Nasıl Yakışıklı Olunur? Bir Numaralı Sır

Çok yakışıklı ve çekici olmanın en kolay yolu nedir biliyor musunuz? Birçok insan buna “pahalı elbiseler al, tarz yarat, kas yap” gibi cevaplar verir. Veya bazıları  yapacak bir şey olmadığını çünkü yakışıklı olmanın doğuştan gelen bir şey olduğunu söyler.

Bütün bu cevapların doğruluk payı var ama bundan çok daha fazlası var. Güzel giyinmek, kas yapmak ve iyi genlere sahip olmak yakışıklı olmanıza mutlaka yardımcı olur.

Ama en önemlisi vücudunuzdaki yağ oranıdır.

Neden Mankenler Bu Kadar Fit Olur?

Çünkü eğer fit olmazlarsa yakışıklı gözükemezler. Resimlerde mükemmel çıkmak istiyorlarsa vücut yağ oranını düşük tutmak zorundalar.

Eğer vücut yağ oranınızı azaltırsanız, fiziksel görüntünüzde büyük bir değişim yaşarsınız. Ve eğer yağlanırsanız çirkinleşirsiniz.

Sanırım aktör Matt Damon’ı tanıyorsunuz. Oldukça popüler bir adam ve kadınlar onu çok çekici buluyor.

Gerçekten yakışıklı bir adam. İyi bir giyim tarzı, iyi genleri ve güzel bir vücudu var. Peki size bir soru: Matt Damon gibi olabilir misiniz? Emin olun ki olabilirsiniz! Onun kadar iyi genleriniz olmasa bile!

Ve bunun için estetik ameliyata filan da ihtiyacınız yok.

İşin sırrı kas kütlenizi kaybetmeden veya artırarak vücut yağ oranınızı düşürmek. Aslında Matt Damon kalıtsal olarak sizden daha yakışıklı değil. Sadece büyük ihtimal:

  • İyi giyinmiyorsunuz.
  • Vücudunuzda çok az kas var
  • Vücut yağ oranınız %12’den fazla.

Eğer giyiminize dikkat eder, kas kütlenizi biraz artırır ve vücut yağ oranınızı azaltırsanız aynen Matt Damon veya bir başka Hollywood starı gibi çekici olabilirsiniz.

Ama bütün bu saydıklarım arasında en önemli olanı vücut yağ oranı. Gerçekten kaslı olabilirsiniz ama eğer vücudunuzda çok fazla yağ varsa fazla çekici olamazsınız.

Gladyator filmindeki Russel Crowe’u düşünün. Crowe filmde oldukça kaslı ama Gladyator çıktığında kimse bunu umursamamıştı.

Peki ya Brad Pitt, Chris Hemsworth veya 300 Spartalı’daki Gerard Butler gibi aktörler? Bu aktörlerin fiziği hem erkekleri hem de kadınları kendilerine hayran bıraktı. Çünkü vücutlarındaki kas miktarı ve düşük yağ oranı çok dengeliydi.

Olaya şöyle bakabilirsiniz:

  • Eğer hem yağ oranınız hem de kas miktarınız çok azsa, o zaman çok zayıf durursunuz.
  • Eğer yağ oranınız yüksek ve kas miktarınız azsa, şişman gözükürsünüz.
  • Ama eğer yağ oranınız düşük ve kas miktarınız çoksa, muhteşem gözükürsünüz.

Ve bunu hedeflemelisiniz.

Ama konuya dönelim. Neden yağ oranını düşürmek muhteşem görünmenizi sağlar?

İşte Matt Damon.. İlk resmine oranla sadece 15 kilo almış hali:

Hiç de iyi gibi gözükmüyor. Sokaktaki sıradan, çirkin bir adamdan farksız.

İşte vücut yağ oranınız bu kadar fark yaratabilir. Matt Damon “Informant (İspiyoncu)” filmi için 15 kilo aldı ve bir anda sıradan, orta yaşlı bir adama dönüştü. Ve sonra aldığı kiloları vererek eski yakışıklı haline döndü.

İspiyoncu filmi 2009’da çekilmişti. Eğer merak ediyorsanız Matt Damon’ın resimdeki kilolu halini 2013’deki “Yeni Cennet” veya 2015’deki “Marslı” filmindeki fit haliyle kıyaslayabilirsiniz.

Ama Matt Damon milyoner! Emrinde bir sürü deneyimli antrenör ve beslenme uzmanı var diyerek kendinizi kandırabilirsiniz. Oysa onu başarılı yapan iradesi. Sonuçta diyet ve spor yapmak sizin iradenizle ilgili. İsterseniz siz de başarabilirsiniz.

Başaramayacağınıza kendinizi inandırarak milyonlarca bahane üretmek kolay ama önemli olan muhteşem bir görünüm elde edene kadar kendinizi zorlamak ve iradenize hakim olmak.

Ve eğer birkaç kilo verirseniz gerçekten çok daha yakışıklı olabilirsiniz. Bana inanın sokakta sizi gördüğü zaman “vayy ne tatlı çocuk” diyen kızlar, siz 5 kilo aldıktan sonra zerre kadar sizden hoşlanmayabilir.

Bir erkeği asıl yakışıklı yapan ve en çok dikkat çekmesini sağlayan yüzüdür. Sokakta yürüdüğünüz zaman veya bir ortama girdğiniz zaman insanlar ilk olarak yüzünüze bakar. Yağlanmak yüzünüzü bozar, çirkinleştirir ve kabalaştırır. Yağ kaybettiğiniz zaman çene hatlarınız, yanak kemikleriniz ortaya çıkar ve yanaklarınız incelir. Bu da yüzünüzü doğal görünümüne kavuşturur.

Eğer Evrim Teorisi’yle ve evrim biyolojisiyle ilgiliyseniz bilirsiniz ki kadınlar içgüdüsel olarak nesillerini devam ettirmek için sağlıklı bir erkek arar. Ve yağsız, kaslı bir vücut karşınızdaki kadına sizin sağlıklı olduğunuz sinyalini verir.

Ve bunun Matt Damon’a özgü bir tesadüf olduğunu sanmayın.

İsterseniz Matt Damon’ın yanı sıra başka ünlülere bakalım.. Örneğin Jared Leto:

Bu normal hali. Gerçekten büyüleyici bir yüzü var. Ve bir de bu resmine bakın:

Sadece 10 kilo almış hali.. Aradaki farkı görebiliyorsunuz.

Christian Bale ismi size yabancı geliyor mu? Batman filminde oynayan aktördü.

Çok iyi gözüküyor, haksız mıyım? Çene hattına bakarsanız resimde yağ oranının %10-12 arasında olduğu gözüküyor.

Peki aynı Bale “Düzenbaz” filmi için 20 kilo aldıktan sonra nasıl bir görünüme kavuştu?

Gerçekten tanınmaz halde. 20 kilo aldığınız zaman işte böyle oluyor. Hatta bazı insanların yüzü çok daha hızlı yağlanıyor ve bu kişilerde birkaç kilo bile çok fark yaratabiliyor.

Eğer bu fazla 20 kiloyu verirseniz almanın tam aksini görürsünüz. Ve aynen Hollywood aktörlerine benzeyebilirsiniz.

Christian Bale, Matt Damon veya Jared Leto çok yakışıklı olabilir ama sizden çok çok daha iyi genlere sahip değiller. Görüyorsunuz ki sadece birkaç kilo alınca berbat bir hale geliyorlar.

Bu kilo alımı tüm vücutlarını ve özellikle de yüzlerini değiştiriyor. Düşük yağ oranına sahip olmak yüzünüzün görüntüsünü önemli oranda değiştirir.

Daha önce söylediğim gibi çene hattınızı ortaya çıkarır.

Böylece çok daha maskülen (erkeksi) bir yüze sahip olursunuz. Doğal olarak yüzünüzün ovalliği de genetiktir ama kilo vererek genlerinizin izin verdiği en iyi seviyeye ulaşabilirsiniz. Bu, görünümünüzü güzelleştirmenin ve çok daha yakışıklı olmanın en kolay yoludur.

Sadece vücut yağ oranınızı %10-12 arasına indirin ve gerçekten farkı göreceksiniz.

Eğer hala inanmıyorsanız, ünlü aktörler yerine bu sıradan insanlara bir bakın:

Büyük değişim.

İkinci resimde çene hattının nasıl belirginleştiğine dikkat edin.

Bir başka inanılmaz değişim:

Ve işte kadınlar:

Daha fazla merak ediyorsanız buraya tıklayıp zayıflayan insanların önceki ve sonraki hallerini kıyaslayabilirsiniz.

Şimdi sanırım nasıl yağ kaybedeceğinizi merak ediyorsunuz.

Teorik olarak cevap basit: Sadece günlük harcadığınız kaloriden daha azını tüketin.

Bu konuda bir sürü yazımız var:

Sadece diğer sitemizdeki “Zayıflama” kısmına gidin ve buradaki yazıları okuyup, uygulayın.

Ve tabi ki yağ kaybetmek tek zorunluluk değil. İşin ikinci kısmı yağ yakarken kas kaybetmemek veya yağ yaktıktan sonra kas yapmak.

Bunun için “Kas Kaybetmeden Yağ Yakmak” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer amacınız kas yapmaksa “Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme” veya zaten spor geçmişiniz varsa “Doğan Vücut Geliştirme Programını” tavsiye ederim.

İnsanlar kas yapmaya başladıkları zaman hiç durmadan bulk döneminde kalıyor ve sonuçta şişkin gözüküyorlar. Bulk döneminde dahi günlük kalori ihtiyacınızdan en fazla 200-300 kalori fazlasını alın. Ve belli sürelerle yağ yakma dönemine girin.

Kısacası temel hedefiniz kas kütlenizi artırıp yağ oranınızı %10-12 arasına düşürmek. Eğer bunu başarabilirseniz kendinizi bundan 10 kat daha iyi hissedeceksiniz.

Yukarıda bahsettiğim yazıları okuyun ve aynı zamanda sitemizdeki diğer yazıları okuyarak pratik bilgiler elde edebilirsiniz.

Yazan: Damian Pros

 

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın