Göbek Eritme Yolları

Bir insanın fazla kilolu olması, illa sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Aslında çok sağlıklı olan bir sürü fazla kilolu insan bulunur (1). Ve buna karşılık, bazı insanlar normal kilosunda olmasına rağmen, obeziteyle bağlantılı olan metabolik problemleri yaşar (2). Bunun da nedeni, cilt altında bulunan yağların aslında büyük bir problem olmaması (en azından sağlık açısından.. daha çok kozmetik bir problem). En çok soruna neden olan ve en tehlikelisi karın bölgesinde bulunan yağlar (3). Bu nedenle göbek eritme konusu pek çok insanı düşündürüyor.

Karın yağlarının miktarı genel olarak bel çevresi ölçülerek öğrenilir. Bunu evde basit bir mezurayla yapabilirsiniz. Bel çevresi erkeklerde 102 ve kadınlarda 88 santimi geçiyorsa tehlike sınırındasınız ve göbek eritme konusunu düşünmeniz gerekiyor demektir.

Gerçek şu ki karın bölgesindeki yağları, diğer bölgelere göre daha fazla yakan çok az strateji var. O yüzden insanlar başarısız oluyor ve göbek nasıl erir diye araştırıp duruyor ama çözümü yok değil.

Peki göbek yağları nasıl erir? İşte bilimsel olarak ispatlanmış, hızlı göbek eritme için 20 yöntem! Bu göbek eritme yöntemleri oldukça etkili.

1. Göbek Eritmek için Şekeri Fazla Tüketmeyin

Eklenmiş şeker fazla tüketildiği zaman aşırı derecede sağlıksızdır.

Araştırmalar fazla tüketilen şekerin metabolik sağlık üzerinde benzersiz zararlı etkileri olduğunu gösteriyor (4).

Şeker %50 glikoz ve %50 fruktozdan oluşur. Ve fruktoz önemli oranda sadece karaciğer tarafından metabolize edilebilir (5).

Çok fazla şeker yediğiniz zaman, karaciğeriniz adeta bir fruktoz akınına uğrar ve hepsini yağa çevirmek zorunda kalır (6).

Bir dizi araştırma, fazla şekerin, çok yüksek fruktoz oranı yüzünden, karın bölgesinde yağlanmaya neden olabileceğini gösteriyor (7) ve bu da göbek eritme çabalarınızın boşa çıkması demek.

Bazı insanlar, bu durumun, şekerin zararlı etkilerinin arkasındaki en önemli mekanizma olduğuna inanıyor. Şeker karın ve karaciğerdeki yağları artırıyor ve bu da insülin direnci ve başka metabolik sorunlara yol açıyor (8).

Sıvı şeker bu noktada daha da kötü. İçeceklerden aldığınız kaloriler beyin tarafından katı yiyeceklerden aldığınız kaloriler gibi kaydedilmiyor ve şekerli içecekleri içtiğiniz zaman doymuyor ve çok daha fazla kalori alıyorsunuz (9, 10).

Araştırmalar içilen her bir bardak şekerli içeceğin, çocuklarda obezite riskini tam %60 artırdığını gösteriyor (11)!

O yüzden beslenmenizden şekerli yiyecekleri olabildiğince azaltın ve şekerli içecekleri tamamen kesin.

Buna şekerli içecekler, meyve suları, şeker içeren sporcu içecekler ve şekerli çay-kahve de dahil. Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi şekerden aldığınız kalorilerin, günlük aldığınız kalorilerin %10’unu geçmemesi (42)

Unutmayın ki şeker yemeniz için hiçbir neden yok çünkü şeker tamamen boş kaloriden oluşuyor. Ama aşırıya kaçmadan tüketmenizin de sağlığınıza herhangi bir zararı yok.

Yalnız burada söylediklerimin hiçbirisi oldukça sağlıklı olan tam meyveler için geçerli değil. Tam meyveler yüksek miktarda vitamin, mineral ve anti-oksidanlar içermelerinin yanında aynı zamanda fruktozun kötü etkilerini yok eden diyet lifi de içeriyor.

Rafine gıdalardan alabileceğiniz fruktozla kıyaslarsak, meyvelerden alabileceğiniz fruktoz oranı çok önemsiz.

Eğer rafine şekerleri tamamen kesmek istiyorsanız, satın aldığınız yiyeceklerin etiketlerini okuyun. Çünkü sağlıklı diye satılan yiyecekler bile önemli miktarda şeker içerebiliyor. Hatta ekmekler bile şeker içeriyor.

Özet: Fazla şeker tüketimi göbek yağı oluşumunun en temel sorumlularından biri olabilir. Bu özellikle de şekerli içecekler için geçerli.

2. Daha Fazla Protein Tüketin

İş kilo vermeye gelince en önemli makro-besin protein (12). Göbek eritme için ne yemeliyiz sorusunun bir numaralı cevabı olarak yüksek proteinli beslenmeyi gösterebiliriz.

Protein açlık krizlerini %60 azaltır, metabolizmayı günde 80-100 kalori hızlandırır ve tok tutucu özelliği sayesinde günde yaklaşık 441 kalori daha az yemenizi sağlar (13, 14, 15, 16).

Eğer amacınız kilo vermekse, beslenmenize daha fazla protein eklemek belki de yapabileceğiniz en iyi şey.

Protein sadece kilo vermenize yardımcı olmaz. Aynı zamanda diyet bittikten sonra kaybettiğiniz kiloyu tekrar geri almanıza engel olmada da yardımcı olur (17, 18).

Bunlara ek olarak, protein yemenin, karın yağlanmasına karşı özellikle etkili olduğunu gösteren bazı deliller de var.

Bir araştırma yenilen protein kalitesi ve miktarının, karın bölgesindeki yağlanmayla ters orantılı olduğunu gösterdi. Yani daha fazla protein yiyenlerin, göbek bölgesindeki yağ oranı daha azdı (19).

Danimarka’da yapılan ve 5 yıl süren bir araştırmada ise proteinin, özellikle de hayvansal proteinin, karın bölgesinde daha az yağ toplanmasıyla bağlantılı olduğu görüldü (20).

Aynı araştırmada rafine karbonhidratların ve bitkisel yağların daha fazla karın yağıyla ve meyve ve sebzelerin ise daha az karın yağıyla bağlantılı olduğu saptandı.

Araştırmalara göre proteinin etkili olabilmesi için günlük aldığınız kalorilerin %25-30’u proteinden gelmeli. Bu miktarı hedeflemelisiniz.

O yüzden yumurta, balık, deniz ürünleri, et, kümes hayvanları ve süt ürünlerini daha çok tüketerek, protein alımınızı artırın. Bunlar en kaliteli protein kaynakları. Gıdalardan yeterli protein alamıyorsanız bir protein tozu kullanabilirsiniz.

Ayrıca Protein İçeren Besinler  başlıklı yazımızı okuyun.

Bir ipucu: Yemeklerinizi Hindistan Cevizi yağı kullanarak yapın… Bazı araştırmalar 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağının karın bölgesindeki yağları hafifçe azalttığını gösteriyor (21, 22).

Özet: Daha fazla protein tüketmek açlığı azaltıp metabolizmanızı hızlandırabilir ve böylece kilo vermenizi kolaylaştırabilir. Birkaç araştırma proteinin özellikle de yağın göbekte toplanmasına karşı etkili olduğunu gösteriyor.

3. Karbonhidratları Azaltın

Karbonhidratları kısıtlamak yağ kaybetmenin çok etkili bir yoludur. Aslına bakarsanız en iyi göbek eritme diyeti “düşük karbonhidrat diyeti”.

Bunu destekleyen bir sürü araştırma var. İnsanlar karbonhidratları azalttığı zaman, iştahları azalıyor ve kilo kaybediyorlar (23).

20’den fazla randomize kontrollü çalışma düşük karbonhidrat diyetinin düşük kalori diyetine veya diğer diyetlere göre 2-3 kat daha fazla kilo kaybına neden olduğunu ispatlıyor (24, 26).

Bu durum, düşük karbonhidrat diyeti yapanlar istedikleri kadar yedikleri ve düşük kalori diyeti yapanlar ise kalorilerini kısıtladıkları halde bile geçerli.

Düşük karbonhidrat diyetleri aynı zamanda diyetin başında vücutta bulunan su ağırlığının hızla azalmasını sağlıyor ve bu da insanlara moral ve motivasyon sağlıyor.

Düşük karbonhidrat diyetlerinin özellikle de karın bölgesindeki, organlar ve karaciğer çevresindeki yağları hedef aldığını gösteren bazı araştırmalar da bulunuyor (27, 28)..

Bu da demektir ki düşük karbonhidrat diyetiyle kaybedilen yağların oransal olarak daha fazlası tehlikeli olan ve hastalıklara neden olabilecek karın yağları.

Protein tüketiminizi yüksek tutmak için sadece rafine karbonhidratları (beyaz ekmek, beyaz un vs) kesmeniz yeterli.

Tabi ki, düşük karbonhidrat diyetlerinin zayıflama dışında sağlığa başka faydaları da var. Mesela Tip 2 diyabet hastaları için çok önemli faydaları olabilir (29, 30)..

Özet: Araştırmalar karbonhidratları azaltmanın özellikle de göbek, iç organ ve karaciğerde bulunan yağlardan kurtulmada etkili olduğunu gösteriyor.

4. Diyet Lifi İçeren Gıdaları Tüketin

Diyet lifi bitkilerde bulunan ve sindirilemeyen bir maddedir.

Genellikle, çok miktarda diyet lifi tüketmenin zayıflamaya yardımcı olduğuna inanılır.

Bu doğru. Ama bütün diyet liflerinin aynı olmadığını bilmek de önemli.

Lifler suda çözünür ve çözünmez olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kilo vermenizde en etkili olan lif çeşidi ise suda çözünür liflerden olan “yapışkan lifler”

Bu lifler suyla birleşiyor ve sindirim sistemine oturan kalın bir jel tabası haline geliyor (31).

Bu jel, yemeklerin mide ve ince bağırsağınızdan çıkış hızını önemli oranda azaltıyor ve besinlerin sindirimini ve absorbe edilmesini yavaşlatıyor. Bu da kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayıp, iştahınızı azaltıyor (32).

Bir incelemede, beslenmeye günde 14 gram lif eklemenin, kalori alımını %10 azalttığını ve 4 aylık süre içinde 2 kg verilmesine neden olduğu bulundu (33).

5 yıllık bir başka araştırmada ise, günde 10 gram çözünür lif yemenin, karın bölgesindeki yağların %3,7 azalmasıyla bağlantısı ortaya çıktı ama diğer bölgedeki yağlarla bir ilgisi bulunamadı (34).

Bu da demek oluyor kiş, çözünür lif özellikle de karın bölgesindeki tehlikeli yağları azaltmada etkili.

Daha fazla lif almanın en iyi yolu meyve ve sebze gibi bitkisel gıdaları daha fazla tüketmek. En çok çözünür yapışkan lif içeren gıdalar: yulaf, baklagiller (özellikle fasulye), portakal, Brüksel lahanası ve keten tohumu.

Göbek eritme için aynı zamanda glucomannan gibi bir lif supplementi de kullanabilirsiniz. Glucomannan bilinen en yapışkan diyet liflerinden biri ve bir sürü araştırma kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor (35, 36).

Özet: Çözünür diyet lifinin göbek yağını azalttığını gösteren biraz delil bulunuyor. Diyet lifi tüketmenin metabolizmanıza bir dizi faydası var sizi çeşitli hastalıklardan koruyabilir.

5. Aerobik Egzersiz Göbek Eritmede Çok Etkili

Spor pek çok sebep yüzünden oldukça önemli.

Eğer sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsanız, hastalıklardan korunmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri.

Sporun sağlığınıza olan inanılmaz faydalarının hepsi bu yazıya sığmaz ama görünen o ki spor yapmak göbek eritmek için etkili.

Yalnız önemle belirtmem gerekir ki, spor yapmak derken “karın hareketlerinden” bahsetmiyorum. Bölgesel zayıflama mümkün değil. Yani sayısız crunch yapmak veya mekik çekmek özel olarak karın bölgenizdeki yağları eritmez.

Göbek Eritme Yöntemleri

Bir araştırmada, 6 hafta boyunca sadece karın kaslarını çalıştıranların, bel çevresinde hiçbir incelme veya göbeğindeki yağlarda hiçbir azalma görülemedi (37). O yüzden göbek eritmek için bitmez tükenmez mekiklere son verin .

Bunu söyledikten sonra, bazı egzersizlerin göbek eritmede çok etkili olduğunu belirtmem gerekir.

Aerobik egzersizin (yürüyüş, koşu, yüzme,  bisiklet vs gibi) karın bölgesindeki yağlara çok önemli azalmaya neden olduğu bir dizi araştırmada gösterildi (38, 39).

Bir başka araştırmada ise aerobik egzersizin kilo verdikten sonra göbek bölgesinde tekrar yağ toplanmasına engel olduğu görüldü ve bu da sporun özellikle kilo kontrolü için etkili olduğunu ispat ediyor (40).

Spor yapmak inflamasyonu azaltıyor, kan şekerini düşürüyor ve karın yağlarıyla bağlantılı bütün metabolik dengesizlikleri azaltıyor (41).

Özet: Göbek eritmek istiyorsanız egzersiz çok etkili olabilir. Egzersizin sağlığınıza bir sürü faydası var ve daha uzun yaşamanızı sağlayabilir.

6. Yediklerinizi Takip Edin

Yedikleriniz gerçekten önemli. Bunu hepimiz biliyoruz.

Ama, çok ilginçtir ki insanların büyük bir çoğunluğu ne yediğini bilmiyor.

İnsanlar yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı beslendiklerini sanıyorlar ama fark etmeden yediklerini çok yanlış tahmin ediyorlar.

Eğer diyet yapmak veya sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız, mutlaka yediklerinizi teker teker not etmeli ve takip etmelisiniz.

Yani yediğiniz gıdaların kalorisini, protein, yağ ve karbonhidrat miktarlarını öğrenmeli ve sonra yemeniz gereken miktarı göz kararınca öğrenene kadar mutfak terazisinde tartmalısınız. En azından birkaç günde bir her zaman aynı miktarda yediğiniz yemekleri tartarak bir fikir edinebilirsiniz.

Mesela amacınız yukarıda tavsiye edildiği gibi protein tüketiminizi %25-30’lara çıkarmaksa, daha fazla proteinli yiyecekler tüketmek yeterli olmaz. Yeni beslenme planınıza başlarken yedikleriniz tartarak ayarlamalısınız.

Sitemiz Türkçe en detaylı ve kapsamlı Kalori Cetveline ev sahipliği yapıyor. Bu listeyi kullanabilirsiniz.

Bunu ara sıra yaparak sürekli tükettiğiniz yemeklerin miktarını ve besin değerlerini öğrenebilirsiniz ve hedefinize ulaşmanız için eğer gerekiyorsa değişiklik yapabilirsiniz.

Özet: Yediklerinizi takip etmek gereğinden fazla kalori tüketmemenize ve yeterli protein tüketmenize dikkat etmenizi sağlar.

7. Trans Yağ İçeren Yiyeceklerden Uzak Durun

Trans yağ asitleri soya yağı gibi doymamış yağlara hidrojen eklenerek elde edilir.

Bazı margarinlerde ve aynı zamanda hazır yiyeceklerde bulunur.

Gözlemsel araştırmalara ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre bu yağların inflamasyon, kalp hastalığı, insülin direnci ve göbek yağıyla bağlantısı bulunuyor (434445).

6 yıl süren bir araştırmada çok fazla trans yağ asidi tüketen maymunların, tekli doymamış yağ asitleri tüketen maymunlara göre %33 daha fazla göbek yağı aldığı görüldü (46).

Göbek eritmek ve sağlığınızı korumak için satın aldığınız hazır gıdaların içeriğini mutlaka okuyun ve trans yağ asitleri içeren yiyeceklerden uzak durun. Trans yağ asitleri genel olarak “kısmi hidrojenize” diye isimlendiriliyor.

Özet: Trans yağ asitleri kalp ve şeker hastalığına neden olmanın yanı sıra özellikle göbek bölgesinde yağ birikmesini teşvik ediyor. Margarinden uzak durup, satın aldığınız gıdaların içeriğini okuyarak trans yağ asitlerini olabildiğince az tüketin.

8. Çok Fazla Alkol Tüketmeyin

Alkol az miktarda alındığı zaman sağlık için faydalı olabilir ama çok içerseniz ciddi bir şekilde zararlıdır.

Araştırmalar çok fazla alkol tüketiminin göbek yağına neden olabileceğini gösteriyor.

Gözlemsel çalışmalar alkol tüketiminin göbek yağıyla yani bel çevresinde toplanan yağla bağlantısı olduğunu gösteriyor (4748).

Alkolü azaltmak veya tamamen kesmek belinizin incelmesine yardımcı olabilir. Eğer alkolü seviyorsanız tamamen bırakmanız gerekmiyor ama mutlaka günlük tüketiminizi kısıtlamanız lazım.

2000’den fazla insan üzerinde yapılan bir araştırmada, her gün bir kadeh içenlerin, daha az sıklıkla ama bir oturuşta daha fazla içenlere göre daha az göbek yağına sahip olduğu bulundu (49).

Özet: Alkol yüksek kalori içerir ve aynı zamanda göbek yağını teşvik eder. Günlük tüketiminizi sınırlandırarak alkolün zararlarından korunabilirsiniz.

9. Strese Dikkat Edin

Stres “kortizol” adı verilen stres hormonunun salgılanmasına neden olarak göbek yağı almanızı sağlayabilir.

Araştırmalar yüksek kortizol oranının iştahı artırdığını ve yağın göbekte toplanmasını teşvik ettiğini gösteriyor (5051).

Daha da kötüsü, bel çevresi zaten geniş olan kadınlar strese uğrayınca daha da fazla kortizol üretiyor. Bu da göbek çevresinde yağlanmaya neden oluyor (52).

Bu yüzden, stresten uzak durmaya dikkat edin ve stresi yenecek yöntemler geliştirin.

Özet: Stres, kortizol hormonunun salgılanmasına neden olarak iştahınızı artırır ve göbek çevresinde yağlanmayı teşvik eder.

10. Bir Miktar Pişirme Yağını Hindistan Cevizi Yağıyla Değiştirin

Hindistan cevizi yağı yiyebileceğiniz en sağlıklı yağlardan biri.

Araştırmalara göre Hindistan cevizi yağında bulunan orta-zincirli yağlar (CLA) metabolizmanızı hızlandırabilir ve yüksek kaloriye cevap olarak depoladığınız yağ miktarını azaltabilir (9153).

Kontrollü çalışmalar bu yağın göbek yağını eritmede de yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bir araştırmada, 12 hafta boyunca her gün Hindistan cevizi yağı yiyen obez erkeklerin bel çevrelerinin ortalama 2,86 cm azaldığı görüldü. Ve bu süre boyunca diyetlerinde ve egzersiz miktarında herhangi bir değişiklik yapmadılar (5455).

Göbek eritmeyi hızlandırmak için en iyisi günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmek ki bu miktar da araştırmalarda kullanılan miktar.

Ama unutmayın ki Hindistan cevizi yağının kalorisi yine de yüksek. Kısacası fazladan eklemeyin. Onun yerine zaten yediğiniz veya yemekte kullandığınız yağları Hindistan cevizi yağıyla değiştirin.

Özet: Hindistan cevizi yağı dünyanın en sağlıklı yağlarından biridir ve göbek eritmenize yardımcı olabilir. Ama fazladan eklemek yerine şu an yediğiniz yağları Hindistan cevizi yağıyla değiştirin.

11. Yeterli Uyumaya Dikkat Edin

Uyku, kilo verme de dahil sağlığınız için çok önemli. Araştırmalara göre yeterince uyumayan insanlar göbek yağı da dahil olmak üzere daha fazla kilo alma eğiliminde (5657).

68.000 kadın üzerinde yapılan 16 yıllık bir araştırmaya göre günde 5 saatten daha az uyuyan kadınların 7 saat ve daha fazla uyuyan kadınlara göre kilolu olma ihtimali önemli oranda yüksekti (58).

Uyku apnesi adı verilen durumun da viskeral yağla bağlantısı var (59).

Her gün en az 7 saat uyumanın yanı sıra uykunuzun kaliteli olmasına dikkat edin. Uyku apnesinden şüpheleniyorsanız doktora danışın. Akşam 4’den sonra kafein kullanmayın ve 8’den sonra elektronik aletlerden uzak durun. Gün içinde spor yapmak da uyumanızı kolaylaştıracaktır. Daha iyi uyku hakkında detaylar için tıklayın.

Özet: Yeterli ve kaliteli uyku hormonal dengenizi sağlayacak, iştahı azaltacak ve kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Eğer herhangi bir uyku probleminiz varsa doktorunuza danışın.

12. Her Hafta Yağlı Balık Tüketin

Yağlı balık inanılmaz derecede sağlıklıdır.

Çok kaliteli protein açısından ve sizi hastalıklardan koruyan Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin olurlar (6061).

Bazı deliller omega 3 yağ asitlerinin viskeral yağın azalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yağlı karaciğer hastalığına sahip çocuk ve yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, balık yağı takviyelerinin karaciğer ve göbek yağını önemli oranda azalttığını gösteriyor (626364).

Haftada 2-3 porsiyon yağlı balık tüketmeye dikkat edin. En iyi tercihler arasında somon, ringa, sardalya, uskumru ve hamsi sayılabilir.

Özet: Balık yağı sağlık için oldukça faydalı olduğu gibi göbek eritmenize ve kilo vermenize de yardımcı olabilir. Haftada 2-3 kez yağlı balık tüketmeye çalışın veya hergün balık yağı takviyesi alın.

13.Beslenmenize Elma Sirkesi Ekleyin

Elma sirkesi içmenin sağlığa etkileyici faydaları var buna kan şekerini düşürmek de dahil (65).

Elma sirkesi asetik asit adı verilen bir madde içeriyor ve hayvanlar üzerinde yapılan bir dizi araştırma bu maddenin göbekte yağ toplanmasını azalttığını gösteriyor (666768).

Obez erkekler arasında yapılan kontrollü bir çalışmada ise 12 hafta boyunca günde 1 yemek kaşığı elma sirkesi içenlerin bel çevreleri 1,4 cm azaldı (69).

Bunun dışında insanlar üzerinde başka çalışma yapılmamış olsa da günde 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi içmek güvenlidir ve bir miktar kilo vermenize yardımcı olabilir.

Özet: Elma sirkesi kan şekerini düşürmesinin yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olabilir. Ama emin olmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

14. Probiyotik Gıdalar veya Takviyeler Tüketin

Probiyotikler çeşitli gıdalar ve takviyelerde bulunan bakterilerdir. Sindirim sistemine iyi gelmelerinin ve bağışıklığı güçlendirmelerinin yanı sıra sağlığa çeşitli faydaları var (70).

Araştırmacılar farklı bakteri çeşitlerinin kilo kontrolünde etkili olduğunu buldu ve doğru dengeyi kurmak göbek eritme ve kilo vermede yardımcı olabilir.

Kilo vermeye yardımcı olan bakteriler Lactobacillus ailesine mensup. Bunlara Lactobacillus fermentumLactobacillus amylovorus ve özellikle de Lactobacillus gasseri örnek gösterilebilir (71707273).

Probiyotik takviyeleri pek çok çeşit bakteri içeriyor, o yüzden yukarıda saydığım bakterileri içeren bir takviye aldığınızdan emin olun. Yoğurt ve kefir gibi yiyecekler de probiyotik içeriyor.

Özet: Probiyotikler sağlığa faydalı olduğu gibi yağ yakmanıza ve kilo vermenize de yardımcı olabilir. Probiyotik takviyesi alabilir veya probiyotik içeren gıdaları tüketebilirsiniz.

15. Intermittent Fasting’i Deneyin

Intermittent Fasting (IF) son yıllarda kilo vermek için çok popüler hale geldi.

IF belli bir süre yemek yiyebildiğiniz ve belli süre yiyemediğiniz periyotlar arasında dönen bir beslenme şekli (74).

Mesela popüler yöntemlerden biri haftada 1 veya 2 gün 24 saat hiçbir şey yememek. Bir diğeri ise günün 16 saati boyunca bir şey yememek ve belirlediğiniz 8 saat içinde yemek.

Bir dizi araştırmayı ele alan bir inceleme IF yapan insanların 6-24 hafta arasında göbek bölgesinde %4-7 yağ kaybettiğini tespit etti (75).

Önemle belirtmem gerekir ki bu sadece bir disiplin. Eğer 8 saatlik süre boyunca çok fazla kalori alırsanız kilo veremezsiniz. Yani kilo vermek için almanız gereken kaloriyi tüm güne yaymak yerine belirlediğiniz 8 saatte alıyorsunuz. Ve her gün bir multivitamin takviyesiyle beraber mutlaka bol miktarda su için.

Özet: Intermittent Fasting son yıllarda popüler olan ve belli bir süre hiçbir şey yenmediği ve belli bir süre yendiği bir beslenme davranışı. IF hayatınızı kolaylaştırabilir ve yağ yakmanınızı sağlayabilir.

16. Yeşil Çay İçin

Yeşil çay oldukça sağlıklı bir içecek.

Her ikisi de metabolizmayı hızlandıran kafein ve aynı zamanda epigallocatechin gallate (EGCG) içeriyor (7677).

EGCG bir kateşin ve birkaç araştırma göbek yağı eritmede etkili olabileceğini gösteriyor. Bu etki, yeşil çayın yanında spor da yaparsanız daha da büyüyor (787980). Yeşil çay ekstresi yağ yakıcı besin takviyelerinde kullanılıyor.

Özet: Yeşil çay, kafein ve EGCG adı verilen bir anti-oksidan sayesinde metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Yeşil çayın yanında spor yapmak etkisini daha da artırır.

17. Ağırlık Çalışın

Ağırlık çalışmak kaslarınızı korumak ve yeni kas kitlesi inşa etmek için çok önemli.

Araştırmalara göre diyabet öncesi kişilerde, tip 2 diyabet hastalarında ve yağlı karaciğer hastalığı sorunu olanlarda ağırlık çalışmak göbek yağını azaltmak için etkili (8182).

Bir araştırma, fazla kilolu gençlerde ağırlık çalışmak ve aerobik sporu beraber yapmanın en çok viskeral yağ erimesine neden olduğu görüldü (83).

Eğer ağırlık çalışmaya başladıysanız profesyonel bir yardım almanız iyi olacaktır. Kadınsanız ağırlık çalışmaktan korkmayın. Steroid kullanmadığınız sürece erkekler gibi kaslanmaz veya çok irileşmezsiniz. Sadece vücudunuz toparlanır ve daha sıkı gözükür.

Başlangıç için iyi bir program uygulamak istiyorsanız tıklayın: Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme

Özet: Ağırlık çalışmak bir miktar kalori yakmanızı sağladığı gibi kaslarınızı korur ve böylece metabolizmanızın yavaşlamasına engel olur. Ağırlık çalışmak özellikle viskeral yağın erimesinde etkilidir.

18. Şekerli İçeceklerden Uzak Durun

Şekerli içecekler fruktozla yüklüdür ve fruktoz göbek yağına neden olabilir.

Araştırmalar şekerli içeceklerin karaciğerdeki yağ miktarını artırdığını gösteriyor. 10 haftalık bir çalışma yüksek fruktoz içeren içecekleri içenlerin önemli oranda göbek yağı yaptığını buldu (849085).

Şekerli içecekler, şekerli katı gıdalardan bile daha kötü. Çünkü beyniniz sıvı kalorileri, katı kaloriler gibi yorumlamıyor ve sıvı kaloriler açlık hissini fazla azaltmıyor ve böylece kısa sürede çok fazla kalori tüketiyorsunuz. Üstelik karnınız da doymuyor (8687). Bütün bu kaloriler de yağ olarak depolanıyor.

Göbeğinizi eritmek için yapabileceğiniz en iyi şey, meyve suları da dahil, tüm şekerli içecekleri kesmek olacaktır.

Özet: Şekerli içecekler karaciğerde yağlanmaya neden olan fruktoz içerir. Tokluk hissi yaratmadığı için kısa sürede çok fazla içebilir ve bu sayede çok fazla kalori alabilirsiniz.

19. Meyve Suyu İçmeyin

Meyve suyu vitamin ve mineralle dolu olsa da ne yazık ki aynen gazoz gibi çok miktarda şeker içeriyor. Şeker eklenmemiş bile olsa içinde fruktoz var.

Çok fazla meyve suyu içmek göbek yağı açısından gazoz içmekle aynı oranda risk faktörü (88).

250 gram şeker eklenmemiş elma suyunda 24 gram şeker bulunuyor ve bunun yarısı da fruktoz (89).

Katı meyveleri yemeniz zaman alır ama meyve suyunu çok hızlı bir şekilde içersiniz ve sıvı olduğu için karnınızı da fazla doyurmaz. Bu yüzden çok kısa sürede çok fazla kalori alırsınız.

Fazla göbek yağlarından kurtulmak ve göbek eritme için, meyve suyu yerine su, tatlandırıcılı gazoz veya soda için

Özet: Meyve suyu şekerle doludur. Çok kısa sürede çok fazla içebilirsiniz ve karnınızı da fazla doyurmaz.

Göbek Eritme Hareketleri ve Egzersizleri Hakkında

Toplum içinde belli bir hareketin göbeği eriteceği inancı yaygın. Oysa bu doğru değil. Mesela mekik çekmek veya karın kaslarınızı çalıştırmak göbek eritme yolları arasında sayılamaz. Göbek yağlarını eritmek için günlük harcadığınız kaloriden daha azını almalısınız. Böylece vücudunuz enerji için yağları kullanmaya başlayacak ve genetik olarak yağları depolanladıkları yerlerden alacak.

Göbek yağları genel olarak son tercih edilen yağlar. Ama mekik çekerek veya buna benzer bir hareketle göbek eritemezsiniz. Zayıflama yollarını araştırmalısınız ve yukarıdaki göbek eritme yöntemlerini uygulamalısınız. Zayıflama hakkındaki detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum, unutmayın ki günlük harcadığınız kaloriden daha az kalori almazsanız göbek yağlarınız erimez: Hızlı Zayıflama Yöntemleri

Benzer Yazılar

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

 1. Yaş-13 Boy-160 Kilo-42
  Çok değil ama aynaya bakınca göbeğim biraz var gibi görünüyor ben de rahatsız oluyorum. Bunun için kilo mu vermem lazım yoksa kas mı çalışmalıyım? Sormadan edemeyeceğim ama şekeri tümden mi kesmem lazım? Teşekkürler.

  Yanıtla
  • yaşına göre kilon normal. Kas yapmayı dene bence, yağ yakmakla filan uğraşma. şekeri kesmene gerek yok, günlük aldığın kaloriler önemli asıl.

 2. Özellikle mekik çekmenin hurafeleri ve ilk defa hakkında bilgiyi burada edindiğim Glucomannan takviyesi ile Türkiye’de gördüğüm en kapsamlı makale. Böyle şeyleri okudukça ve güncellendikçe ne kadar mutlu oluyorum bir bilseniz. Sizin gibi kâr gütmeden böyle paylaşımlae yaptığınız için çok teşekkürler, başarılarınızın devamı daim olsun.. 🙂

  Yanıtla
 3. erkeklerde belli bri yaştan sonra göbek oluşuyor. Eğer düzenli spor egzersiz vs yapmıyorsan o göbek seninle beraber takılıyor 🙂

  Yanıtla
 4. Aerobik egzersiz ilgimi çekti, bunun hakkında detaylı bir bilgiye ihtiyacım var, nasıl yapılıyor? evde basit egzersizleri var mı acaba?

  Yanıtla
 5. Göbek, biraz da genetik bir durum.
  Hadi bir yaşa kadar sporla falan idare ediyorsun ama sonrasında iş çok zorlaşıyor.

  Yanıtla
 6. arkadaşım da sırf karbonhidrat odaklı beslenir yani et falan yemez onda bişey yok bende göbek var, ilginç.

  Yanıtla
 7. genel ifadeler bunlar, askerde çok fazla miktarda bisiklet sürdüm ve yürüdüm buna rağmen göbeğim çıktı, obez falan da değilim, şekeri de oldukça azaltmıştım. herkeste işe yaramayabiliyor

  Yanıtla
 8. Yeteri kadar zayıfım zaten. Ama göbeğimde ilginç bi yag kitlesi var. Zayıflamaya kalksm ölürüm zaten. 179 boy 60 kilo
  Ne yapacağım ben?

  Yanıtla
  • Yüksek ihtimal “skinny fat” denen vücuda sahipsiniz. Yazıda detaylıca anlatılmış karbonhidrat azaltılması ve düzenli kardiyo yapmanız gerekiyor. Merak etmeyin öncelikli olarak göbeğiniz eriyecektir. İkinci olarak boyunuza göre kilonuz az olduğu ve göbekli olduğunuz için kas kütleniz az demektir. Bunun içinde ağırlık çalışmaları yapmanız gerekiyor. Benimde kilom normal olmasına rağmen belim kalındı. Düzenli yürüyüş yaptım ve hazır yiyecekleri şeker unu tamamen kestim karbonhidratı kısıtladım bunun dışında herzamanki gibi yedim ve belim tam 8cm inceldi. Kilom ise 50 iken 49a düştü.

 9. Ben kilo vermek istemiyorum kilom normal ama buna raqmen karnımda yaq var ve bu benim karın kaslarımı cok fazla kasılmadıqı surece belli olmamasını gosteriyo napmalıyım lutfen

  Yanıtla
 10. Hocam merhabalar ben 18 yasindayim boyum 1.72 kilom 107 ydi fakat herbalife urunlerini kullanarak 3 ayda 89 kiloya indim sezeryan dogum yaptigim icin gobek bolgem sekilsizlesti belim baya inceldi bu yuzden toparlayip kas yapmak istiyorum neler onerirsiniz acaba ?

  Yanıtla
 11. Merhaba,ben 14 yaşındayım. Boyum 1,66 ,kilom 62 . Göbeğimi eritmek istiyorum. Yemek olarak nelere dikkat etmeliyim?

  Yanıtla
 12. Hocam 13 yaşındayım 61 kiloyum boyum 1.65 daha öncedende dövüş sporlarına gittim basket voleybol vs.boyumuzadı ama kilom azalmadı ne yapsamda kilo versem bilmiyorum.Spora gitmeyi bıraktım evde çalışmak istiyorum.Bu ani değişiklikten sonra bacaklarımda çatlak ve yırtık oluştu acaba bunları nasıl bir uygulamayla kilo verip sıkı bir vücuda sahip olabilirim? bilmiyorum dediklerimde saçmalamış olabilirim ama yardıma ihtiyacım var kas yapmak istiyorum yardım ederseniz sevinirim.

  Yanıtla
 13. Merhaba ben hulya.20 yasındayım boyum 1.58. Kilom 59. Gobegımden şikayetciyim. Diger hiçbir bolgem cok kilolu değil.yazın devamlı yurudum yuzdum ama gobegım erımedı.simdi ekmegımı azalttım.spora basladım.ama spordan sonra cok acıkıyorum.nasıl bogazımı kısıp gobegımı erıtebilirim??? 🙁 🙁

  Yanıtla
 14. Merhaba ben 16 yaşındayım 173 boyum 64 kilom var.Kiloma gayet normal belli etmiyorsun diyorlar ama ben aşırı takıntılıyım bu konuda.Yemek yemiyorum ama abur cuburdan vazgeçemiyorum.Bacaklarım ince ama göbegim bir de belim var acaba nasıl verebilirim lütfen yardımcı olun

  Yanıtla
 15. Merhaba 24 yaşındayım 1,86 boy 92 kiloyum fazla cılızlaşmadan yağ yakmak istiyorum bunun için kahvaltıda yumurta öğle yemeğinde yağsız türden veya 1 kase çorba ara öğünlerde yapıoarum tadımlık akşam tavuk balık şeklinde sonrasında 30 dk kardio ve kol göğüs agırlık çalısıorum.besin degerleride yağ düşük prot ortada karb biraz geçio proreini kalori 2000 den az alıorum? Yanlış mı yapıoarum yada daha iyi tavsiyeniz varsa yazarsanız sevinirim.

  Yanıtla
 16. ben 16 yaşındayım kilom 86 boyum 1.80 göbeğim çok yağlı popom da öyle ve bacaklarım ve vücuttaki yag oranım 36 çıktı eger 65 kiloya düşersem göbeğimde popom bacağımda küçülme olurmu hocam şimdiden teşşekürler

  Yanıtla
  • Oldukça yağlanmışsınız… Çok yakında çıkacak olan kitabımdan yağlanma ve yağ yakma konusunu detaylı öğrenmenizi öneririm.

 17. Merhabalar size bir sorum olacaktı daha önceleri bilinçsiz spor yaptığım için aşil tendomlarımda yırtılma ve sol diz bağlarında sıkıntı var fizik tedavi aldım doktora gidiyorum zayıflamamı istiyor karın Bölgesinde hala fazla kilom var yüzmem ve spora gitmem çok zor evde yürüyüş bandım var diyet kesin yapabilirim bantta cardio yapsam nasıl yapabilirim anlattılar ama ayrıntılı bilgi alırsam çok sevinirim
  diğer sorum da interval cardio yapsam etkili olurmu
  Şimdiden tşk çokk kolay gelsin

  Yanıtla
 18. Samime, hanım şu göbek meselesi gerçekten zor problem.koşmak ise ,koşu,spor ise ,spor… olmuyor. toplamda kilo 63 0/0 13,80 yağ oranı, 53 kğ kas falan derken ,o göbek bir türlü yok olmuyor. hoş ağırlık çalışmaya başladığımdan sonra ay civarında 1.90 yağdan vermiş ,1,30 kastan almışım.ama hep bahis edilen( baklava)için hiç umudum yok.40 beden bel ölçüsü taşıyorum,1,68 boy .yaşım yazmıyorum.:)size göre umut varmı acaba..? esenlikler diler,sağlıklı günleri hepimize isterim…

  Yanıtla
 19. Karın bölgesi antrenmanlarımı haftada 4-6 arası olarak gerçekleştirmekteyim, bisikletçi olduğum için en önemli kas grubum bacaklar ile birlikte karın bölgesi veya core diyebiliriz. Fakat ben kondisyona, dolayısıyla tekrar sayısına ve işleve bakmaktayım, görüntü diğer planda kalmaktadır, görüntüyü sağlamak içinde karbonhidrat alımını büyük ölçüde kısıtlamam ve protein oranını daha da yukarı çıkarmam gereklidir, yani dendiği gibi görüntü kesinlikle mutfakta yapılır.

  Yanıtla
 20. Merhaba.16 yasımdayım boyum 1.69 kilom 53 felan.Zayıf duruyorum ama sanırım biraz göbegim var ve bundan baya rahatsız oluyorum.Sabahları 25-30 dakika yürüyüs yapıyorum öglenleri biraz mekik cekmeye calısıyorum yaglı ve tatlıyı azaltma basladım sizce baska ne yapabilirim ?

  Yanıtla
  • Kalça büyütme programımı da uygulayabilirsiniz ek olarak, işe yarayacaktır. Tabii ki ailenizin gözetim ve denetiminde.

 21. Hocam ben 19 yasindayim 1.82 boyunda 72 kiloyum body yapiyorum am gobek ve yuz kismi biraz yagli duruyor gunde iki ogun yiyorum kahvalti ve aksam ara ogunlerde var. Kardiyomu yapmam gerek daha fazla. Ne gibi kardiyo onerrsnz

  Yanıtla
  • Kardeş yağ olması zor sende. Senin karın kası çalışman lazım. Ayrıca günde 2 öğün çok sakat. Ben 1.76 boydayım kilo 75.9 olmasına rağmen 5 öğün yiyorum. Beslenmene dikkat et vücudu aç bırakmak yağ depolamak demek.

 22. merhaba ben damla 16 yasındayım kilom 52 boyum 156 göbeğim biraz var ve ben bunu kas yapmak istiyorum sizce ne yapmalıyım

  Yanıtla
 23. hocam bnm karın bölgemden ck rahatszm bi trlü karnmı ertemyorum sadece karn bölgemde skntı var ne yapmalıyım szcee:?????

  Yanıtla
 24. Yasim 17 boyum172 kilom 64 75 kilodan 64 kiloya düştüm ancak hala oturunca falan gobegim hoş gozukmuyo köyde yasiyorum günde 2 km yol yürüyorum yaklaşık 19 dakika suruyo egzersiz olarak ne onerirsiniz ama çok zsmanim yok maalesef dersler isler falan şimdiden tesekkurler

  Yanıtla
 25. Hocam ben 15 yasindayim boyum 1.75 kilom 70 kick boxa gidiyorum ama gobek ve yan yaglarim
  Ve goguslerim uclari sarkik duruyo evde hangi egzersiLeri yapmaliyim

  Yanıtla
  • kardeşim.Göbek yağı için diyet ve karın kası egzersizleri yapman gereklidir.Tek başına diyet de tek başına egzersiz de bir işe yaramaz.Beslenmene dikkat ederek karın egzersizleri ve şınav gibi göğüs egzersizleri yapmalısın.Umarım faydalı olabilmişimdir

 26. Merhaba.Boyum 172 cm kilom 65.Üstteki 1 sıra baklavam var ama kastigimda 6 baklavaninda belirgin olmasini istiyorum vücut yag oranim %9 nasil bir egzersiz yapmayim Her gun yarim saat kosuyorum 12 barfiks cekiyorum genis kolda nizami 60 sinav cekiyorum 50 mekik cekiyorum vücut demir gibi ama baklavalarin belli olmasini istiyom bu arada 17 yasindayim.Simdiden tesekurler

  Yanıtla
 27. merhabalar. benim boyum 1.50 kilom 65 kolkarım göğüs kaslarım çok iyi ancak göbeğim de var. buralardaki kaslarımı kaybetmeden göbeğimi eritmek istiyorum bu mümkün mü acaba ? 30+30 olmak üzere 2 saat içinde 1 saat koşuyorum diğer bir saatte de hafif fitness yapıyorum. koşarken zorlanmama göre hızı azaltıp yülseltiyorum bu yaptığım doğru mu acaba ? yardımcı okursanız sevinirim

  Yanıtla
 28. ben 173 boyunda ve 66 kilodayım 2 çocuğum var göbeğimde biraz yağlanma var bi siteden vücut yağ oranımı hspladım %25.3 ÇIKTI acaba ne demek paniklemelimiyim lütfen cvp verirseniz sevinirim

  Yanıtla
 29. 17 yaşındayım 1.68 boyum 75 kiloyum. Göbek bölgemden çok rahatsız oluyorum.Okul ve dershanem dolayisiyla yuruyemiyorum vaktim kalmiyor.yazın bi 5 kilo fln vermistim ancak okullarin baslamasiyla hersey degsti verdigim kiloları geri aldim.diyetisyene gitmeyi dusunuyorum ama genede sizden ricam ne yapmam gerektiğini biraz anlatirsaniz cok sevinirim.

  Yanıtla
  • Diyetisyene gidebilirsin, ama yanında mutlaka egzersiz yapmalısın.

 30. Hoca bir şey soracam yaşım 17 kilom 55 boyum 1.64 her gun evde duzenlı olarak karın kası calısıyorum fakat gobeklı gıbı duruyor. karnımı dokundugumdada sert belirgin oluyor ama aynada baktıgımda gobek gıbı duruyor acaba bunun nedeni nedir ?

  Yanıtla
  • Mustafa nedense karnınızın içinde içorganlarınız olduğunu unutuyorsunuz. Spor yapmaya devam et. Büyüdükçe kaslanmaya devam edersin merak etme.

  • hocam 15 gun icinde karnımın biraz sekıllenmesi ıcın ne yapabılırım. 15 gun sonra tatıle gidecegim :). Not:karın kasını yaklasık 3-4 aydır calısıyorum

  • Mustafa 15 gün çok kısa bir süre, insanlar aylarını yıllarını harcıyor, dediğim gibi zamanla olacak, bence kafaya takma:)

  • mustafa kardeşim.Sana bir öneri vereyim.Düşük kalorili beslenme diyeti;diğer adıyla definasyon diyeti yaparsan karın kasların belli olur.Bu Diyet ile vücut yağ oranını düşürürsün ve kasların görünür 😀

 31. Hocam tekrar cok ama cok tesekkur ederim ancak ben okula gittigimden dolayı kosmayı sabahtan erken kalkip ac karnina yapmammi etkili olur yani zayıflamam icin illa sabah okula gitmeden once kalkip 30 dk kosmammi gerekir yoksa okul cikislarinda veya aksamlari kosmamda etkili olurmu zayiflamamda en etkili kosu zamani hangisi olur yada bisey farketmez aksamlari da kosabilirmiyim? bu arada dediginiz gibi egzersizleri gunasiri yapiyorum peki kaslarin dinlenmesi icin bir gun yetermidir? dediniz ya gucunu sonuna kadar tuket diye son olarakta kondisyonum 30 dk kosudan sonra biraz azalir ancak 5 15 dk aralari geri toparliyabiliyorum kendimi simdiden tekrar cok tesekkur ederim yorumlariniz icin sagolun elleriniz dert gormesin.

  Yanıtla
  • Turgut merhaba, egzersizi günaşırı yapman uygun, kasların 1 gün dinlenmesi gerekir.Koşuya gelince ne zaman daha etkili olur bir fikrim yok ama koşuyu yemekten 1,5-2 saat sonra yapmalısın. Sabah saati uygunsa o zaman yap. Hiç bir şey yapmamaktan iyidir. Sana önerim sitenin forumunda bir günlük aç ve orda da merak ettiğin şeyleri sorabilirsin. Çok güzel bilgiler var forumda okumanı öneririm.

 32. Merhabalar. Ben 23 yaşındayım. Boyum 1.64 kilom 70. Orantısız olmamakla birlikte Özellikle karın kol ve bel bölgesinde kilom var.1 ağustosta düğünüm var ve ben incelemek istiyorum.yediklerime dikkat ediyorum vs vs ama sanırım bağırsaklarım tembel.ve bu Kilo vermemi zorlaştırıyor.Daha önce yaklaşık 40 gün akşam yemeğini keserek 7-8 kg verdim. Aynı yöntemi uygulamak istemiyorum çünkü yüzüm çöktüğü için solgun ve süzülmüş gözükmek istemiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Moda girmem lazım

  Yanıtla
  • Merhaba Duygu, kabızlık sorunu için en güzel besin lifli gıdalar. Yemeklerinin yanında mutlaka sebze ya da salata tüket. Karbonhidrat içeren gıdaları azalt, tempolu yürüyüş yap verebilirsin.doğru beslenirsen ve spor yaparsan yüzün de çökmez. bol su içmeyi de unutma.

 33. sayın hocam.ben 37 yaşında, 1,69 boyunda,86 kilo bayanım.yaklaşık 5 senedir amatörde olsa her sabah 20-30dk pilates egzersiz yapıyorum bazende yürüyüş ve belediye aletleri ile fitnes yapmaya çalıyorum. size kafamı kurcalayan sorularıma yanıt bulmak için yazdım.
  1- sabah aç karna yürümek iyi değil dediler diye 1 elma yiyip 30-60dk arası yürüyorum. aç tok yürüme spor yapma meselesini açarmısınız.açken yapılan spor etkisizmi olur yani. mesela öğle yemeğinden önce 15dk egzersiz yapmak mı yoksa yemekten 1 saat sonra 15dk egzersiz yapmakmı metabolızmayı hızlandırır?
  2- sabah yürüyemezsem akşam yemekten 1 saat sonra 60dk yürüyüş & belediye aletler yapıyorum . en etkili spor saati sabahmı akşammı?
  3-ben hergün farklı bi spor yapsam dahamı iyi olur. mesela bi gün plates, bi gün leslie tarzı kardiyo,bi gün yürüyüş, bi gün karın kası. daha iyi olurmu
  çok soru sordum kusura bakmayın teşekkürler şimdiden

  Yanıtla
  • hocam birde insülün direnci varmış bende bu gün fazla yesem yarına katla tartıda ++ çıkıyorum.öneriniz varmı

  • Öncelikle sorularınız çok güzel, bazıları ile ilgili sitede yazılar da var, okuyabilirsiniz. İnsülin direnciniz varsa bir diyetisyen kontrolünde kilo vermeniz gerekir. Hipotiroidi konusunu da araştırın, genellikle insülin direnci ile birlikte görülür.
   Araştırma sonuçlarını bilmiyorum ama sabah aç karnına yaptığınız spor glikojen depolarınızın tükenmesine, şekerinizin düşmesine ve daha fazla açlık hissetmenize sebep olacaktır. Bu nedenle yemekten 1,5-2 saat sonra spor yaparsanız daha enerjik olursunuz. Spor çeşitlerini arada değiştirmek doğru bir yöntem fakat bazı spor dalları ters kasları çalıştırıyor bu da kaslarınızda zorlanma yırtılma gibi şeylere sebep olabilir. Arada değiştirin, bir sistem belirleyin ve ona uyun.

 34. Hocam merhaba ben 16 yasindayim 1.86boyum 119 kiloyum diyet yapiyorum ancak tek basina olmuyor her okul cikisinda yururum 1saat ama yetmiyor spor olarak ne onerirsiniz zayiflamak ve saglima kavusmak istiyorum lutfen bana yardimci olun simdiden tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Turgut, koşabilirsin ve ek olarak fitnes yapabilirsin. Salona gitme şansın yoksa evde mekik, şınav, squat gibi egzersizleri sistemli yap ve tabi ki doğru beslenme şart. Boyun uzun ama kilon da fazla.

  • Hocam cok tesekkur ederim cevabiniz icin ama kafama takılan bir sey daha var kosabilirsin demissiniz hafta sonları kossam zayıflamamda işe yararmi yoksa her gun sabah kosmammi gerekir birde son olarak kac saat kosup kac saat mekik şınav vs egzersis yapmam gerekir yine cok tessekur ederim her sey icin sagolun

  • En güzeli egzersizi günaşırı yapmaktır. 1 gün ara verirsen kaslarına yenilenme olanağı tanırsın. Kondisyonun nasıl bilmiyorum ama 30 dakika koşup sonrasında diğer egzersizlere geçersin . Egzersizlerini setler halinde yap ve yoruluncaya, gücün tükeninceye kadar. Herkesin kondisyonu farklıdır. Set sayılarını da zaman içinde artırarak git. Bence forumda bir günlük aç, yazılanları, yorumları oku. Faydalı olacaktır.

  • Hocam tekrar cok ama cok tesekkur ederim ancak ben okula gittigimden dolayı kosmayı sabahtan erken kalkip ac karnina yapmammi etkili olur yani zayıflamam icin illa sabah okula gitmeden once kalkip 30 dk kosmammi gerekir yoksa okul cikislarinda veya aksamlari kosmamda etkili olurmu zayiflamamda en etkili kosu zamani hangisi olur yada bisey farketmez aksamlari da kosabilirmiyim? bu arada dediginiz gibi egzersizleri gunasiri yapiyorum peki kaslarin dinlenmesi icin bir gun yetermidir? dediniz ya gucunu sonuna kadar tuket diye son olarakta kondisyonum 30 dk kosudan sonra biraz azalir ancak 5 15 dk aralari geri toparliyabiliyorum kendimi simdiden tekrar cok tesekkur ederim yorumlariniz icin sagolun elleriniz dert gormesin.

 35. Merhaba ben 26 yaşındayım 175 boyunda 55 kiloyum kilo almak için defalarca birçok yöntem denedim fakat bizde genetik bir durum ve metabolizmanın hızlı olduğunu düşünüyorum. Hepsini es geçelim ve sorumu sorayım ben evimde sporumu yapıyorum şuan hiçbir hareketli işim yok sadece 2 akşamda bir spor yapıyorum 40 dk. Günde 2 öğün yemek yiyorum ara atıştıştırmalar hariç. Ve günde 2 defa gainer içiyorum toplam 200 gr . 6 ay gibi sürede normal kiloma kavuşmasamda sağllıklı biçimde kiloma yaklaşmak istiyorum bunları yaparken eksik bişey varsa tamamlarmısınız yada yanlış bişey yapıyormuyum veya neker yapmalıyım . Dipnot evde dambıl ve halter sehpa ve bcak için Setler mevcut aktif kullanıyorum. Teşekkürler..

  Yanıtla
  • Kilo alma konusunda sitede yazı var. o yazıyı okursan faydalı olacaktır.

 36. merhabalar hocam ben 17 yaşındayım 174 boy 65 kilo.eskiden kiloluydum şimdi kilom normal ama hafif göbek var oturunca biraz daha belli oluyor.nasıl yakarım? Haftada 2 gün yarım saat koşu ve günde 50 dk yürüyüş yapıyorum bu yeterli mi yoksa başka egzerszler mi yapmalıyım.

  Yanıtla
  • Fitnes egzersizleri de yap. Salona gidemiyorsan, mekik, squat, barfiks ve şınav.

 37. merhaba hocam ben 16 yaşındayım 170 boyunda 62 kiloyum.bundan 4-5 ay önce 86 kiloydum ip atlayarak ve yemekleri azaltarak 62 kg oldum.ama şimdi kilolu zamanlarımdan kalan küçük de olsa bir göbeğim ve biraz göğüs yağlarım var.fazla değil çok az war ama ben yinede dümdüz olsun istiyorum ve 1 ay gibi bir sürede eritmek istiyorum. haftada 2-3 gün 45dk arası koşuyorum,günde en az 45 dk yürüyorum ve her gün 2×50 mekik 2×30 şınav ve 60 tane sopalı twist hareketleri yapıyorum sizce nasıl devam etmeliyim.

  Yanıtla
  • İLYAS SELAM, BAŞARINI KUTLARIM ÖNCE. KARIN KASI YAPMAK KOLAY DEĞİL, SPORA DEVAM ET VE DÜZENLİ VE DENGELİ BESLEN, KASLARIN GELİŞTİKÇE DAHA ÇOK KALORİ HARCAYACAKSIN VE YAĞ YAKMAYA DEVAM EDECEKSİN. ZAMANLA KASLARIN DA BELİRGİNLEŞMEYE BAŞLAYACAKTIR.

 38. merhaba,

  ben 172 boyun da 58 kilo bir bayanım. bende insülin direnci çıktığı için 2 senedir ara öğünlü besleniyorum ve son 5 aydır spor yapıyorum. spor olarak kardio plates spining gympower gibi bütün derslere giriyor ve ağırlık da çalışıyorum. insülin direncim olduğu için göbek yağlarımı ve belimi inceltmem lazım. bu kadar düzenli beslenmeme ve spor yapmama rağmen hala hiç bir değişiklik yok 🙁 Bana ne önerebilirsiniz ?

  Yanıtla
 39. Merhaba hocam 20yasında 1.88 boyunda geiş omuzlu fakat 105 kılo bırıyım futbol oynadım yıllarca bacaklarım kaslı fakat gobek ve gogus bolgem oldukca yaglı 1 ay ıcınde erıtmem gerekıyo yaklasık 10 kılo vermem gerekıyor ıs yerı mulakatım ıcın kendım kaptanlık yapıyorum. stajerım ama fızık problem olabılır bana ne onerırsınz.

  Yanıtla
  • 10 kilo çok fazla 1 ay için, kardio+ fitnes+ diyet. Eminim bunu sen de biliyorsun. İyi şanslar.

 40. Yaş:18 Kilo:82 Boy:1.85 kas konusunda ne yapmamı önerirsiniz kilo vermelimiyim göbek kası öncelik mi olmalı

  Yanıtla
  • Fitnes yapmalısın, aynı zamanda doğru beslenmelisin.Tüm kaslar öncelikli olmalı, yağlar bölgesel erimez.

 41. 13 yasındayım 1.60 boylrnd fılanım. Ama neredeyse boyumla kilom aynıı. Yaz gelıyo zayıflamam lazım. Napmam gerekıyo

  Yanıtla
  • Gizemcim aşırı kalorili gıdalardan kaçın, bir de spor yap, koş yürü vs.

 42. ben 18 yasındayım boyum 1.80 kilom 65 ama kardesim 13 yasında 56 kilo, kilo verip kas yapmak istiyor ne önerirsiniz?

  Yanıtla
  • Koşabilir, vücut ağırlığı ile yapılan şınav, mekik, barfiks gibi egzersizleri yapabilir, dambıllarla çalışabilir.

  • Ben 13 yaşındayım kilom 44 boyum 1.53 . kilom fazla değil fakat göbeğim var. Syrıcabel bölgemde ve karın bölgemde yaşlanma var. Çok fazla cips yiyorum. Bir süre keseceğim ve az öğünlü küçük pozisyon yiyeceğim. Bir etkisi olur mu? Ayrıca spor olarak ne önerirsiniz?

  • CERENCİM CİPSİ HİÇ YEME, TEKRAR YEMEYE BAŞLAYINCA YİNE ALIRSIN ÇÜNKÜ. BU DÖNEMDE YAĞLANMA OLMASI NORMAL. SAĞLIKLI BESLEN SPOR YAP YETERELİ OLACAKTIR.

 43. Merhabalar… Hocam ben yeni 18 yaşıma girdim.Boyum 1.73-74 kilom 76-77 ben yaklaşık 4 aydır spor yapıyorum başladığımda 90 kiloydum şimdi 77 civarıyım.Son bi kaç aydır hata yaptım kardiyoyu bıraktım malesef bu yüzden sanki göbek bölgemde yine bi şişme olduğunu hissettim.Yeniden ama daha düzgün bir şekilde başlamak istiyorum hala spor salonuna gidebiliyorum ama bu sene sınav sitresi yaşadığımdan dolayı yemeyi kesme konusunda biraz sıkıntı yaşıyorum çünkü stres ani duygu değişimi gibi olaylarda yemeyi kesenlerden değilde yemeğe yüklenenlerden oluyorum 🙂 Sizin önerileriniz tüyolarınız nelerdir acaba siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ne tarz şeyler yapabilirim şu göbeği eritme konusunda çünkü kafaya çok fazla takıyorum üzülüyorum.Şmdiden teşekkürler…

  Yanıtla
  • Merhaba Mustafa, çok başarılı bir şekilde kilo vermişsin öncelikle bunun için kutlarım. Tabi sınav dönemlerind bir çok kişi senin durumuna düşüyor. Stresten yeme ihtiyacı doğuyor ve bunlar genelde çerez, cips, cola türü kalorili gıdalar oluyor. Bu ihtiyaç durumlarında salatalık, yeşil elma, az miktarda fındık fıstık vs türü çerez, çok fazla olmamak kaydı ile bitter çikolata yiyebilirsin. Kola tüketmeni önermiyorum. Tabi aşırı beyin aktivitesi nedenityle de yeme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Spor seni rahatlatacak en azından kafa dağıtmanı sağlayacaktır.Üzülmek bu konuda yapacağın en kötü şey, hiç bir işe yaramaz çünkü. Önceliğini sınava ver, spor salonuna gittiğinde kardio ve fitnesi beraber yap. Günaşırı yapman yeterli. Başlarılar.

 44. Merhabalar, sitenizi çok beğendim. Çok düzgün bir türkçeyle ve akıcı,açıklayıcı yazılmış.Eklenen resim ve videolar da öyle…Gelelim asıl meseleye ben 30 yaşında bir bayanım;10 sene önce nerdeyse baklava karnım vardı(popomu bi küçültemedim gerçi)ama 2 çocuk doğurdum ve onların bakımı hayat şartları derken bir türlü toparlayamadım. Şu an 81 kiloyum boyum 1.68cm…Sizin eklediğiniz bir yerden baktım da günlük almam gereken kalori 1535 çıktı. Alt karnım ve belimin yanları aşırı yağlı, fışkırıyor resmen..Hem diyet hem spor yapmak istiyorum ama benim bunları dışarı çıkmadan evde yapmam lazım.. Lütfen bir öneride bulunun ne yapayım hangi diyeti? Ve ne kadar zamanımı alır en azından 15-20 kilo vermek? Kendimi 45 yaşında gibi hissediyorum eşim ise taş gibi ona layık olmak istiyorum:((

  Yanıtla
  • Yas:16
   Boy:1.77
   Kilo;:65
   Vucudumun diger bolgelerinde yag yok ama karin bolgesinde var ne yapabilirim

  • CARDİO + FİTNES + UYGUN BESLENME. GÖBEK NASIL ERİTİLİR BAŞLIKLI YAZIMIZI OKUYUN.

 45. merhaba ben 16 yaşındayım 170 boyum var 65 kiloyum her gün 10 dk 10km hızla koşuyorum ağırlık çalışmalarımı yapıyorum ama ne ilerleme nede gerileme var kilom hep sabit ve yağlarda azalma olmuyor nedenini çok merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
 46. Merhaba ben 1998liyim boyum 1.76 civarı kilom 66kg bileklerim vesaire zayıfım normalim yani ama yazın çıplakken veya dar t-shirt giyince göbegim çıkabiliyor karın kası çalışıyorum ama sertleşiyor ama göbek gitmiyor koşubandına devam edemiyorum annem vesaire çok zayıfladın diyolar 76dan 66ya düştüm abartılcak gibi bir göbeğim yok ama ben üstümü cıkarttıgımda göbek düz olsun istiyorum yumuşaklık var göbekte ve yanlar var biraz sizce daha fazla kilo vermeden göbek yanlarını nasıl düz yapabilrim 66kiloyum daha düşmek istemiyorum boyumda var çünkü yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  Yanıtla
  • Mehmet selam, fitnes yap ve gerektiği gibi beslen, sadece karın kası egzersizleriyle olmaz, protein alımını artırarak yanında uygun miktarda karbonhidrat ve de diğer besinler ekleyerek, ağırlık antrenmanı yaparak tüm kaslarını çalıştırırsan güzel bir görüntüye kavuşursun. Göbek bölgen senin yağ depon. Diyet yapıyorsun diğer bölgelerinden veriyorsun ama depo en zor erir. Tüm kaslarını çalıştırırsan hem kas hacmini arıtrır hem yağlarını eritirsin.

 47. hocam 14 ay arayla doğum yaptım 2 çocuğum var doğum kiloları ve kocaman bi göbeğim var 1.75boy 80 kiloyum nasıl kilo verebilirim yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
  • İdeal kilona ulaşana kadar diyet ve spor, sonrasında bilinçli beslenme ve yürüyüş gibi ekonomik yönden ya da zaman yönünden sizi sınırlamayan bir egzersiz.Karın kaslarına yönelik mekik gibi egzersizleri de ihmal etmeyin, bunlar o bölgedeki kasları geliştirir yalnız tek başına işe yaramaz.

 48. hocam boyum 1.74 kilom 80 omuzlarım falan geniş ama biraz göbeğim var. aç kalmadan bir diyet listesi önerebilirmisiniz size zahmet? yaşım 16 ayrıca da güreş hafta içi 3 gün güreş antrenmanım var. enerjisiz kalmadan bunu başarabilirmiyim ?

  Yanıtla
  • Abur cubur tüketme, kola ve asitli içecek içme, fast food tüketme, aşırı yağlı yeme, karbonhidratı ölçülü tüket. Ve en önemlisi spora devam, aşırı abartmaya gerek yok.

 49. Merhaba 25 yasındayım 1.83 boy 115 kiloyum kilo vermek istiyorum.Düzenli kahvaltı yapıyorum akşam 5 ten sonra hiç yemiyorum ve Gün içerisinde sürekli hareket etmeme rağmen kilom sabit.Nasıl bir antreman yapmamı önerirsiniz?

  Yanıtla
  • Merhaba, düzenli beslenmek gerekir, saat 17.00’dan sonra hiç bir şey yememek düzensizliğinin kanıtıdır.3 ana öğün 2 ara öğün şeklinde beslenmeni ve porsiyonları küçültmeni tavsiye ederim. Abur cubur yasak dememe gerek bile yok sanırım. Öğlen yemeğinden sonra çok mu acıktın? bir bardak ayran ve 2-3 adet kepekli grissini tüket.vs.vs.vs…akşam en geç yatmadan 3 saat önce bir şeyler tüketmelisin. 1 porsiyon meyve yada 50-100 gram lor peyniri olabilir. Bu arada sevgili editör mükemmel bir yazı paylaşmış…Teşekkürler emeği geçenlere.

 50. merhaba ben 17 yaşındayım boyum 1.62 kilom 57 göbeğimi eritmek istiyorum bu hareketleri hergün yapıyorum ama sanki göbeğim daha çok şişiyor vermem gereken sadece 3 kilo mezuniyete kadar nasıl verebilirim ekmek ve pilav tüketmiyorum.

  Yanıtla
  • Mezuniyet töreninden 10 gün önce karbonhidratı kısıtlayıp, protein tüketerek bu kilonu verebilirsin. Ama kalıcı bir şkil istiyorsan düzenli tüm vücut egzersizi yapmalısın.

 51. 1.76 boy 68 kiloyum bel çevrem 84 göbegimin incelip yağı azaltmak istiyorum napmalıyım sizce ? ve ideal bel çevrem kaç olmalı ?

  Yanıtla
  • Sağlıklı beslenme+ cardio+ fitnes yapmalısın, sabırla devam etmelisin. ideal bel çevresini bilmiyorum ama gerekeni yapınca göbek çevresindeki yağlar yok olacak ve kasların ortaya çıkacaktır.

 52. selam hocam. boyum 183. yaş 20 kilo 88 . L carnatine aldım kickbox ve spor salonuna gdyorm yanı basladım nasıl bi program izlemem gerekır. ?

  Yanıtla
 53. yaşım 17 boyun 170 kilom 75 yaza kadar 60-65 kiloya düşmeyi çok istiyorum hocam. fitness yapıyorum günlük yaklaşık 2 saat spor yapıyorum yediklerime de dikkat ediyorum fakat çikolatadan vazgeçemiyorum sizce ne yapalirim

  Yanıtla
  • Çok fazla olmamak kaydı ile bitter çikolata yiyebilirsin. Proteini fazla, şekeri az en azından. Sporu gün aşırı yap. Kasların yenilenmesi için dinlenmesi şart.

 54. Hocam ben kalp yetmezliği hastasıyım çok ağır sporlar yapamıyorum göbekte biraz yağlanma var ama kilo sorunum yok ne önerirsiniz

  Yanıtla
  • Kalp yetmezliği varsa ağır egzersiz yapmamanız gerekir. Diyetinize doktorun önerdiği şekilde dikkat ederek yine doktorunuza danışarak yürüyüş yapabilirsiniz. Ama doktorunuza mutlaka danışınız.

 55. Ben 1998 ağustos doğumluyum bogun 170 civarlarında kilom 70-75 kilo arasındayım ve karın kası yapmak istiyorum ama göbek var sizce napmalıyın? :/

  Yanıtla
 56. boy 167 kilo 56 17 yaşındayım daha önce 60 kiloydum diyet ve sürekli spor ile 53e düştüm ama okullar açıldığı için diyet ve spor düzenim bozuldu. şimdi 56 kiloyum ama ben 50 olmak istiyorum zayıflama kapsülü kullanmayı düşünüyorum sizce ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • haplar tavsiye edilmiyor. kendine yazık etme kızım. sağlıklı beslen evde egzersiz yap yarım saat.

  • Seda kilon gayet normal, şunu unutma sağlıksız yaptığın diyetler bıraktığın an sana daha fazla kilo getirecek, vücudunun yağlanma eğilimini artıracaktır. Spor yapıp daha ince bir görünüm elde edebilirsin ve daha sağlıklı olur.

 57. hocam ben zehra 15 yaşındayım 16 ya girmek üzereyim 163 boyum var 65 kiloyum vücut kitl endeksim norma çıkıyor ama bikaç kiloyla kurtarıyor kendimi çok kilolu buluyorum ben 8 yıl kareteye gittim düzensiz oldu sonra ayağımı kırınca bırakmak zorunda kaldım ve kilo almaya başladım et ve hamur tarı hiç bişi sevmiyorum çok nadir oluyo yediğim mekik günde 100 tane çekebilirim, dips deseniz 30 40 tanee çekebilirim , şınav 10 20 çok çekemiyorum ayağım yüzünden ve koşabiliyorum hızlı ama oturduğum yerde hızlı koşabileceğim yer yok anca okulumda ben bu saydıklarıma yapsam her gün biraz da beslenmeme dikkat etsem eksik ne kallır 15 kilo vermek daha rahat koşmak istiyorum teşekkürler..

  Yanıtla
  • Zehra bu dönemde hormonlar nedeni ile yağlanma olması normal. Sağlığını riske atmaycak şekilde egzersiz yap ve de beslenmene dikkat et.

 58. Mrb ben 23 yaşındaym 166 boyum 61 kiloyum 2 sene önce doğum yaptım doğum öncesi 53 kiloydum doğumu 75 kilo ile bitirdîm. Şuan ise aşırı derecede göbeğimden rahatsızım koşu bandı aldım sabah 20 dk yürüyüş 15 dk mekik vs gibi karın bölgesi için egzersiz yapıorum. Akşam ise 30 dk yürüyüş (önce yavaş ilerledikce tempoyu artırıyorum) tekrardan 15 dk daha egzersiz yapıorum yediklerimede 1 haftadır dikkat ediorum yağdan şekerden kaçıorum ama hiç bi eksilme yok 🙁 aceba sporu yanlışmı yapıorum anlamadım resmen su içsem yarıyor göbek oluyor resmen ama hiç bu kdr istkarlı olmamıştım bu sefer başarıcam hedefim 7 kilo vermek 🙂

  Yanıtla
  • Merhaba Merve, dikkat ettiğin halde kilo veremiyorsan tiroidle ilgili ya da insülin direnciyle ilgili problemin olabilir. Tetkiklerini yaptır. Spora devam, eninde sonunda sonuç alırsın.

  • Merhaba Merve bu spor ve beslenme sistemini ( arttırarak ) devam ettirdiğin taktirde farkı göreceğine emin olabilirsin 1 hafta değişiklik beklemek için cok kısa bir zaman mesela ben bundan 6 ay önce 140 kiloydum kilomdan dolayı sporla ilgili bir cok calısmayı yapamıyordum yapabilseydim daha fazla kilo verebileceğime eminim beslenmemi yaşam biçimimi bütün yaşantımı değiştirdim bir aksam yemeğinde 3 tabak dolu dolu pilav yiyen ben, simdi eve pirinc almaz oldum birazcık azim olduktan sonra hersey olur umarım kısa sürede hedefine ulaşırsın.

 59. ben 16 yaşındayım ve 107 kilodan 85 düştüm 70 e kadar da düşücem kendimi bildim bileli göbek deligiimin üstünde altında yanlarda çok fazla bir yağ bulunuyor bende bundan çok rahatsız oluyorum bunları sporla kaç ayda düz yapabilirim ve sporla düz olurmu ve sporla olmazsa ameliyat olimmi lütfen cevap verin çok acil

  Yanıtla
  • Ali Kemal seni tebrik ediyorum, büyük oranda sorunu halletmişsin, zayıflarken de spor yaptın mı bilmiyorum ama spor, yaparak zayıflamak bu tarz sarkmaları azaltır. Bir daha kilo almamak için hayat boyu sağlıklı bir beslenme biçimi edin ve de sporu hayatından çıkarma. 150 kilodan 85 kiloya inen birini tanıyorum, oldukça sportif görünüyordu. Azim oldukça başarılmayacak bir şey yok. Sen de başarı hikayeni fotolar eşliğinde face sayfamızda paylaşabilirsin. bu konuda sana İlşad Bey yardımcı olacaktır.Bir de kendine zaman hedefi koyma sporu hayatına sok yoksa bıraktığın zaman yine yağlanma olacaktır.

 60. Selamlar öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim .
  17 yaşındayım. 176 boyundayım 77 kilodayım. Ve 1.5 aydır spora gidiyorum yavaş yavaş kilo vermeye başladım ve bu beni daha da motive ediyor. Ayrıca vucudumun şekillenmeside öyle. Anca şöyle bi korkum var. Ayakta ağırlık çalıştığımda boyumun uzaması durur mu ? Veya bu kaldırdığım ağırlığa göre değişirmi ? En fazla 10 kilo kaldırdım daha fazlasına çekiniyorum. İnternette detaylıca araştırma yaptım ancak kesin bi cevaba ulaşamadım lütfen yardımcı olur musunuz ??

  Yanıtla
  • Çok ağır halter kaldırmadığın sürece hiç merak etme boyunu etkilemez,o nedenle spora gönül rahatlığı ile devam edebilirsin.Zaten boyun hemen hemen uzayabileceği kadar uzamıştır, genelde 18 yaşına kadar hızlı, 20 yaşına kadar da bir miktar uzadığı ifade edilir.

 61. meraba…ben 22 yasındayım 169 170 boylarındayım 110 kilodayım.kendimi bildim bileli kilo vermeye calışıyorum bi kaç gün diyet yapıyorum sonra geri bozuyorum..cok asırı ekmek tüketen bir insan değilim ama hatalı beslenmem var bunu nasıl düzeltecegımı bilmiyorum.kilo ayrıca ailede olan bişi genetik yani..ama ben ınsanın spor ve diyetlede kılo verebilecegıne ınanıyorum bunu nasıl yapacagımı bilmiyorum..çalısma hayatım var sabah 8 den aksam bese kadar dıs hekımı yardımcıyım ısım cok durgun bu bnm en buyuk sıkayetım..kosu bandım var ewde saatte 7 km yapmaya calısıyorum ama 20 dk dan fazla dayanamıyorum ayaklarım cok agırıyor ayak bıleklerım ozellıkl!!!ayaklarımda varıste var sporyapmıyorum sadece yenı yenı kosmaya basladım bı ıkı gun oldu yedıklerımede dıkat etmeye calısıyorum ama butun gun yemek yemeyıp aksam ewe geldıgımde yedıgım yemek mıktarı ne kadar dogru bılmıyorum yemegımı eskıye gore azalttım ama dedıgım gıbı bı kac gun oldu sadece bana yardımcı olurmusunuz ve acıktıgım elım ayagım tıtrıyor hemen yemege saldırıyorum

  Yanıtla
  • Merhaba Naime, Öncelikle ümitsizliğe kapılma çünkü ümitsizlik bu süreci olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biri. Açlıktan elinin ayağının titremesi ve aşırı kilolu olman konusunda ilk yapacağın şey tiroid testlerini ve insülin direncini kontrol ettirmen. Bu konularda sorun varsa tedavinin yanında diyet ve egzersizi birlikte sürdürmelisin. Koşu bandında önce yürüyerek başla, zaman içinde hızını ve süreyi artırmaya çalış. Kilodan dolayı, koşu yaptığında ayaklarına ve eklemlerine aşırı yük biniyor. Yavaş geçişlerle vücudunu hazırla. Sadece akşam yemek yemen de vücudun yağlanma eğilimini artırıyor. Günde en azından uygun ölçülerde 3 öğün yemelisin.
   Sana diğer söyleyeceğim önemli şeyde, sitenin editörü İlşad Bey bireysel diyet ve egzersiz programları hazırlayıp, kişilerle özel olarak çalışıyor. Eğer neyi nasıl yapacağını bilmiyorsan ondan yardım almanı öneririm. Kolay gelsin, gelişmelerden bizi haberdar et, başarılar:)

 62. merhaba ben 17 yasımdayım ve 1.72 boyum kılom ıse 87 ne yapacagımı ınanın bılmıyorum cok hantal bırıyım spor yapmak hep zor gelıyor

  Yanıtla
  • Yürüyerek başla, zaman içinde vücudun buna alışacak ve kendini çok daha iyi hissedeceksin.

 63. Merhabalar boyum 175 kilom 84 4 senedir sürekli kilo almaktayım(4 senede 20 kilodan fazla aldım) kilolarım özellikle göbek bölgesinde ardından da yüz ve kalça bölgesinde toplandı göbeğimi eritmek istiyorum fakat öğrenci olduğum için düzenli beslenme durumum yok kilolarımın bir kısmı da aşırı alkol tüketimi alkolü tamamen kestim şimdi de spor salonuna gitmeden spor yaparak ailesinden uzak tek başına yaşayan bir öğrenciye uyacak bir diyet yapmayı planlıyorum bu konuda önerilerinizi özellikle bekliyorum bu gerçekten benim için çok önemli bir hal aldı

  Yanıtla
  • Merhaba hikmet, alkolu vücut besin olarak kullanamaz o nedenle yağ olarak depolanır.Bu nedenle alkolden uzak durmanı öneriyorum.Spor yapıyorsan ölçülü biçimde karbonhidrat, yaklaşık kilogram başına 1 gramdan biraz fazla protein,sebze, ölçülü meyve tüketebilirsin. Uzak durman gereken gıdalar, fast food, kola, aşırı yağlı yemekler,ekmek, pilav makarna türevleri sınırlı miktarda tüketebilirsin. Spor olarak da ağırlık ve kardio egzersizi birlikte yap. Yemek içeriğini ve kalorini spor yaptığını gözönünde bulundurarak düzenlemelisin.

 64. merhabalar, size bir sorum olacak. 30 yaşındayım 1.75 boyunda 78 kilo idim. Yaklaşık bir ay önce koşu bandı aldım 3 haftadır da düzenli olarak yürüyorum, beslenme düzenim şöyle sabah mutlaka kahvaltı yaparım 7.30-8.00 sıralarında, öğleye doğru ya çorba ya da meyve bir şeyler atıştırıyorum akşama kadar bir şey yemiyorum akşam da hafif yemek yiyorum ya çorba ya da sebze yemeği akşam ekmek yemiyorum sadece sabah yiyorum. Hayatım çok monoton olduğu için evden okula okuldan eve koşu bandı aldım fakat bir de ne göreyim 2 kilo almışım. Bu kiloyu neye borçluyum acaba onu merak ediyorum. Şu an psikolojik olarak koşu bandına olan inancım azaldı kilo vereceğime aldım bu nasıl oluyor yürüdüklerim boşa mı gitti?

  Yanıtla
  • Aldığınız kilo hormonal olabilir, regl öncesi dönemde ödemden dolayı bu durum ortaya çıkabilir.
   Bir de beslenmenizde proteine mutlaka ter vermelisiniz. Düşük kaloriden ziyade içeriğe dikkat edin, karbonhidratı ne kadar sınırlı tüketirseniz o kadar verim alırsınız. Tabi ki yağı da aynı şekilde.
   Koşu bandına da yapabiliyorsanız sabah binin, eğer mümkün değilse kendinizi hazır hissettiğiniz an binin ve ara ara hızı artırarak ara egzersiz yapın. Sporu sadece kilo vermek için değil sağlıklı olmak için yapın ve asla boşa gidiyor diye düşünmeyin.

 65. hocam merhaba. 30 yaşındayım, 1,82 boyundayım ve kilom da 93 ile 102 arası deşiklik göstermekte. 6 yıl öncesine kadar fit bir yapıdaydım, 78-83 kg arası değişiklikler oluyordu, stresten kaynaklı olarak ani bi kilo alımı yaşadım.

  sol dizimde çapraz bağ zedelenmesi yaşadığım için koşu yapamıyorum, sadece yürüyüş yapabiliyorum. vücudumda kilolarımın çok büyük bir oranı göbek bölgemde. hatta yanlarda yok gibi neredeyse. sizce bu koşullar altında nasıl bir yol izlemeliyim?

  Yanıtla
  • Merhaba Ömer Bey,
   Diyet ve egzersizi birlikte sürdürmeniz gerekiyor, tempolu ara egzersizleri içeren yürüyüş da 2 katı kadar sürede yapıldığı sürece koşu kadar etkili. Doğru beslenmeye çalışın, tempolu yürüyüş ve sağlığınız için olumsuz etkisi olmayan fitnes hareketleri ve bunların yanında doğru bir beslenme hedeflerinize sizi ulaştıracaktır. Ayrıca kilolu olmaz diziniz içinde olumsuz etki yapacaktır.

 66. Merhaba ben Fatma 15 yaşındayım boyum 1.75 kilom 68. Genelde kilomun normal olduğunu söylüyorlar fakat ben kilomu fazla buluyorum. Göbeqimin çok olduğunu düşünüyorum. Eritebilmem için ne gibi önerileriniz var?

  Yanıtla
  • Genelde ergenlik döneminde yağlanma olur, bunu kafaya takma. Sağlıklı beslen, yürüyüş vs spor yapmaya çalış.

 67. slm benim boyum 180 kilom ise 85 göbeğimden şikayetçiyim yaklaşık bir buçuk aydır spora başladım sporum her akşam yaklaşık bir saat mekik şınav ve sıkıştırma hareketleri yapıyorum sadece bu hareketleri yaparak göbeğim erir mi ve aşırı iştahlıyım iştahımı azaltmak için ne yapmam lazım teşekkürler..

  Yanıtla
  • Yediğin protein oranını artır, fast food, kola gibi abur cubur gıdaları tüketme, tatlı, pilav, makarna ekmek gibi karbonhidtatlı ürünleri azalt. Vücudun forma girdikçe isteğin artacsktır, başarılar.

  • Sarimsak yut gobek eritmeyeb irebjr arkadaslar kilonuzu dengede tutuyor metobolizmayi hizlandiriyor bide ardina yesil cay icin hizla kilo verirsiniz bir ayds 8 kilo verirsiniz

 68. yaş:24
  boy:1.74
  kilo:76

  hocam yaklaşık 5 yıl önce 66 kilo idim. vücudum fit ve düzgündü. şimdi yağlanma çok fazla ,
  işim gereği spor yapamıyorum. 10 kilo verebilmek için tek ve etkili bir hareket ya da spor var mı?

  Yanıtla
  • mekik, şınav, barfiks,lung dediğimiz egzersizleri sistemli yapın ve de yediklerinize dikkat tabi ki.Kolay gelsin.

 69. Selamlar
  Sık sık ve az yemekle ilgili yanlış olduğuna dair açıklamalar oldu (özellikle Canan Karatay), sebeplerine bakınca ben de doğru olduğunu düşünüyorum, son açıklamalardan sonra bu konudaki fikrinizde değişme oldu mu?

  Yanıtla
  • Aslında içerik çok daha önemli tabi ki ve de miktar. Bilimadamları araştırma yapıyorlar, fakat bu konudaki değişkenleri bilmiyoruz, bu nedenle hangisi doğru geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. En az 3 öğün yenmeli bence ama 3 ana 3 ara öğün de mantıklı, porsiyonlar daha küçük olacak tabi ki. Toplamda kaç kalori alınıyor ve uyguladığımız yöntem metabolizmayı nasıl etkiliyor bu önemli.

 70. Meraba , 15 yaşındayım 186 boyum 75 kiloyum vücudum %10 yağlı göbeğimde yağ var fitnessa da gidiyorum yağlanmadan şikayetçiyim ve nasıl bi beslenme diyet programı yapmalıyım yağları hızlı yakabilmek için neler yapalıyım

  Yanıtla
  • yağ oranın düşük kardeşim senin yaşında adamın en az yüzde on iki olması lazım

 71. Öncelikle Verdiğiniz Bilgiler İçin Çok Teşekkürler. 15 Yaşındayım 1.72 Boyundayım Ve 73 Kiloyum. Kısa Süre Önce Spor Ve Diyete Başlama Kararı Aldım. Ve Bir Çok Şeyi Yanlış Yaptığımı Gördüm. Paylaştığınız Bilgilerle Yeniden Başlamayı Hedefliyorum. Günlük 25 Dakika Düzenli Yürüyüş Haftada 4-6 Saat Futbol Ve Olabildiğimce Az Fast-Foot Yiyorum. İnşallah Kısa Süre İçinde Hedefime Ulaşacağım. Aklınıza Gerçekten Koyduysanız Bir Şeyi Asla Peşini Bırakmayınız. Her Daim Aklınızda Bir Umut Bırakın. Sanki Yazılı Haftasında Matematikten 100 Alacağınıza İnandığınız Gibi İnanın. O Zaman Gerçekten Başarırsınız. Verdiğiniz Bilgiler İçin Teşekkür Ederim.

  Yanıtla
 72. Boyum 1,76, kilom 81. 23:00’da uyuyup 05:00’da uyanıyorum. Mesleğim gereği (öğretmen) işim 12:00’da bitiyor. Yaklaşık 5 yıldır hafta sonları alkol tüketiyordum (yılbaşında bıraktım). Sabah kahvaltısında poğaça veya kıymalı börek, öğlen fast food, akşam da aşırı ekmek ve yağlı etli yemek yiyorum. Bazen öğlen yemiyorum. Kilomun hemen hepsi göbek ve bel kısmında toplanmış durumda. Spor salonu olmadan göbek ve sağlık için yapabileceklerim hakkında bilgi verebilir misiniz? Etrafta çok bilgi kirliliği var. Sitenize üye oldum ve hemen her gün ziyaret edeceğim. Tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum, şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Bu arada gece yeme alışkanlığım var. Ayrıca aldığım alkole asitli içecek veya meyve suları karıştırıyordum, çikolata da tüketiyordum. Sabah kahvaltısında bir kupa çay veya kahveye 4-5 şeker atıyordum. Saydığım beslenme alışkanlıklarını birkaç gündür bıraktım ama nasıl besleneceğimi bilmiyorum.

  • Merhaba Şahin Bey,
   Verdiğiniz bilgilere göre, sanki nasıl beslenmeliyim ki göbel ve bel bölgem yağlansın gibi bir program izliyorsunuz. Baştan sona zararlı beslenme alışkanlıklarınız var. Özellikle beslenme içeriğinizi karbonhidrat yağ ve yine yağlı proteinli gıdalar oluşturuyor. Hiç sebze yemiyor gibisiniz.
   Sabah tam tahıllı ekmek yanında peynir, yumurta dönüşümlü,yanında mevsimine göre domates biber, salatalık, roka yiyebilirsiniz. vs Öğlen fast foof yerine sebze ya da et yemeği tercih edebilirsiniz. yanında yoğurt, yada salata.Akşam da yine tencere yemekleri tercih edin. Ama yemekleriniz aşırı yağlı olmamalı, karbonhidrat içeriğini ne kadar azaltırsanız kilo vermede de o kadar başarılı olursunuz, bunu hiç unutmayınız. Yağ oranını da düşürmelisiniz. Spor salonuna gitmeden yapabileceğiniz en etkili spor tempolu yürüyüştür, sistemli yapıldığında mucizeler yaratıyor, tecrübeyle sabittir.
   En son konu ise alkol, alkol besin özelliği taşımadığı için tüm içerdiği kalori yağ olarak depolanır, başarabiliyorsanız tamamen bırakın yapamazsanız 1 kadeh şarapla sınırlayınız. Başarılar.
   Sadece kilo değil sağlık için sahip olduğunuz beslenme alışkanlığını değiştirmeniz gerekiyor.

 73. meraba hocam ben 16 yasinda 1.86 boyunda 89 kilodayim. 1 hafta once test yaptirdim spor salonunda vucut yag oranim %23 cikti, bunu 2 ayda %18e indirebilir miyim? haftada 4 gun spora gidiyorum ve 45 dakika cardiyo yapiyorum. 15 dakika bisiklet, 15 dakika uzay bisikleti ve 7.5 dakika kosu, 7.5 dakika yuruyus yapiyorum. bunlarin disinda agirlikta calisiyorum baya bi. sizce faydasini gorur muyum hocam

  Yanıtla
  • Kesinlikle görürsün, sürelere kafayı takma sporu bir yaşam biçimi haline getir, sonucu kendiliğinden gelecektir, bıraktığın anda kaslarda 2 hafta gibi kısa sürede geriye dönüş başlar yani hep devam, kolay gelsin.

 74. Merhaba ben 20 yaşındayim boyu 1.59 kilomsa 43 zayifim ama alt karin ya da ayva gobek hergün pilates yapmama rağmen gitmiyor sizce neden ya da neyi yanlış yapiyorum? Teşekkürler.

  Yanıtla
 75. merhaba hocam diyet yaparken arada sırada kaçamak yapmak diyeti bozarmı bazı kişiler bi anda yemenın vücuda yağ depoladgını soyluyor doğrumu

  Yanıtla
  • Kaçamağın içeriğine ve miktarına bağlı, arada olabilir tabi ama, bu sürekli olduğunda kilo verme zora girer.

 76. Öncelikle sitenizde yazdıklarınız için teşekkürler benim pek çok yanlış bildiğim bilgiyi doğruladığınız için teşekkürler. Yaşım 13 boyum 161 cm kilom 67. Burda yazdıklarınızdan ben spor olarak sadece koşu ve yürüyüşü yapabilirim. Bir aydır abur çubuk veya fast food yemiyorum ama akşam yemeklerinde yediklerim genelde yağlı yemekler oluyor. Sizce kilo verebilir miyim ? Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Kilo vermenin koşulu aldığın enerjiden fazlasını harcamaktır, yürüyüş ya da koşu yapıp yanında biraz da yediklerine dikkat edersen başarmaman için sebep yok, yemeklerin yağını, suyunu yeme, annenden bu konuda yardım iste.

 77. ben 20 yasındayım 1.65 boyumvar 48 kıloyum tek bı sorunum var su içsem gobeğim cıkıyo zayıf olmama rağmen butun yağlar göbeğimde birikiyo bunun için ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • Kafaya takılacak bir sorun yok ortada Büşra, sağlıklı olmak için yürüyüş yap sadece ya da farklı bir spor.

 78. Zinde Türkiye maddelerine tamamen katılıyorum, o maddeleri uygulayarak ideal kiloma ulaştım. Ama bu diyet konusunda yıllardır alıştığımız beyaz ekmeği hayatımızdan çıkarmalıyız. Kepekli ve tam buğdaylı ekmekler ile bu boşluğu doldurabilirsiniz. Ayrıca tuz ve şeker gibi 3 beyazdan uzak durarak bile uzun vadede kilo verebilirsiniz.

  Yanıtla
  • Merhaba Yasmin, rahim sarkman hangi aşamada bilemiyorum. Zorlayıcı hareketler olumsuz etkileyecektir kanımca, bunları kendin de farkedebilirsinç İşin en doğrusu bir kadın doğum hekiminden en doğru bilgiyi alırsın. Halter çalışmaları filan yapma şimdilik. O bölgedeki kasları geliştirmek için de Kegel egzersizi yap. Bunu şöyle düşün, idrarını yaparken tutup bırakacak şekilde kaslarını sık. aynı hareketi gün içinde de kaslarını sıkmak suretiyle yapabilirsin. İleri düzeydeki sarkmalarda cerrahi müdehale yapılabiliyor. Ama en doğru görüşü bir hekim verebilir.

 79. Hocam merhabalar ben 18 yasindayim 1.69 boyundayi ve kilom 75 cok fazla yaglarim var ve boyumda biraz kisa oldugunda toplu duruyorum ve bundan cok rahatsizim once kilom fazlami yoks bu yaglar nasil hdicek yardimci olursaniz sevinirim hayrli gunler

  Yanıtla
  • Merhaba Hakan spor yap ve biraz da yediklerine dikkat et. Her ikisini birlikte yapman sağlıklı olacak ve sana hız kazandıracaktır.

 80. meraba ben 19 yaşında 154 boylarında ve 55 kiloyum sizce kilom çok mu fazla göbeğimde son zamanlarda aşırı büyüme ve yağlanma var sizce ne yapabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba Ümmü, Yediklerine dikkat edip yürüyüş yapabilirsin ek olarak.

 81. hocam ben 1.58 boyundayım 55 kiloyum 14 yaşındayım bir sürü egzersizler yaptım hiç birisi olmadı ve ne yapıcağım konusunda size danışmak istedim göbeğimi eritmem için daha neler yapabilirim besleme konusunda da iyiyim

  Yanıtla
  • Merhaba Şeyma, ergenlik döneminde yağlanma olması normaldir, mümkün olduğunca hareketli bir yaşantı seç ve gün içinde ekstra enerji harcamaya çalış, sakın bilinçsiz şekilde diyet yapma, karbonhidratı azalt, abur cubur yeme ve de hareket, işin sırrı bu.

 82. merhaba hocam ben 1.58 boyundayım 62  kiloyum  egzersiz hareketleri yapıyorum fakat bi faydası oölmuyo genellikle  sıkca kullanılan  bir  öneride bulunurmusunuz lütfen   ha bide bu kilo  normalmi?

  Yanıtla
  • Beslenmene dikkat et ve sporun konusunda daha disiplinli ol, mutlaka faydası olur

 83. merhaba hocam ben 6 aydır spor yapıyorum 15 kilo verdim haftanın 2 günü spınnıg ve 1günüde plates yapıyorum 98 kilo ile başlamıştım spora göğüsden koldan ve basenden çok güzel inceldim ama göbekten pek fazla değil ve göbeğim ve yanlarım çok çirkin duruyor bunu için neler yapabilim şimdidem teşekkür ederim…:)

  Yanıtla
  • Demek ki deponuz göbeğinizde, zorlanabilirsiniz ama uygun spor ve beslenme ile sonuç almamak diye bir şey yok bence

  • Yapacağın en güzel şey spor yapmak ve beslenmene dikkat etmek. Spor yaptığında sarkmalar da toparlanacaktır, sadece diyet yaparsan bu sorun daha da artacaktır.

 84. Ben 17 yasindaym 1.68 boyum var ve kilom 68. Bel bolgesinden ziyade bacak ve basen bolgesinden kilo aliyorum. Bacaklarim kalin oldugu icin kendimi cok kisa hissediyorum. Zaten uzun boylu bir insanda degilim. Ayni zamanda selulit problemimde var. Uni. sinavina hazirlandigim icin sporu hayatima sokamiyorum. Buna zamanim olmuyor. Ve boyumla ilgili takintim var. Hem boy icin hemde bacak bolgesi icin oneriniz var mi? Tesekkurler.

  Yanıtla
  • Merhaba Tuğçe bu senin yapın, kendini kabullen, diyetle bir yere kadar gidebilirsin ama sporu hayatına sokarsan alt bedenin sıkılaşır, üst beden kasların gelişir, çok daha iyi sonuç alırsın, hiç bir şey yapamadın evde spor yap, sınavına çalışmana bile olumlu katkısı olur diye düşünüyorum.

 85. Sitenize yeni üye oldum gerçekten de çok beğendim. Mutlaka her gün  siteye giriyorum ve büyük bir motivasyonla çıkıyorum. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Ne güzel bir haber bu Yağmur, teşekkür ederiz yorumuna.

 86. Merhaba ben merve 15 yaşındayım 45kilo 1,58 boyundayım 1 sene önce göbeğim yoktu ama artık benden önde gidiyo fazla değil ama yinede belli oluyo.Lütfen bana bişey söyleyin uyguluyim yaza kadar eritmem lazım.

  Yanıtla
  • Merhaba Merve, henüz çok küçüksün, bence abartıyorsun, sadece spor yapabilirsin bu vücudunun toparlanmasına yardımcı olur, kızlarda bu dönemde hormonların etkisiyle yağlanma olur, zamanla vücut şeklin oturur.

 87. Gerçekten harika bir makale olmuş.Şuan Vücut geliştirme yapıyorum ve tek sorunum az da olsa olan karnımdaki yağlar.Onları atıp kaslara daha fazla yoğunlaşmak için gerekli hemen hemen bütün bilgileri elde ettim.Çok teşekkürler.

  Yanıtla
 88. merhaba hocam benimde bel fıtığım var ileri derecede 2 tane ve tiot hastayım boyum 1.67 kilom 91 yaşım 23 otuz kilo fazlam var vermek istiyorum spor yapamıyorum çünkü bir sonraki gün belim çok ağrıyor ne yapmam gerekiyor nasıl zayıflayabilirim…

  Yanıtla
  • Merhaba Melek sanırım tiroid hastasıyım demek istedin, bu konuda tedavi görmüyorsan tedavi olmalısın, bel fıtığına gelince operasyon gerektiren bir durum yoksa yürüyüş bel kaslarını güçlendirme açısından çok iyidir. Yürüyüş ve diyetle bu problemini halledebilirsin.

 89. merhaba ben 17 yasındayım 170 85 kiloyum yeni yıla 60 kilodan daha az girmem gerek ne yapmam gerek acil çözümü yok yemek yemeyi tamamen kesicem

  Yanıtla
  • MERHABA SELLY, EN AZINDAN TEMPOLU YÜRÜYÜŞ YAP VE HİÇ BİR ŞEY YEMEDEN ZAYIFLAMAK ÇOK YANLIŞ, KESİNLİKLE ÖNERMİYORUM, YAĞLI VE KARBONHİDRATLI GIDALARI KISITLA, SEBZE VE PROTEİNİ ÇEKİNMEDEN TÜKETEBİLİRSİN, YEMEYİ TAMAMEN KESİP ZAYIFLAYABİLİRSİN BELKİ AMA YEMEYE BAŞLADIĞINDA ŞİMDİKİ KOLNUN ÜSTÜNE ÇIKARSIN, VÜCUDUN YAĞ DEPOLAMA EĞİLİMİNİ ARTIRIRSIN. BİLİNÇLİ BESLENMEK VE BUNU SÜRDÜRMEK ÇOK ÖNEMLİ, BİR DİYETİSYEN KONTROLÜNDE DE BESLENME PROGRAMI İZLEYEBİLİRSİN.

 90. Merhaba,ben 21 yaşındayım boyum 1.86 ve 90 kiloyum.Kilo vermek üzere yaklaşık 1ay önce Koşu yapmaya başladım.İlk başladığım hafta günlük 15km koşuyordum fakat bu programın bir faydası olmadı aksine kendime cok yüklendiğim için zararı oldu ve programımı değistirmek zorunda kaldım, artık düzenli olarak hergün 5km interval koşuyorum.Ve esneme germe hareketleriyle sonlandırıyorum.Bu programı 3 haftadır yapıyorum ve faydasını görmeye başladımBu şekilde devam etmem yağları tamağmen yakmam için sizce yeterli olurmu.Ve yine bu programa sadık kaldığım sürece sizce nekadar sürede ideal kiloma ulaşabilirim ?
  Birde koşudan sonra ağırlık çalışmamın zararı olurmu?

  Yanıtla
  • yAĞLARINIZI DAHA HIZLI YAKMAK İSTİYORSANIZ BUÇALIŞMAYA İLAVETEN FİTNES DE YAPMANIZI ÖNERİRİM. ALACAĞINIZ SONUÇ, SPOR ALTYAPINIZA, YAŞINIZA, KİLONUZA, BESLENMENİZE GÖRE DEĞİŞİR. AĞIRLIK ÇALIŞMANIN ZARARI OLMAZ TAM AKSİNE FAYDASI OLUR. ACELE ETMEYİN VE SPORU BİR ŞEKİLDE HEP DEVAM ETTİRİN, BIRAKTINIZ ANDA HER ŞEY GERİ DÖNER.

 91. Merhabalar ben 16 yaşındayım boyum 1.65 ve 65 kiloyum. Göbek bölümde fazlalıklar var ve kendimi rahatsız hissediyorum. Şimdiden sınava hazırlanmaya başladığım için spora pek vaktim olmuyor açıkçası ama bu yıl kesinlikle spora zaman ayırmayı düşünüyorum. 5 kilo versem bile benim için yeterli, sizce ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • Melek merhaba, abur cubur, kola, pilav, makarna, ekmek, tatlı, kızartma, gibi yiyecekleri tüketmemeye çalış, bu dönemde hormanal olarak yağlanma eğilimi olur, yürüyüş yapabilirsin, ya da ilgi duyduğun bir sporu yapabilirsin. Ama sana şunu söyleyeyim asla katı diyetler yapıp zayıflamaya çalışma çünkü diyet bırakıldığında daha yağlı bir vücudun olması kaçınılmazdır.

 92. Merhabalar ben 25 yaşında 186 cm boyunda 79 kiloyum.Yaklaşık 2 haftadır spora başladım haftada 4-5 gün gidiyorum.Yaptığım sporda 45-50 dk kendime göre normal tempoda koşuyorum sonrada bölgesel hareketlere geçiyorum.(mekik,ağırlık antrenmanlarıgibi).Vücudumda yağ oranı fazla sanırım özellikle 79 kilo olmama rağmen karın bölgemde aşırı yağlanma var.Sizce yaptığım spor doğru mu? bana önerebileceğiniz bir şey var mı? Birde sabah 12 gibi kahvaltı yapıyorum(haşlanmış yumurta,beyaz peynir,5 adet zeytin,ceviz,domates,salatalık) kesinlikle şekerli,yağlı yiyecekler ve gazlı içecekler almıyorum ve ekmekte tüketmiyorum tabi ki. Benim sorunuma gelince sabah kahvaltıdan hiç bir şey yiyemiyorum ta ki diğer kahvaltıya kadar bu bende alışkanlık oldu bunun zararları neler olabilir. Ayrıca günde 5 litreden fazla su içiyorum suyla aram çok iyi..Yazımı okuyup değerlendirirseniz çok sevinirim şimdiden verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
  • Merhaba Murat,
   Öncelikle aerobik egzersiz yapıyorsun, sonra fitnese geçiyorsun bu doğru, Koşuda ara ara temponda değişiklik yap yani tempoyu artır ve düşür, daha iyi sonuç alırsın. Fitneste ise 4-5 gün demişsin. Arka arkaya aynı kaslarını çalıştırma, bir gün dinlenme şansı tanı, böylece yenilenmesi için yardımcı olursun. Egzersini düzenli, sistemli, uygun ağırlıklarla yap. Kilon çok aşırı değil ama fazlalıkların göbek bölgende toplanmış, erkeklerin tümünde olduğu gibi, merak etme düzenli egzersiz ve doğru beslenmeyle bunu halledebilirsin. Zamanla gelişmeleri görürsün, acele etme, henüz çok yeni başlamışsı, temponu yavaş yavaş artır.
   Beslenmeye gelince, sabah erken kalkıp 12 gibi acıkman ilginç, ama sabah bir şeyler yediğinde metabolizma çalışmaya başlar, mümkün olduğunca öğün atlamamak önemlidir, yiyecekleri tek bir öğüne yığıp tüketmnek vücudun yağ depolama eğilimini artırır. Sabah en azından 1 bardak ılık su, süt vs tüketebileceğin bir gıdayı mutlaka tüket.
   Kahvaltı içeriği sıradan bir kişinin tüketebileği bir içerik, ağır spor yaptığında bu sana yetmeyebilir, protein miktartını artırman gerekebilir, bunu da gıda takviyeleriyle sağlayabilirsin ya da yumurta beyazı saf protein kaynağıdır. Ama beslenme konusunda çok da fazla bir şey söylemek istemiyorum, ihtiyaç kişliden kişiye değişir.
   Tükettiğin su miktarı çok fazla, tuz tüketimini sakın kısıtlama, aksi halde su zehirlenmesi yaşarsın. Kolay gelsin:)

  • Öncelikle teşekkürler. aerobik egzersiz de söylediğiniz durumu bu günden itibaren uygulamaya başlayacağım. Beslenme durumumu yanlış aktarmışım sanırım her gün saat 11,30 gibi kalkıyorum 12,00 gibi kahvaltı yapıyorum. Sonrasında bir şey yemiyorum.14,30 gibi spora gidip 2 saat çalışıyorum. Benim sıkıntım kahvaltıyı yapıp spordan çıktıktan sonra ertesi güne kadar bir şey yiyemiyorum. Yani günde tek öğünle besleniyorum oda kahvaltı oluyor :). Bu günden sonra öğünümü 2 ye çıkarmayı planlıyorum ama(PROTEİN ağırlıklı bir beslenme). Tuz tüketimine gelince neredeyse hiç kullanmıyorum :)) Su zehirlenmesi deyince korktum şimdi suyu azaltmaya çalışacağım 🙂

  • Murat Bey geç kalktığınız için 12 de kahvaltı etmeniz normal ama ertesi güne kadar yeme ihtiyacı duymamanız garip geldi. Kahvaltıda çok yeseniz bile spor yapıyorsunuz ve geç yatıyorsunuzdur sanırım, yemek yeme ihtiyacı duymanız gerek. Daha önce dediğim gibi tek öğünde beslenmek vücudun yağlanma eğilimini artırır.
   Tuzu yemeklere eklemeseniz bile diğer besinlerden alıyorsunuz, ama günde 5 lt su içen biri için hiç tuz tüketmemek hayati risk oluşturuyor. Ne kadar su içerseniz idrar çıkışı o kadar artar ve her idrarla vücudumuza yararlı iyonları da kaybederiz. Ama tuz tüketildiğinde tuz su tutar, yani ödeme meyli artırır. Böylece aşırı idrara çıkışı ve iyon kaybını önler.Suyu çok azaltmayın, 3 ltnin altına düşmeyin, çok az tuz tüketebilirsiniz buna ek olarak.

 93. ben emin 25 yaşındayım bence harika bir kilo verme sistemleri bravo benim biraz göbeğim vardı bu yöntemlerle atlaattım.

  Yanıtla
 94. hocam merhaba 22 yaşındayım 74 kiloyum ancak göbeğim var 1 senedir spor salonuna gidiyorum vucudumun diğer bölgelerinde gelişmeler var ama göbeği vermek için yürüyüş yaptıgımda göğüs ve omuzlarımda gidiyor…ne yapabilirim hocam bide kilom ideal mi sizce bel bölgem 91 cm koşu mu yapmalıyım yoksa ağırlıklar sayesinde gider mi ? teşekkürler 

  Yanıtla
  • Fitnesi doğru yaparsan kasların ölçü alır ve daha dolgun görünür, bu aynı zamanda yağlarının erimesine de yardımcı olacaktır. Sporu bırakma, eninde sonunda hedefine ulaşırsın.

 95. İyi günler.Ben 19 yaşındayım göbeğimden çok fazla rahatsızım. Fazla kilo sorunum yok sadece göbek kısmımın erimesini çok istiyorum.  ne yapmam lazım . lütfen yardmcı olun hocam..

  Yanıtla
 96. zaten şınav çekiyorum mekiğide normal fazla etkisi olmuyo ama bandı bağlayınca kaslarımdaki gerilmeyi hissediyorum

  Yanıtla
 97. ama hocam suan bunlardan sadece boks u yapıyorum internetten bi sitedende vücuttaki yağ oranımı hesapladım %28 çıktı pilates bandıyla fln çalışmaya basladım

  Yanıtla
  • fitnes e diyeti birlikte yapabilirsin, plates bandı hareketleri kilo vermene çok yardımcı olmaz, eğer spor salonuna gidemezsen, şınai mekik, barfiks yap  ve dambıllarla evde disiplinli şekilde çalışabilirsin.

 98. Meraba ben 15 yaşındayım boyum 1.84 kilomda 97 3 senedir kick-boks yapmama rağmen vücudumda yağ fazlalığı var bunu Haftada 3 gün Bady building (pazartesi-çarşamba-cuma) 3 gün yüzme (salı-perşembe-cumartesi) kick-boksu ise haftanın 4 günü (salı-perşembe-cumartesi-pazar) olmak üzere göbek yağlarımı ve fazla kilomu yok etmek ortalama kaç ay alır?

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet, bu kadar yoğun spor yapan biri için kilon oldukça fazla, sporun yanında protein ve sebze ağırlıklı beslenirsen kilonu verebileceğini düşünüyorum. Uygun beslendiğin halde kilo veremiyorsan hormonal bir problemin olabilir, endokrin uzmanına başvurabilirsin.

 99. L-carnitine kullanıyorum 83kg ım 96dan 78e düşmüştüm fakat okuldan dolayı 1.5yıl gibi bir ara vermek zorunda kaldım şimdiyse hardline l carnitine kullanmaya başladım sıkı kardiyoyla bunu destekliyorum düşük kiloylada agırlık çalışıyorum bir kaç hareket ne kadar gücüm kaldıysa kardiyodan sonra tabiki 3km koşu 3km yürüyüş yapıyorum ayrıca fakat vücut yapısından vücut yapısına genetige kadar çok degişebiliyor bu konular bir çok insanla beni yan yana koyun aynı şeyleri yiyelim gücümüzün sonuna kadar efor sarfedelim karşımdaki benden daha çok yag yakar çünkü genlerim elverişsiz yag yakımına son safhaya geldim çok zor eriyecek bunun farkındayım bu işin içinde 4.yılım ama dedigim gibi en büyük etken gen yapısıdır kim ne derse desin kas oluşması içinde yag tutulmaması içinde yazılanlar son derece faydalı bilgiler ayrıyetten teşekkür ederim…

  Yanıtla
 100. Hocam peki şu titreşimli zayıflama kemerleri karın bölgesindeki yağlardan kurtulmama yardım edebilir mi? Cevaplarsanız memnun olurum

  Yanıtla
  • hayır boşunba alma parana yazık hiçbir faydası olmuyor oturdugun yerden hiçbir türlü yag yakamazsın…

  • Bu kemerlerin büyük miktardaki yağları erittiğine inanmıyorum, ancak pasif jimnastik etkisi yaparak kısmen dokuları sıkılaştırabilir belki ama üründen ürüne de farklılık vardır.

 101. mrb  1 sene önce sezeyanla doğum yaptım ve göbeğim kaldı 20 yaşındayım boyum 162 63 kiloyum kilomla memnunum ama göbek gtsn istyorum 🙁

  Yanıtla
  • Merhaba Kübra, doğumdan sonra rahmin kendini toparlaması zaman alır, ama bu zaman geçmiş, göbeğin kalması ise karın kaslarının gelişimine ve bağdokunun kişiden kişiye değişmesine bağlıdır. Mekik hareketini yaparsan hem karın kaslarının toparlamasını sağlarsın hem de bir sonraki doğumda daha fazla sarkma oluşmasını önlersin. Üzülme gerektiği disiplinde hareketleri yaparsan kesin sonuç alırsın.

  • merhaba Seçil, böbrek rahatsızlığı olanların bazı gıdaları sınırlı miktarda tüketmeleri gerekir, rahatsızlığın ne boyutta bilmiyorum ama bir diyetisyen kontrolünde diyet yapabilirsin ve de egzersiz uygulayabilirsin.

 102. Merhabalar
  Öncelikle bu siteye verilen emek için teşekkürlerimi iletmek isterim.Çok başarılı bir anlatım ve gerçekçi yaklaştığını düşünüyorum.Sizden öğrenmek istediğim ben 167cmboy ve 56 kg ölçülerindeyim.Sorunum göbek bölgemdeki toplanma.’7 yaşındayım ve ilk defa oturduğumda 2 kat olan bir göbeğim oluştu.Aslında amacım kilo vermek değil ama oluşan bu göbek fazla kilodan ise eğer tabiki kurtulmak istiyorum.Bir fitness centera gittim ilk 45 dk.kardio çalışması yaptıktan sonra setler halinde ağırlık çalıştık.bel bölgemde morluklar oluşmaya başladıktan sonra bıraktım salona gitmeyi çünkü özellikle geri hareketlerde belimde ciddi ağrı oluştu.1 ay içinde geçti.belki salondaki hocalarımın yanlış yönlendirmesi yada bir anda fazla yüklenmesi(15gün boyunca hergün 2 saatlik çalışma yaptım) Şimdi tekrar bir program yapmak istiyorum fakat nasıl bir program izlemeliyim ?kendimce kafamda planladığım kardiyo + ağırlık haftada 4 kez 2 saat doğru bir çalışma programı mıdır? Birde spordan çok uzak kaldığım için ilk bir ay nasıl bir çalışma programı yapmalıyım birden vucuduma fazla yüklenmemek adına? 27 yaşındayım, 20 yaşına kadar kros,voleybol ve yüzme geçmişim vardı yoğun tempoda.fakat 7 yıldır düzenli bir spor yapmıyorum.En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler…

  Yanıtla
 103. Merhabalar,
  Yazınızı büyük bir beğeniyle okudum. Tamamen bilimsel yaklaşımlarınız için de ayrıca teşekkür ederim. Ben 33 yaşındayım, 169 cm boy ve 84 kiloyla yakalışık bir aydır egzersize başladım. Haftada beş gün 40 dk kardiyovaküler (20dk koşu, 10dk bisiklet, 10 dk elliptical) ardından yaklaşık 50 dk büyük kas grupları için makina ve serbest ağırlık programı uyguluyorum. Fakat bazen salondaki yoğunluktan dolayı ağırlık çalışmalarım istediğim yoğunlukta olamıyor ve sıra beklemek zorunda kalabiliyorum ve tabii ki soğuyorum. Bu durum egzersizden fayda almam konusunda çok sorun teşkil eder mi? Bunun haricinde egzersiz öncesi proteinle birlikte glisemik indeksi yüksek karbonhidrat alımı da öneriliyor (hemen enerjiye dönüşmesi ve egzersiz için gereken enerjiyi sağlaması için) bu husuta da görüşünüzü belirtirseniz çok sevinirim. Bu bilgi doğru mudur, miktarı ne kadar olmalıdır? Saygılar.

  Yanıtla
  • Merhaba Hüseyin, öncelikle güzel sözlerin için teşekkür ederim. Haftada 5 gün egzersiz çok fazla, mutlaka arada 1 gün kaslarınızın dinlenmesi ve yenilenmesi için zaman tanımalısınız. Her gün çalışsanız bile aynı kas gruplarını çalıştırmamaya özen gösterin derim.  Çalışmalarınızın arasında çok bekleme olmamalı, dediğiniz gibi bu çalışmanızı olumsuz etkiler. Boyunuza göre kilonuz biraz fazla, kilo verme ihtiyacınız var, kaslarınızı desteklemek için, yumurta beyazı, yağsız et, protein tozu kullanabilirsiniz. Egzersiz yaparken önce karaciğerdeki glikojen depoları kullanılıyor, sonrasında kaslardaki glikojen kullanılıyor, bundan sonrasında da devam edilirse yağ depolarını glikojene çevirip kullanıyor. Karbonhidrat miktarını abartmayın,biraz alabilirsiniz, mutlaka proteine ağırlık verin. Zamanla yağ kütleniz azalıp, kas kütleniz arttığında zaten daha fazla enerji yakmaya başlarsınız. Sitemizde bu konuda güzel yazılar var, forumdaki günlüklerde çok yararlı bilgiler var. Okumanızı öneririm.

 104. Merhaba 35 yasında 1.65 boy 82 kilo yaklasık 2 haftadır spor salonuna basladım ayrıca diet yapıyorum ekmek,seker ve tuzu tamamı ile kestim yarım saat tempolu koşu, 10 dakika cross makinası,  80 mekik ,10 dakika kürek çekiyorum ve 20 dakika agırlık çalışması yapıyorum ancak bırakın göbekte küçülmeyi gram kilo veremedim. Aldıgım ürünlerin kalori ve fat oranına çok dikkat ediyorum, yardımcı olursanız sevinirim. Size sorum şu olucak günde almam gereken kalori miktarı ve korbonhıdrat miktarı nedir ayrıca böğürtlen metabolizma hızını arttırırmı? Tesekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet, Böğürtlenin metabolizma hızına ilişkin etkisini bilmiyorum. Kilo vermen de kalori açığı oluşturmana bağlı, yani aldığından daha fazla harcayacaksın. Kaslarını beslemek için protein tüketimine ağırlık ver, tuzu tamamen kesmeye katılmıyorum, terleme aşırı oluyorsa ve bol su tüketiyorsan tuzu çok fazla kısıtlamamanı öneririm. Şeker, un, beyaz ekmek, pirinç gibi besinleri mümkün olduğunca azalt. Sporu da kafana göre değil bir program dahilinde yapmalısın. Tüm vücut kaslarını çalıştıracak bir program olmalı, kaslarına birer günlük dinlenme aralarıyla yenilenme şansı tanımalısın, sonuç alamıyorum diye bir şey yok, yanlışımız ya da eksiğimiz ne onu bulup yola devam ederseniz kesin sonuca ulaşırsınız merak etmeyin. 

 105. Merhaba hocam. Ben 17 yaşında 1.68 boyunda ve 63 kiloyum. Küçüklüğümde çok zayıftim ama okula başladım ve kilo almıştım. Ama şimdi o kilolar kalmadı fakat karın bölgemde bir miktar yağ var. 6 aydır mekik şınav çalışıyorum fakat karın yağlarım erimedi. Spor salonuna pek vakit olmuyo. Arkadaşlar çok belli olmadığını söylüyo ama ben rahatsizım. Ayrıca zayıfladığımdan dolayı göğsümdede bir miktar yağ kaldı onlara çare bulamadım. Yanıtlarsanız çok mutlu olurum

  Yanıtla
  • Merhaba Abdülkadir, karın yağlarını abartıyor olabilir misin? Sonuçta iç organlarımızın korunması için bir miktar yağ tabakasının olması sağlıklı. Sanırım sen profosyonel sporcular gibi karın bölgende 6 lı paket ve kaslı göğüsler istiyorsun. Tabi bunun yolu da disiplinli çalışmadan ve bunu hep devam ettirmekten geçiyor. İllaki spor salonuna gitmen gerekmiyor. Evde dambıl ,halter, sehpa 3 lüsü ile yapılabilecek bir sürü hareket var. Ayrıca mekik, şınav, barfiks gibi kendi vücut ağırlığını da kullanarak yapacağın hareketler var. Disiplinli spor yaptığında kasların gelişecek ve yağların da yanmaya başlayacaktır. Sitemizde çok güzel yazılar, forumda da çok değerli bilgiler bulacaksın. Kolay gelsin diyorum:)

 106. ilk defa ziyaret ediyorum sitenizi gerçekten konular çok güzel hazırlanmış emeğinize sağlık, tebrik ederim.

  Yanıtla
  • Çok teşekkür ederim Harun Bey, okurlarımızın beğenilerini ifade etmeleri bizi mutlu ediyor:)

 107. Merhaba ben 165 cm boyundayım.59 kiloyum.göbeğim var.kendimi iyi hissetmiyorum.yazın 71 kilodan 57 kiloya düşmüştüm ama yine aldım.50 kilo olmak istiyorum.yaz gelince yine kendi yöntemimi uygulamak istiyorum.Benim yöntemime göre yemek yememi azalttım.çoğunlukla saatlerce bi şey yemiyorum.yersem a yiyorum.arada bir yürüyüşe çıkıyorum veriyorum yani.yazın bu sayede bu kadar verdim.bu yaz yine vericem.kendime güveniyorum.sizce benim yaptığım yöntem doğru mu?(bu arada abur cubur ve kolayı hayatımdan çıkardım yoksa yapamazdım.)

  Yanıtla
  • Merhaba Fatma, 50 kilo senin için çok az değil mi? Yöntemine gelince yağ depolamak için en uygun yöntemlerden birisi, saatlerce aç durup sonra birden yediğinde metabolizmanı iyice yavaşlatmış oluyorsun. Az yediçğin için sorun çıkmıyordur. Fakat bu beslenme düzenini hayat boyu devam ettirebilecek misin? Bana göre en doğrusu spor da yaparak günde en az 5-6 öğün yemek. Bu kadar çok yemek çok yüksek kalori anlamına gelmesin. Yediklerinin iöçeriği çok önemli. Ama metabolizmanı hep çalışır durumda tutuyorsun.

 108. merhaba ben 1.75 boyunda 95 kilo 25 yasında bir bayanım..2 yıl önce 103 kiloya kadar çıktım sonra kendi çabalarımla kilo vermeye baslamıstım 88 kiloya inmiştim ama tekrar aldım  suan 95 kiloyum.Sorularım şöyle ki ben spor yapınca başım dönüyor fazla ısınma hareketi yapmadan spora başlıyorum o yüzden olabilir mi?  Ayrıca anlayacağınız üzere istikrarlı diyet ve spor yapamıyorum sürekli kilo alıp veriyorum daha iyi motive olmak için ne yapmam lazım? ne yemeli ne içmeli nasıl düşünmeli ? yardımcı olursanız çok sevinirim.. Tesekkur ederım     Saygılar..

  Yanıtla
  • Merhaba Özge, öncelikle bir doktor kontrolünden geç, hipotiroidi, insülin direnci gibi bir sorunun olabilir. Eğer böyle bir sorunun yoksa, kendin bilinçsiz diyet yapma, bir diyetisyenden yardım al, devlet hastanelerinde de var. Diyet yanında mutlaka egzersiz yapmalısın. Hareket esnasında başının dönmesi ya tansiyon düşüklüğünden ya da iç kulaktaki denge sistemindeki bir sorundan kaynaklanabilir. Diyet yapan bir kişi için yürüyüş en güzel egzersizlerden biri. Her gün 40 dakika tempolu yürüyüş yap. Bu süreyi kondisyonun oranında artırabilirsin. Kilon sağlığını tehdit eder hale gelmiş. Bol su iç, iyi çiğne, bu da fazla yemeni engelleyecektir. Bunları yaparsan zayıflamaman için bir neden yok. Güzel haberlerini bekliyorum.

  • Yardımınız için çok teşekkür edrim.Şekerle ilgili cok sukur bir problemım yok baktırdım ona..tiroide baktrmadım ama:( tansiyon düşüklüğü yaşıyorum zaman zaman sanırım bır doktora gıtmelı :(sonra da dıyetısyene.. su ıçmeye calısıyorum ama dedıgınız gıbi bol içmeliyim.Ayrıca polikistik over hastasıyım ben onunla ilgili de bir kaos ıcındeyım  polıkıstıkover sısmanlıgı şışmalık polıkıstık overi tetıklıyor:(.15 yasına kadar cok fazla kılosu olan bırı degıldım  hatta  zayıftım..umarım yavs yavas da olsa fazla kilolarımdan artık kurtulur sizleride haberdar edrım tekrar tesekkurler sevgiler…

 109. yazınız süper olmuş.kendimce çok güzel şeyler öğrendim.bende kiloluyum boyum 1,63,kilom ise 90.çağrı merkezinde çalıştığım için sürekli oturuyorum.hatta çalışmaya başladıktan sonra 15 kg aldım.özellikle göbeğimde çok yağlanma var.ne yapsam diyetlerin sonunu bir türlü getiremiyorum ama bir o kadar da zayıflamak istiyorum.ama ben bu yazıdan sonra çok umutlandım.herşey güzel olucak benim için..teşekkürler….

  Yanıtla
  • Merhaba Ömür kilon sağlığını tehdit eden bir duruma gelmiş. Diyeti aç kalmak olarak yorumlama, doğru içerikte beslenmeye çalış, çünkü hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsun bir de aşırı kalori alırsan çok daha zor olur her şey. İş dışında sürekli yapabileceğin bir egzersiz seç. Ben yürüyüşü öneriyorum. Ama bu şansın yoksa eve bir kondisyon aleti alabilirsin. Biraz matematik gibi harcadığından fazla kalori alırsan şişmanlarsın. Aldığından fazla da harcarsan zayıflarsın. Sitemizde beslenme bilinciyle ilgili güzel yazılar var. Karbonhidrat ve yağı azalt. Bu sağlık için de çok önemli.

 110. Yazınız harika,bir çok şeyin doğrusunu öğrendim. Size bir sorum var: Kavitasyon yöntemiyle 2-4 beden incelme sağlanır mı? Ben 168 boyundayım 83 kiloyum :((( enbüyük sorunum karın yağları… aslında vucudumda kilo dengeli duruyor,eşit dağılmış durumda ama ben zayıflamak istiyorum. sürekli dışarda oldugum için fastfood cok tüketiyorum. yazın spor merkezine giderek zayıflamayı düşünüyorum. Sizin farklı bir öneriniz var mı? Dediğim gibi bir de kavitasyon yöntemi için ne diyorsunuz?

  Yanıtla
  • Merhaba Ece bildiğim kadarıyla kavitasyon bölgesel az miktarda fazlalığı olanlar için uygun bir yöntem. Sizin için çok uygun değil. Kilonuz tüm vücudunuza eşit oranda dağıldığı için şanslısınız. Önceliklr fastfood dışında bir beslenme düzeni edinin. Yiyeceklerinizin içeriğine dikkat edin, karbonhidrat ve yağı mümkün olduğunca azaltın ve mutlaka egzersiz yapın. Sporu sadece bir döneme özgü düşünmeyin. Hem sağlık için hem de ulaşılan kilonun korunması için sürekli hale getirilmesi gerekiyor.

 111. Hocam öncelikle selamlar.. Verdiğiniz bu değerli bilgilerden dolayı çok teşekkürler gerçekten çok işimize yarıyor ve bilinçli spor yapmamızı sağlıyor..

  Benimde size bir kaç sorum olacak… Ben 3 aydır fitness sporuyla ilgileniyorum.. 31 yaşındayım, 182 boyunda ve 75 kilodayım.. Uzun boyuma ve ince yapıma karşılık küçük bir göbeğim var. Göbeğimi eritmek için karbonhidrat ve kalorili yiyeceklerden kaçınıyorum. Ancak bir yandan da hacim kazanmak istiyorum ve kaslarımdan kaybetmek istemiyorum.. Nasıl beslenmem gerektiği konusunda kimseden doğru bir bilgi alamadım.  Şu anda protein ağırlıklı besleniyorum. Hem hacim kazanmak hemde göbeğimi eritmem için nasıl beslenmem gerekiyor??? yoksa böyle bir şey mümkün değil mi?? Önce göbeği eritip ondan sonra mı kaslarıma ağırlık vermeliyim???

  Bir de protein tozuna başladım. Bu göbek eritme sürecinde protein tozu bana kilo aldırır mı?? Yoksa protein tozu sadece kaslarıma mı etkili oluyor.. Yeni başladığım için protein tozunu spor yaptığım günler spor sonrası bir ölçek alıyorum. bu doğru bir kullanım tarzı mı??? 

  BU arada BCAA’da almak istiyorum bu konudaki tavsiyeniz ne olur???

  Şimdiden çok teşekkür ederim…

  Yanıtla
  • Merhaba Hüseyin, öncelikle güzel sözlerin için teşekkür ederim. Sporu ve beslenmeyi doğru uyguladığında hedefine ulaşırsın, kaslar geliştikçe daha fazla kalori yakarsın ve beslenmen abartılı olmadığı sürece depodan yani göbeğindeki yağlardan faydalanırsın. Sporu sistemli bir şekilde yapmalısın. Protein tozu kilo aldırmaz, spor yaptığın sürece kasların tarafından kullanılır ve gelişim daha kolay olur. 
   https://www.bodytr.com/2012/01/whey-protein-tozu-nedir.html  bu linkteki yazımızı oku daha faydalı bilgiler bulacaksın. BCAA konusunda da hiç fikrim yok, çünkü fitnesla ilgilenmiyorum. Ama foruma üye olup sorularını orda sorabilirsin ve de eski yazılan günlükleri oku, deneyimi olan kişilerin verdiği çok güzel bilgiler var. 

 112. Hocam 16 yaşındayım boyum 179 kilom 90 iriyim ama kilomu vermek istiyorum diyete başladım sporda yapıyorum kaç ayda ideal kiloya gelebilirim

  Yanıtla
  • Henüz büyüme çağındasın, boyun biraz daha uzar, dengeli beslen, spor yap. Herkesin metabolizması farklıdır, önemli olan sadece vermek değil sonrasında da korumaktır. Acele etme gerekeni yaparsan daha kalılıcı olur.

 113. Yanıtınız için teşekkürler hocam 🙂 ben fitness yapıyorum bu süre zarfında son 1 aydırda haftada 4 gün çalışarak kardiyo egzersizlerinede vakit ayırmaya başladım.Önerinizi dikkate alıcam,ilk işim forumunuza kaydolmak olacak,tekrar teşekkürler 🙂

  Yanıtla
 114. hocam ben 1.89 boyunda ve 78.5 kilo ağırlığındayım 1 yılda 20 kilo verdim ve 5 aydır spor yapıyorum yaptırdığım ölçümlere göre vücut yağ oranım %7.9 olmasına rağmen hafif göbeğim var:) ben mi çok sabırsızım yoksa genetik sıkıntımı vardır anlamadım kaslarımın üzerindeki o yağ tabakasını bi türlü istediğim seviyeye çekemedim .Bana mümkün olduğu kadar bi yol gösterirseniz çok sevinirim teşekkürler 🙂

  Yanıtla
  • Merhaba Tolga, kilo vermedeki başarın için kutlarım özellikle, Ne tür spor yaptığından bahsetmemişsin ama, özellikle fitnes yaparsan hedefine daha rahat ulaşabilirsin, 5 ay kısa bir süre bence, eğer daha önceden bir spor geçmişin olsaydı daha çabuk toparlayabilirdin. Foruma üye olmanı ve günlüklerdeki bilgileri okumanı öneririm. Deneyimli ve bu konuda bilgili arkadaşlar sana daha çok yardımcı olacaktır. Şunu hiç unutmamanı öneririm ulaştığın formu korumak için çalışmaya hep devam etmelisin, yoksa kaslar çalışmadığında 2 hafta gibi kısa bir sürede form kaybetmeye başlıyor. Depon göbekte olduğu için verilmesi daha zor tabi ki, ama çalışan bayanların bile karın kası yaptığını görüyoruz, bu bir erkek için daha kolay olsa gerek:)

 115. Gobek nasil eritilir baslkli yazinizi okudum ve gerxekten cok faydali bir yazi onun icin ayrixa tesekkurler simdi siz kosu demissinz fakat benm bahsettigim hali saha maci basketbol gibi seyler yani tempolu kosu degil onlarla birlkte diyet ve evde mekik dambil sopayla olan hateketlerle olur mu yoksa spor salonu daha mi etkili ev ile spor salonu aynimidir 

  Yanıtla
  • Tabi ki bahsettiğiniz maçlar da kısmen etkilidir, denersiniz etkisini vücudunuzdaki değişimden anlarsınız. Aslında hareketlerin doğru yapılması adına spor salonunda başlamak iyidir. Ama hareketler, setler, uygun hareket ve ağırlıklar konusunda bilgi sahibiyseniz evde de yapabilirsiniz, vücuttaki kasları çalıştırmak için kendi vücut ağırlığınız da dahil olmak üzere bir çok alet kullanabilirsiniz, halter, sehpa, dambıl evde kullanabileceğiniz aletlerden. Önemli olan hangi hareketin vücudun hangi kasını çalıştırdığını bilmeniz.Ve de bu hareketleri belli disiplin içinde yapmanız. Bu konuda forumda açılan günlüklerde çok faydalı bilgiler var, okumanızı, hatta forumda bir günlük açıp orada sorularınızı sormanızı öneririm. Sonuçta bir bayan olduğum için fitnese biraz yabancı sayılırım ama bilgi sahibi arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

 116. Iyi gunler hocam 182 biyum 92 kilom. Yaklask 6-8 arasnda kilo vermk istyorum daha dogrusu benm tek sikntili bolgem can simidi denilen bolge ve buradaki yaglanmalar bunun icin salona yazildim fakat ogrenci oldugum icin duzenli yapamadim diyete basliyacagim daha dogrusu diyet prigrami yapamam az yicem ve aksamlari yememeye basliyorum benim sorum salona gitmeden can simidi denen bolgedeki yaglanmayi nasil goturebilrm eve dambil seti alicagm evde mekik yapacagim ve haftda 2 hali saha 1 de basket iyncam sizce iyimidir kosmak en iyi yakma diye biliyorum simdiden tesekkurler

  Yanıtla
  • Göbek nasıl eritilir başlıklı yazımı okumanızı öneririm, diyet koşu ve fitnes antrenmanını birlikte yaparsanız iyi sonuç alırsınız. Mutlaka spor salonu diye şartlandırmayın kendinizi. Evde de mekik, şınav, barfiks ve dambıllarla disiplinli bir biçimde çalışırsanız sadece göbek bölgesini eritmekle kalmaz, şekilli bir vücut edinizsiniz. Yemek içeriğinde protein ve sebzeye ağırlık verin. Karbonhidratı abartmayın, yağı azaltın, asitli içecek ve fast food yemeyiniz.

  • Gobek nasil eritilir baslkli yazinizi okudum ve gerxekten cok faydali bir yazi onun icin ayrixa tesekkurler simdi siz kosu demissinz fakat benm bahsettigim hali saha maci basketbol gibi seyler yani tempolu kosu degil onlarla birlkte diyet ve evde mekik dambil sopayla olan hateketlerle olur mu yoksa spor salonu daha mi etkili ev ile spor salonu aynimidir 

 117. merhaba hocam ben 18 yasındayım 1.80 boy 82 kiloyum. fazlalıgım kac kilo? yağları eritmek ve karın kası yapmak için neler önerirsiniz?

  Yanıtla
  • Fazlalığını vücut kitle endeksine göre hesaplama, çok gerçekçi olmuyor çünkü, kilo vermeye başladığında kendini iyi hissettiğin kilo senin ideal kilondur.

 118. mrb hocam ben 1.60 boyunnda 49 kilodayım bacaklarım popom falan gayet normal hatta zayıfım bile diyebilirim yanllız göbegim cok fazla bide belim baya yaglı fizigime göre cok rahtsız edici zayıflamk istemiyorum kesinlilkle ama göbegimin gitmesi şart cok sinir bozucu bi durum bana bişeyler önerirmisniz şimdiden coook teşekkürler..

  Yanıtla
  • Düzenli beslenerek spor yapabilirsin böylece vücudun daha şekilli olur, ama kilo vermemek için beslenmene de dikkat etmelisin.

 119. merhaba ben 20 yasında yı 2 yasında bır kızım var dogumdan kalan kılolarım var suanda68 kılodayım 1.54 boyundayım ne yapsam kılo veremıyorum gobek ve kalcalarım var egzersız yapmaya basla nesfıt kulanmaya basladım ben dek ısdedıgım 68 degılde54 yada 50 dusmek ısdıyorum ne yapmak gerek yardımcı olursanız tesekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba Evrem, doğum sonrasında kilo vermek için uygun döneme gelmişsiniz, hem emzirmeyi sonlandırma hem de vücuttaki bir takım değişikliklerin geri dönmesi adına. Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diye bir şey olamaz, muhtemelen farketmeden yanlış ya da eksik şeyler uyguluyorsunuz. Egzersize zaman ayırın , tempolu yürüyüş yapın ya da dışarı çıkmak için vakit bulamıyorsanız eve bir egzersiz aleti alabilirsiniz. Beslenme olarak da nesfit büyük oranda karbonhidrat içerdiği için çabuk acıkmanıza neden olur, sebze ve protein tüketimine ağırlık verin, kendiniz sağlıklı sebze yemekleri yapabilirsiniz, yağı çok az kullanın, egzersiz yaparak kalori açığı da ortaya çıkarırsanız mutlaka kilo verirsiniz. Şok ve düşük kaloriye dayanan diyetler yapmaktan kaçının, bu kısa sürede etkili olsa da uzun vadede kilolarınız fazlşasıyla geri döner.

 120. hocam ben 15 yasındayım boyum 1.65 64 kiloyum göbek yaglarım ne yaptıysam erimedi annem diyet icin erken oldugunu soyluyor ne yapmamı önerirsiniz simdiden tesekkürler 🙂

  Yanıtla
  • Miracım merhaba, annen kısmen haklı, nedense bizim toplumda diyet deyince yemeden içmeden kesilip, kilo verene kadar öyle yaşayacaksın anlamına geliyor. Büyüme çağındasın, bu dönemin etkisiyle vücudunda yağlanma olabilir, kısıtlayacağın yiyecekler hazır gıdalar, kızartmalar, kola vs içecekler, hamurişleri, şeker, tatlı gibi aslında vücudumuzun ihtiyaç duymayacağı gıdalar olsun. et, süt ürünleri, yumurta, sebze, meyve mutlaka tüketmelisin, kendini açlığa mahkum etme. Ve mutlaka egzersiz ya, tempolu yürüyüş en güzelidir, her zaman yapılabilir, her yere yürüyerek gitmeye çalış. Bilinçli olduğun sürece vermemen için sebep yok. Annen de uygun az yağlı yemrkler hazırlayarak sana yardımcı olsun.

 121. Oncelikle elinize saglik site super olmus. Ben bir soru  sormak istiyorum : ben 185 cm boyundayim ve 74 kiloyum aslinda zayif sayilirim ama cok azda olsa gobek bolgemde yag var eger  mekik vb cekekersem sixpack olusurmu

  Yanıtla
  • Güzel yorumun için teşekkürler Kemal, Düzenli fitnes yapar yediklerine de dikkat edersen tabi ki olur. Ama vücuttaki değişiklikler spor sürdürüldüğü sürece kalıcı olur, bir kere yapayım sonra bırakır öyle devam ederim gibi bir lüks yok ne yazık ki, yapacağın şey başlamak ve sporu bir şekilde hep sürdürmek, sonuçta bu sağlık için de güzel bir şey değil mi?

 122. bende bu konuda aynı
  yım benımde göbegim var yürüyüş yapıon ama yetersizmi dir bilemedim ne yapmamlazım

  Yanıtla
  • Merhaba, Göbek nasıl eritilir başlıklı yazımızı okuyunuz.

 123. 1998 doğumluyum boyum 175 kilom 65 aslında fena değil ama göbeğim var bunu eritmek için yaklaşık 4 ay 200-300 mekik çektim ama hiç faydası olmadı ve (yazınızda da var zaten) diyet yapmıyorum ama 3 saat basketbol oynuyorum 1000 ip atlıyorum ve 150 mekik çekiyorum yemek yemeyi severim ama kahvaltı hariç nerdeyse hiç ekmek yemem göbeğimmi eritmeyi çok istiyorum ne gerekirse yaparım vakit önemli değil
  baska ne yapmalıyım? diyet yapmalı mıyım? 

  Yanıtla
  • Merhaba Sarp, dediğin gibi kilon fazla değil ama göbeğinde yağ birikmesi harcadığından fazla kalori aldığını gösteriyor. Kahvaltı harici ekmek yemem diyorsun ama bu ekmek yemem ama pilav, makarna,tatlı,kızartmavı yerim ise ekmek yemen daha iyi olur. Bu yazıda da linki verilen göbek nasıl eritilir başlıklı yazımı oku, orda çok daha geniş bilgi göreceksin.

 124. ben son bi kac aydır biraz kilo aldım en son 38 idim ve suan kac oldugumu bilmiyorum ama göbeğimm baya çıktı ve ben bundan çok rahatsızım bir haftadır evde oldugum icin kalktıgımda biraz biseyler yapıyorum ama göbeğimde hiç degişme yok acaba neler yapmalıyım bu göbegimin erimesi için hiç dısarıya çıkmam evde yapabilecegim yöntemler neler yardımcı olabilir misiniz lütfen…

  Yanıtla
  • Merhaba Hanife şaka yapıyor olmalısın 38 kiloya fazla diyerek. Boyun kaç yaşın kaç bilmiyorum ama oldukça zayıf olmalısın. Bence spor yap hem kasların çalışsın hem de kilon orantılı bir biçimde dağılsın.

  • 🙂 şaka gibi ama şaka degil 20 yaşındayım ve 1 sene önce evlendim bundan bir ay önce gercekten 38 kilo idim ama 1 ay sonra baktım ki evde oturmaktanmısır nedir 🙂 kilo aldım şimdi ne kadar oldum bilmiyorum ama göbegim öne doğru çıkmiş durumda he boyum da 1 60 yardımınız için çok yeşekkür ederim 🙂 

  • bide şey evde yapabilecegim bir kac hareket söyleyebilir misiniz lütfen ben evden hiç çıkmam da yanlış hareketler yapıp kendime zarar vermeyeyim 

  • bide şey evde yapabilecegim bir kac hareket söyleyebilir misiniz lütfen ben evden hiç çıkmam da yanlış hareketler yapıp kendime zarar vermeyeyim.

  • Salona gitmeden yapılabilecek en güzel egzersiz yürüyüştür ama siz evden çıkmayayım diyorsunuz.  Bu nedenle evde aerobik egzersiz için koşu bandı ya da bisiklet kullanılabilir. Bunun yanında mekik şınav, 1 kiloluk dambıllarla üst beden hareketleri, yapılabilir. Ama hiç spor salonuna gitmediyseniz bazı hareketlerin size bir uzman tarafından gösterilmesi, yaparken de denetlemesi lazımdır.

  • amladım samime hanım cok tesekkür ederim yardımınız icin arkadaslarada bu siteyi tavsiye edecegim cok begendim 

 125. slm 5 aydır iş yeri kapandığı için evde tıkılı kaldım bundan dolayı köbeğimde ve canlarda bayagı bir yaglanma oldı 3 gündür ekmeği 1 dilime düşürdüm saba sabah bol su içiyorum sabah aksam 20 mekik cekiyorum lütfen önerisi olan mst.karaoglan05@hotmail.com meil atın ama en önemlisi şunu ögrendim soguk su yerine sıcak içebilecek şekilde su içmemiz gerekli imiş katılıyorum cok mantıklı geldi sabah 2 öglen 2 bardak sıcak su içtim insallah 1 ay demeden kilolarımı veririm ama en önemlisi arkadaşlar stresten kilo alınıyor işlim olsaydı sitres yaşamasaydım emin olun bu kiloların hiç birini almazdım.iş için birde yardım eden iyi kalpli kişilere rast gelsem her şey yolunda olacak ama ???????? saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhaba Mustafa Bey, günlük yaşamınızda az ve sık yeme, lokmaları iyi çiğneme, açık havada her gün yarım saat tempolü yürüyüş, mekik şınav gibi hareketleri belli bir sistem içinde yapma, karbonhidratlı ve yağlı yiyecekleri azaltma kurallarını da uygulamaya çalışın. İş konusunda da umarım her şey yolunda gider.

 126. Merhaba Hocam, Öncelikle bizlere bu tür faydalı olan bilgilerde cömert davranmanızdan dolayı sizlere Şükran borçluyuz. Umarım aldığınız dualar misli misli olarak sizlere döner.
  Sizlere kendimden bahsedip soruma yönleneceğim. ben 28 yaş, 1.79 boy, 94 kg,haftada bir halı saha maçı yapan, kas ağırlığı olan ve son zamanlara göbek, göğüs şişkinliğine sahip olan biriyim. kalçada düzensiz bir şişme var bedene göre. kalça ve baldır sertliğide söz konusu. Hocam bedeni uygun bir şekle sokmak için ne yapmam gerekiyor sizce? Özellikle Ateletik görünümlü biri olduğumu zannediyorum ama kalçanın bu ateltik yapıyı gölgelediğini gözlemliyorum. Sizin bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.
  Herşey gönlünüzce olması dileğiyle.. Sağlıcakla kalın…

  Yanıtla
  • Merhaba Mertcan, güzel dileklerin için teşekkür ederim. Verdiğin bilgilerden kilo fazlan olduğunu görüyorum. Her ne kadar kaslı bir altyapın olsa da bu kasları çalıştırmayıp fazla kalori aldığında senin vücudun da bunları yağ olarak depoluyor. Karnında, göğsünde ve kalçandaki fazlalık bundan kaynaklanıyor. Egzersiz ve diyeti birlikte yapmanı öneririm. Başarılar.

 127. Oncelikle tesekkur ederim, aydinlatici bir yazi yazmissiniz. Benim boyum 178 kilom 75, iyi bir vucuda sahip oldugum soylenebilir. Ancak tam gobek bolgesinde olan yaglardan bir turlu kurtulamiyorum. Vucudumun baska yerinde sorun yok. Kardio denmis fakat spor salonuna yazilacak vaktim yok. Bilgilerimden sonra soruma gelince; 2dk hizli kosu – yavas yurutus – 2dk hizli kosu yaptigim zaman ayak kaslarim cok kasiliyor. Ayrica normal birine gore cok guclu ayak kaslarina sahibim, bunun baslica nedeni/nedenleri nelerdir? Nasil onune gecebilirim? Aksi halde kosamiyorum cunku agriyor kasilmadan dolayi.

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet, öncelikle sağlık probleminden başlamak istiyorum, bu kasılma hep mi vardı, yoksa sadece hareket halinde mi ortaya çıkıyor. Eğer hep böyle gergin bir durumdaysa yapısal bir rahatsızlık olabilir, Bir ortopedi uzmanına muayene olabilirsin. Şikayetinden bahsedersen doktor seni yönlendirecektir. Ayrıca evde yapacağın hareketler var, vücut ağırlığınla( şınav, mekik, barfiks gibi) ayrıca basit malzemelerle evde de çalışabilirsin, dambıl ve halterle. Program konusunda foruma üye ol, yardımcı olacak olan arkadaşlar vardır. Spor yaparsan ve beslenmene de dikkat edersen başarırsın merak etme.

 128. Merhaba Hocam,
  Ben bir şey sormak istiyorum.Öncelikle Diyetisyen’den Diyet programı aldım.karındaki yağları eritme konusunda bilgi sahibi oluyorum yavaş yavaş.fakat karın kası için olan hareketleri kaç tekrar yapmamız gerekiyor ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • 3 set halinde yapın, setler arasında kısa dinlenme süreleri olsun. Her sette 8 hareket tekrarı ile başlayın, zamanla artırırsınız, kaslarınızın çalıştığını hissetmeniz için zorlanmanız gerekir, eğer zorlanmıyorsanız hareketi tam yapmamış olursunuz. forumda günlük açıp sorularınızı orda da sorabilirsiniz, yardımcı olurlar.

 129. hayırlı akşamlar 🙂 hocam 97 kilodan 79 a düştüm 6 aydır uyguladığım diyet sonucunda ve son 2 aydır ağırllık idmanları yapıyorum düzenl i olarak ancak fazla kardiyovasküler çalışamadığım için midir nedir belim incelsede göbeğimden fazla erime gerçekleşmedi,bazen moralim bozuluyor aynaya baktığımda karın kaslarımın üzerinde o yağ tabakasını görünce (halimize bin şükür tabi) ama daha iyisi olsun istiyorum işte elimde değil 🙂 arkadaşlarım kardiyoya yüklenme aşırı zayıflarsın diyorlar kafam karıştı çok ne yapmalıyım tavsiyeniz var mıdır?

  Yanıtla
  • Merhaba Tolga, göbek nasıl eritilir başlıklı yazımızı okumanı öneriyorum. Bu konuda sonuç alman için kardiovasküler egzersiz+ağırlık antrenmanı+ diyet yapmalısın. Arkadaşların merak etmesinler kilo almak çok kolay:)

 130. merhaba hocam 1.68 boyundayım 55 kiloyum göbek bölgemde ayva göbekten biraz daha fazlası var pek yemek yemiyorum ama kilo almam çok kolay ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • Merhaba, her insanın deposu farklı bir yerde, demek ki seninki de göbek bölgende. Sağlıklı beslen, abur cubur yeme, bir de spor yapabilirsin. Ayrıca çok da kafaya takma, çünkü kilon normal. Dediğim gibi yapı meselesi.

 131. mrb hocam 1,65 boyunda 57 kiloyum 29 yaşındayım iki çocuk annesiyim iki yıl önce sezeryan la dogum yaptım sadece göbek yaglarım var onlarıda sıkılaştırmak için plates videolarını uyguladım ama ameliyat yerimde inanılmaz agrılarım oldu agrılarımı hafifletmek için korse taktım ne önerirsiniz bir hekime başvurmama gerek varmı yoksa sadece kas agrısımı teşekkürler şimdiden….

  Yanıtla
  • Merhaba Ece, üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen ağrılarınızın çok şiddetli olması normal değil bence, ilk doğumunuzu da sezaryenle yaptıysanız iki kez karın bölgesindeki cilt ve kas tabaları kesilmiş, bazı hareketlerde bişr miktar ağrıyabilir ama çok şiddetli ağrı olmaması gerekir. Çok zorlayıcı hareketler olmamasına rağmen bu ağrıyı hissediyorsanız bir kadın doğum uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

 132. slm hocam ben 40 yaşında170 boyunda 102kiloyum bundan önce 117 kiloydum zar zor 107 ye kadar düştüm bir ay öncede yürüyüşe başladım günde 1 saat yürüyorum 102 kiloya indim fakat çift haneli rakamlara düşemiyorum . daha çok kilo verebilmem için sporumu aertırayım yoksa önere bileceğiniz bi  şey varmı

  Yanıtla
  • Merhaba Oğuz, kilo vermeniz için sadece egzersiz değil aynı zamanda diyet de yapmalısınız. Kendinize sağlıklı bir beslenme programı edinin, yanında sporun süresini artırarak ya da şeklini değiştirerek devam ederseniz başarılı olacağınıza inanıyorum.

 133. merhabalar yaşım 22 boy 1.63 ve kilom 100. 3 yaşında bir çocuğum var.bekarken 90 kiloydum 1 sene içinde yavaş yavaş zayıfladım 65 kiloya düştüm.sonra doğum yaptıktan sonra  baya baya kilo aldım.sizden yardım istiyorum ne yapmam gerekiyor.evde koşu bandım var ne kadar spor yapmam gerekiyor.ve saatler önemli spor yapmak için.ayrıca insilin direncim varmış doktor öyle söyledi..yardımcı olursanız sevinirim..

  Yanıtla
  • Nermin merhaba, her gün yarım saat koşu bandına binersin, zaman içinde yavaş yavaş tempoyu artırırsın. Tabi ki diyetine de dikkat etmelisin. Yaşın henüz çok genç. İnsülin direnci konusunda doktorunun beslenme önerilerini dinle. Kilo alman muhtemelen buna bağlı. Doğru beslenirsen hem onunla mücadele edersin , hem de kilo verirsin.

 134. Şuan dan itibaren umutlandım..ben kendimce doğru zannettiğim yöntemi uyguluyordum.ama tam tersini yapıyormuşum:)bilgiler için teşekkürler..bişey eksik ama beyin egzersizi : inanmak.. şuan bunu yaptım..iyi geceler

  Yanıtla
  • Eğer yazım sizi böylesine olumlu etkilediyse çok sevindim, başarılar.

 135. Merhaba hocam benim boyum 1,77 kilom ise 76 sizce fazlam varmi body e gidiyorum 1,5 ay oldu karin bolgem sıkı fakat kaslar yagdan belli olmuyor sanirim tavsiyeniz varmi acaba ?

  Yanıtla
  • Merhaba Mücahit, biraz daha kilo verirsen karın yağların eriyecek ve kasların ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda sporla birlikte diyet de yapabilirsin. Protein ağırlıklı beslenmeye dikkat et.

 136. merhaba ben diyetisyene gittim yağ ve kas ölçümümü yaptılar kas oranınımın yüksek olduğunu söylediler ben 160 boy 84 kiloyum 3 ay önce 95 kilodan kendi çabamla düştüm bu kiloya ben sporu çok yaparak daha fazla kilo veriyorum ama diyetisyen bana şimdilik sporu bırak biraz kilo ver sonra tekrar başlarsın dedi ama spor yapmadığım zaman çok azkilo veriyorum birde ben istediğim kadar mekik çekebiliyorum istersem bir kerede bin tane yarım mekik çekebilirim ve karın kaslarımda fazla zorlanmada olmuyor bu kiloma ve 2 sezeryanıma rağmen ama en çok kilomda göbek bölgemde zayıfken bile göbeğim vardı ben 5 yıl taekwondo yaptım ve ozamanlar{12yıl önce} 49 kiloydumkarnım kaslıydı ama alt karnım göbekli gibi duruyordu sorum ben diyetisyenin dediğinimi bildiğimimi yapayım

  Yanıtla
  • Merhaba Ayşegük, her ne kadar kas oranı fazla olsa da kilonuz fazla ve vermeniz iyi olur. Eğer sporu bırakırsanız tabi ki kilo verme yavaşlar, çünkü bunun mantığı aldığınız kaloriden harcadığınız daha fazla olacak ki vücut depolarından kullansın. Diyetisyeni bu anlamda anlamak zor ve kendisine katılmıyorum. Tam aksişne kilo vermeniz yavaşladığında egzersizin süresini artırmalı, şeklini değiştirmelisiniz. Göbek konusuna gelince çalışmalarda hiç zorlanmıyorum diyorsunuz, acaba hareketi eksik ya da yanlış yapıyor olabilir misiniz. bu konuda bir profösyonele danışmalısınız.1000 kez mekik çekebilen birinin göbeği olacağına katılmıyorum .Bir yerlerde yanlış olmalı. sporcu geçmişinizin olması bir avantaj, kaslar daha hızlı kendini toparlayacaktır. Sezeryanla doğum yapan kadınlarda iki doğum arasındaki süre kısaysa ya da kişinin doku yapısına bağlı olarak sarkma olabiliyor, ama yapacağınız karın kaslarına yönelik egzersizler hem karın kaslarını hem de bu bölgedeki bağdokuyu güçlendirecek ve daha iyi bir görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

 137. Merhaba ben 16 yaşındayım. 160 boyunda ve 84 kiloyum. Çocukluğumdan beri kiloluyum ve en son gittiğim diyetisyen bana obezite olmadığımı söyledi. Nasıl olduğunu bilmiyorum ama 84 kiloyken beni gören insanlar en fazla 68 olabileceğimi söylüyorlar ama ben zayıflamak istiyorum artık. Yaptığım diyetler bana çok yorucu ve kafa karıştırıcı geliyordu bu yüzden ben de kendimce tuz, şeker ve unu tamamiyle bıraktım. Henüz yeni başlamış olsam da tek yediğim şey mısır gevreği, süt ve muz. Her gün koşu şeklinde olamasa da kendimce egzersizler yapıyorum. Ama yaptığım diyet ne kadar doğru bilemiyorum. Beni yönledirmenizi istiyorum. Teşekkürler…

  Yanıtla
  • Merhaba Fatma, verdiğin ölçülere göre obezite sınırları içindesin. Küçüklüğünden beri şişman olduğunu söylüyorsun, hormonal bir sorunun olup olmadığını araştır önce. Eğer sorun yoksa diyete başlayabilirsin. Tuz, şeker ve unu kısıtlaman doğru bir davranış fakat sadece süt, muz ve mısır gevreğiyle beslenmeni yanlış buluyorum. Bulunduğun yerde devlet hastanesi varsa oradaki diyetisyenlere başvurup bir diyet listesi almalısın ve de mutlaka egzersiz yapmalısın. Bu günaşırı 40 dk. tempolu yürüyüş olabilir en azından. Düşük kalorili beslenme ve  tek yönlü beslenmeyle kilo vermeyi son derece yanlış buluyorum. Mutlaka et, yoğurt, peynir, yumurta, sebze ve meyve tüketmelisin. Mısır gevreği ve muz esas olarak karbonhidrat içeriyor oysa senin protein ağırlıklı beslenmen gerekiyor. Yapacağına inanıyorum, yeter ki azmini bırakma.

 138. Saygilar Selamlar Hocam
  Ben Rasim. 35 yasinda 186 boyunda ve 94 kilodayim.. Eski sporcuyum ancak 2006 yilinda yasadigim bir spor kazasi sonucu sol omzum kirildi… Su an iyi sukur ancak biz de saldik gittik tabiri caizse… Genetik olarak sanirim, gobek hemen on plana cikti…. Herkes  “abi iyi kalipli duruyor” dese de ben sikayetciyim acikcasi… nefes surekliligi, kondisyon ve hizdan cok sey kaybetmisim… Benim ideal kilom bu yasta ne olmalidir? Cizelgelere bakiyorum ancak 76-77 kilolardan bahsediliyor… Ben 76 kiloda kesinlikle iskelet gibi oluyorum… 

  Bu arada sayet irsi olarak ince yapili bir bacak sekline sahipsek, bunu nispeten kalinlastirabilmenin bir yolu var midir? Senelerdir ugrastigim bir durum bu da…

  Simdiden tesekkur ederim ve kolay gelsin.

  Yanıtla
  • Merhaba Rasim Bey, Altyapın olduğu için spor yapmaya başladığında vücudun çok daha hızlı toparlayacaktır. Yavaş yavaş başla, kondisyonun zamanla artar, bunları siz zaten biliyorsunuzdur. Vücut kitle endeksi motorları çok gerçekçi sonuçlar vermiyor, siz kendinizi hangi kiloda estetik ve sağlıklı hissediyorsanız, ona bakın. Hem böylece daha gerçekçi bir hedef koymuş olursunuz. 
   Bacak kalınlaştırma sorununa gelince, kaslarınızı forma soktuğunuzda bir miktar kalınlaşma olabilir fakat bu bir anatomik yapı olayıdır, kendinizi bu şekilde kabul edip, seviniz. Kolay gelsin.

 139. 15 yaşındayım boyum 1,57 şimdide 1-2 cm uzamıştır ama boyum kısa kaldı boyumun uzamasını istiyorum ne yapmalıyım süt içiyorum işe yaramıyor 

  Yanıtla
  • Merhaba Betülcüm, boyun uzaması genetik faktörlere, beslenmeye ve tabi basketbol gibi sporlar a bağlı  olabiliyor. Boyun çok kısa sayılmaz ama, biraz daha uzamak istersen basketbol oynayabilirsin, plates gibi sporlar daha dik bir duruş sağlar ve omurların arasını açar, boyu direkt uzatmasa bile bunlar nedeniyle daha uzun görünmeni sağlar. Ama üzülmene neden olacak kadar kısa değil boyun.

  • teşekkür ederim rahatlattınız beni. ama  2 yaş küçük kuzenlerimden uzundum beni geçtiler hepsinin kısası benim ya . basketbolda pek sevmiyorum 

 140. Merhaba.. Ben de göbek bölgemdeki yağlardan şikayetçiyim bu konuda bi sormak istiyorum.Topshopdan slender shaper adlı egzersiz kemerini almayı düşünüyorum. bölgesel incelmeyi sağlıyomuş. Sizce gerçekten bu kemer tek başına bunu sağlayabilirmi ve sağlık açısından bi sorun olurmu çünkü titreşimler yayıyo ve ısı veriyo. Şimdiden çok teşekkür ederim..

  Yanıtla
  • Merhaba Sema, bu tür kemerler pasif jimnastik görevini yapıyor, o bölgedeki kasları bu yolla çalıştırıyor, fakat göbek eritmek egzersiz ve diyetin birlikte yapılması sonucu olabiliyor, sitede göbek nasıl eritilir başlıklı yazımızı kuyunuz ve de bölgesel yağ yakımı ile ilgili yazımızı okuyun, eğer hafif bir göbek ve gevşeklik varsa etkisi olabilir ama büyük bir göbeğiniz varsa egzersiz ve diyet yapmadan sonuca ulaşamazsınız.

 141. merhaba ben 18 yaşındayım. boyum 1.54 kilom 64. öss’ye hazirlanırken 1 sene içinde yaklaşık 10 kilo aldım ve kilolarım basen ve karın bölgemde birikti boyum kısa olduğu için kilom dahada bastırıyor ve diyete başlamaya karar verdim sizce dengeli beslenmem ve günlük 30dk pilatesle bu yağlardan kurtulabilir miyim yoksa uzmandan yardım mı almam gerekiyor yada siz neler önerirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Melek, diyetin yanında tempolu yürüyüş gibi aerobik egzersiz yapmalısın, plates yeterli olmayabilir.

  • Merhaba Melek, bence diyet yapma.çünkü diyet yapınca insan bazen bıkıyor ve diyeti bırakıyor.sen kilo vermeye kararlıysan ona göre yemeğini falan ayarla bence.mesela benim yaptığım gibi yap.ben yaz tatilinde 71 kiloydum.yaz tatili bitene kadar 57 kiloya düştüm.sana tek tavsiyem iradene hakim ol ve fazla yeme.yersen az ye.yemeği yerken çok çiğne ve yavaş ye bu sayede vereceğine inanıyorum

 142. Mrb ben yasemin. 18 yaşındayım ve boyum 1.50 kilom 44 ve 5-6 senedir aynı kilodayım .Öğrenci olduğum için sürekli oturuyorum. Hiç su içemiyorum gün içinde hiç 
  su içmediğim zamanlar oluyo ve son zamanlarda midemle ilgili problem yaşıyorum. Son 1 yıldır göbek bölgemde aşırı yağlanma
  var ama diğer bölgelerle bi sorunum yok ve estetik açısından çok rahatsız oluyorum. Sürekli acıkıyorum ve abur cubur yiyorum.
  Doktora gittim  kan sayımı yapıldı ve herhangi bi sorun çıkmadı. Yağ yakımının sadece bi bölgeden olmadığı söyleniyo ama ben 
  sadece göbek bölgemden şikayetçiyim. Siz bana bu konuda ne önerirsiniz spor yapmamı mı yada diyet gibi bişey mi. Sorumu
  yanıtlarsanız çok sevinirim. Saygılar..
   

  Yanıtla
  • Merhaba Yasemin, boyun ve kilo orantın şimdilik idare ediyor ama tabi ki yaş ilerledikçe kilo alma ihtimali artıyor, bu nedenle özellikle beslenme konusunda çok bilinçli olmalısın, çünkü boyunun uzun olmaması bir dezavantaj. Su içmemeye gelince bu çok yanlış, vücuttaki toksik maddelerin atılması ve böbreklerin düzgün çalışması için mutlaka en azından günde 1,5 litre su, sıvı tüketmelsin, yoksa böbrek fonksiyonların bozulur. Su içtikçe daha çok su içersin, istersen bir dene, su içtiğinde idrar çıkışın artacak ve bu sende daha çok su içme ihtiyacı doğuracak. Ayrıca Yasemincim öğrenci olman oturmana sebep değil, mutlaka yürüyüş yap, bir fırsatını bul, ayrıca zaman ayıramasan bile okula giderken, gelirken, öğlen arası mutlaka zaman bulursun isterse. Beslenmene gelince bu konuda abur cubur yiyiyorum diyorsun. Bu aburcubur çoğunlukla tatlı ve karbonhidrat türlerinden oluşuyorsa acıkman çok normal, çünkü karbonhidrat insülin salgılanmasına neden oluyor, insülin kan şekerini düşürüyor ve bu da açlık hissi oluşturuyor. Abur cubur yerine daha sağlıklı besinler tüketmeye çalış.Tatlı istediğinde kurutulmuş meyve tercih et, süt, yoğurt, peynir, yumurta, et gibi protein türleri, sebze, meyve tercih et. Yağlı besinlerden hamurişlerinden uzak dur. Göbeğindeki yağlar da hareket ettikçe ve beslenmeni düzelttikçe azalacaktır. Sevgiler.

  • Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için. Son bi soru daha sormak istiyorum. Hiç su içmeyipte birden günlük 1.5 litre suyla
   başlarsam bi sorun olurmu birde ip ve hulahopla sonuç alabilirmiyim sizce…

  • Su içmiyorum diyorsun ama herhalde bir şekilde sıvı tüketiyorsundur. 1,5 litre suyun sorun yaratacağını düşünmüyorum, sonuçta vücudumuzun büyük oranını su oluşturuyor. İp atlama oldukça kalori harcatan bir egzersiz, hulalupun da yararlı olacağını düşünüyorum Ancak tüm egzersizler belli bir düzen dahilinde yapılırsa faydalı olacaktır. Egzersizin zararlı olanı yoktur:)

 143. merhaba ben fatma 165 boy 83 kilo 30 yaşındayım benim midem ve sırtımdaki yağlar beni çok kilolu gösteriyor aynı zamanda bel fıtıgım var 3 tane benim hangi hareketleri yapmamı önerirsiniz 3.sezeryan oldugum içinde karnım mekik çekerken çok acıyor neden spor evde yapmam zorunda kalıyorum kızım 2 yaşında bir yere bırakamıyorum cevap bekliyorum tşkr

  Yanıtla
  • Merhaba Fatma, bel fıtığın varsa ve yağların üst bedeninde toplanıyorsa kilo vermen sağlığın için şart. 3 sezaryen fazla, tıbbi olarak 2 taneye izin veriliyor ve doğumların arasında en az 2 yıl olmalı. Karın kasları deforme olmadıysa 3. cüne izin verilebiliyor. Defalarca kesi yapıldığı için karın bölgendeki tabakalar bundan etkileniyor ve zorlayıcı hareketlerde ağrı hissedebilirsin. Evde yapacağın hareketler var tabi ki ama bunlara özel kesintisiz zaman ayırman gerekir, tüm vücut kaslarını çalıştıran hareketleri günaşırı 40-45 dk yapabilirsin, eliptik bisiklet kullanabilirsin ama kilo vermek için egzersizin yanında mutlaka diyet de yapmalısın. Ayrıca bel fıtığın iöçin sakıncalı olmayan hareketler konusunda bir fizik tedavi doktorunun fikrini alabilirsin, şansın olursa yürüyüş yap bel fıtığında bel kaslarını güçlendirmek önemlidir çünkü.

 144. hocam ben 15 yaşında 1,76 boyunda 72 kiloyum aslında kilomdan pek rahatsız tek sorunum gögüslerimi kasa cevirmek istiyorum bunu ede kendim çalışarak yapa biliri miyim yoksa mutlaka spor salonuna gitmelimiyim .

  Yanıtla
  • Merhaba Ali, sadece göğüs bölgesi olarak düşünme, tüm vücut kaslarını çalıştırmaya çalış, şınav çek, karın da dahil olmak üzere tüm üst vücut kasllarını çalıştırmış olursun, bunun yanında mekik ,koşu, mevsime göre yüzme ve diğer her tür sporu yapabilirsin, eğer kalın bil bel, göbek çevren varsa, göğüs kaslarını istediğin kadar geliştir, istediğin gibi bir görüntü ortaya çıkmayacaktır.

 145. Merhaba ben Ayşenur 18 yaşındayım 1.56 boyunda ve 50 kiloyum bu kiloda olmak beni hareket ederken zorluyor tek isteğim 43 kilo kalmak tabi boyum kısa olduğu için herkes tarafından daha kısa gözüküyorum ve göbeğim oturduğumda çok belli oluyor içime çekmekten yoruldum yardım eder misiniz neler yapabilirim ?

  Yanıtla
  • Merhaba Ayşenur, aslında kilon çok fazla değil ama sanırım bölgesel olarak fazlalığın var. Kısa boyda kilo alındığında çok daha fazla belli oluyor, ve en küçük fazlalık göze çarpıyor. Herkese söylediğimi sana da söyleyeceğim, sağlıklı bir beslenme programı edin, yaşam boyu sürdürmeye çalış, aşırı katı diyetlerle kilo vermekten kaçın, çünkü bir gün bırakmak zorunda kalacaksın ve önceki kilonun daha üstüne çıkacaksın. Mutlaka da egzersiz yap, tempolu yürüyüş, bisiklet vs. Bu egzersiz de hep yapabileceğin nitelikte olsun ya da ftürü arklı da olsa sürekli bunu uygulamaya çalış. Aslında kural çok basit fakat istikrarlı olmak gerekiyor.

 146. İyi günler hocam, yaşım 16, 1,76 boy, 75 kilo felanım.çok kalıplı bir tip değilim.zaten kilomun çoğunu baldırlardan alıyorum.koltuğu ya da sıraya oturunca bacaklarım çok çirkin biçimde genişliyor.bunlar büyük ihtimalle yağdan kaynaklanıyor.zayıf olmakta sorunum yok ama o baldırdaki yağları nasıl giderebilirim hocam ?

  Yanıtla
  • Merhaba şahin, yapacağın şey çok basit, spor yapacaksın, kaslarını eliştirip yağlarını eriteceksin. Koşu, tempolu yürüyüş, ağırlık çalışması, basket,fotbol gibi her tür sporu yapabilirsin.

 147. Merhaba Kübra, iki öğün yek değil, neyi ne kadar yediğin burda önemli olan. Kendin de belirtmişsin, hamurişi yerine bunu hayatından çıkararak protein, sebze, meyve içeriğine ağırlık vermelisin, hamurişi bir karbonhidrattır ve alınan fazla kalorinin yağ olarak depolanmasını sağlar. İki öğün yiyorum demişsin bu da yanlış, mümkün olduğunca sık yani günde 3 ana ve üç ara öğün olacak şekilde beslenmelisin. Aç kaldığın için vücut hem daha fazla yağ depolama eğiliminde oluyor, hem de yiyeceklerin miktarları artıyordur. Mesela sabah mutlaka kahvaltı, peynir ya da yumurta, domates salatalık yanında iki tane tam buğday ekmeği, arada meyve öğlen sebze yemeği yoğurt,ekmek, et, akşam yine buna benzer bir içerik aralarda da ara öğün için uygun olan gıdalar tüketmelisin. Sık ve az yemelisin. İş yerine evde yemek yapıp götürmeyi denemelisin. Sürekli hamurişi yemek hiç sağlıklı bir yöntem değil. Bunun yanında hiç olmazsa günaşırı 30 dk yürüyüş yap. Sitemizde güzel yazılar var, bunları oku. Beslenme konusunda bilinçlenmeye çalış.

  Yanıtla
 148. Merhabalar Hocam
  Bu internet sayfasini gordum cok memnun oldum. Ozellikle gobek kaslarimi caistiracak daha cok hareket yapmak istiodum videolarin cok faydasi oldu ozellikle. Yanliz benim bi kac sorum olacakti mumkunse..
  Ben 24 yasindayim ve yaklasik 6 aydir diyet yapiorum (yani duzenli besleniorum) ve spor salonuna havtanin 4 gunu gidiyorum. Spora baslamadan once 79 kilodum. Kucuklugumden beri bircok spor dalini gittim bu da bedenimin ozellikle bacak kaslarim ve omuzumun cok gelismesine neden oldu ozellikle yuzmdeden dolayi ve birden butun sporlari birakincada kilo almaya basladim. bu 6 aylik spor ve duzenli beslenme sayesinde  yaklasik 12 kilo verdim ama su anda kilo vermem cok yavasladi spor salonundaki egitmenle konustum bana teleslanma bu bir donem olabilir vucudunda yada bu yaglar uzun sure seninle birliktedi simdi zayiflaman zorlasmis olabilir dedi . Banada bazen biseleri yanlis yapiyormusum gibime gelioyor. Genelde kadinlar icin cardio hareketleri oneriliyor sizinde dediginiz gibi ama ben bunun yaninda bolgesel kaslarada calisiyorum genelde ust bedene calisiyorum ve elimden geldigince gobek kaslari icin hareketler yapiyorum bu yaptigim hareketlerin kasa donusup yavas yavas yaglari yiyip eritecegini dusunuyorum. 
  Bana bu durumda ne onerirsiniz en cok neye odaklanmam lazim? ve ayni zamanda kilo vermem durdugu icin biraz yanlis hareketler yapiyor olabilirmiyim? Lutfen bana yardimci olun herkeze sorup kafami karistirmak istemiyorum artik 
  Yanitinizi bekliyorum tesekkurler simdiden..

  Yanıtla
  • Cok pardon soylemeyi unuttum bu arada boyum 1.65 ve su anki kilom 68.
   Yanitinizi bekliorum 
   Saygilar….

  • Merhaba Arzu, azminden dolayı kutluyorum seni bence yavaş ama sağlıklı bir şekilde kilo veriyorsun. Tabi ki küçük yaşta spora başladığın ve bu konuda kasların gelişmiş olduğu için şanslısın, çok daha hızlı toparlarsın.
   Kilo vermendeki yavaşlamaya gelince bu çok noral, çünkü biz kıtlık yaşamasak da geçmik kuşaklarımız yaşadığı için biyolojik bilinçaltımızda beslenmeye ilşkin şeyler değiştiğinde aldığımız kalori düştüğünde vücut kendini ekstra korumaya alıyor ve depolarını mümkün olduğunca korumaya çalışıyor. Bu şekilde çalışmaya devam ettiğinde yine bir süre sonra kilo vermen devam edecektir. Beslenmende biraz daha protein ve sebzeye ağırlık ver, karbonhidratları azalt. spor da yaptığın için vücudun glikojene ihtiyaç duyacak ve bunu da depolarındaki yağlarından karşılayacaktır.
   Diğer bir önerim de yapmış olduğun egzersizin süresini artır, şeklini değiştir vücudunu şaşırt.Bölgesel kasların yanında büyük vücut kaslarının tümünü çalıştır, bacak kaslarını da ağırlık çalışmalarına dahil et.
   Tanıdığım biri 60 yaşına yakın sadece yürüyerek 25 kilo verdi. Bu da hiç bir şeyin imkansız olmadığını gösteriyor. başarılar.

  • Hocam cok tesekkur ederim cevabiniz icin ama kafama takılan bir sey daha var kosabilirsin demissiniz hafta sonları kossam zayıflamamda işe yararmi yoksa her gun sabah kosmammi gerekir birde son olarak kac saat kosup kac saat mekik şınav vs egzersis yapmam gerekir yine cok tessekur ederim her sey icin sagolun

 149. Selam Hocam.. 18 yaşındayım 56 kiloyum göbeğimi ne yaparsam yapıyım eritemiyorum iş yerindede sürekli hamur işi yiyoruz.. günde iki öğün yiyorum ama göbeğimi eritemiyorum ne yapmam gerekıyor..

  Yanıtla
 150. merhaba,
  ben 20 yasindayim boyum 1,60 kilom 50. benim sorunum karin bölgemdeki yaglanma ve 1 bardak su icsem bile karnim hemen sisiyor. karin bölgemdeki yaglar beni oldugunca rahatsiz ediyor. sizce ne yapmam gerekir? haftada iki kere yarim saat yürüyüs yapiyorum ve evdede bi kac egzersiz ama bi sonuc alamiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim. simdiden tesekürler

  Yanıtla
  • Merhaba Sevin, karın bölgendeki yağlanma ve su içtikten sonraki şişkinlik farklı problemler. Eğer yemek yedikten sonra midende sıkça şişkinlik oluyorsa tercihen bir gastroentoroloji ya da dahiliye uzmanına muayene olmalısın. Karın bölgendeki yağlanmaya gelince çok aşırı bir kilon yok ama demek ki sen de yağları o bölgede depoluyorsun. Mekik egzersizine ağırlık verebilirsin.

 151. İyi günler, daha sağlıklı ve güzel bir görünüş için karın kası çalışmalarına başladım.Yaklaşık 2-3 hafta oldu.Mekik çektikten hemen sonra biraz belli oluyor.1.76 boyunda 75 kiloyum.Ben mekik çekmenin yanı sıra her sabah az ve sağlıklı besinler yiyiyorum.Tabi sağlıklı besinler her zaman güzel ama ben az yiyiyorum.Çünkü karımdaki yağları arttırmamak istiyorum ve mekik ilede bir an önce karın yağ oranını en aza indirmek için uğraşıyorum.Sizce mekik çekmemin yanı sıra bir diyet programıda uygulamam gerekir mi boy ve kilo oranıma göre? Tabi koşu vs. gerekiyorsa onlarıda belirtirseniz sevinirim hocam.

  Yanıtla
  • Merhaba Şahin, boyuna göre kilon fazla ve tabi ki erkek olduğun için yağların karın bölgende toplanıyor. Kilo vermek için diyetin yanında koşu gibi kardio egzersiz ve olanağın varsa fitnes öneririm. Az yemek yerine protein ve sebze ağırlıklı beslen.

  • Hocam öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Aklıma bir soru takıldı, fitness dedinizde internette fitness’ın erken yaşta yapılmasını önermeyen bazı insanlar var.Sizce şimdi yapmalı mıyım?

  • Fitness’den ne kast ediyorlar ve ayrıca neden önermiyorlarmış o insanlar? Yurtdışında çocuklara özel yerler bile var, boş ver sen o cahilane lafları…

  • Şahin kaç yaşında olduğunu belirtmemişsin ben de tabi ki yetişkin olduğunu düşünerek yanıt vermiştim. Fitnes kelime anlamı olarak zinde ve formda olmak anlamına geliyor. Biz ise çoğunlukla bu kelimeden spor salonunda serbest ağırlıkla yapılan çalışmaları anlıyoruz. Aslında tüm spor dalları fitnes ögelerini içeriyor. Sorun üzerine araştırdığımda 16 yaşında, çok ağır olmayan ağırlıklar kullanarak fitnes yapabilirsiniz, 18 yaşından sonra da orta ağırlıklara geçebilirsiniz deniyor. 16 yaşından önce serbest ağırlık önerilmemesinin nedeni de kemik ve kıkırdak yapıların gelişimini tamamlamamasına dayandırılıyor. Fakat kendi vücut ağırlığını kullanarak yaptığın şınav gibi egzersizler de fitnes çalışmasıdır. Bunları yapmanın sakıncası yoktur. ayrıca çok sayıda alternatif spor branşı var. Bunlardan birini de yapabilirsin. 

 152. slm bnimé gobék sorunlarim var héryérimdén vériyorum kiloyu ama gobégim gitmiyo ayrica bu yapilan égzérsizléri yapamyiorum birincisi bélimdé fitik war ikincisi boynumdan amaliyat oldum métal ékli oyuzdén yapamyiorum 32 yasindayim bir kézdé dogum yaptim yardimci olursaniz séwinirim saygilar.

  Yanıtla
  • Merhaba, yürüyüş yapmaya çalışın ve tabi ki bir de pasif jimnastik var. Doktorunuza danışarak sakıncası yoksa onu uygulatabilirsiniz.

 153. merhba hocam ben 13 yaşındayım 50 kiloyum aşırı derecede göbeğim var diyet yapıyorum başka neyapacağımı bilmiyorum lütfen yardım edin şimdiden teşekürler

  Yanıtla
  • Merhaba Sevde, henüz yaşın çok küçük, büyüme dönemindesin. Protein içeren süt, et, yumurta, yoğurt gibi gıdaları, meyve ve sebzeleri tüketebilirsin. Tatlı gıdaları,yağlı yiycekleri tüketmemeye çalış. Sakın bilinçsiz diyetler yapma. İstersen devlet hastanesinin diyetisyenine gidip sana uygun bir diyet listesi hazırlat. Ve tabi ki spor. En azından gün aşırı 40 dakika yürüyüş yapmaya çalış.

 154. merhaba

  çok  yağlı bir vucuda sahip değilim fakat yinede çirkin bir göbeğim var bunun sizce nedenleri ne olabilir?

  Yanıtla
  • Cinsiyet belirtmemişsiniz ama, erkek olduğunuzu varsayarak yazıyorum. Genelde erkeklerin yağ depoları göbek çevresinde. Göbektesi yağ deposunun miktarı konusunda tabi ki harcadığınızdan fazla kalori almanız önemli. Alkol tüketiyorsanın bundan vazgeçebilirsiniz. Çünkü alkolle alınan kilolar, alkolün besin değeri olmadığı için vücut tarafından kullanılamıyor ve de yağ olarak depolanıyor. Diyet ve egzersizle bu sorunu çözeceğinize inanıyorum.

 155. merhaba,ben 26yasindayim kilo problemim var dogumdan sonra olustu dogumdan once 57 kiloydum ama simdi 76 kiloyum boyum da 1,60 nekar fazlam var bunu ogrenmek istiyorum.hergun evde spor yapiyorum haftada ikikere kosubandinda kosuyorum yurusede cikiyorum bazen aksam yemigini yemiyorrum baska neyapacagimida bilmiyorum tskr ediyorum simdiden.

  Yanıtla
  • Merhaba Gül, doğum yapalı ne kadar oldu, bu da önemli, vücudun eski haline dönmesi biraz zaman alabiliyor.Emzirme dönemin sona erdi ise istediğin gibi diyet yapabilirsin. Spor yaptığın halde ve diyet yaptığın halde kilo veremiyorsan belki hormonal olarak bir problemin olabileceği aklıma geliyor. Hipotiroidi ya da insülin direnciyle ilgili sorunlar da kilo vermeyi engelleyebiliyor. Bunun için tetkiklerini yaptırmanı öneririm. Diyetinde protein ve sebze grubuna ağırlık ver. Karbonhidrat içeren yiyecekleri ekmek, pilav, makarna ve tabi ki şeker içeren gıdaları çok az tüketmelisin. Yağ tüketimini azaltmaya çalış. Diyet ve sporu bir arada yapıyorsan mutlaka verirsin.

 156. merhaba,benim kilo problemim var dogumdan sonra olustu dogumdan once 57 kiloydum ama simdi 76 kiloyum boyum da 1,60 nekar fazlam var bunu ogrenmek istiyorum.hergun evde spor yapiyorum haftada ikikere kosubandinda kosuyorum yurusede cikiyorum bazen aksam yemigini yemiyorrum baska neyapacagimida bilmiyorum tskr ediyorum simdiden.

  Yanıtla
 157. merhaba hocam ben 13 yaşımdayım 50 kilodayım kilom fazla az yemek yiyorum en az 20 dakika yürüyorum ama kilo veremiyorum ne yapmalıyım bilmiyırum ama cok vaktim olmadığı için özel olarak uğraşamıyorum bu konuyla ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • Nur henüz çok küçüksün, hormonların henüz belli bir dengeye ulaşmamış, az yemek yemek değil içerik önemli, protein, sebze ağırlıklı beslen, fast food gıdalar, yağlı gıdalardan uzak dur, mümkün olduğunca hareket yap, bu yaşta katı diyet yapma, eğer yaparsan daha ilerde diyeti bozduğunda daha fazla kiloyla mücadele etmek zorunda kalırsın. 

 158. önerileriniz için teşekkür ederim hocam dediklerinizi uygulayacağım…kendinize iyi bakın hoşçakalın.

  Yanıtla
 159. samıme unlu sonuguler ; slm hocam benım sıze kısa bı sorum olucaktı ben 2 bucuk sene once dogum yaptım ve sımdı karın bolgesınde yaglanma var ben bunları erıtmek ıcın ne yapmalıyım ne yemelıyım tam olarak en kısa surede yapmam gerekenlerı soylersenız cok sevınırım sımdıden tesekkurler saglıcakla kalın…

  Yanıtla
  • Merhaba Nehirsu, yağları eritmek için protein sebze ağırlıklı bir diyet uygulayıp bunun yanında mekik ve tempolu yürüyüş öneririm.

 160. Hocam benim 1.84 boy 90 kiloyum 70 tane küçük mekik cekiyorum acayıp yanmalar oluyor birde üstüne mide yanması var benim şekerli yiyecekler sıkı elbiselerde yanıyor midem sizin bir öneriniz varmıdır ? şimdiden teşekkürler .

  Yanıtla
  • Egzersiz sonucunda kaslarındaki yanma o bölgenin çalıştığını gösteriyor, bu olumlu bir şey, Mine yanması ise daha farklı, gastrit ya da ülser gibi bir sorununuz olabilir, bunun için doktora muayene olmalısınız, acı,ekşi,asitli gıdaları ve de deneyimleriniz sonucu midenizde bu sorunu yarattığını gözlemlediğiniz gidaları tüketmemelisiniz.

  • Mekik çekerken bir noktadan sonra kasların ağrıması doğaldır, herkeste olur, laktik asit birikmesinden kaynaklı geçici ağrılardır. Midenin şekerli gıdalarda yanması ise mekikle alakalı değil, iç hastalıkları doktoruna görünmelisin, gastroenterolojiye.

 161. Mrhaba hocam ben melike 22 yaşındayım 1.65 boyunda 56 kiloyum göbeğim çok fazla göbeğimi nasıl eritebilirim evde diyet nasıl olmalı öğrenciyim bir de bu arada

  Yanıtla
  • Merhaba Melike, aşırı kilon yok ama sanırım yağların bölgesel olarak göbekte toplanıyor. Yürüyüş, koşu gibi aerobik egzersizlerin yannda mekik gibi bölgesel egzersizler yapabilirsin, mekiğin alt ve üst karını çalıştıran farklı çeşitleri var, internetten video bulabilirsin, beslenmene gelince fast food, kola, aşırı yağlı gıdalardan kaçın, ekmek, pilav, makarna, tatlı tüketimini azalt, sebze ve proteine ağırlık ver, katı, düşük kalorili diyetlerden kaçın. Diyet ve egzersizi birarada yaparsan sonuç alabilirsin.

 162. Merhabalar, ben yaklaşık 3 ay boyunca spora gitmekteyim. Vücudumda inanılmaz değişiklikler gördüm ancak karın kaslarım diğerlerine göre daha yavaş oluşmaya başlıyor. Haftada 4 gün spora gidip yaklaşık 15 dakikada 2 kilometre koşuyorum buda 150-170 kaloriye denk geliyor. Yani makine de yazan en azından bu. Ardından normal ısınma hareketlerini yapıp ağırlık kaldırma hareketlerime geçiyorum. Her şey bittikten sonra programın sonunda 300 mekik çekiyorum. Ancak göbeği daha çabuk eritmek istiyorum. Önereceğiniz ekstra hareketler var mı en azından sizin tavsiyenizi bekliyorum herhangi bir video değilde veya bir site sizin ağzınızdan tecrübenizden duymak hoşuma gider. Bunların yanında yeterli beslenemediğim için Multipower Mass Gainer 3KG almış bulunmaktayım. 

  Yaş: 17 – Kilo: 70 – Boy: 1.82

  Yanıtla
 163. merhaba hocam umarım bu sıcak havalarda iyisinizdir . yukarda arkadaş yazınca bende merak ettim bi sorıyım dedim . 1.80 boyum kilo 88  yaş 18  ip atlamak işe yarıyacakmıdır 20 kilo filan fazlalığım var sanırsam. ip atlayarak bunları ne kadar sürede eritebilirim işe yararmı .şimdiden teşkkürler

  Yanıtla
  • Merhaba Mehmet, İp atlamak bir kardio egzersizdir, koşu, aerobik gibi yani. Eğer 20 kilo fazlalığın varsa sporla birlikte diyet de yapmalısın. İp atlama saatte 600 kalori civarında yakmayı sağlar diyor uzmanlar ve bu kalori ip atlama hızınıza bağlı olarak daha da yükselebilirmiş. Her türlü egzersiz hareketsiz bir yaşamla kıyasladığınızda işe yarayacaktır, ip atla, koş yürü vs…

 164. ilk defa bu kadar detaylı dürüst yazılmıs bir yazı okuyorum emeginiz için tesekkür ederim
  tek eksik uyku konusuna deginmemişsiniz belkide ben atladım şunu sormak istiyorum yaklasık 2 haftadır her sabah 5 ile 6 arasında 1saatlk kosu yapıyorum ve istemeden tam tavsiye ettiginz gibi kosuyorumusum 🙂 fakat uyku yönünde tereddütlerim var aksama kadar ayaktayım okul ve işle zamanım geciyor aksam 9da uyuyup gece 4gibi uyuanıyorum ve bi daha uyumamaya özen gösteriyorum bu saat yeterlimi ve zaman olarak uygunmu? bide üniverstede oldugum için beslenme konusunda yalnızım kendi evimde yasıyorum sabahları ya basit diye omlet yapıyorum yada okula giderken tost veya simt alıyorum yaptıklarımı bosa cıkarırmı bu beslenmem? ne öneriyorsunuz cevabınız için şimdiden tesekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba Şükrü, çok teşekkür ediyorum. Uyku konusuna değinmedim çünkü bu yazı direkt o konuyla ilgili değil o nedenle değinilmedi.   Günde 7 saat uyuyorsunuz , erişkin bir insanın 7-8 saat uyuması yeterlidir diyor uzmanlar fakat uykunuzun kalitesi de önemli aynı zamanda, ertesi gün yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu yaşamıyorsanız uykunuz yeterlidir. 
   Yaptıklarım boşa çıkar mı diyorsunuz bunu ne anlamda söylediniz anlayamadım ama spor yapan birinin protein açısından zengin beslenmesi gerekir. Yumurta, peynir, yoğurt tabi ki et gibi protein kaynaklarını mutlaka tüketmelisiniz. Diğer bir önerim de forumda günlük açmanız, forumda oldukça bilgili ve deneyimli, arkadaşlar var, size yardımcı olacaklardır. 

  • tesekkür ederim zaman ayırdıgınız için günlügü nasıl acabilirim ve danısmam gereken kişilere kolay ulasabilirmiyim? bosa cıkarırmı derken karın bölgemde yaglanmayı tamamen atmak istiyorum fakat yaptıgım egzersz ve kosulardan sonra tost omlet gbi seyler yiyorum sporda yaktıgım kalori veya yagları geri almısmı oluyorum ekmek ve sekerin kesnlikle yasak oldugunu duydum fakat aclıgımı ekmeksiz gideremiyorum bi öneriniz varmı?

  • sitenin başlıkları arasında forum var, ordan gir ve kayıt olmak için kayıt ol seçeneğini tıkla, kendinden bahseden bir metin hazırlamalısın, yeterli uzunlukta yazmazsan editörümüz çok titizdir, herkesi almaz foruma:)
   Sonrasında seni kabul edecektir, başlık açarsın sorularını sorarsın, başka başlıkların altını okursun, bilgiler gerçekten ansiklopedik bir içeriğe sahip.
   Yağları eritmek için aldığın kalori yaktığından daha az olmalı, bunu unutma, yoksa tabi ki beslenmek zorundasın yoksa kasların gelişemez. Asla çok az beslenerek kilo verme eğiliminde olma, bu çok yanlış. Protein, sebze ağırlıklı beslen ve bölgesel kaslarını da çalıştıracak hareketleri koşuya ek olarak yapmaya çalış. Başarılar.

  • Merhaba Ali sistemli ve düzenli yapılırsa ip atlama özellikle bacak kasları olmak üzere tüm vücut kaslarını çalıştıran bir egzersizdir, kilo vermek anlamında işe yarayacaktır. Koordinasyonunu da geliştirir.

  • Hocam bilgileriniz için Çok teşşekkur ederim .Düzenli olarak yapıcam. Forma gireceğime inanıyorum sğoln.

 165. MRB 65 KILOYUM BOYUM 1,62 FALAN ANTIDEPRESAN KULLANDIM 47DEN 65 CIKTIM 18KILO BIRDEN ALDIM BIR AYDA BAZI SORUNLAR YASADIM 3KILO FALAN VERDIM AMA BILINÇLİ DEIL SIKINTIKAN BENIM GÖBEK KISMIMDA FAZLALIĞIM VAR 9 KILO KADAR FAZLALIĞIM VAR BUNLARI NASIL VERICEM YARDIMCI OLURMUSUNUZ YAPMAM GEREKEN HAREKETLERI BELIRTIRSENIZ SEVINIRIM

  Yanıtla
  • Merhaba Özlem, fazla kilolarını vermek için diyet ve egzersizi bir arada yapmalısın, hızlı kilo değişikliklerinden kaçınmaya çalış ve bir şekilde kontrol etmeye çalış. Kilo vermek için çok çeşitli egzersizler var bunlara zaten sitemizde oldukça geniş yer veriliyor, spor salonuna gidebilirsin, orda sana bir egzersiz planı oluşturacaklardır ya da en azından tempolu yürüyüş yapmaya çalış

 166. Bu Göbek eritme bandları gerçekten sağlıklı olup işe yarıyor mu ?  Kısa Yoldan göbeğimden kurtulmak istiyorum yoksa gideceğe benzemiyor. Zaten fazla kilom yok pek ama göbeğimi eritemiyorum bir türlü.

  Yanıtla
  • Ben faydalı olduğuna inanmıyorum ve kısa yolu yok diye düşünüyorum.

 167. merhabalar samime hanım
  bu benim bu siteyi daha doğrusu bu tarz yerleri ilk ziyaret edişim.Önce kısaca bi şu aşırı kilolarımla olan rezil ilişkimden bahsedeyim.ben 24 yaşında 1.83 boyundayım. yaklaşık 2 yıl evvel 161 kiloydum sonra 2011 mayısı gibi 95 kg a kadar düşmeyi başardım aşırı derece sporla(günde 2.5 saat koşu + 1.5 saat yüzme) öncesinde çok aşırı alkol kullanmaktaydım bıraktım.herkesin zararını bildiği gibi un şeker tuz ‘0’ miktarındaydı aşırı yoğurt ve bol sebze artı makul miktarda kırmızı et ve deniz ürünü tüketerek beslendim. herhangi bi diyetisyen ya da herhangi bi uzmanla hiç konuşmadım.5 yaşımdan itibaren 10 12 yıl kadar güreş yaptım ordan aklımda kalanlarla muhtemelen bilinçsiz ya da tam bilinçli olarak olmadı fakat 95 kg düşünce öle çok iğrenç bir sarkma olmadı bundan sonra yurtdışına gittim yaklaşık 13-14 aydır dışardaydım, henüz döndüm ve bazı problemlerden dolayı eminimki bilirsiniz psikolog olduğunuzdan dolayı zyprexa,seraquel gibi hakkaten içtikten sonra doyma hissini yok ettiren ilaçlar aldım ve malum amerika’nın müthiş beslenme kültürüyle tekrar 138 kg ye ulaştım nisan başında sonra tabi ilaçlarla işim bitince bilirsiniz o tarz ilaçları tekrar kendime gelip 2 gün evvelsi itibariyle 107 kiloya düştüm fakat bu sefer berbat bir sarkma çok karaktersiz bi göbek oluştu.hakkaten anladım tek başıma başa çıkamıyacağım. lütfen direkt yardımcı olmassanız bile en azından bi yönlendirme yaparsanız mutlu olurum.
  çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba Albatros, kilo almanıza neden olacak bir çok etken var yaşamınızda. Öncelikle bunlara bir bakalım, beslenmenizde içerik açısından farklı dönemler var, bir zaman diyet ve aşırı spor yaparken diğer zamanda beslenme açısından oldukça zengin bir içerik ve oldukça hareketsiz bir yaşam var. Tabi ki alkol kullanımı da bu kiloyu destekleyen bir şey, çünkü alkolün besin değeri olmadığı için alınan kaloriler direkt yağ olarak depolanıyor. Bu nedenle aşırı alkol tüketiminden kaçınmanız gerekiyor. Diğer taraftan kendinize bilinçli bir beslenme programı seçin ve mümkünse bu yaşam boyunca uygulayabileceğiniz bir içeriğe sahip olsun. Yine kendinize bir antrenman programı oluşturmalısınız. Kaslarınızda sarkma olduğu için tüm vücut kaslarınızı çalıştıracağınız bir program olmalı, bu konuda ağırlık çalışması en iyisi, tabi ki yanında kardio egzersizlerine de ihtiyaç var. Spor salonunda antranörden yardım alabilirsiniz.
   Bir de psikiyatrik ilaçlar var ki tabi ki etkilerini çok yakından gözlemişliğim vardır, aynen söylediğiniz gibi iştah açıp, hareketleri yavaşlatırlar. Eğer zorunlu değilseniz bu ilaçlardan uzak durmanızı öneririm. Bazen psikiyatristler çok kolay bu ilaçları kullanıyor. Bu konuda bir kaç doktorun görüşünü almak faydalı olabilir.
   Özet olarak beslenmemize dikkat edeceğiz protein ve sebzeden zengin, karbonhidrat ve yağdan kaçınacağız, mümkünse spor salonunda ağırlık antrenmanı yapacağız, yaşamla ilgili bir düzen oluşturacağız ve bunu hep sürdüreceğiz. Yaşınız çok genç, eğer tutarlı bir şekilde çalışırsanız başaracağınıza inanıyorum.

 168. hocam mehaba adım simge hemen hemen 170 boyundayım 50 kiloyum 15 yaşındayım herkes yaşıma göre tam ideal kilomda olduğumu söylüyor evet, zayıfım ama karın bölgemde oldukça yağ var eritmeye çalşıyorum ama olmuyor evde yapmam gereken basit bir kaç hareket vb. şeyler söyler misiniz ? teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba Simge, kilon ve boyun ideal denebilecek kadar orantılı, fakat herkesin yağları depoladığı 
   bölge farklıdır, seninki de göbek çevresinde demek ki, bence şimdilik bu fazlalığı çok kafaya takma, spor yap, yüz, yürüyüş yap aynı zamanda bölgeye özgü egzersizler yap ama sakın bilinçsiz diyetler yapma, yoksa o göbek diyeti bıraktıktan sonra fazlasıyla geri dönecektir. Sevgiyle kal.

  • Bu konuyla ilgili yazılarımız var. Sitemizde arama yapmalısın Simge.

 169. Samime Hanım adınız gibi samimi cevaplarınız için çok teşekkür etmem lazım öncelikle. Siz bu işi biliyorsunuz. Tavsiyeleriniz işe yaradı . Benim sorunum şu diyet , spor, egzersiz devam ettiğim halde 90 ile başladığım diyet programında 75 e takılıp kaldım . 172 cm. 40 yaş. a göre kitle indeksim 68 olmalı imiş yani fazladan bir karpuz taşıyorum bünyemde 7 kiloluk:) Bir de ramazan var önümüzde 17 saat aç kalıp ne varsa mideye indirme seansları başlayacak . 68 i bulmam ve ramazan için neler önerirsiniz? Selamlar.

  Yanıtla
  • Merhaba Tuna, belli bir kiloda takıldığın zaman protein ağırlıklı beslenmeni öneririm, dukan diyeti diye bir yazım var, onun atak dönemindeki gibi 4-5 gün sadece protein ağırlıklı beslen, ve de yaklaşık 10 gün gibi bir süre için egzersiz yoğunluğunu artır ya da süreyi uzat, bu yöntemler kesin işe yarayacaktır, tecrübeyle sabittir, ramazanda tabiki dikkat etmelisin, çorba, sebze proteine ağırlık ver, karbonhidratı ve yağlı yiyeceklerin tüketimini  en aza indir, yine işe yarayacak göreceksin. Kolaylıklar diliyorum.

 170. hocam tşk ederim yardımcı oldugunuz için benim sorunumda göbek yağlarımla ilgili şuan antalyada askerim bn askere ilk geldiğim sıralar 178 cm boy 79 kiloydum suan 95 kıloyum aşırı göbek oldu bende 45 gunum kaldı bu süre içinde 85 kıloya dusmem mumkunmu yaklasık 10 gundur her aksam 1 saat spor yapıorum mekık sınav falan sizin önerilerinz nedir 10 kılo vereblrmym 45 gunde siz neler öneriyosunuz bnm ıcın ama asker oldugumu unutmayn imkanlarım kısıtlı …

  Yanıtla
  • Merhaba Murat, 45 gün için 10 kilo vermek biraz fazla,belki 7-8 kilo verebilirsin. Spor salonu varsa ağırlık antrenmanı yapabilirsin,koşu yapabilirsin. belki yemek çeşitlerini ayarlayamazsın fakat ekmeği ölçülü yemeğe çalış, pilav makarna, şeker türlerini azalt, yemeklerin yağlı olan su kısmını yememeğe çalış, hem beslenmene dikkat eder hem de spor yaparsan başarabilirsin. Fakat kendine öyle yüksek kilolarda hedefler koyma, çünkü kısa sürede sağlıksız yöntemlerle verilen kilo en kısa sürede geri döner. Askerlik bittikten sonra da spora devam edersen hedeflerine ulaşırsın diye düşünüyorum.

 171. öncelikle merhaba. çok güzel bir paylaşım yapmışsınız.gelelim esas konuya ben 5 yaşından beri sporla ilgileniyorum. ama çok sık spor değiştiriyorum. spor değiştirirken  hiç ara vermezken bir sefer 1 yıl ara verdim ve o yıl 30 kilo aldım. baklava dilimlerinin yerini yağ ve göbek aldı. sıkınca aynı sertlik duruyor ama görüntü oluşmuyor. tekrar aynı görüntüye sahip olmak için ne yapmam gerekiyor. lütfen yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla
  • Aslında küçük yaştan beri spor yaptığın ve kaslarınla ilgili bir altyapın olduğu için şanslısın. Üzerini yağ tabakası kapladığı için kasların görünmüyor. Bu yağı eritmek için bölgesel egzersiz+tüm vücut egzersizi ve tabi ki kardiovasküler egzersiz yapıp bunun yanında protein açısından zengin beslenmelisin. Yağ ve karbonhidrat alımına dikkat etmelisin.

 172. Merhabalar ben Ahmet. 175 cm boyunda 81 kiloyum. 

  1 yıl önce 75kg iken bu yaza kadar 10 kg almışım yaklaşık. 85 kiloyken yediklerime dikkat etmeye başladım. 10-15 gün sonra da eve geldim, yaklaşık 1 haftadır hergün düzenli olarak 45 dakika kondisyon bisikleti ile spor yapıyorum. Fırsat bulduğum zamanlarda da çıkıp yürüyorum. Eve gelmeden önce tartınmamıştım ama geldiğimde 84 kiloydum. 6 günde 81 kiloya düştüm. Yaklaşık 3 kilo verdim. Fakat aklımdaki soru şu; hızlı verilen kilolar hızlı anlınırmış. Ben herhangi bir diyet programına bağlı kalmadan kendim evde ne pişiyorsa onları yiyorum.  Sağlıksız bir durum söz konusu mu sizce? Diğer bir sorum; bu şekilde devam edersem aynı hızla kilo vermeye devam eder miyim? İdeal kilomu bulmam ne kadar süremi alır? 

  Not: Şekerli veya gazlı içecek,  abur cubur, fastfood, beyaz ekmek vs. hiçbir şekilde kullanmıyorum. Aşırı kalorili yiyeceklerden kaçınıyorum. 

  Yanıtla
  • Merhaba Ahmet Bey, rutininizin dışına çıkıp spor yapmaya başlamışsınız ve doğal olarak kilo veriyorsunuz. Kaloriyi çok düşürmedikçe, ağlıklı beslendiğiniz sürece sorun olmaz. Fakat sporu bırakırsanız ve yediklerinize dikkat etmezseniz tekrar kilo alırsınız.

 173. Hocam mrb.ben 23 yaşında 1 70 144 kilo evli bi kadınım.çok uğraşlar vermeme rağmen kilo veremiyorum.spor ve diyet yapıyorum ama hala bi sonuç yok.7 yıl önce babamı ve annemi trafik kazasında kaybedince daha hızlı kilo almaya başladım.5 sene kadar depresyon ilaçları kullandım ve sürekli uyuyodum.sahipsizlik kimsesizlik ortada kalmışlık … bunların yanında kilo almamı çok önemsemedim ve geldiğim sonuç ortada.şimdi her ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum lütfen bana yardım edin.1 hafta önce doktora gittim ve tahliller sonucunda insilün bezleri yüksek çıktı.10 dakika yürüsem belime bıçaklar saplanıyor sanki.bel düzleşmesi olduğu için o da.inanın hayatımdan bezdim bi çok insanın dalga geçmesinden,vebalıymışım gibi bakmalarından bıktım.dün bi yerde tartışma çıktı annem yaşındaki 2 kadını sakinleştirmeye çalışırken kadının biri bana sen bizim işimize karışacağına git zayıfla dedi.öyle çok zoruma gitti ki anlatamam.lütfen bana yardım edin 🙁
  Saygılarımla

  Yanıtla
  • Bahar merhaba, gerçekten bir çok şanssızlıklar yaşamışsın ve şu anda sağlığını tehdit eden bir kiloya sahipsin. Ama kendini çözümsüz olarak düşünme. Sadece doğru yöntemleri izlemekle ilgili bir problemin olabilir. Tiroid ya da insülinle ilgili bazı bozukluklar hem beslenme tarzını etkiliyor hem de metabolizma hızını düşürüyor. Doktor kontrollerinin yanında bir diyetisyenden de yardım almanı öneririm. Devlet hastanelerinde diyetisyenler var ve ücretsiz olarak size uygun bir diyet programları hazırlarlar. Ve mutlaka her gün en azından yürüyüş yap ve temponu zaman içinde artırmaya çalış, süreyi uzatmaya çalış. Bunu bir yaşambiçimi haline dönüştürmeye çalış. Ben başaracağına inanıyorum.

 174. nekadar hareket yapsamda sonuç yok ben daha çok karın bölgesindeki yağlar için çabalıyorum evde yapıyorum evde yapılan birkaç hareket biliyorum ve ben kendimde bunları geliştiriyorum ama hala bir sonuç yok aniden diyet yaparsam vücut dengemin bozulucağını ve aksine kilo alabilme ihtimali olduğunu söylemişti bi arkadaşım

  Yanıtla
  •  Gökçe merhaba yorum yapmadan önce boyunu, kilonu ve yaşını bilmek isterim.

 175. spor salonuna gidecek vaktim yok var ama ozaman açık olan bi salon bilmiyorum iş dışında tatil ama onuda gitmek için uğraşmak istemiyorum işin açıkcası kimsenin spor salonunda beni görmesini istemiyorum herkes fit ve güzel vücutlara sahip evde yapabilceğim bikaç hareket öğrendim bunları uyguluyorum ama ben bi sonuç göremiyorum yemek olarak yine normal yemeklerimi yiyiorum ama daha az ve yeşillik yemeye dikkat ediyorum kesinlikle abur cubur yok acaba sonuç görmek için spor saatini mi arttrmam gerekiyo ya da özel bir diyet yemeğimi uygulamalıyım ?

  Yanıtla
 176. Merhabalar,
  Çok ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederiz. Ben belki de hiç aklınıza gelmeyecek birşeyden bahsetmek istiyorum. Yazılarınızın çoğunda “yağ ve kas ayrı kütlelerdir, dolayısıyla yağı kasa çevirmek diye birşey yoktur” gibi çok güzel bir bilgilendirme yapıyorsunuz. Ancak sayfanızda (bugün neredeyse bütün haber sitelerinde var) bir reklam var ve diyor ki “YAĞLARINIZI KASA ÇEVİRİN”. Tamam diyeceksiniz bu bir reklam ama, sizin gibi işini düzgün yapan insanların bu tür yanıltıcı reklamlara onay/prim vermemesi gerekir bence. Neden insanlar bu tür yanlışlarla yanıltılıyor ve bu sizin bilimsel bilginize aykırı olduğu halde bu reklama sitenizde yer veriyorsunuz? SAYGILAR…

  Yanıtla
  • Selim Bey selam,
   Bir reklam söylemi de olsa o ifadeden rahatsız oldum ancak satılan ürünü incelediğimde bilimsel olarak ciddiye alınan bir ürün olduğunu görünce reklamları kaldırmadım. Ben normalde tuzak reklamları yasaklar, yayınlamam. Bu arada, ilgili ürünle ilgili çalışmamızı başlatmış bulunmaktayız, takipte kalın, sağlam bir yayın gelecek.

 177. cok guzel bir site.ben 15 yasindayim 54 kiloyum boyum icin cok guzel amma gobegim var 8dakikalik egzersizlerden yapiyorum amma fayda almiyorum nolursunuz bana yardimci olun lutfen(((simdiden tesekkurler

  Yanıtla
  • Defne selam,
   Düzenli bir spora başlaman en iyisi olacaktır. Ek olarak da karın egzersizledri yapman karın bölgeni güçlendirip görünüşünü olumlu yönde değiştirecektir ancak yağ yakımı için düzenli spor daha yararlıdır.

 178. Sigarayı bıraktım spora basladım.. zaten mevcut olan kılolarıma yenılerını eklenmesın dıye kardıo + agarlık calıstıyor hocalar..Ama kımse hafta kac gun oldugunu soyleme geregı hısetmıyor heralde merak edıyorum her gun gıtmekte bır sıkıntı varmmı yada bununda bır kuralı varmıdır..toplamda 2 saat suruyor spor.

  Yanıtla
 179. Selam hocam…
  Benim amacım kas falan yapmak değil:)sadece göğüs bölgemde fazlalık yağ var ve onu eritmek istiyorum.bu mümkün mü ve ne kadar etkili olur.Yani istediğim gögüs bölgesinin kıyafet falan giyerken ortaya çıkmaması.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler..
  Saygılarımla…

  Yanıtla
  • Azad bu konuyla ilgili çok yazımız var. Bir kere genel olarka vücut kaslarını, göğüs kaslarınla birlikte geliştirmen göğüs bölgeni toparlayacak ve görünüşünü önemli ölçüde iyileştirebilecektir. Hiç göğüs kası geliştirmeden yağ yaktığında oldukça hacimsiz göğüs kaslarıyla elde edeceğin görüntüden de memnun olmayabilirsin.

   Yine de kıyafetler içinse sadece aerobik antrenmanlar ihtiyacını karşılar. Yavaş yavaş başla ve birkaç ay sonra sonuç almaya başlarsın. koşarak yağ yakımıyla ilgili Hayri Özmeriç’in yazılarını okumalısın.

 180. Hocam merhabalar.Bugün spora başladım yaşım 20 ama baya bi göbek var maalesef.Sormak istediğim beslenmeyi nasıl yapmalıyız ve spordan kaç saat sonra yemek yenmeli ?

  Yanıtla
  • Selam,
   Yeterince kalori ve proteini almalı ancak fazlasına kaçmamalısın, hem zayıflayıp hem kas yapman gerekiyor çünkü. Spordan hemen sonra kasların antrenmanda kullandığı glikojenleri şekerli su, üzüm suyu vb. basir karbonhidrat içeren bir sıvıdan abartmamak kaydıyla içerek doldurabilirsin. Yine antrenman sonrası ek besinleri kullanabilirsin. Onun dışında, spor açısından, antrenmandan sonra ortalama olarak iki saati geçirmeden tam bir öğün almak önerilir.

 181. hocam inanın siteyi çok aradım ama bulamadım.arama bölümüne yazdığımdada farklı şeyler çıktı 😀 . burdan yazsam sorun olmaz sanırım.henüz erkeniken yani kemiklerimin gelişimi durmamışken ben omuzlarım geniş olsun istiyorum.yani geniş omuzlar istiyorum. link atabilir yada buradan bilgi verebilirmisiniz.çok lazım.teşekkürler

  Yanıtla
 182. Mükemmel bir site bu. Açıkcası kitap halinde olmasını ve bu sayede yanımdan ayırmamayı isterdim. Hem telefonumda hem bilgisayarımda favorilerime ekledim.

  Yanıtla
  • İnşallah zaman zaman prestij matbu baskılarla da dergimizi sizlere ulaştıracağız Özgür Bey. Ne yazık ki tarih veremiyorum, henüz o kadar yolumuz var ki… Teşekkürler 🙂

 183. Öncelikle merhaba.
  7 senelik savunma sporu geçmişim var çocukluğumdan beri devam ettirdiğim sporu 2 sene kadar önce bıraktım göğüs kaslarım da her hangi bir şikayetim yok yanlız karın kaslarımın olduğu bölgede ince bi yağ tabakası mevcut gözle görülür şekilde kaslar belli oluyor ancak yağ tabakasından kurtulmak için ne yapmalıyım. Koşu ve yürüyüş yapmaktayım hemen hemen hergün. Ancak çok inatçı çıktı henüz bi erime vs bir olay mevcut değil herkese tsk ederim iyi geceler
  dipnot- boy 1.78 kilo 60

  Yanıtla
 184. hocam merhaba…benim de kilo sorunum var ve polislik sınavına gircem seneye bu zamanlar.
  170 boyundayım ve 90 kiloyum…Diyetisyene gidip ne demeliyim,hangi testleri istemeliyim beylik cevaplar almamak için..

  Cvbınızı bekliyorum….

  Yanıtla
  • Emre merhaba, diyetisyene gitmeden önce bir endokrin uzmanına başvurmanı öneririm. Kilonla ilgili öce glikoz tolerans testi ya da tiroid testi yapmak isteyebilir, eğer bunlarda bir sorun yoksa yine devlet hastanelerinde diyetisyenler var bunlar sana özel bir diyet listesi hazırlayabilirler, bunun yanında tabiki spor yapmalısın, en basit yapılan yürüyüştür ve tempolu yürüyüş başlangıçta senin için uygun olabilir. Umarım hedeflerine ulaşırsın.

  • merabalar hocam .ben bir buçuk senedir bady fitness yapıyorum boyum 1.77 kilom 71 aslında vücudumu iyi geliştirdim ama göbekte biraz yağ var karın kası yapamadım aslında yaptımda üztündeki yağı eritemedim sebebide kilo veriyorum zayıflıyorum diye kardio yapmıyordum ama artık karın kaslarınıda çıkarmak istiyorum kardio yapacağım ama bu seferde çok zayıflıyorum kaslardanda gidecek sorum hem kardio yapıp hem antrenmanıma devam edip kilomu koruyup karın kaslarını nasıl çıkarabilirim mümkünkü bu ??

  • Kardiyo çalışmaları kaslarını korktuğun kadar azaltmayacaktır, bence riski gözünde büyütmemelisin. Kardiyo yapmadan da karın kaslarını çıkartabilirsin ama beslenmene çok dikkat etmen ve vücut geliştirme sporcularının definisyon döneminde girdiklerine benzeyen beslenme düzenlerine girmen gerekecektir.

 185. slm benım adım batuhan 19 yaşındaayım ben yaklaşık olarak 1senedır kendım bır spor salonuna gıtmeden spor yapıyorum ve bu 8 ayda tam 13 kılo almışım kılom 78 boyum 1.80 neden bole anlamıyorum spor ypmaya başlayalım kılo almışım sızce bu doğla mı ?

  Yanıtla
  • Batuhan merhaba, evde spor yapıyorum diyorsun fakat ne derece programlı yapıyorsun buna bakmak gerek, beslenme içeriğini gözden geçir, yazımızda bilgiler ayrıntılı olarak var ama kilo aldıysan demek ki harcadığın kaloriden çok çok fazlasını alıyorsun. Bence sadece spor değil diğer ayrıntıları da dikkate almanı öneririm.

 186. meraba 18 yasındayım boyum 1.63 ve 68 kıloyum .  bu durumdan cok rahatsızımm hemm saglıgımm acısındaann hem estetık acıdan . bıran oncee gobegımı ve yağlarımı eritmek istiyorumm. göbek eritme konusundaa bırcok sey duyuyorzz fakat bnların ne derecee dogru oldgunu bılmıyoruz. yasımınn 18 olmasına ragmenn cok kıloluyumm  ve cevremdekı ınsanlara baktıgımda ozellıklee yasıtlarıma cok rahatsz oluyorumm . şimdi yazda geliyor ve bu durum benı dahada sıkıcak.  gobegımı erıtıp, zayıflayıp estetık bır yapıya ve saglıklı bı yasam ıcin ne yapmalıyım .. yardımcı olursanız sevinirim 

  Yanıtla
  • Sena günlük olarak ve devamlı olarak yapabileceğin bir egzersiz biçimi seçebilirsin, bu tempolu yürüyüş ya da yapabileceğil farklı bir spor olabilir, en az haftada 3 gün 30-40 dakika bunu yapmalısın, ayrıca karbonhidrat içeren gıdalardan, fast food tarzı yiyeceklerden ve çok aşırı yağlı gıdalardan uzak durmalısın, hiç bir şey mucize değil bu konuda, kısa süreli değil yaşam biçimi haline çevirebileceğin bir beslenme ve egzersiz tarzı seç. Umutsuz olma, önce başarabileceğine inan, yaşın çok genç, bilinçsiz diyetler yapıp sakın metabolizmanı yavaşlatma, ayrıca kilon çok abartılı değil, bence inanırsan ve çaba harcarsan yapabilirsin.

 187. mrb iki gündür alt ve üst karın kasları egzersizi yapyorum  göbeğim çok ağrıyo  yanma oluyor vucuda 160 boyum 54 kiloyum  ayva göbeğii aritmek istyorum kaç  dakika yapmam gerek egzersiz birde ne zaman erir göbemdeki yağ tşk ederim 

  Yanıtla
  • Ahu selam,
   Kaslarındaki yanma türü ağrı için endişe etmene gerek yok, detaylı bilgiyi şu yazımızdan alabilirsin: https://www.bodytr.com/2010/03/doms-gecikmis-baslangicli-kas-hamlik-agrisi.html

   İlgili hareketler vücut yağlarını eritmekten çok karın kaslarının gelişimini sağlar. Zayıflamak amacıyla yürüş, koşu vb. çalışmalar yapabilir ve de beslenme düzenini gözden geçirebilirsin. Bununla ilgili onlarca yazımız mevcut. Kolay gelsin.

 188. Yaklaşık üç aydır sıkı bir diyet ve yürüme&koşma programı ile 90  dan 77 ye kadar düştüm ama karın yağları çok inatçı, aslında  ne kadar zamanda aldıysam o yağları, o kadar zamanda da vermeliyim düşüncesindeyim; ama karın yağlanması azalmayınca da insanın morali bozuluyor.
  Sizce karın  egzersizlerine mi başlamalıyım yoksa başka neler yapabilirim ? 

  Yanıtla
  • Gayet başarılısın Tuna, yılmak yok, karın yağlarını eritmek için hem diyet hem de tüm vücut kaslarını çalıştıran egzersiz yap , egzersizlerini ve beslenme düzenini bir yaşam biçimine dönüştürmeye çalış, daha kalıcı sonuçlar elde etmiş olursun.
   Karın kaslarına yönelik egzersizler de bu bölgedeki kaslarını şekillendirir.

 189. merhaba  hocam boyum 1.85 kilom 93 şekeri ekmeği artık eskisi gibi yemiyorum çok az yiyorum  göbeği en kısa yoldan nasıl eritirim 1. ve 3. videodaki hareketleri 2 haftadır hergün yapıyorum..

  Yanıtla
  • Bunlar karın kası geliştirme harketleri, eritme hareketleri değil. Yazıda belirtmiştim bunları 🙂 Düzenli spor, bilinçli beslenme ve sabır. Başka bir formül ben bilmiyorum, bilenlere de inanmıyorum 🙂

 190. yazınızı okudum ve 1 haftada 5 kg verdirdiğini iddia eden diyeti bırakmaya karar verdim..
  aslında normal zamanlarımda iş temposundan dolayı egzersiz yapamıyorum ama akşamları 3-4 km yürüyorum ve şeker yerine kuru kayısı, kuru üzüm ve kuru erik yiyorum…fazlalık sadece 4 kg var ve nasıl baş edeceğimi bilemiyorum 🙁

  Yanıtla
  • Sevgi selam,
   Sıhhi bir maniniz yoksa (80 yaşında insan cümlesi kurdum ama alakam yok, neyse) yürüyüş çalışmalarınıza tempo, şiddet katmanız gerekiyor, çrneğin ilk 400 metreyi normal yürüdünüz, arada 100 metreyi olabildiğince hızlı yürüyün ya da koşun, sonra artık bu yüksek tempoyu devam ettiremediğiniz raddeye gelince durmayın, başladığınz ilk tempoda egzersizi devam ettirin. Sonra bir süre sonra zaten yeterince dinlenmiş olacaksınız, araya bir tane daha böyle şiddetli tabiricaizse depar serpiştirin. Antrenman sürenizi mümkün mertebe 25 dakikanın altında tutmayın. Egzersiz konusunda bunları söyleyebilirim. Pek çok yazımız var, lütfen okuyun. Ben bunları not etmek istedim, Samima Hanım’ın da ekleyecekleri olabilir.

   Beslenme konusundaki yazılarımızı da okuyun. Doğru beslenme + egzersizle uzun vadede çözüme ulaşacağınıza emin olun.

  • 🙂 sıhhi br manim yok 🙂
   tek sorunum iş tempomun yoğunluğu ama masa başı yoğunluğu…birazda sabırsızım sanırım sanki kiloları 3 günde almışım gibi 3 günde vermek istiyorum 🙂 yazılarınızı olabildiğince okuyorum aslında ama nasıl yorulmadan kilo aldıysam yine yorulmadan vermek istiyorum kiloları biliyorum çok şey istiyorum 🙂
   tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım

  • Sevgi Merhaba,

   Kilomuzu değerlendirirken internette dolaşan beden kitle endeksini gösteren tabloların çok gerçeği yansıttığına inanmıyorum. Çünkü kişinin yaşını, kadınsa hamilelik yaşayıp yaşamadığını ve kişinin daha önce diyet yapıp yapmadığını, kemik yapısının kalınlığını hiç dikkate almadan değerlendirme yapan indeksler  onlar. Bunlar sadece benim görüşlerim değil, dünyaca ünlü bir diyet sistemini ortaya atan kişi tarafından savunulan görüşler ve ben de gerçekçi olduğuna inanıyorum. 
   Şimdi sen 4 kilo fazlam var diyorsun, bu manken ölçülerine göre mi? önce buna bakmak gerek. Daha önce kilosundan rahatsız olup bilinçsizce defalarca diyet yapmış, kilo vermiş ve sonra fazlasıyla geri almış biri olarak söylüyorum, hızlı kilo verdiren diyetlet kısa süre için amacına ulaştırıyor fakat sonra, diyet bırakıldıktan sonra ne olacak? buna bakmak gerek. O nedenle rahatsız eden bir fazlalığın yoksa bilinçli beslenme ve yürüyüş öneririm. Özellikle protein ağırlıklı beslenme seni hedefine daha rahat ulaştıracaktır. Aslında bu konuda bir yazı yazmıştım ama zalım editörümüz yayınlamadı nedense:)
   Neyse umarım beğendiğin vücut hatlarına  kavuşursun.

  • 24 yaşındayım boyum 164. kilom 56. kollarım ve bacaklarım ideal sadece göbek bölgemle sorunum var…7 sene aralıksız voleybol oynadım o zamanlar 51 kiloydum sporu bırakınca epeyce göbeklendim.. 36-38 giyiyorum hedefim 34-36 bedene inebilmek…protein ağırlıklı beslenme konusuna daha çok dikkat etmem gerekiyor..
   yazılarınızı fırsat buldukça takip ediyorum. birde vücut analizi yapan merkezler var. dün gittim sonucu yazıyorum birde siz değerlendirirseniz çok mutlu olurum.. boy: 164, kilo: 55,9, yağ oranı :26,3 , su:49,8, iç yağ :3, günlük kalori: 1236, metobolizma yaşı :22, kemik:2,4 kas oranı:38,2 çıkan sonuç bu

  • Sevgi, tabi ki aktif spor yaşantısını bırakıp pasif bir yaşam trazına geçersen kilo alman normaldir. Kadın olarak bizlerin vücut yapısı erkeklerden biraz daha farklı, yağ depolamaya daha müsait, tabi ki bu depoların yeri genetik yapımıza göre de değişiyor. Bir başkası basende bacakta depoluyorken, sen göbek bölgesinde depoluyorsun. aslında rahatsız edici bir kilon yok, sanırım senin rahatsızlığın estetik kaygılarla ilgili daha çok. Fakat şunu daima hatırlamanı öneririm. Alıp verip metabolizmanın dengesini bozacağına bu kilonu korumaya çalış. Daha önce de bahsettiğimiz gibi beslenmene ve egzersizine dikkat edersen verirsin.

   Vücut analizi konusuna gelince bu konuda hiç bir fikrim yok ina ki o yüzden yorum yapamayacağım.

 191. merhaba hocam.28 yaşında 188 boyunda ve 89 kilodayım.3 ay öncesine kadar 95-100 kilo arasındaydım. ekmeği (sabah hariç) tatlıyı (haftada 1 kez olmak kaydıyla) bıraktım. pilav makarna tarzı yemeklerde yemiyor sayılırım.evde bile olsa fazla spor yapamıyorum iş çok yorduğu için.ağır bir işte çalışıyorum.işteki çalışma kilo vermek için yeterlimi?kilo vermek için terlemekmi gerekir?birde ideal kilom kaç olmalı?şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla
 192. merhaba ben 24 yasındayım 1.80 boyundayım 70 kıloyum ama göbeklenmeye basladım sporumu sadece evde yapabılıyorum. örenegın kol kaslar,ı omuzlar, sırt göüs, kaslarımı gelıstırmek ıcın agırlık calısıyorum.hersey normal ama az bı göbegım var mesela cok azıcık nefesımı ıcıme cekınce dumduz oluyor.mekık cekıyorum 2 gunde 3 set halınde 15 er ve yıne aynı sekılde bacaklarımı parelel sekılde asa yukarı kaldırıp ındırıyorum oda 3 set 15 er.ama yınede göbegım gunden gune artmaya baslıyor.oturunca göbek bölgemde toplanma oluyor .ayaga kaktımdada göbegım gıysım üstümdeyken bellı oluyor.lutfen yardımcı olun ne yapmam gerekıyor dumduz bır göbege sahıp olsam vucudum mukemmel olacak tek sorunum o.bu arada kılo vermek ıstemıyorum 4 kılo daha almak ıstıyorum ıdeal kıloma ulasmak ıcın.yemege gelınce gunde en az 3 ögün ve doyana kadar yıyorum.yemek secımı yaparım ama sevdıgım yemek olunca patalayana kadar yıyorum nerdese 🙂 bide ekmek cok tuketıyorum belkı ınanmıcaksınız ama bazen yarım paket makarna yapıyorum hemen hemen hepsını tek basıma yıyorum yanındada yarım ekmek bırıte bılıyorum 🙂 bunları yazarken kıloma ve azıcık göbegıme aslıncasukredesım gelıyor :)) ilginiz için tesekkurler 

  Yanıtla
 193. öncelikle merhaba hocam  ben evde spor yapıyorum ayrıca 170 boyum var ve 59 kiloyum karın kası yapmak istiyorum ve yazılarınızda yapmak için yag oranının yüzde 12 nin altına düşürmek gerektiği yazıyor sizce kilom normal midir? yoksa daha zayıflayarak yag oranını düşüreyim mi? eğer zayıflamam gerekiyorsa kaç kilo olmalıyım cevap bekliyorum saygılar

  Yanıtla
 194. Merhaba hocam ben spor salonuna gidiyorm kas yapmak için kaslarımın durumları iyi ama göbekte şişme var yani bi bardak su içsem bile şişkinlik ortaya çıkıyo .. Napmam lazım akşam 8 den sonra yemek yemeği kesersem şişlik inermi ? ama buseferde zayıflarım ve yeterince kas yapamam yardımcı olurmusunz ? Koşarak karındaki yağlar erir dediler koşmam mı lazım acaba ?

  Yanıtla
 195. Fatih merhaba, eğer yağlarını eritmeden karın hareketlerini yaparsan ,karın kasların gelişse bile yağarın altında kaldığı için kasların ortaya çıkmayacaktır. Bu nedenle bir taraftan diyet ve tüm vücut kaslarını çalıştıran egzersizler sayesinde yağlarını eritiken, diğer taraftan karın kası hareketleriyle karın kaslarını güçlendirmeni öneririm. Ayrıca ‘göbek nasıl eritilir ‘ yazısı hedeflerine ulaşman için seni daha doğru yönlendirecektir. Kolaylıklar diliyorum.

  Yanıtla
 196. Merhabalar yazınız çok güzel ve faydalı yalnz bn araştırdıkca kafam karışıyor. Bazıları tempolu yürüyüş diyor bazıları hızı azaltın yükseltin azaltın diyor (: Koşu bandına çıkıyorum mesela ilk 5 dk 5,3 dk 6,1 dk 7,3 dk 6,1 dk 8 olarak hızımı azaltıp çoğaltıyorum. Bu doğru mu yoksa mesela 20 30 dk 7 ile mi yürümeliyim.Yada yürümek mi iyi koşmak mı ? 10 kilo falan fazlalığım var sporu hem hayatıma tamamen sokmak istiyorum hemde kilo vermek.Hangisi bana daha iyi olur ?  Bide diğer sorum kalp atış hızı hesaplama var ben 19 yaşındayım hesapladığımda çok yüksek rakamlar çıkıyor anlamıyorum (: 120den sonra yağ yakımı oluyormuş doğru mu ? Ona dikkat etmelimiyim yani ? Son olarak 45 dk yürüme ve koşma sonrasında aerobik yapıyorum çok mu aşırı yükleniyorum acaba (: ama bu kısa süreli tabi mesela karın kasım için mekik falan pilates vs. yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkr ederm…Saygılar

  Yanıtla
  • Şeyma merhaba,
   1) Sabit tempolu yürüyüş de uygulanabilir, interval dediğimiz aralıklı antrenman da yani temponun arttırılıp azaltıldığı. fakat intervaller kafana göre pek olmasın, manasız olur; örneğin 5 dakika hızlı tempo yürüdün mü, sonra bi 200-300 metre hafif tempo koş, sorna ara vermeden tekrar yürüyüşe geç ve tekrar hızlı tempo yürümeye devam et, sonra 200-300 metre daha koş ve tekrar 5 dk. yürümeye geç gibi… Veya, normal mi yürüyorsun, 5 dakika normal yürü, sonra 1 dakika hızlı tempo yürü ve sonra 5 dakika normal, hiç ara vermeden 1 dk. hızlı tempo yürü. Bunun gibi 30-45 dk.lık antrenmanlar. Anlayacağın aralıklı antrenman duraksız olmalı ve sistematik olmalıdır.

   2) sitemizde yürümeyle ilgili, koşmakla ilgili yazılar var, lütfen onları oku.

   3) Sporu hayatına sokarsan forma girmeye başlayacak ve dolayısıyla kilo vereceksin, yani her ikisi de olacak.

   4) Kalp atımıyla ilgili Hayri Özmeriç’İn yazıları var, onları oku ve koşuları ona göre belirler.

   5) 120’den daha aşağı nabızda da daha yüksek nabızda da yağ yakımı olur. Aerobik antrenmanlarda nabızdan çok süre önemlidir, antrenmanın ne kadar süredir yapıldığı, yapılıyor olduğu.

   6) Aerobikten ne kastediyorsun? Lütfen sitemideki aerobik tanımını oku. Mekik, pilates vs.ye biz aerobik demiyoruz., terimlerin tanımı örtüşmeden doğru iletişim kuramayız.

   7) Arkadaşlarınla forumumuza üye olabilir ve bir günlük tutabilirsin.

 197. Merhaba …Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekür ederim ….Şunu sormak istiyorum benim göbeğimde yağlanma var ve hayli fazla oturunca kat kat olmasına sinir oluyorum..Yukarıda ki hareketler karın kaslarınızı geliştirir demişsiniz ben yağlı göbekle bunları yapsam faydası olur mu acaba göbeğim irileşsin istemiyorum daha fazla…Tekrar teşekürler Cevabımı alırsam çok mutlu olucam tekrar saygılar…

  Yanıtla
 198. merhaba;3 yıllık fitness hayatımdan sonra 2.5 yıllık bir aram oldu.3 aydan itibaren tekrar  başladım.Bölgesel zayıflama konusunda ki bilgileriniz de tamamen haklısınız.Yarı profosyonel bir sporcu olmama rağmen yağ depolama abdominal egsersizleri hakkında ki bir çok görüşüm değişti.Ve bu yazınızı okuyan tüm sporcu arkadaşlarım olsun veya başlıyacak amatör arkadaşlarım olsun bu önemli bilgilerden  sonuna kadar yararlanma ve uygulamasını tavsiye ediyorum.Saygılarımla

  Yanıtla
 199. Merhabalar Bugün tesadüfen websitenizi buldum ve ilgimi çeken başlıklarınızı ve konularınızı keyifle okudum. Siteniz takip edilmeye değer bir site. Malum hafif bir göbeği olan Türk erkeği oldugumdan bu başlığınızı elime kalemi alıp, bilmediğim bir konu hakkında notlar tutarak belki uygalarım diye dikkatlice okudum. Bunlara dikkat etmeleyiz, özellikle şunlardan kaçınmalıyız, devamlılık vs.. gibi çerçeveden baktığımızda biraz iş karışıyor. Çünkü benim gibi Türk kültürü ile yaşayan birçok insanın standart bir yemek ( sabah,öğlen,akşam) kültürü var. Özellikle aileleri ile yaşayanlar için ona özel ( kendi diyetine uygun ) hergün yemek yapılabilmesi zor. Örneğin bir kahvaltıda karşimıza hemen hemen her sabah aynı besinler çıkıyor. Ayrıntıya girmeden, biliyoruz ki yediğimiz zeytinde tuz var, zeytini biraz daha tüketsek bu günlük tuz ihtiyacımızı karşılarımı vs… Bizim kültürümüzdeki beslenme alışkanlıklarımıza göre, bu faydalı ve okunmaya deger yazılarını analiz etmeyi tercih ederdim.
  Saygılarımla

  Yanıtla
 200. Yaziniz cok ayrintili, cok tesekkurler..
  Ben haftada 2-3 kere jimnastik salonunda cardio ve step yapiyorum. Ilk yarim saati cardio agirlikli, sonrasinda agirlik calisma ve ardindan crunch yapiliyor. Yaziniz da 1 saat kardio demissiniz. O halde calisma oncesi interval yurume falan mi yapmali, yani yarim saat once gidip yurumeli, kosmali ve ardindan cardio dersine baslamaliyim. Ya da haftada uyguladigim sayiyi mi artirmaliyim?
  Kilo verdim, inceldim ama gobek ve yanlarda hala cok incelme yok, sanirim en eski yerlesik olan en son gidecek:)
  Cevabiniz icin simdiden cok tesekkurler..

  Yanıtla
  • Egemekinim selam,
   Lütfen sitemizdeki “aerobik egzersiz nedir” tanımını okuyun, Hayri Özmeriç’İn yazısıdır. Kavram karmaşası var.

   Göbek yağlanmasıyla ilgili olarak da endişe etmeden keyifle çalışmalarınıza devam edin, tabii ki diyetinizle de destekleyerek bu süreci. Biz yazımızda yağlanıp yağ yakması havuza benzetiliyordu, ilk yağlanan yerler ilk dolan yerler gibidir bir havuzdaki, yani havuz boşaltılırken (yağ yakılırken) en son oralar gider. Dolayısıyla ilk yağlanan göbek bölgeniz en son yağları yakacak olan bölgenizdir. Yağ yakımı da bölgesel değildir çünkü.

  • İnanmak başarmanın yarısıdır diyebiliriz herhalde:) Ümidinizi yitirmeyin.

 201. Merhaba yazınızın gerçekten çok faydası oldu yalnız birşey danışmak istiyorum 17 yaşındayım boyum 163 kilomsa 56 six pack için her gün abs ve diğer hareketleri(cardio gibi) düzenli olarak yapıyorum ama göbek bölgesinde yağlanma var bir türlü eritemedim düzgün bir diyet de bulamadım bu konuda yardım eder misiniz ?

  Yanıtla
  • Mehmet merhaba,
   göbek nasıl eritilir başlıklı yazımızın sana daha çok faydalı olacağına inanıyorum.

 202. Yazinizi ve sitenizi cok begendim. Son birkac ayda biraz hareket ve saglikli beslenmeyle 4-5 kilo kadar verdim. Ama gobek oldugu gibi duruyor. Iki dogumdan sonra da daha cok yaglanmaz seklinde kaldi. Belki dogumlara bile bagli degildir, cunku bekarken bile gobegim vardi:)
  Gobekteki yaglari eritmek icin ne yapmaliyim. Sadece cardio ya da yukarda bahsettiginiz Abs hareketleri teksina yetmiyor, ama haftada kac kere yapmaliyim. Ayrica agirlik kaldirma ne kadar sure olmali, ya da kacar kez?
  Cevaplariniz ve yardimlariniz icin simdiden tesekkurler…

  Yanıtla
  • Egemekinim merhaba, aşağıda linkini verdiğim göbek nasıl eritilir yazısını okumanızı öneririm, bir de foruma üye olup günlük tutabilirsiniz, soracağınız sorulara yanıt verebilecek bilgili ve oldukça ilgili arkadaşlarımız mevcut. Hem de bu sayede kontrolü elden bırakmamış olursunuz. Sevgiler…
   https://www.bodytr.com/2011/08/gobek-eritme-karin-eritme.html

 203. siteniz gerçekden mukemmel ama bıraz dagınık gendıme uygun programı bir türlü çıkaramadım 🙁 yardımcı olabılıcek elgılenebılıcek biri warsa e mail adresimden ulaşabılır mı uykumu duzene koydum 3 ogunu ara ogunelrde meyveyı protein için sütü gunluk bır bardak liman suyunu ıhmal etmıorm duzgun bır sekilde evde yaptıgım tonla arastrmadan çıkardıgım şekilde çalışıyorum 1 aydır gram değişiklik yok 12 sene taekwando yaptım 3 senedir spor yapmıyordum 7 yıldır sigara içiyordum 4 aydır bıraktım bı 4 ayın 3 unde neredeyse 10 kilo aldım zaten sınırdaydım 1ayını da sporla geçırdım dıkkatlı ve duzenlı bır sekılde ama ne vucudmda şekil olarak degısıklık war nede kilomda 1.82 boyum var 89 kiloyum acil yardım 🙁 🙁 

  Yanıtla
  • Furkan selam,
   Forumumuza üyelik başvurusunda bulunabilirsin fakat foruma yapacağın başvuru metninde noktalama işaretlerinle aran kötü olduğu için kabul edilmeyebilir.
   Sevgiler,

 204. merhaba.sitenizi ilk defa ziyaret ediyorum oldukça iyi hazırlanmış ve son derece faydalı bilgilere ulaşmak mümkün emeği geçen herkese teşekkürler(bu yazınız ise harika)

  Yanıtla
 205. merhaba, yağ yakımının gerçekleşmesi için sürenin ne kadar olması gerekir; bazı kaynaklar 45 dkdan sonra yağ yakımının gerçekleşebileceğini söylüyor ama 45 dk koşu ağır gelmez mi, açıkçası benim merak ettiğim şey koşmaya başladıktan sonra yağların yanma süresi ne zaman olur?

  Yanıtla
  • Bu konuyu yazarlarımızdan Hayri Özmeriç’in koşuyla ilgili yazılarına gözden geçirerek yeniden yollamanızı öneririm.

 206. Merhaba Meltem,
  Çok teşekkürler. Aslında su ile ilgili sormuşsun ama ben bazı farklı konulardan da bahsetmek isterim sana. Ilık suyun metabolizmayı hızlandırıcı yani bağırsakları çalıştırıcı etkisi var bir miktar fakat yağ eritme konusunda yeterli bir faktör değil tek başına. Anladığım kadarıyla bebeğin var, eğer onu emziriyorsan kilo konusunu biraz ertelemeni öneririm çünkü süt üretimi etlileyecektir. Eğer emzirme ile ilgili sorunun yoksa kilo vermek için egzersizin yanında protein ağırlıklı çok az karbonhidrat içeren diyet yapman gerekiyor. Özellikle göbek yağlarını eritme konusunda yeni bir yazı hazırlıyorum.O senin için daha yönlendirici olacaktır. Bir şekilde aldığın kalori yaktığından az olsun ki depolardaki yağı kullansın vücudun. Ama dediğim gibi küçük bir bebeğin vasa acele etme vücudun zamanla kendini toparlayacaktır ve bir de spor ve diyetle desteklersen hedefine daha kolay ulaşırsın. Sevgiler.

  Yanıtla
  • merhaba samime hanım öncelikle çok teşeşkür ediyorum size. ben kızım 1 yaşındayken süt vermeyi bıraktık yani emzirmiyorum eğer emzirseydim kilolarımı asla sorun etmezdim çünki kızımın sütünün çoğalması önemli olurdu:)) kızım 14 kasımda 2yaşını doldurucak allahın izniyle ve bende kafaya taktım sağlıklı beslenmek ve spor yapmak istiyorum ve dediğiniz gibi spor ve dietle hedefime ulaşmak istiyorum, iyigüner:))

 207. merhaba hocam nasılsınız? size bir kaç sorum olucaktı öncelikle sabahları içilen ılık yada soğuk suyun zayıflatmada bir etksi yoktur diye bir yerde yazı okudum, bence yanlış bir yazı ama ben her sabah kalktığımda iki bardak ılık su içiyorum ,
  hocam su içmek tabikide çok yararlı en az 2.5lt içmemiz lazım. zayıflatmada etkisi varmıdır? onu merak ediyorum ve ben müsait olduğum zaman spor yapıyorum evde,cd var bende onu izleyip tekrar ediyorum 55dakika sürüyor fakat müsait olduğum zaman yapabiliyorum belli bir saat koyup yapamıyorum aç yada tok ve ya sizin bana söyliyceniz birşey varmı hocam, sporu nasıl yapmalıyım sabahmı akşammı bunları öğrenmek istiyorum sizden mümkünse, bende bebek olduğu için uyku düzenim belli değil gece geç uyursam en geç 10 yada 11de kalkan biriyim malesef:(( tabiki en sağlıklısı sabah erkenden ayakta olmak ama işte herşey istediğimiz gibi olmuyor malesef şimdilik söyliyceklerim bukadar kendinize iyibakın sağlıcakla kalın…

  Yanıtla
  • Meltem selam,
   Ramazanı kolay geçirmeye çalışıyor, tabiricaizse biraz hile yapıyorum? 🙂 Sen nasılsın?

   Suyla iligli sitemizdeki şu üç dört yazıyı okumanı öneririm, en azından göz atmanı:
   https://www.bodytr.com/2009/02/su-icmenin-faydalari.html
   https://www.bodytr.com/2009/02/spor-su.html
   https://www.bodytr.com/2009/02/sicak-su-icmek.html
   https://www.bodytr.com/2009/12/saglik-icin-su-icmek.html

   Sporu yapmak için en iyi saatin hangisi olduğunda bilimsel olarak sunulan çok fazla öneri yok zira bu konuda verielr kısıtlı ve bir görüşe göre de sporun saati çok önemli değil. Bununla birlikte bir görüşe göre de etkisi var. Hormonal açıdan en uygun saat öğleden sonra, akşamdan önce gibi görünüyor. Spor yaparken ne yeni yemek yemiş ne de aç olmak gerekiyor. Hafif bir egzersiz (kısa bir yürüyüş ya da kişinin formuna göre ağır olmayan başka bir egzersiz) yemekten sonra yapılabilir ama antrenman niyetine ciddi bir egzersiz yemek dolu mideyle yapılmamalı. Aç karnına da yapılmamalı, yemekten birkaç saat sonra yapılmalı ve açlık hissedilmeyen bir anda yapılmalı.

   Düzenli bir şekilde egzersize devam ettiğinde bunun sayısız faydasını göreceğinden emin olabilirsin. Bu arada, bu yazı Samime hanımın olduğu için bir iki cevap vermedim ama sonra baktım ki sanırım soru banaymış.

   Çok selamlar, görüşmek üzere.

  • selam hocam evet sorum sizeydi fakat tabiki bana cevap yazan arkadaşlarımada çok teşekkür ediyorum sağolsunlar böyle böyle dahada fikir oluşuyor insanda:))) iyiyim hocam teşekkür ederim hayırlı ramazanlar diliyorum, size ve herkese hocam size kısaca ne yaptıklarımdan bahsetmek istiyorum sıkılmazsanız:)) sabah kalkıyorum menü olarak bir servis tabağı yapıyorum salatalık, domatez ,haşlanmış yumurta, az peynir, ekmek yemiyorum,. öğlen mesela evde ne yemeğim varsa mesela bugün semizotu vardı yemeğini yaptım hocam az yedim bir saat sonra bulgur pilavı vardı az olarak yedim. az, az sık, sık, yani ve saat 4 olduğunda hocam bir tabak güzel bir salata yaptım karışık onu yedim akşamda diyorumki sadece karpuz ve yanında peynir saat 7de ondan sonrada acıkırsam meyve yada yoğurt yada bol su da, tok tutuyor insanı :)ve hocam sigarayı bırakalı 9gün oldu çok iyiyim çok şükür sigara konusunda mutluyum fakat neskafe içmeye başladım sanki sigaranın boşluğunu onunla dolduruyorum günde en az iki en çok 3 fincan içiyorum durumlar bunlardan ibaret sizce kötümü gidiyorum hocam ve hocam şimdilik son sorum size daha çoook sorucak sorularım olucak bence çünki ben kafaya taktım hocam sporu ve zayıflamayı psikolojik olarak iyi hissetmem için istediğim gibi olmam lazım sorum ben zayıfladımmı yada kasmı kaybettim bunu nasıl anlarım hocam doğru bir şekilde sormuşumdur sanırım soruyu kendinize iyibakın allaha emanet olun iyigünler…

  • Meltem selam,
   Ben de size hayırlı ramaznalar dilerim, ailecek nicelerine ulaşırsınız inşallah.

   Neskafe tipi kahveler de sürekli kullanılmamalı, ne yazık ki onlar da masum değil ve bence 2-3 fincan çok. Beslenme konusunda da Karatay Diyeti ve Taş Devri Diyeti adlı iki kitap var, onlardan istifade etmeni öneririm.

   Sporla birlikte düzenli ve yeterli beslenirken ilk bir iki ayı dikkate alma bile. Sonraki 3-5 ay sadece ölçü ve görünüşü dikkate al, kilolarını değil. Yedinci aydan sonra kilo konusunda da yol katetmeye başlayacaksın diyebilirim, bunlar gözlemlerimden yaptığım genel çıkarımlar.

   Spor konusunda detaylı destek için forumu kullanalım.

   Çok selamlar 🙂

  • zayıflamak…galiba çağımızın ortak hastalığı haline geliyor gencinden yaşlısına.beni mutlu eden sorgulanılması ve öğrenilmesi…sıcak ve soğuk suyun zayıflamada hiç etkisi yoktur sadece vücutta kalma süreleri farklıdır..sabah içilen suyunda güzelliği şudur nasıl yüzünü yıkıyorsun dış temizliği oluyorsa içinide sabah içtiğimiz bir bardak su temizliyor.uyanmayı sen kafana takma herkezin metebolizması farklıdır kimisi erkenden kalkar dinç olur kimisi erken kalkınca hasta hisseder kendini…spor yapmak aç karına daha iyidir vücuttaki depolar sabaha kadar biter ne hissederiz açlık ama yemek vermeyince ne yapar depolara girer sabah aç yapılan sporlarla vücut deposundaki yağları yakarız..ama üzerine yine gereğinden fazla kalori yüklersek yağlar tekrar geri döner..günlük almamız kalori çok önemlidir kendi ağırlığımızın 1.5 katı ile beslenirseniz sağlıklı bir şekilde zayıflarsınız…zararın neresinden dönerseniz kardır derlerya işte sizin sporunuzda bu oluyor haftada 3 ila 4 gün yapmanaz faydalıdır….ŞEFİKA KOCA..

  • merhaba şefika hanım size katılıyorum çağımızda artık hastalık haline geldi fakat kilolu olmak başlı başına bir hastalıktır zaten kilo herşeyin başlangıcıdır ,bence tansiyon kalp vs vs oyüzden sağlıklı bir şekilde beslenip zaıflamak isterm ki bizde kilo genetik diyebilirim anne tarında dolayı oyüzden bende 28 yaşındayken kilomu korudum korudum koruyamazsam ben dahada zayıflıyamam diye düşünüyorum ve çok teşşekür ediyorum size iyigünler…

Fikrinizi Bizimle Paylaşın