Süper Set Nedir

Superset, karşıt kas gruplarını çalıştıran iki egzersizin arada bekleme olmadan arka arkaya yapılmasıdır. Superset çalışma yoğunluğunuzu arttırır, zamandan tasarruf etmenizi sağlar ve sizi daha kuvvetli yapar. Karşıt kas grupları: biceps-triceps, göğüs-sırt, karın-sırt, ön bacak-arka bacak olarak sınıflandırılabilir.

Süper Set Nasıl Yapılır

Diyelim ki programınızda 3 set X 8 tekrar Bench Press ve 3 set X 8 tekrar Bent-Over Row var. Normalde Önce 3 Set Bench Press yaparsınız ve her set arasında 60-120 saniye ara verirsiniz. Daha sonra ise Bent-Over Row’a geçersiniz.

Oysa Superset sisteminde önce bir set Bench Press yapıp, hiç ara vermeden direk Bent-Over Row’a geçersiniz ve böylece 1 superset bitmiş olur. Arada 60-120 saniye dinlenip, 2. seti ve sonra tekrar dinlenip 3. seti yaparsınız.

Süper Set Avantajları:

1) Çalışma süresini azaltır: Egzersizler arasındaki dinlenme süreleri çok azaldığı için toplam çalışma süreniz azalır ve superset çalışmayı daha kısa sürede bitirmenizi sağlar.

2) Yoğunluğu arttırır: Böylece daha kısa sürede daha çok iş yaparsınız ve daha çok kalori yakarsınız. Bu sadece çalışma sırasında yaktığınız kalorileri arttırmaz aynı zamanda çalışmadan sonra metabolizma hızınızı da arttırıp daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Aynı zamanda çalışma sonrasında daha çok HGH (Büyüme hormonu) salgılanır ve bu da yağ yakımını hızlandırır.

3) İkinci egzersizde sizi daha kuvvetli yapar:Araştrmalara göre bir kas grubunu çalıştırmadan önce, karşıt kas grubu çalıştırılırsa, o kas grubu egzersiz sırasında daha kuvvetli olur. Mesela önce Triceps Extension yapıp, hemen ardından Barbell Curl yaparsanız, Barbell Curl hareketini normalden daha ağır yapabilirsiniz.

4) Kaslara giden kan akışını arttırarak güçlü bir pump hissi yaratır.

5) Kardiyovasküler sisteminiz güçlenir: Çalışma yoğunluğu arttığı için kalbiniz ve akciğerleriniz vücudun artan kan ihtiyacını karşılamak adına daha çok çalışır ve zamanla güçlenir.

Süper Set Nedir

Süper Set Ne Zaman Yapılmalı

Superset yeni başlayanlar tarafından bile kullanılabilir. Eğer zamanınız azsa veya özellikle de kolay yağlanan endomorfik veya mezomorfik tipseniz supersetler çok işinize yarayacaktır. Amacınız kas yapmak değil kilo vermekse yine superset çok etkilidir.

Ektomorfik tipseniz ve zaman darlığı nedeniyle ya da çalışmanıza yoğunluk katmak için superset yapıyorsanız günlük aldığınız kalori miktarını biraz yükseltmeniz daha iyi olur.

Süper Set Programı

Superseti aşağıdaki gibi çalışma programınıza katabilirsiniz:

Süper Set Programları
Biceps & Triceps
Barbell CurlDumbell Kickback3X890s
Hammer CurlTriceps Pushdown3X890s
Incline Dumbell CurlDumbell Extension3X890s
Göğüs & Sırt
Dumbell FlyLat Pulldown3X1090s
Incline Cable FlySeated Cable Row3X1090s
Cable Chest PressMachine Row3X1090s
Ön Bacak & Arka Bacak
Leg ExtensionLeg Curl3X1090s
Barbell Step-UpS. Cable Harmstring Curl3X1090s
Leg PressLeg Press3X1090S

Dikkat etmeniz gereken nokta, burada verdiğim program sadece hangi egzersizleri arka arkaya yapabileceğinizi gösteriyor. Yani mesela süper set kol programı için her 3 süper seti de yapmak zorunda değilsiniz. Ama istediğiniz zaman yukarıdaki gibi kendi süper set programınızı yapabilirsiniz.

Süper set bacak programında arka arkaya Leg Press egzersizlerini yazmama şaşırmış olabilirsiniz. Ama Leg Press’i yaparken ayaklarınızı ne kadar aşağıda tutarsanız ön bacaklarınız ve ne kadar yukarıda tutarsanız da arka bacaklarınız çalışır. İlk egzersizinde Leg Press’i ayaklarınız daha aşağıda ve ikinci egzersizinde ise ayaklarınız daha yukarıda yaparak ön-arka bacak süper seti yapmış olursunuz. Aynı şey Step-Up için de geçerli.

Benzer Yazılar

 1. O kadar kortizol hormonu katabolik değildir insanlara burda yanlış bilgi vermeyin.Hangi sporcu uzun çalışma süresinden dolayı gelişmemiş yada kas kaybıyaşamış?

  Yanıtla
  • 1) Çalışma süresini azaltır: Egzersizler arasındaki dinlenme süreleri çok azaldığı için toplam çalışma süreniz azalır. 1 saatten fazla çalışmak stres hormonu cortisolu yükselteceği için pek iyi değil ve superset çalışmayı daha kısa sürede bitirmenizi sağlar.

   bro yukardada mevcuttur şurayı okusana.
   kortizol iyi değilmiş göya.
   Neden iyi değil diye sorduğunda katabolik derler.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın