değil. “Vücut geliştirme boy uzamasına engel olur mu?” yazısını okursanız anlarsınız. Tam aksine vücut geliştirme çalışmak HGH yani büyüme hormonunu arttırarak full potansiyelinize erişmenize yardımcı olur. Sağlam bir ağırlık antrenmanından sonra vücuttaki HGH seviyesi normalden 6 kat fazladır!

Daha fazla bilgi için okuyun: https://www.kasvekuvvet.net/vucut-gelistirme-boy-uzamasini-engeller-mi

Boyumuzun uzaması için nasıl beslenmeliyiz?

Öncelikle aldığınız protein oranına çok dikkat etmelisiniz. Ergenlik çağında vücut ağırlığınız başına 1 gr. protein tüketmelisiniz. Mesela 60 kiloysanız günde en az 60 gr. protein tüketin.

Boyun kısa kalmasındaki en önemli etkenlerden biri kötü beslenme ve protein yetersizliği… Eğer kişi çocukluğunda yeterli protein alamazsa, boyu kısa kalıyor. O yüzden iyi bir protein supplementini günde 1 veya 2 kez kullanmanız çok faydalı olacaktır. Aynı şekilde boy uzamasını arttırmak için Büyüme Hormonu arttıran bir supplement kullanmanız da faydalı olabilir. Bence en uygun ürün Universal GH Max. Bunların yanı sıra glutamin supplementleri de Büyüme Hormonunu arttırıyor ve boyunuzun uzamasına yardımcı olabilir.

Karbonhidratları olabildiğince az tüketmeye çalışın. Özellikle de yüksek glisemik indeksli karbonhidratları. Çünkü karbonhidrat tükettiğiniz zaman insülin salgılanır ve insülin hormonu da HGH’in salgılanmasını azaltır. Aynı şekilde IGH-1 hormonu da büyümeyi etkiler ve insülin onun seviyesini de azaltır. Uykudan birkaç saat önce karbonhidrat alımını kesin. Çünkü büyüme hormonu en çok uyku sırasında salgılanır.

Günlük yeterli kalorinizi alın. Eğer kalori almazsanız vücudunuz yeni dokular (ve yeni kemik dokuları da) üretemez. Kalorileri sağlıklı kaynaklardan, özellikle de sağlıklı yağlardan, elde etmeye çalışın.

Günlük 1000 mg. Kalsiyum tüketin. Kalsiyum kemikleri büyütür ve yapı taşıdır.

Aç karnına alınan 500 mg Niacin’in (B vitamini çeşidi) HGH seviyesini arttırdığı biliniyor. Alacaksınız tercihen yatmadan önce alın.

Yeterli D vitamini almayı unutmayın. D vitamini vücudun kalsiyumu absorbe etmesi için gereklidir. D vitamini eksikliği kemikleri zayıflatır ve boy uzamasını engeller. Günlük 600 IU D vitaminine ihtiyacınız var. Ne yazık ki gıdalarda fazla D vitamini yok. Sadece somon, uskumru, alabalık vs gibi yağlı balıklarda, yumurta sarısında bir miktar bulunuyor. D vitamini temel olarak güneşlenerek alıyoruz. Ama bence en uygunu günlük 1000 IU içeren bir D vitamini takviyesi almak.

Çinko eksikliği gençlerde boy uzamasına engel olabilir. Peynir, kırmızı et, kaju, ayçekirdeği, badem, bulgur, makarna ve keten tohumu gibi gıdalar tüketerek günlük en az 11 mg. çinko almaya dikkat edin.

Ayrıca düzenli beslenmek ve özellikle de yeterli C vitamini (günde 90 mg+) tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlü tutacak ve boyunuzu kısa bırakacak çocukluk hastalıklarından sizi koruyacaktır.

670px-Grow-Taller-Step-1

HGH en çok uyku sırasında salgılanır

O yüzden bol bol uyuyun. Ergenlik çağında bir insan günde 8 saatten fazla uyumalı. Uykunuzun kalitesini bozacak kafein içeren içeceklerden uzak durun. Çay, kahve, cola çeşitleri, nescafe ve enerji içecekleri kafein içerir. Hem uykunuzun süresini hem de kalitesini azaltır.

Bütün vücut dokularının onarıldığı ve HGH’nin salgılandığı uyku gelişiminiz açısından çok önemli.

Sigara boy uzamasını engeller mi?

O pisliği çöpe atın. Sigara içerken sadece kendisini zehirlemek için başkasına para ödeyen bir aptala benzemezsiniz, aynı zamanda boyuzun uzamasına da engel olursunuz. Kanada Kanser Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre 12-17 yaşları arasında günde 10 sigara içen gençlerin boyu yaşıtlarına göre ortalama 2,5 santim daha kısa. Bunun da nedeni sigaranın içerdiği karbonmonoksit gazı yüzünden dokulara yeterli oksijen gitmemesi ve bunun da gelişime engel olması.

Sigarayı bırakmak zor değil. Bir uzmana danışın veya nikotin bantlarını deneyin.

Anabolik Steroidler boy uzamasını engeller mi?

Anabolik steroidler ergenlerde ve çocuklarda boy uzamasını engellemekle beraber vücuda daha çok pek hayati zararlar verir. Kas yapamıyorum diye sakın ola ki bu tür şeylere yönelmeyin. Eğer bir hocanız veya çalıştığınız salonun sahibi size böyle bir teklifte bulunursa o salondan uzak durun ve Sağlık Bakanlığı’na şikayet edin!

Hormonal problemler…

Büyüme hormonunu etkileyen bazı hormonal hastalıklar ender görülse de sonuçta var. Eğer boyunuz yaşıtlarınıza göre aşırı derecede kısaysa bir endokrinoloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

Bazı çocuklar 17-18 yaşına girseler bile aynen 12-13 yaşında gösterir. Bu durum normal bir durum. İlla bir hastalık olduğu anlamına gelmiyor. Bazı insanlar yaşıtlarından genç gösterir. Unutmayın ki boyunuz erkeklerde 21, kadınlarda 18 yaşına kadar uzamaya devam eder.

Genetik potansiyelinize ulaşmak için yukarı saydıklarıma dikkat edin ama boyunuzu kendinize fazla problem etmeyin çünkü önemli olan insanın kalbi ve beynidir. Boyunuzun kısa olmasını bir dezavantaj olarak görseniz bile sizden çok daha kötü durumda olan pek çok insanı düşünüp halinize şükretmelisiniz. Unutmayın ki kısa boylu olmak futbol, halter ve daha bir çok sporda avantaj ve Napolyon, Atatürk ve Büyük İskender gibi tarihte yaşamış en büyük dehalar oldukça kısa boyluydu.

Benzer Yazılar

None found

 1. yaş 16 bu eylül oldum boy 167 3 cm uzamak istiyorum ailede en kısa babam 162 ile amcamlar 190 , 180 boyum uzayabilir mi daha

  Cevapla
 2. Hocam bilgiler için teşekkürler 14.5 yaşında body başladığımda 174 tüm şuan yaş 16 181 im 14 ay boyunca yaptım karbonhidrat alımını genelde indomie noodle dan aldım fakat çok zararlı olduğu şeklindeki yazılardan haberim yoktu ve 8 9 ay boyunca arada aksaklıklar olsa bile neredeyse her gün 1 paket noodle yemiştim onun dışında yulaf süt bulgur pilavı yoğurt yumurta vb tükettim eğer noodle tüketmesem daha mı uzun olurdum teşekkürler.

  Cevapla
  • sağolun hocam fakat noodle ı genelde 21-22.30 saatlerinde tüketiyordum insülin hormonu büyüme hormonuna negatif etki etmiş midir?

  • Etmiştir ama bu etki senin boyunun uzamasını değiştirecek oranda olmaz. Yani okyanusa bir damla kirli su atıp, okyanus kirlenmiş midir diye evham yapmak gibi. İçin rahat olsun.

 3. Yaş:14
  Kilo:60
  Boy:1.66

  Boyum uzarımı yoksa kiloya mı giderim protein tozunu günde hangi zamanlarda kullanmalıyım ve okula gittiğim için sadece 6 saat uyuyabiliyorum bunun boyumun uzaması için bi zararı olurmu

  Cevapla
 4. Çok güzel bir makale olmuş.Okudugum en güvenilir makalelerden biri. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

  Cevapla
 5. Cinsiyet:erkek
  yaş:16
  boy:174
  kilo:68

  bundan 1 yıl önce boyum 162 idi kilo 66
  hergün basket oynadım günde 2 bardak süt de içiyordum
  şimdi ise futbol oynuyorum kaleci olarak

  Cevapla
 6. Bayanım ve yaşım 21 boyum 1.54 :(( Bu yazıları uygulayarak boyumun bir miktar daha uzamasını sağlayabilir miyim?

  Cevapla
 7. Yazıyı yaklaşık 5 ay önce okuma fırsatım olmustu ve bu söylediklerinizi yaparak 5 ay icerisinde uzadığımı farkettim. Verilen egzersizler için sonsuz teşekkürler.

  Cevapla
 8. 60 Gr protein i nasıl alabiliriz mesela 5 yumurtadan kaç gram protein alabiliriz bunun gibi ve bende 14 yaşındayım boyum 1.80 , 60 kiloyum dengeli beslenmeye çalışıyorum. Çikolata , gazlı içecekler , sağlıksız yemekleri kestim. Maden suyu ( mineral için ) 2 bardak süt , ayran , peynir ve yoğurta yoğunlaştım bunun bana boy uzaması için etkisi olur mu ?

  Cevapla
  • Günlük yeterli kalsiyumu alıyorsan genetik potansiyeline ulaşırsın. 60 gram proteini bol et, süt, yumurta veya baklagillerden alabilirsin.

  • 1 yumurtada ortalama 6 ila 8 gr arasında protein miktarı bulunuyor. Sabahları en az 3 veya 2 yumurta tüketmeye çalış. Onun dışında Protein supplementleri kullanabilirsin. 100Gr peynirde ortalama 12-18 gr arasında protein bulunur.

 9. merhaba yazınız çok bilgilendirici olmuş ellerinize sağlık. Özellikle sigara boy uzatmasına engel mi yazısı gerçekten özgün olmuş teşekkürler

  Cevapla
 10. Merhaba boy uzatma konusundaki yazınız gerçekten açıklayacı ve öğretici olmuş Emeğinize sağlık. Özellikle vitaminler konusunda bilgliler çok öğretici çok teşekkürler.

  Cevapla
 11. Merhaba,
  Yaşım 20 boyum 1,67 kilom ise 65
  Aynı zamanda sigara kullanıyorum boyum uzar mı bir yolu var mıdır?

  Cevapla
  • Boy uzaması genelde ergenlik döneminde etkili olur. 20 yaş için boy uzatmayı bence boşuna bekleme.

 12. Boy uzatma konusunda oldukça başarılı bir makale olmuş. Gerçekten de emeğinize sağlık. Bu türden sorunu olan arkadaşlar için oldukça yararlı olcağını düşünüyorum.

  Cevapla
 13. Protein tozlarının boy uzattığını ilk defa sizden duyuyorum bununla alakalı bir makale veya benzeri bir şey var mı ?

  Cevapla
  • Protein tozları boy uzatmaz. Protein eksikliği boyun kısa kalmasına neden olur. Eğer yeterli protein alamıyorsunuz, protein tozuyla bu sorunu halledebilirsiniz.

 14. Benim boyum 1.71 16.5 yasındayım sigara kulanıyom kafein iceren icekler çok iciyorum kalsiyum D vitamini C vitamini cok az tüketiyorum boyumun uzamasına engel çok engel olurmu.

  Cevapla
  • Tabi uzarsin ya benim annem 1.54 babam 1.59 ben ise 1.86 Yani spor yaparak oldu genle alakası yok olsaydı ben 1.50 kalirdim ozman

  • Dostum sen ciddimisin böyle bir şey ya imkansız ya da binde bir görülür genetik boy potansiyelinin 23 cm üstündensin

  • Süleyman kardeşim sadece annen baban değil.Bi düşün dayın var deden var büyükbaban var anneannen var halan var onların annesi babası ve onların da.Belki uzun boyluluk geni taşınarak sana ulaşmış olabilir ve bu nedenle uzun boylu olabilirsin.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın