Göbek Eritme Yolları

Bir insanın fazla kilolu olması, illa sağlıksız olduğu anlamına gelmez. Aslında çok sağlıklı olan bir sürü fazla kilolu insan bulunur (1). Ve buna karşılık, bazı insanlar normal kilosunda olmasına rağmen, obeziteyle bağlantılı olan metabolik problemleri yaşar (2). Bunun da nedeni, cilt altında bulunan yağların aslında büyük bir problem olmaması (en azından sağlık açısından.. daha çok kozmetik bir problem). En çok soruna neden olan ve en tehlikelisi karın bölgesinde bulunan yağlar (3). Bu nedenle göbek eritme konusu pek çok insanı düşündürüyor.

Karın yağlarının miktarı genel olarak bel çevresi ölçülerek öğrenilir. Bunu evde basit bir mezurayla yapabilirsiniz. Bel çevresi erkeklerde 102 ve kadınlarda 88 santimi geçiyorsa tehlike sınırındasınız ve göbek eritme konusunu düşünmeniz gerekiyor demektir.

Gerçek şu ki karın bölgesindeki yağları, diğer bölgelere göre daha fazla yakan çok az strateji var. O yüzden insanlar başarısız oluyor ve göbek nasıl erir diye araştırıp duruyor ama çözümü yok değil.

Peki göbek yağları nasıl erir? İşte bilimsel olarak ispatlanmış, hızlı göbek eritme için 20 yöntem! Bu göbek eritme yöntemleri oldukça etkili.

1. Şekeri Fazla Tüketmeyin

Eklenmiş şeker fazla tüketildiği zaman aşırı derecede sağlıksızdır.

Araştırmalar fazla tüketilen şekerin metabolik sağlık üzerinde benzersiz zararlı etkileri olduğunu gösteriyor (4).

Şeker %50 glikoz ve %50 fruktozdan oluşur. Ve fruktoz önemli oranda sadece karaciğer tarafından metabolize edilebilir (5).

Çok fazla şeker yediğiniz zaman, karaciğeriniz adeta bir fruktoz akınına uğrar ve hepsini yağa çevirmek zorunda kalır (6).

Bir dizi araştırma, fazla şekerin, çok yüksek fruktoz oranı yüzünden, karın bölgesinde yağlanmaya neden olabileceğini gösteriyor (7).

Bazı insanlar, bu durumun, şekerin zararlı etkilerinin arkasındaki en önemli mekanizma olduğuna inanıyor. Şeker karın ve karaciğerdeki yağları artırıyor ve bu da insülin direnci ve başka metabolik sorunlara yol açıyor (8).

Sıvı şeker bu noktada daha da kötü. İçeceklerden aldığınız kaloriler beyin tarafından katı yiyeceklerden aldığınız kaloriler gibi kaydedilmiyor ve şekerli içecekleri içtiğiniz zaman doymuyor ve çok daha fazla kalori alıyorsunuz (9, 10).

Araştırmalar içilen her bir bardak şekerli içeceğin, çocuklarda obezite riskini tam %60 artırdığını gösteriyor (11)!

O yüzden beslenmenizden şekerli yiyecekleri olabildiğince azaltın ve şekerli içecekleri tamamen kesin.

Buna şekerli içecekler, meyve suları, şeker içeren sporcu içecekler ve şekerli çay-kahve de dahil. Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi şekerden aldığınız kalorilerin, günlük aldığınız kalorilerin %10’unu geçmemesi (42)

Unutmayın ki şeker yemeniz için hiçbir neden yok çünkü şeker tamamen boş kaloriden oluşuyor. Ama aşırıya kaçmadan tüketmenizin de sağlığınıza herhangi bir zararı yok.

Yalnız burada söylediklerimin hiçbirisi oldukça sağlıklı olan tam meyveler için geçerli değil. Tam meyveler yüksek miktarda vitamin, mineral ve anti-oksidanlar içermelerinin yanında aynı zamanda fruktozun kötü etkilerini yok eden diyet lifi de içeriyor.

Rafine gıdalardan alabileceğiniz fruktozla kıyaslarsak, meyvelerden alabileceğiniz fruktoz oranı çok önemsiz.

Eğer rafine şekerleri tamamen kesmek istiyorsanız, satın aldığınız yiyeceklerin etiketlerini okuyun. Çünkü sağlıklı diye satılan yiyecekler bile önemli miktarda şeker içerebiliyor. Hatta ekmekler bile şeker içeriyor.

Özet: Fazla şeker tüketimi göbek yağı oluşumunun en temel sorumlularından biri olabilir. Bu özellikle de şekerli içecekler için geçerli.

2. Daha Fazla Protein Tüketin

göbek eritmeİş kilo vermeye gelince en önemli makro-besin protein (12). Göbek eritme için ne yemeliyiz sorusunun bir numaralı cevabı olarak yüksek proteinli beslenmeyi gösterebiliriz.

Protein açlık krizlerini %60 azaltır, metabolizmayı günde 80-100 kalori hızlandırır ve tok tutucu özelliği sayesinde günde yaklaşık 441 kalori daha az yemenizi sağlar (13, 14, 15, 16).

Eğer amacınız kilo vermekse, beslenmenize daha fazla protein eklemek belki de yapabileceğiniz en iyi şey.

Protein sadece kilo vermenize yardımcı olmaz. Aynı zamanda diyet bittikten sonra kaybettiğiniz kiloyu tekrar geri almanıza engel olmada da yardımcı olur (17, 18).

Bunlara ek olarak, protein yemenin, karın yağlanmasına karşı özellikle etkili olduğunu gösteren bazı deliller de var.

Bir araştırma yenilen protein kalitesi ve miktarının, karın bölgesindeki yağlanmayla ters orantılı olduğunu gösterdi. Yani daha fazla protein yiyenlerin, göbek bölgesindeki yağ oranı daha azdı (19).

Danimarka’da yapılan ve 5 yıl süren bir araştırmada ise proteinin, özellikle de hayvansal proteinin, karın bölgesinde daha az yağ toplanmasıyla bağlantılı olduğu görüldü (20).

Aynı araştırmada rafine karbonhidratların ve bitkisel yağların daha fazla karın yağıyla ve meyve ve sebzelerin ise daha az karın yağıyla bağlantılı olduğu saptandı.

Araştırmalara göre proteinin etkili olabilmesi için günlük aldığınız kalorilerin %25-30’u proteinden gelmeli. Bu miktarı hedeflemelisiniz.

O yüzden yumurta, balık, deniz ürünleri, et, kümes hayvanları ve süt ürünlerini daha çok tüketerek, protein alımınızı artırın. Bunlar en kaliteli protein kaynakları. Gıdalardan yeterli protein alamıyorsanız bir protein tozu kullanabilirsiniz.

Ayrıca Protein İçeren Besinler ve En Lezzetli 20 Proteinli Yiyecek başlıklı yazılarımızı okuyun.

Bir ipucu: Yemeklerinizi Hindistan Cevizi yağı kullanarak yapın… Bazı araştırmalar 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağının karın bölgesindeki yağları hafifçe azalttığını gösteriyor (21, 22).

Özet: Daha fazla protein tüketmek açlığı azaltıp metabolizmanızı hızlandırabilir ve böylece kilo vermenizi kolaylaştırabilir. Birkaç araştırma proteinin özellikle de yağın göbekte toplanmasına karşı etkili olduğunu gösteriyor.

3. Karbonhidratları Azaltın

Karbonhidratları kısıtlamak yağ kaybetmenin çok etkili bir yoludur. Aslına bakarsanız en iyi göbek eritme diyeti “düşük karbonhidrat diyeti“.

Bunu destekleyen bir sürü araştırma var. İnsanlar karbonhidratları azalttığı zaman, iştahları azalıyor ve kilo kaybediyorlar (23).

göbek eritme yolları

20’den fazla randomize kontrollü çalışma düşük karbonhidrat diyetinin düşük kalori diyetine veya diğer diyetlere göre 2-3 kat daha fazla kilo kaybına neden olduğunu ispatlıyor (24, 25, 26).

Bu durum, düşük karbonhidrat diyeti yapanlar istedikleri kadar yedikleri ve düşük kalori diyeti yapanlar ise kalorilerini kısıtladıkları halde bile geçerli.

Düşük karbonhidrat diyetleri aynı zamanda diyetin başında vücutta bulunan su ağırlığının hızla azalmasını sağlıyor ve bu da insanlara moral ve motivasyon sağlıyor.

Düşük karbonhidrat diyetlerinin özellikle de karın bölgesindeki, organlar ve karaciğer çevresindeki yağları hedef aldığını gösteren bazı araştırmalar da bulunuyor (27, 28)..

Bu da demektir ki düşük karbonhidrat diyetiyle kaybedilen yağların oransal olarak daha fazlası tehlikeli olan ve hastalıklara neden olabilecek karın yağları.

Protein tüketiminizi yüksek tutmak için sadece rafine karbonhidratları (beyaz ekmek, beyaz un vs) kesmeniz yeterli.

Tabi ki, düşük karbonhidrat diyetlerinin zayıflama dışında sağlığa başka faydaları da var. Mesela Tip 2 diyabet hastaları için çok önemli faydaları olabilir (29, 30)..

Özet: Araştırmalar karbonhidratları azaltmanın özellikle de göbek, iç organ ve karaciğerde bulunan yağlardan kurtulmada etkili olduğunu gösteriyor.

4. Diyet Lifi İçeren Gıdaları Tüketin

göbek eritmeDiyet lifi bitkilerde bulunan ve sindirilemeyen bir maddedir.

Genellikle, çok miktarda diyet lifi tüketmenin zayıflamaya yardımcı olduğuna inanılır.

Bu doğru. Ama bütün diyet liflerinin aynı olmadığını bilmek de önemli.

Lifler suda çözünür ve çözünmez olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kilo vermenizde en etkili olan lif çeşidi ise suda çözünür liflerden olan “yapışkan lifler”

Bu lifler suyla birleşiyor ve sindirim sistemine oturan kalın bir jel tabası haline geliyor (31).

Bu jel, yemeklerin mide ve ince bağırsağınızdan çıkış hızını önemli oranda azaltıyor ve besinlerin sindirimini ve absorbe edilmesini yavaşlatıyor. Bu da kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayıp, iştahınızı azaltıyor (32).

Bir incelemede, beslenmeye günde 14 gram lif eklemenin, kalori alımını %10 azalttığını ve 4 aylık süre içinde 2 kg verilmesine neden olduğu bulundu (33).

5 yıllık bir başka araştırmada ise, günde 10 gram çözünür lif yemenin, karın bölgesindeki yağların %3,7 azalmasıyla bağlantısı ortaya çıktı ama diğer bölgedeki yağlarla bir ilgisi bulunamadı (34).

Bu da demek oluyor kiş, çözünür lif özellikle de karın bölgesindeki tehlikeli yağları azaltmada etkili.

Daha fazla lif almanın en iyi yolu meyve ve sebze gibi bitkisel gıdaları daha fazla tüketmek. En çok çözünür yapışkan lif içeren gıdalar: yulaf, baklagiller (özellikle fasulye), portakal, Brüksel lahanası ve keten tohumu.

Aynı zamanda glucomannan gibi bir lif supplementi de kullanabilirsiniz. Glucomannan bilinen en yapışkan diyet liflerinden biri ve bir sürü araştırma kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor (35, 36).

Özet: Çözünür diyet lifinin göbek yağını azalttığını gösteren biraz delil bulunuyor. Diyet lifi tüketmenin metabolizmanıza bir dizi faydası var sizi çeşitli hastalıklardan koruyabilir.

5. Aerobik Egzersiz Göbek Eritmede Çok Etkili

göbek eritme yöntemleriSpor pek çok sebep yüzünden oldukça önemli.

Eğer sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsanız, hastalıklardan korunmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri.

Sporun sağlığınıza olan inanılmaz faydalarının hepsi bu yazıya sığmaz ama görünen o ki spor yapmak göbek eritmek için etkili.

Yalnız önemle belirtmem gerekir ki, spor yapmak derken “karın hareketlerinden” bahsetmiyorum. Bölgesel zayıflama mümkün değil. Yani sayısız crunch yapmak veya mekik çekmek özel olarak karın bölgenizdeki yağları eritmez.

Bir araştırmada, 6 hafta boyunca sadece karın kaslarını çalıştıranların, bel çevresinde hiçbir incelme veya göbeğindeki yağlarda hiçbir azalma görülemedi (37). O yüzden göbek eritmek için bitmez tükenmez mekiklere son verin .

Bunu söyledikten sonra, bazı egzersizlerin göbek eritmede çok etkili olduğunu belirtmem gerekir.

Aerobik egzersizin (yürüyüş, koşu, yüzme,  bisiklet vs gibi) karın bölgesindeki yağlara çok önemli azalmaya neden olduğu bir dizi araştırmada gösterildi (38, 39).

Bir başka araştırmada ise aerobik egzersizin kilo verdikten sonra göbek bölgesinde tekrar yağ toplanmasına engel olduğu görüldü ve bu da sporun özellikle kilo kontrolü için etkili olduğunu ispat ediyor (40).

Spor yapmak inflamasyonu azaltıyor, kan şekerini düşürüyor ve karın yağlarıyla bağlantılı bütün metabolik dengesizlikleri azaltıyor (41).

Özet: Göbek eritmek istiyorsanız egzersiz çok etkili olabilir. Egzersizin sağlığınıza bir sürü faydası var ve daha uzun yaşamanızı sağlayabilir.

6. Yediklerinizi Takip Edin

zayıflamaYedikleriniz gerçekten önemli. Bunu hepimiz biliyoruz.

Ama, çok ilginçtir ki insanların büyük bir çoğunluğu ne yediğini bilmiyor.

İnsanlar yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı beslendiklerini sanıyorlar ama fark etmeden yediklerini çok yanlış tahmin ediyorlar.

Eğer diyet yapmak veya sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız, mutlaka yediklerinizi teker teker not etmeli ve takip etmelisiniz.

Yani yediğiniz gıdaların kalorisini, protein, yağ ve karbonhidrat miktarlarını öğrenmeli ve sonra yemeniz gereken miktarı göz kararınca öğrenene kadar mutfak terazisinde tartmalısınız. En azından birkaç günde bir her zaman aynı miktarda yediğiniz yemekleri tartarak bir fikir edinebilirsiniz.

Mesela amacınız yukarıda tavsiye edildiği gibi protein tüketiminizi %25-30’lara çıkarmaksa, daha fazla proteinli yiyecekler tüketmek yeterli olmaz. Yeni beslenme planınıza başlarken yedikleriniz tartarak ayarlamalısınız.

Sitemiz Türkçe en detaylı ve kapsamlı Kalori Cetveline ev sahipliği yapıyor. Bu listeyi kullanabilirsiniz.

Bunu ara sıra yaparak sürekli tükettiğiniz yemeklerin miktarını ve besin değerlerini öğrenebilirsiniz ve hedefinize ulaşmanız için eğer gerekiyorsa değişiklik yapabilirsiniz.

Özet: Yediklerinizi takip etmek gereğinden fazla kalori tüketmemenize ve yeterli protein tüketmenize dikkat etmenizi sağlar.

7. Trans Yağ İçeren Yiyeceklerden Uzak Durun

Trans yağ asitleri soya yağı gibi doymamış yağlara hidrojen eklenerek elde edilir.

Bazı margarinlerde ve aynı zamanda hazır yiyeceklerde bulunur.

Gözlemsel araştırmalara ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre bu yağların inflamasyon, kalp hastalığı, insülin direnci ve göbek yağıyla bağlantısı bulunuyor (434445).

6 yıl süren bir araştırmada çok fazla trans yağ asidi tüketen maymunların, tekli doymamış yağ asitleri tüketen maymunlara göre %33 daha fazla göbek yağı aldığı görüldü (46).

Göbek eritmek ve sağlığınızı korumak için satın aldığınız hazır gıdaların içeriğini mutlaka okuyun ve trans yağ asitleri içeren yiyeceklerden uzak durun. Trans yağ asitleri genel olarak “kısmi hidrojenize” diye isimlendiriliyor.

Özet: Trans yağ asitleri kalp ve şeker hastalığına neden olmanın yanı sıra özellikle göbek bölgesinde yağ birikmesini teşvik ediyor. Margarinden uzak durup, satın aldığınız gıdaların içeriğini okuyarak trans yağ asitlerini olabildiğince az tüketin.

8. Çok Fazla Alkol Tüketmeyin

Alkol az miktarda alındığı zaman sağlık için faydalı olabilir ama çok içerseniz ciddi bir şekilde zararlıdır.

Araştırmalar çok fazla alkol tüketiminin göbek yağına neden olabileceğini gösteriyor.

Gözlemsel çalışmalar alkol tüketiminin göbek yağıyla yani bel çevresinde toplanan yağla bağlantısı olduğunu gösteriyor (4748).

Alkolü azaltmak veya tamamen kesmek belinizin incelmesine yardımcı olabilir. Eğer alkolü seviyorsanız tamamen bırakmanız gerekmiyor ama mutlaka günlük tüketiminizi kısıtlamanız lazım.

2000’den fazla insan üzerinde yapılan bir araştırmada, her gün bir kadeh içenlerin, daha az sıklıkla ama bir oturuşta daha fazla içenlere göre daha az göbek yağına sahip olduğu bulundu (49).

Özet: Alkol yüksek kalori içerir ve aynı zamanda göbek yağını teşvik eder. Günlük tüketiminizi sınırlandırarak alkolün zararlarından korunabilirsiniz.

9. Strese Dikkat Edin

Stres “kortizol” adı verilen stres hormonunun salgılanmasına neden olarak göbek yağı almanızı sağlayabilir.

Araştırmalar yüksek kortizol oranının iştahı artırdığını ve yağın göbekte toplanmasını teşvik ettiğini gösteriyor (5051).

Daha da kötüsü, bel çevresi zaten geniş olan kadınlar strese uğrayınca daha da fazla kortizol üretiyor. Bu da göbek çevresinde yağlanmaya neden oluyor (52).

Bu yüzden, stresten uzak durmaya dikkat edin ve stresi yenecek yöntemler geliştirin.

Özet: Stres, kortizol hormonunun salgılanmasına neden olarak iştahınızı artırır ve göbek çevresinde yağlanmayı teşvik eder.

10. Bir Miktar Pişirme Yağını Hindistan Cevizi Yağıyla Değiştirin

Hindistan cevizi yağı yiyebileceğiniz en sağlıklı yağlardan biri.

Araştırmalara göre Hindistan cevizi yağında bulunan orta-zincirli yağlar (CLA) metabolizmanızı hızlandırabilir ve yüksek kaloriye cevap olarak depoladığınız yağ miktarını azaltabilir (9153).

Kontrollü çalışmalar bu yağın göbek yağını eritmede de yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bir araştırmada, 12 hafta boyunca her gün Hindistan cevizi yağı yiyen obez erkeklerin bel çevrelerinin ortalama 2,86 cm azaldığı görüldü. Ve bu süre boyunca diyetlerinde ve egzersiz miktarında herhangi bir değişiklik yapmadılar (5455).

Göbek eritmeyi hızlandırmak için en iyisi günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmek ki bu miktar da araştırmalarda kullanılan miktar.

Ama unutmayın ki Hindistan cevizi yağının kalorisi yine de yüksek. Kısacası fazladan eklemeyin. Onun yerine zaten yediğiniz veya yemekte kullandığınız yağları Hindistan cevizi yağıyla değiştirin.

Özet: Hindistan cevizi yağı dünyanın en sağlıklı yağlarından biridir ve göbek eritmenize yardımcı olabilir. Ama fazladan eklemek yerine şu an yediğiniz yağları Hindistan cevizi yağıyla değiştirin.

11. Yeterli Uyumaya Dikkat Edin

Uyku, kilo verme de dahil sağlığınız için çok önemli. Araştırmalara göre yeterince uyumayan insanlar göbek yağı da dahil olmak üzere daha fazla kilo alma eğiliminde (5657).

68.000 kadın üzerinde yapılan 16 yıllık bir araştırmaya göre günde 5 saatten daha az uyuyan kadınların 7 saat ve daha fazla uyuyan kadınlara göre kilolu olma ihtimali önemli oranda yüksekti (58).

Uyku apnesi adı verilen durumun da viskeral yağla bağlantısı var (59).

Her gün en az 7 saat uyumanın yanı sıra uykunuzun kaliteli olmasına dikkat edin. Uyku apnesinden şüpheleniyorsanız doktora danışın. Akşam 4’den sonra kafein kullanmayın ve 8’den sonra elektronik aletlerden uzak durun. Gün içinde spor yapmak da uyumanızı kolaylaştıracaktır. Daha iyi uyku hakkında detaylar için tıklayın.

Özet: Yeterli ve kaliteli uyku hormonal dengenizi sağlayacak, iştahı azaltacak ve kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Eğer herhangi bir uyku probleminiz varsa doktorunuza danışın.

12. Her Hafta Yağlı Balık Tüketin

Yağlı balık inanılmaz derecede sağlıklıdır.

Çok kaliteli protein açısından ve sizi hastalıklardan koruyan Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin olurlar (6061).

Bazı deliller omega 3 yağ asitlerinin viskeral yağın azalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yağlı karaciğer hastalığına sahip çocuk ve yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, balık yağı takviyelerinin karaciğer ve göbek yağını önemli oranda azalttığını gösteriyor (626364).

Haftada 2-3 porsiyon yağlı balık tüketmeye dikkat edin. En iyi tercihler arasında somon, ringa, sardalya, uskumru ve hamsi sayılabilir.

Özet: Balık yağı sağlık için oldukça faydalı olduğu gibi göbek eritmenize ve kilo vermenize de yardımcı olabilir. Haftada 2-3 kez yağlı balık tüketmeye çalışın veya hergün balık yağı takviyesi alın.

13.Beslenmenize Elma Sirkesi Ekleyin

Elma sirkesi içmenin sağlığa etkileyici faydaları var buna kan şekerini düşürmek de dahil (65).

Elma sirkesi asetik asit adı verilen bir madde içeriyor ve hayvanlar üzerinde yapılan bir dizi araştırma bu maddenin göbekte yağ toplanmasını azalttığını gösteriyor (666768).

Obez erkekler arasında yapılan kontrollü bir çalışmada ise 12 hafta boyunca günde 1 yemek kaşığı elma sirkesi içenlerin bel çevreleri 1,4 cm azaldı (69).

Bunun dışında insanlar üzerinde başka çalışma yapılmamış olsa da günde 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi içmek güvenlidir ve bir miktar kilo vermenize yardımcı olabilir.

Özet: Elma sirkesi kan şekerini düşürmesinin yanı sıra kilo vermenize de yardımcı olabilir. Ama emin olmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

14. Probiyotik Gıdalar veya Takviyeler Tüketin

Probiyotikler çeşitli gıdalar ve takviyelerde bulunan bakterilerdir. Sindirim sistemine iyi gelmelerinin ve bağışıklığı güçlendirmelerinin yanı sıra sağlığa çeşitli faydaları var (70).

Araştırmacılar farklı bakteri çeşitlerinin kilo kontrolünde etkili olduğunu buldu ve doğru dengeyi kurmak göbek eritme ve kilo vermede yardımcı olabilir.

Kilo vermeye yardımcı olan bakteriler Lactobacillus ailesine mensup. Bunlara Lactobacillus fermentumLactobacillus amylovorus ve özellikle de Lactobacillus gasseri örnek gösterilebilir (71707273).

Probiyotik takviyeleri pek çok çeşit bakteri içeriyor, o yüzden yukarıda saydığım bakterileri içeren bir takviye aldığınızdan emin olun. Yoğurt ve kefir gibi yiyecekler de probiyotik içeriyor.

Özet: Probiyotikler sağlığa faydalı olduğu gibi yağ yakmanıza ve kilo vermenize de yardımcı olabilir. Probiyotik takviyesi alabilir veya probiyotik içeren gıdaları tüketebilirsiniz.

15. Intermittent Fasting’i Deneyin

Intermittent Fasting (IF) son yıllarda kilo vermek için çok popüler hale geldi.

IF belli bir süre yemek yiyebildiğiniz ve belli süre yiyemediğiniz periyotlar arasında dönen bir beslenme şekli (74).

Mesela popüler yöntemlerden biri haftada 1 veya 2 gün 24 saat hiçbir şey yememek. Bir diğeri ise günün 16 saati boyunca bir şey yememek ve belirlediğiniz 8 saat içinde yemek.

Bir dizi araştırmayı ele alan bir inceleme IF yapan insanların 6-24 hafta arasında göbek bölgesinde %4-7 yağ kaybettiğini tespit etti (75).

Önemle belirtmem gerekir ki bu sadece bir disiplin. Eğer 8 saatlik süre boyunca çok fazla kalori alırsanız kilo veremezsiniz. Yani kilo vermek için almanız gereken kaloriyi tüm güne yaymak yerine belirlediğiniz 8 saatte alıyorsunuz. Ve her gün bir multivitamin takviyesiyle beraber mutlaka bol miktarda su için.

Daha fazla bilgi için: Intermittent Fasting Nedir?

Özet: Intermittent Fasting son yıllarda popüler olan ve belli bir süre hiçbir şey yenmediği ve belli bir süre yendiği bir beslenme davranışı. IF hayatınızı kolaylaştırabilir ve yağ yakmanınızı sağlayabilir.

16. Yeşil Çay İçin

Yeşil çay oldukça sağlıklı bir içecek.

Her ikisi de metabolizmayı hızlandıran kafein ve aynı zamanda epigallocatechin gallate (EGCG) içeriyor (7677).

EGCG bir kateşin ve birkaç araştırma göbek yağı eritmede etkili olabileceğini gösteriyor. Bu etki, yeşil çayın yanında spor da yaparsanız daha da büyüyor (787980). Yeşil çay ekstresi yağ yakıcı besin takviyelerinde kullanılıyor.

Özet: Yeşil çay, kafein ve EGCG adı verilen bir anti-oksidan sayesinde metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Yeşil çayın yanında spor yapmak etkisini daha da artırır.

17. Ağırlık Çalışın

Ağırlık çalışmak kaslarınızı korumak ve yeni kas kitlesi inşa etmek için çok önemli.

Araştırmalara göre diyabet öncesi kişilerde, tip 2 diyabet hastalarında ve yağlı karaciğer hastalığı sorunu olanlarda ağırlık çalışmak göbek yağını azaltmak için etkili (8182).

Bir araştırma, fazla kilolu gençlerde ağırlık çalışmak ve aerobik sporu beraber yapmanın en çok viskeral yağ erimesine neden olduğu görüldü (83).

Eğer ağırlık çalışmaya başladıysanız profesyonel bir yardım almanız iyi olacaktır. Kadınsanız ağırlık çalışmaktan korkmayın. Steroid kullanmadığınız sürece erkekler gibi kaslanmaz veya çok irileşmezsiniz. Sadece vücudunuz toparlanır ve daha sıkı gözükür.

Başlangıç için iyi bir program uygulamak istiyorsanız tıklayın: Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme

Özet: Ağırlık çalışmak bir miktar kalori yakmanızı sağladığı gibi kaslarınızı korur ve böylece metabolizmanızın yavaşlamasına engel olur. Ağırlık çalışmak özellikle viskeral yağın erimesinde etkilidir.

18. Şekerli İçeceklerden Uzak Durun

Şekerli içecekler fruktozla yüklüdür ve fruktoz göbek yağına neden olabilir.

Araştırmalar şekerli içeceklerin karaciğerdeki yağ miktarını artırdığını gösteriyor. 10 haftalık bir çalışma yüksek fruktoz içeren içecekleri içenlerin önemli oranda göbek yağı yaptığını buldu (849085).

Şekerli içecekler, şekerli katı gıdalardan bile daha kötü. Çünkü beyniniz sıvı kalorileri, katı kaloriler gibi yorumlamıyor ve sıvı kaloriler açlık hissini fazla azaltmıyor ve böylece kısa sürede çok fazla kalori tüketiyorsunuz. Üstelik karnınız da doymuyor (8687). Bütün bu kaloriler de yağ olarak depolanıyor.

Göbeğinizi eritmek için yapabileceğiniz en iyi şey, meyve suları da dahil, tüm şekerli içecekleri kesmek olacaktır.

Özet: Şekerli içecekler karaciğerde yağlanmaya neden olan fruktoz içerir. Tokluk hissi yaratmadığı için kısa sürede çok fazla içebilir ve bu sayede çok fazla kalori alabilirsiniz.

19. Meyve Suyu İçmeyin

Meyve suyu vitamin ve mineralle dolu olsa da ne yazık ki aynen gazoz gibi çok miktarda şeker içeriyor. Şeker eklenmemiş bile olsa içinde fruktoz var.

Çok fazla meyve suyu içmek göbek yağı açısından gazoz içmekle aynı oranda risk faktörü (88).

250 gram şeker eklenmemiş elma suyunda 24 gram şeker bulunuyor ve bunun yarısı da fruktoz (89).

Katı meyveleri yemeniz zaman alır ama meyve suyunu çok hızlı bir şekilde içersiniz ve sıvı olduğu için karnınızı da fazla doyurmaz. Bu yüzden çok kısa sürede çok fazla kalori alırsınız.

Fazla göbek yağlarından kurtulmak için, meyve suyu yerine su, tatlandırıcılı gazoz veya soda için

Özet: Meyve suyu şekerle doludur. Çok kısa sürede çok fazla içebilirsiniz ve karnınızı da fazla doyurmaz.

Göbek Eritme Hareketleri ve Egzersizleri Hakkında

Toplum içinde belli bir hareketin göbeği eriteceği inancı yaygın. Oysa bu doğru değil. Mesela mekik çekmek veya karın kaslarınızı çalıştırmak göbek eritme yolları arasında sayılamaz. Göbek yağlarını eritmek için günlük harcadığınız kaloriden daha azını almalısınız. Böylece vücudunuz enerji için yağları kullanmaya başlayacak ve genetik olarak yağları depolanladıkları yerlerden alacak.

Göbek yağları genel olarak son tercih edilen yağlar. Ama mekik çekerek veya buna benzer bir hareketle göbek eritemezsiniz. Zayıflama yollarını araştırmalısınız ve yukarıdaki göbek eritme yöntemlerini uygulamalısınız. Zayıflama hakkındaki detaylı yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum, unutmayın ki günlük harcadığınız kaloriden daha az kalori almazsanız göbek yağlarınız erimez: Hızlı Zayıflama Yöntemleri

Yazıyı Paylaş

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

guest
475 Comments
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments