Dambılla Çalışmanın Faydaları

Vücut geliştirme veya kuvvet çalışırken dambıl mutlaka kullanmanız gereken çok önemli bir silah. Dambıl pek çok farklı hareketi yapmanıza izin veriyor ve aslında barbella göre bir sürü de avantajı var.

Sadece dambıllarla çalışarak çok ciddi kas ve kuvvet kazanımları elde edebilirsiniz. Aslına bakarsanız vücut geliştirme çalışıyorsanız dambıl çalışması mutlaka programınızda yer almalı. Dambıl ile çalışmanın avantajları aşağıdaki gibi:

1) Stabilize edici kasları daha fazla çalıştırır

Bir araştırmada Barbell Bench Press, Smith Makinesi Bench Press ve Dambıl Bench Press yaparken göğüs, triceps ve biceps kaslarının aktiviesi EMG yoluyla ölçüldü. Dambıl ve Barbell Bench Press göğüs ve tricepsleri aynı oranda çalıştırırken, Dambıl Bench Press bicepsleri çok daha fazla çalıştırıyordu.

Çünkü dambılla çalışırken stabilize edici kaslarınız ağırlığı dengede tutmak için çok daha fazla yük altına girer.

2) Uzuvlar arasındaki güç dengesizliklerini belirleyip yok etmenize yardımcı olur

Dambıllar sayesinde uzuvlarınız ayrı ayrı çalışır. Mesela kollarınızdan biri, diğerine göre daha zayıfsa çalışırken bunu kolayca anlarsınız. Oysa barla çalışıyorsanız, zayıf olan kolunuzu fark edemeyebilirsiniz. Ağırlığın büyük bir kısmını güçlü olan kolunuz kaldırabilir.

Böylece dambıl çalışması kol veya bacaklarınız arasındaki güç dengesizliklerini ortaya çıkarıp yok edebilmenizi sağlar.

3) Dambılla çalışmak daha güvenlidir

Eğer dambılla squat veya bench press yapıyorsanız ve ağırlığı kaldıramazsanız kolayca dambılları yere bırakabilirsiniz. Oysa hareketi barla yapıyorsanız kurtulmanız çok daha zor olur.

4) Dambıl daha fazla hareket menziline olanak tanır

Bir kasa kuvvet veya kas yapımı için yüklenmenin en iyi yollarından biri, kası çalıştıran hareketin menzilini artırmaktır. Ve dambıl, bara göre çok daha fazla hareket menziline imkan sağlar.

Mesela barla row yaparken, bar vücudunuza temas ettiği an tekrarı bitirmek zorunda kalırsınız. Oysa dambılla row yaparken barı kolunuz izin verdiği ölçüde çekebilirsiniz. Dambılla Bench Press yaparken kolunuzu diğer göğsünüze çok daha fazla yaklaştırabilirsiniz ve bu da hareketten aldığınız verimi artırır.

5) Dambılla çalışmak eklemleriniz için daha sağlıklıdır ve sakatlık riskini azaltır

Barla çalışırken kolunuz, omuzunuz ve dirseğiniz sabit bir pozisyondadır ve sabit bir hizada ilerler. Buna karşılık, dambılla çalışırken kolunuz serbest olduğu için hareketi daha doğal bir pozisyonda ve doğal hizada kaldırırsınız.

Bu nedenle dambılla çalışmak eklemler, omuz ve dirsek üzerindeki baskıyı biraz olsun azaltır. Hareketi serbestçe yaptığınız için sakatlığınız olan bir bölgeye en az yük olacak şekilde kolunuzu kaldırabilirsiniz.

Dumbella Çalışma

Mesela bicepsleriniz için Barbell Curl yerine Dumbell Curl yapmak hem dirsekleriniz hem de bilekleriniz için çok daha sağlıklı olacaktır.

6) Dambıl evde çalışanlar için idealdir çünkü az yer kaplar ve ucuzdur

Dambılla çalışmanın avantajı, tek kolunuzla daha hafif çalışmanız gerektiği için daha az ağırlığa ihtiyacınız olmasıdır. Böylece  daha az ağırlık satın almanız gerekir.

Bunun yanı sıra daha az ağırlığı saklamak için daha az alana ihtiyacınız olur. Üstelik dambıllar, barbell gibi uzun olmadığı için her yere sığabilir.

Ayrıca tatile çıktığınız zaman yanınızda taşımanız da kolay olur.

Evde dambıllarla çalışmak istiyorsanız “Evde Vücut Geliştirme” yazısını okumanız tavsiye ederim.

Benzer Yazılar

Fikrinizi Bizimle Paylaşın