Uykunun Vücut Yapısına Etkisi

Eğer çok önemli olduğuna inandığım bir konu varsa o da uyku. Aslında uyku yeni bir vücut geliştirme veya zayıflama programı gibi ya da yeni bir diyet programı gibi kulağa hoş gelmiyor ve ona hak ettiği önem verilmiyor. Ama yeterince uyumanız kesinlikle çok önemli.

Bu yazıda kas dokunuzu korurken, yağlarınızdan kurtulmak için uykunun öneminden bahsedeceğiz.

O yüzden yeni yapılan bir araştırmayı ele alacağız. Araştırma zayıflama diyeti yapan kişilerde uykunun kişinin vücut yapısını nasıl etkilediğini inceliyor. Daha önce yapılan araştırmalar uykusuzluğun hormonal dengeyi bozup, iştahı arttırdığını gösteriyordu.

O yüzden araştırmacılar kontrollü bir düşük kalori diyeti sırasında uykunun önemini öğrenmek istediler.

Uykunun Vücut Yapısına Etkisi

Katılımcılar

Araştırmaya fazla kilolu ama sağlıklı 10 kişi katıldı. Hepsi 30’lu ve 40’lı yaşlarındaydı. Çok içki içen, çok sigara içen veya kötü uyku alışkanlıkları olanlar araştırmaya kabul edilmedi. Kısaca hepsi sağlıklı ve ortalama insanlardı.

Araştırma

Katılımcılar 14 gün boyunca her gece 8.5 veya 5.5 saat uyudu. Hata olmaması için yenen yemekler gram gram tartıldı. Günlük kalori alımı 1450’ye indirildi ve günlük kalori harcaması da ortalama 2140 olarak kaldı. Bu da yaklaşık 700 kalorilik bir açık demek. Alınan gıdaların %48’si karbonhidrat, %34’ü yağ ve %18’i proteindi. 14 günün sonunda her iki grup da 3kg verdi. AMA…

8.5 saat uyuyan grup 50/50 yağ ve kas kaybetti. Yani 1.5 kilo yağ ve 1.5 kilo kas kaybettiler. Günde 5.5 saat uyuyan grup ise %80 oranında kas kaybederken, sadece %20 oranında yağ kaybetti!! Yani daha fazla uyuyan grup, diğerine göre 2.33 kat daha fazla yağ kaybederken, az uyuyan grup 1.6 kat daha fazla kas kaybetti. Buna ek olarak daha az uyuyan grupta:

  • Açlık hissi daha fazlaydı. Ve açlık hormonu olarak bilinen grelin daha fazlaydı.
  • Harcadıkları kalorilerin daha büyük bir kısmını yağlar yerine karbonhidratlardan yaktılar

Sonuç olarak

Araştırmaya katılanlar ağırlık çalışmıyordu veya yüksek proteinli beslenmiyordu. Eğer siz definasyon dönemindeyseniz veya ağırlık çalışarak zayıflama programı yürütüyorsanız ki öyle yapmalısınız, o zaman kas kaybınız biraz daha az olacak demektir. Ama yine de düzenli uyuyarak kas kaybını en aza indirebilirsiniz. Eğer uyumakta zorlanıyorsanız bu yazımızı okuyun: Uyku Getiren Şeyler

Uyku eksikliğinin çok önemli sağlık sorunlarına neden olduğu biliniyor. Ve işte gördüğünüz gibi bunlardan biri de zayıflama diyeti sırasında kas kaybının artması. O yüzden iyi uyuyun.

Benzer Yazılar

None found

Bu yazı Tıbbi Beslenme Danışmanı Uzman Dr. Eyyüb Yılmaz tarafından tıbbi olarak incelenmiş ve bilimsel geçerliliği onaylanmıştır.

Fikrinizi Bizimle Paylaşın