Kuvvet Kazanmak

Bruce LeeKuvvetli olmak belki de fiziksel olarak elde edilebilecek en üstün meziyet. Vücut geliştirmeden farklı olarak, kuvvet kazanmak herhangi bir kozmetik ssadfdyi içinde barındırmıyor. Vücut geliştirme sporu kasları büyüterek daha güzel bir vücut oluşturmayı hedefliyor ve tabi ki bunu yaparken kuvvet de kazanıyorsunuz. Ama “kuvvet kazanma” hedefinin temel amacı kuvveti arttırmak ve çalışmanın yapısı itibariyle fazla kas büyümesi kazanmamak.

Çünkü kuvvetli olmak her sporda avantaj ama daha fazla kas yapıp ağırlık kazanmak pek çok sporda dezavantaj sağlayan ve istenmeyen bir durum. Kuvvet çalışarak, vücut geliştirmenin aksine fazla kas yapmadan çok kuvvetli olabilirsiniz. Bu işin arkasındaki fizyolojik gerçekleri öğrenmeniz için bu yazıyı okumanızı öneririm:

Bir insan çok kaslı olabilir ama bu çok kuvvetli olduğu anlamına gelmez. Kuvvetin asıl ifade vücut ağırlığına göre ne kadar kuvvetli olduğun yani kendi vücut ağırlığına göre kaç kg kaldırabildiğindir.

Kuvvet kazanmak için sitemizde birkaç farklı program var ve bunların en ünlüsü Stronglifts 5X5 programı. Bu program size kuvvet kazandırmanın yanı sıra önemli ölçüde kas da kazandıracak yüksek hacime sahip:

Stronglifts 5X5 programıyla ileri seviyeye ulaştıktan sonra MAdcow 5X5 programına geçin. Ne zaman geçeceğiniz ilk yazıda zaten yazıyor.

“Kas Yapmadan Kuvvet Kazanmak” başlıklı programsa kas kütlesini en az düzeyde arttırarak daha çok sinir adaptasyonlarıyla kuvvet kazanımını hedefleyen ve sizi inanılmaz kuvvetli yapacak bir program.

Ayrıca dövüş sanatları yapıyorsanız ve ağırlık kazanmadan kuvvet kazanmak istiyorsanız aşağıdaki program çok işe yarayacaktır:

Bu programı ve “Kas yapmadan Kuvvet Kazanma” programlarını her spor branşı için kullanabilirsiniz.

 

Fikrinizi Bizimle Paylaşın